Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
zalesjak
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 141
Pridružen: To Jan 12, 2016 21:03
Kraj: Štanjel

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a zalesjak » Če Maj 14, 2020 18:58

Pozdravljen,

Jaz sem pleksi na moji barki uspešno saniral s polirko z gobo in neabrazivno polirno pasto 3M Rosa.

Sem predhodno naredil eno oslarijo in zasušene ostanke polirne paste skušal odstraniti z gobico za pranje posode (zeleni del) in me je skoraj kap, ko sem videl, kaj sem naredil. :oops:

Po poliranju z gobo in Roso je okno kot novo. :D

LPZ
jura87
Poročnik korvete
Prispevkov: 56
Pridružen: To Maj 25, 2010 11:37

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a jura87 » Pe Maj 15, 2020 06:54

Kaj pa obrate koliko si jih naštelal? Jaz sem imel okrog 1500...
Uporabniški avatar
zalesjak
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 141
Pridružen: To Jan 12, 2016 21:03
Kraj: Štanjel

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a zalesjak » Pe Maj 15, 2020 15:20

jura87 napisal/-a:Kaj pa obrate koliko si jih naštelal? Jaz sem imel okrog 1500...


Se ne spomnim dobro. Okrog 1300 se mi zdi. Polirka ni ravno high-end. Einhell za cca 60€. Mi jo je mamaMicka na forumu totalka popljuval :D , za moje amaterske potrebe je pa zaenkrat dovolj. :wink:
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Maj 16, 2020 22:34

Marjan Tomki napisal/-a:
mamaMicka napisal/-a:Cez dober teden dobim prve izdelke pod svojim imenom.
Predvsem bi zelel, ce kdo rabi zascito. Dam 50% popust, ker bi rad dobil feedback kako enostavno jo je nanesti.
Da prekosi popolnoma vse voske in sealante za vsaj 2x ze vem.

Najboljse pa je....
Da gre za spraj. Pospricaj obrisi... pivo.
Ta daa!
Priložnost za poletno testiranje na naših mini-12 je žal minila, ker so že na vodi; verjetno do naslednjič, ko jih dvignemo iz vode (predvidoma pozno jeseni, to pa za mM za test verjetno ne bo več zanimivo).

mM, lahko bi bilo še aktualno za testiranje na treh l'Equipe (za test za primerjavo učinka na plovbne lastnosti lahko v začetku tudi le na eni, ampak pred tekmami bi pa moralo biti na vseh, da na tekmi ni nepotrebnih razlik med jadrnicami).

Mogoče bi bilo tudi na Seascape 18 (ampak za to še ni dogovorjeno, kdaj gre z zimovanja na vodo, ker lastnik stalno živi v Avstriji).

L'Equipe in Seascape 18 so vse brez AF na podvodju, tako da bi bil na površini le 'sealant', tako da bi se lahko videl - kot sem zapisal - tudi vpliv na plovbne lastnosti.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Maj 16, 2020 22:39

Marjan Tomki napisal/-a:
mamaMicka napisal/-a:Cez dober teden dobim prve izdelke pod svojim imenom.
Predvsem bi zelel, ce kdo rabi zascito. Dam 50% popust, ker bi rad dobil feedback kako enostavno jo je nanesti.
Da prekosi popolnoma vse voske in sealante za vsaj 2x ze vem.

Najboljse pa je....
Da gre za spraj. Pospricaj obrisi... pivo.
Ta daa!
Priložnost za poletno testiranje na naših mini-12 je žal minila, ker so že na vodi; verjetno do naslednjič, ko jih dvignemo iz vode (predvidoma pozno jeseni, to pa za mM za test verjetno ne bo več zanimivo).

mM, lahko bi bilo še aktualno za testiranje na treh l'Equipe (za test za primerjavo učinka na plovbne lastnosti lahko v začetku tudi le na eni, ampak pred tekmami bi pa moralo biti na vseh, da na tekmi ni nepotrebnih razlik med jadrnicami).

