Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » So Feb 06, 2016 12:45

MM imam eno vprašanje za tebe. Letos imam tudi jaz namen polirat barko in sem reku, da se bom zadeve lotil malo bolj "profesionalno" ;) Do sedaj sem vedno malo namazal spoliral pa kar je blo je blo... Tukaj je govora predvsem o poliranju gelcota. Mi ki imamo pa starejše krače pa se običajno gelcoat skriva pod debelim nanosom barve :wink: Torej na kakšen način polirati barvo? Kaj priporočaš? Malo sem se pozanimal pri sodelavcu, ki polira avte, nima pa izkušenj z barkami vseeno pa sem nabavil tole:

- mašinca http://www.spoliraj.si/products.php?LCD ... lvlcdhiv50
- srednjo gobico za poliranje
- ovčko za poliranje
- 3M polir pasto (zelenao)

Mašinca je sicer mala vendar ker je manjša barka je super zadeva sploh za kokpit k prideš povsod zraven (vsaj po mojem mnenju). Imam pa tudi tisto vibracijsko mašinco iz Obija, ki je malo večja vendar je ne mislim uporabiti ker je bolj za okras...
Slika

Kakšen vosek priporočaš za zaščito po poliranju?

Barka je barvana z dvokomponentno belo barvo od Hempla.

Vsak nasvet in kritika sta dobrodošla. Se ti pa že v naprej zahavaljujem za nasvete.

Lp Andrej
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Feb 06, 2016 14:19

Kako uspešen boš pri poliranju je v tem primeru odvisno kako je pobarvano. Če je pobarvano z valjčkom, torej, da je barva hrapava bo bolj Sizifovo delo. Zakaj? Spoliral boš le "hribče" in če boš imel še malo "sreče" lahko na koncu pride vse skupaj precej smešno. Govorim, če je dobesedno pobarvano z valjčkom za Jupol...
AMPAK... po drugi strani, če je dovolj debeline barve in je ta dobro sprijeta pa bo teh "hribčkov" po vsakem poliranju manj in barka lepša. Vsekakor, če je hrapavo in če je dovolj barve in kvalitetno sprijeta priporočam brušenje.

Sicer pa je sama izbira paste primerna. Gre za srednje grobo in barva je precej mehkejsa od GC. To barvo se polira enako, kot avtomobil, tako, da brez težave kolega pocukaš, da ti pokaže, oziroma pomaga.

Bolj neprimerna se mi zdi izbira mašine. Mašina je dual action in nima pravega "reza". Namenjena je bolj za finish, torej na koncu za sijaj. Jaz je na colnu skoraj ne uporabljam, niti ne na črnem gelcoatu.
Če boš vseeno delal z njo pa nimaš druge, kot jo gonit do konca in tudi pritisk mašine mora biti kar močan, ker drugače ta pasta ne bo "delala". Pasta potrebuje določeno silo-upor-temperaturo, da sploh "dela". Med delom tipaj površino takoj ko umakneš mašino. Naj bo mlačna, oziroma vsaj toliko, da na roki čutiš, da je kjer si poliral topleje, kot drugje. Tako nekako veš, da poliraš.

Glede zaščite. Spet, ker gre za barvo imaš izbor širši. Med vsemi avtomobilskimi voski. Bolj bi jaz gledal, da bi vzel sealant, kot pa vosek, recimo Carnuba je vosek. Sealanti so bolj trpežni. Če ima kolega kaj dobrega na lagerju ga pocukaj, ker recimo na tvoji velikosti barke imas eno pakiranje za 5 let, takrat pa je že zanič. Seveda lahko uporabiš tudi za barke. Ogni se 3M zascite za barke, ker je totalno zanič. Meni dober Sealant je fk1000, oziroma vsi v tem rangu. Turtle, magic, petrol, OMV ni dobro.

