Popravilo palube jadrnice

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
RobertB
Kontraadmiral
Prispevkov: 248
Pridružen: To Feb 12, 2008 19:09
Kraj: Sežana - Sesljan

Popravilo palube jadrnice

OdgovorNapisal/-a RobertB » Po Dec 17, 2012 16:58

Zdravo!

"Prestavljeno iz teme Protizdrsna podlaga - obnova"

Na palubi jadrnice Dehler 31 sem odstranil TBS protizdrsno podlago. Na premcu je bil pod TBS-om še kar zdrav gelcoat z rastrom, drugje pa so se najprej pokazale razpoke in na nekaj mestih je gelcoat celo odstopil od poliestra.

Slika

Slika

Slika
Črne pikice = ostanki lepila

Kot končni sloj nameravam dati protizdrsno barvo Deckline od Map Yachting Francija, katero uprabljajo pri GS Composite za svoje mostičke. Po navodilu Map Yachting-a je potrebno pred nanosom protizdrsne barve najprej nanesti njihov primer UNDERCOAT 215HB in potem še primer INTERFACE EPU 221.

Prosim za nasvet kako naj popravim/pripravim palubo pred barvanjem!

LP
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Dec 19, 2012 15:00

Ojla,

Glede prirprave površine pomoje najbolje, da pokličeš v GS composite, kako oni pripravljajo podlago. V kolikor boš direktno na gelcoat potem daš primer in pa nato čez barvo. V trgovini barv Blink so mi rekli v kolikor je bila paluba že prej barvana pa ne priporočajo najprej primerja ampak baje kar direktno novo barvo... tako je bilo pri meni.
Drugače pa mislim, da kjer imaš gelcoat samo napokan, se bo itak primer v pore nanesel, kjer pa je bolj poškodovano pa zbrusi pa pokitaj pa potem čez primer,barva itd...

A potem ti je uspelo spravit TBS dol? meni je uspelo vendar mi sedaj nekje pride voda v barko :( Kolikor sem raziskoval mora nekje kjer so vpetja pripon, kajti tam je bil TBS čisto do mesta vpetja potem pa zatesnjeno s siko. Ko sem TBS odstranil je šela stran tudi sika in sedaj očitno pušča. Jutri napadem pa na novo zatesnim vse, kjer je vsaj malo suma, da bi lahko prišla voda v barko.

Drugače pa pokliči kaj pa bova še kakšno rekla :)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
simon74
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: Ne Dec 23, 2012 09:23
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a simon74 » Ne Dec 23, 2012 12:21

Take probleme sem imel in jih še imam,ne pomaga nič,vsako leto se pojavijo nove razpoke,nevem kaj naj še naredim?
Mirno morje ne naredi izkušenega mornarja.
sedna
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe Avg 14, 2009 14:12
Kraj: laško- pirovac

OdgovorNapisal/-a sedna » To Dec 25, 2012 06:11

Razpoke se ponavadi pojavljajo tam kjer je prišlo do udarcev, ali pa kjer so stalne obremenitve- nihanja. Ker je gelcoat že star ni več tako prožen, fleksibilen kot nov.
Imel sem Elan 19 na kateri sem imel podobne težave kot ti. Tam kjer sem zbrusil gelcoat do poliestra in ga potem pokital z epoksi filerjem, je bilo dobro, ker sem pa na manjših kapilarah površino pobarval in kapilarne razpoke zalil z barvo, so se pa potem razpoke zopet pojavile. Potrebno je vse kapilarice zbrusit.
Mislim, da bi jaz na mestih kjer so bolj globoka, prvo fino laminiral z poliestrom in vlakni in potem kital!
Najbolše se je res posvetovat s svetovalci za materijale, ki jih boš potem uporabil za popravilo.
Uporabniški avatar
RobertB
Kontraadmiral
Prispevkov: 248
Pridružen: To Feb 12, 2008 19:09
Kraj: Sežana - Sesljan

OdgovorNapisal/-a RobertB » To Dec 25, 2012 09:48

Hvala za odgovore!
A se je še kdo srečal s takim problemom in rešil zadevo?

evovii - upam, da si uspešno rešil tesnenje!

LP
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » To Dec 25, 2012 10:32

Je že zadihtana :D :D sem šel včeraj preverit če še kaj pušča ampak je bila barka suha kot poper :D

Zdej mam pa drug problem :( Po kakšnih 14 dneh, ko je bila prebarvana paluba je nekdo brusil modri antifauling in sem imel celo palubo modro. Ko sem hodil po palubi so se poznale modre stopinje, sedaj pa zgleda da se je to zažrlo v barvo :?: :?: :?: Ni mi čisto jasno kako to, ker barva je bila suha in sem se že prej gibal po palubi brez problema. Zdaj pa vprašanje kako to spravit ven?? Sem probal z čistilom Meglio pa ne gre. Ali ima morda kdo kakšen drugi predlog? Sej drugače ni panike, ker itak pride čez Kiwigrip ampak mi gre pa na živce. Bom probal polirat pa bomo videli kako bo pol...
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Dec 25, 2012 13:31

evovii napisal/-a:JKo sem hodil po palubi so se poznale modre stopinje, sedaj pa zgleda da se je to zažrlo v barvo :?: :?: :?: Ni mi čisto jasno kako to, ker barva je bila suha in sem se že prej gibal po palubi brez problema. Zdaj pa vprašanje kako to spravit ven??

Moja zgodba letos: imam barko na suhem in barvam AF. Nato se nerpičakovano prikaže mojster, ki bi mi šel na jambor popravit VHF kabel. Ga navijem dvakrat gor-dol, ko konča pa pogledam pablubo ... za zjokat! Vse potacano od mojih čevljev - vse modro. Nitro razredčilo, Hempel razredčilo in aceton so naredili samo nek zmazek ... napol čudež je pa naredila polirna pasta 3M (dovolj je bilo, da sem namazal, pustil nekaj časa ter drgnil na roke). Še prej pa sem palubo opral s štrajfiksom, da je šel ves AF prah stran.

Slika
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Dec 26, 2012 17:02

Grega hvala za informacijo. Ali imaš morda kakšno oznako polirne paste? Eno sicer imam na barki ne vem od katerega proizvajalcaje vseeno pa bomo probali. Drugače pa 3M nabavt pa akcija. Sicer bi lahko pustil, ker pride čez Kiwigrip ampak mi gre že sedaj na živce tako, da morajo packe dol :lol: :lol:
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Dec 26, 2012 17:17

3M polirna pasta z zelenim zamaškom, v taki plastenki kot na sliki. Gre za bolj grobo pasto, bolj natančne oznake pa žal ne vem. Ampak kak prodajalec bo najbrž takoj vedel.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 3 gosti