Mogoče bi bilo tudi na Seascape 18 (ampak za to še ni dogovorjeno, kdaj gre z zimovanja na vodo, ker lastnik stalno živi v Avstriji).

L'Equipe in Seascape 18 so vse brez AF na podvodju, tako da bi bil na površini le 'sealant', tako da bi se lahko videl - kot sem zapisal - tudi vpliv na plovbne lastnosti.


Podvodni del je kar zahtevna zadeva. Tam uporabljamo malo drugacno keramiko, ki ima 3D strukturo. Zadeva je potestirana in hitra. Uporabljamo jo le na barkah, ki gredo v vodo za regate.
Kot sem pa rekel je aplikacija zahtevna in ni na prodaj. Imamo jo bolj ali manj le za sponzorske namene.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Maj 16, 2020 22:43

jura87 napisal/-a:Ce bi mi kdo podal mnenje glede poliranja pleksija bi bil zelo vesel
Lotil se bom poliranja barke in oken na barki, ki so iz pleksija.
Praktičnih izkusenj skorajda nimam bi se pa rad zadeve naučil, ker me stvar zanima
Za začetek sem si nabavil polirko srednjega razreda (rotacijska, možnost nastavljanja obratov, elektronska regulacija obratov), grobo pasto, grobo gobo, srednjo pasto in srednjo gobo (vse od manzerne).

Da najprej zadevo potreniram sem doma našel en stari kos pleksi stekla in se začel učiti na ubogem kosu

Uporabil sem srednjo gobo in srednjo pasto (p2500).
Najprej sem nastavil obrate na min(500/min), na steklu so se kar poznali risi. Nato sem nastavil nekaj več obratov (800) stvar je bila bolj kot ne enaka. Ko sem nastavil na še višje obrate (1500) pa je zadeva že lepše izgledala.
Moti me pa, da če pogledam pod lučjo, res natančno, se še vedno vidijo rotacijski risi( mislim, da se reče temu hologrami).
Ce ima kdo izkušnje iz poliranja pleksija bi bil zelo vesel če bi mi pomagal pri tem problemu...
Je mogoče da je pasta pregroba, goba pregroba, preveč pritiska...razmišljam


Pomojem so rise ki so ostale rise, kinjih nisi odpoliral. 2500 je prwcej fina pasta in nacwloma sploh ne pusca ris.
Probaj z grobo.
Hitrost raje manj kot vec. Vodilo naj ti bo da pasta ne razpade prehitro kake 4 do 6 prehodov. Zadnja 2 prehoda popusti pritisk. Le ca teza masine.
Povrsina naj se ne segreje bolj od mlacne.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Maj 17, 2020 22:29

mamaMicka napisal/-a:Podvodni del je kar zahtevna zadeva. Tam uporabljamo malo drugacno keramiko, ki ima 3D strukturo. Zadeva je potestirana in hitra. Uporabljamo jo le na barkah, ki gredo v vodo za regate.
Kot sem pa rekel je aplikacija zahtevna in ni na prodaj. Imamo jo bolj ali manj le za sponzorske namene.

mM, če je ta sealant, ki si ga ponudil za test, namenjen za nadvodje, bi lahko še vedno uporabili na mini-12, čeprav so že v vodi. Enako morda lahko uporabim tudi za krov (ali tudi boke nad vodo?) seascape 18 (ki je še na zimovanju).

l'Equipe so pa narejeni za prevračanje in zalivanje čez krov in za to potem - če sem te razumel prav - to ni primerno.
Marjan Tomki napisal/-a:
mamaMicka napisal/-a:Cez dober teden dobim prve izdelke pod svojim imenom.
Predvsem bi zelel, ce kdo rabi zascito. Dam 50% popust, ker bi rad dobil feedback kako enostavno jo je nanesti.
Da prekosi popolnoma vse voske in sealante za vsaj 2x ze vem.