Sam postopek pa... Pasto moraš pustiti da dela in da naredi do konca, torej, da se odpraši, ne da jo brišeš. Goba mora biti vedno na koncu suha, ne nafilana z pasto. Ce se nafila z pasto pomeni, da ne delaš prav. Preveč paste in/ali prekratek čas obdelave. Sčasima se vseeno nafila, takrat jo operi. Posušiš jo tako, da jo daš na mašino in na ful, da odmeče vodo. Tako se tudi "prajma" gobico pred uporabo, da ni presuha.

Če sem kaj pozabil pa vprašaj. Imam pa namen narediti en video kaksen sistem poliranja sem jaz osvojil...
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Feb 10, 2016 13:25

Hvala za informacije. Imaš pivo v dobrem ;)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Feb 10, 2016 17:49

2500 vrtljajev ima minimalno mašina.A ni to preveč?
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Feb 10, 2016 18:17

polanc napisal/-a:2500 vrtljajev ima minimalno mašina.A ni to preveč?


Ta mašina ni rotacijska. Torej ne gre za obrate.
V tem primeru gre za število oscilacij. Če si predstavljaš mašino z katero brusiš AF oma na max 10.000 obratov, oziroma oscilacij. Flex mašina jima pa 10.000 obratov, pa z fleksom ne moreš brusiti AF, ker boš takoj skozi.

razlika zgleda takole.
Slika
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Feb 10, 2016 18:19

Ja točno MM hvala,nisem prav razmišljal.Pa 8 mm oscilacija je tud fajn,moj Festool ima le 3 mm in bolj paca brusni papir ko AF dajem dol.Pol Andrej bo tole dobr za polirat .
jery190
Višji praporščak
Prispevkov: 35
Pridružen: Po Jul 18, 2011 22:53

OdgovorNapisal/-a jery190 » Če Feb 25, 2016 00:32

Po vaših mnenjih, da je "mal dnarja mal muske", sem kupil Dewaltovo rotacijsko polirko dwp849x. Zdaj pa bi z njo rad spoliral bel in temno moder gelcoat na čolnu. Poleg mašine sem dobil tudi ovco za poliranje (ta bo verjetno dobra?)
Zdaj me pa zanima:
Ker 1x na teden silco s kombijem pripelje prodajat robo, sem mislil vzeti kar njegovo pasto.
http://www.silco-automotive.com/sl/izde ... imate-p20/
Ali je to še vedno ista pasta brez polnil, kakršna je bila pakirana v črno embalažo. Ali je to zdaj drug proizvajalec z čunga lunga zobno pasto.

Lp
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Feb 25, 2016 10:45

Če si kupil to mašino samo za barko je sicer malo škoda, da nisi vzel katere lažje. Drugače je pa to dobra mašina.
Poleg ovce, ki jo imaš nabavi še eno trdo gobo(rabiš še podstavek), ker ti bo lahko ovca pistila t.i. swirle na modrem GCju. Idealno bi bilo, da narediš dve roke.
Če pa nimaš volje pa letos naredi eno roko z ovco, drugo leto pa z gobo. Na koncu je podobno, le da si cel "proces" raztegnil na dve sezoni.

Pasto pa nimaš druge, kot da poskusiš kako deluje. Po končanem poliranju vse obriši z 20% isopropanolom. Ne pozabi zaščite!
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Feb 25, 2016 10:51

polanc napisal/-a:Ja točno MM hvala,nisem prav razmišljal.Pa 8 mm oscilacija je tud fajn,moj Festool ima le 3 mm in bolj paca brusni papir ko AF dajem dol.Pol Andrej bo tole dobr za polirat .

Zanimivo, da ti paca. Nekaj ne delaš prav. Festool je vrhunska mašina. Ali nimaš odsesovanja, ali nimaš pravilnega papirja(luknje za odsesovanje) ali pa uporabljaš prefin papir in preveč pritiskaš. Igraj se malo z različnimi hitrostmi.