Najboljse pa je....
Da gre za spraj. Pospricaj obrisi... pivo.
Ta daa!
Priložnost za poletno testiranje na naših mini-12 je žal minila, ker so že na vodi; verjetno do naslednjič, ko jih dvignemo iz vode (predvidoma pozno jeseni, to pa za mM za test verjetno ne bo več zanimivo).

mM, lahko bi bilo še aktualno za testiranje na treh l'Equipe (za test za primerjavo učinka na plovbne lastnosti lahko v začetku tudi le na eni, ampak pred tekmami bi pa moralo biti na vseh, da na tekmi ni nepotrebnih razlik med jadrnicami).

Mogoče bi bilo tudi na Seascape 18 (ampak za to še ni dogovorjeno, kdaj gre z zimovanja na vodo, ker lastnik stalno živi v Avstriji).

L'Equipe in Seascape 18 so vse brez AF na podvodju, tako da bi bil na površini le 'sealant', tako da bi se lahko videl - kot sem zapisal - tudi vpliv na plovbne lastnosti.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a Galex » Ne Dec 06, 2020 19:15

za tiste ki imate izkušnje z poliranjem čolna...jaz pač nimam in ne mi zamerit če bo kakšno neumno vprašanje...
Letos ga mislim celega spolirat...

Nisem pristaš poceni stvari, ampak to mašino bom res verjetno uporabljal zelo poredko oz le letos...gledam da se začnejo te polirne mašine že pri 60 €...z močjo 1100 W...
A bo opravila svoje delo ali bom po eni uri šel kupit Makitino ?

A bom lahko s kakšno poceni mašino odstranil tudi star antifouling ali mora biti kašna boljša mašina s sesalno funkcijo za to ?
Uporabniški avatar
BOJA
Admiral
Prispevkov: 710
Pridružen: Če Maj 06, 2010 14:52
Kraj: Trzin

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a BOJA » Po Dec 07, 2020 15:27

@david_bergoc,
po moje je najboljša referenca, kar se poliranja in tehnologije le-tega tiče @Mamamicka, vprašaj ga, ali pa malo uporabi iskalnik, on je objavil tukaj gor že ogromno koristnih informacij in celo ekspertiz, resno mislim... Pa sigurno še kdo drug, da ne bom krivičen...
Srečno! lp
Green to green or red to red, safely go ahead!
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Dec 07, 2020 17:30

pri meni polirajo pohištvo visoki sijaj,ni tako enostavno potnik je prinesel papir 3000 deklariran kot vodni,fantje so površino pošpricali z vodo in potem brusili z tem papirjem ter kasneje pasto merzemis,rezultat je bil odličen z precej manj truda kot običajno menda zato ker voda z granulacije 3000 naredi 6000.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Feb 28, 2021 11:18

Darh
Admiral
Prispevkov: 1165
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a Darh » Ne Feb 28, 2021 12:13

Trdota, saj pise.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Feb 28, 2021 13:13

Soft, soft in extra soft. To pise. Vsi so 125mm. Prva dva soft, eden 20, drugi 12 eur...

Kaj ja najbl prikladno za barko polirat? Imam rumeno165 chemical brodher gobico.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Feb 28, 2021 17:55

Če pila preveč grabi se poriše z kredo.Morda bi to delovalo tudi na brusnem pabirju,kjer se ne sme zmočiti..
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Mar 01, 2021 07:55

1stofficer napisal/-a:Soft, soft in extra soft. To pise. Vsi so 125mm. Prva dva soft, eden 20, drugi 12 eur...

Kaj ja najbl prikladno za barko polirat? Imam rumeno165 chemical brodher gobico.


So mi že iz trgovine odgovorili v 20 ih minutah v nedeljo ;)

Tistega za 20 eur nimajo več, razlike so v novem/starem modelu, trdota pa komaj zaznavna razlika...

Kdo je na strani

Po forumu brska: bladzo in 17 gostov