Še vseeno pa te oscilacijske mašine niso dobre za polirat. In polirka je precej drugačna od brusne mašine.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
bluesky
Viceadmiral
Prispevkov: 541
Pridružen: To Sep 02, 2008 21:00
Kraj: Ljubljana Šentvid
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bluesky » Če Feb 25, 2016 19:36

Katero polirno pasto pa uporabljate?
BlueSky
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

OdgovorNapisal/-a vili » Če Feb 25, 2016 19:59

Katere gobice so boljše,ovca ali goba. Z ovco še nisem poliral.
Slimoz
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Maj 20, 2012 09:37
Kraj: Kranj-Turanj

OdgovorNapisal/-a Slimoz » Pe Feb 26, 2016 22:30

Polanc pravi,da mu paca brusni papir, mama Micka,to nima nobene zveze z mašino,ali je to rupes ali festool,ali pa OBI varianta,prav tako ne brusni papir,ampak je problem v tem,ker neka stvar ni dovolj suha.(gelcoat,barva)
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Feb 26, 2016 23:33

Slimoz napisal/-a:Polanc pravi,da mu paca brusni papir, mama Micka,to nima nobene zveze z mašino,ali je to rupes ali festool,ali pa OBI varianta,prav tako ne brusni papir,ampak je problem v tem,ker neka stvar ni dovolj suha.(gelcoat,barva)


Da mašina nima nobene veze z pacanjem se ne morem in ne bom strinjal. Še manj, da nima veze brusni papir.
Se pa strinjam, da ima veze vlaga, ampak povedano je bilo ob predpostavki, da je AF suh, kar vem, da @polanc ve.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Feb 26, 2016 23:36

bluesky napisal/-a:Katero polirno pasto pa uporabljate?

Jaz največ, kot osnovo uporabljam Menzerna paste(fg 300, 400, 1000, 2200 in 4500). Imam še nekaj zaloge TopGear past, katere mešam k osnovi za boljšo mazljivost, ko je vroče ali močneje piha, ker so zelo mastne.
Vsake toliko časa uporabim tudi od meguiarsa "all step", ampak se nenormalno praši in ni najboljša na soncu.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Feb 26, 2016 23:48

vili napisal/-a:Katere gobice so boljše,ovca ali goba. Z ovco še nisem poliral.


Vsaka je za svoj namen...
Torej ovco se uporablja v kombinaciji z bolj grobimi pastami in je zelo agresivna. Torej uporablja se jo na zelo do srednje obledelih in spraskanih površinah.
Gobe so manj abrazivne. Recimo srednja-medium goba je po mojem mišljenju primerna za finish, torej z neko fino pasto na koncu za piko na I. Torej na res že predhodno sijočem gelcoatu. Jaz finish delam le na zahtevo oziroma na "top-end" projektih. Grobo gobo se uporablja na srednje do manj obledelem gelcoatu.
Če je gelcoat temne barve bo ovca za sabo pustila "swirle" oziroma se jih bo videlo, zato je skoraj nujno narediti še drugo roko z gobo in primerno pasto.
Fine gobe sicer imam a le za gužvo... Na barki je neuporabna IMO. Res pa da jih le to veliko uporablja(tudi "profiji"), saj se z njo dejansko igra, ker je tako mehka. Barka se res da posveti, ampak le toliko časa da se sperejo fillerji in olja, ki so v pasti 2-4 tedne.

To so splošni nasveti.
Sam mislim, da je v "arsenalu" vsakega potrebna ovca in groba(srednja) goba. Ni nujno, da se celo barko dela z ovco, če ni potrebe. Če so samo nekateri deli obledeni se jih spolira z ovco, nato pa celo barko z gobo.
Če je na barki veliko dela je morda tudi opcija, da se prvo leto naredi temeljito z ovco, naslednje leto ovca ni potrebna se naredi z gobo. Torej bi se reklo, da se dela po fazah.
Vsekakor je tako bolje, kot pa nič.

Vsekakor pa je zascita na koncu tista, ki bo vloženo delo podaljšala.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov