rja - elektro trim

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Tom
Kapitan korvete
Prispevkov: 96
Pridružen: Če Jun 26, 2008 07:42

rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a Tom » Po Jun 30, 2008 08:42

Pozdravljeni!

Imam izvenkrmni motor SUZUKI TD 40 (dvo taktni) z električnim trimom. Motor je star 9 let.

Poleg cilindra za električni trim je na el. mororju (vedno za el. trim) med privijačenima deloma ohišja prišlo do korozije. Zdraven je tudi odprtina, kjer pride električni kabel v motor.
Vse skupaj zgleda tako, da je barva, s katero je pobarvan ta del nabreknila in se lušči. To na dolžini cca. 2 cm, širina par milimetrov. Ta barva je sivo plave barve, sigurno še originalna, saj so tudi vijaki in vsi deli pobarvani z njo. Zgleda, kot da je v celoti plastificirano.

Prosim za nasvete, s čim rjo odstraniti in s čim zopet zaščititi. Čez teden odhajam na dopust, tako da za kakšna večja dela bo čas šele pozimi. Mogoče samo namazati z mastjo do konec sezone….????

Hvala.

LP
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Jun 30, 2008 10:33

To ti je oksidiralo ohišje, poglej vse cin protektorje če so v redu in če sploh so :shock: , potem pa kjer se lušči prebrusi z finim brusnim papirjem ali z žično krtačo-po navojih, razmastiš in prebarvaš z 2 komponentno org.barvo! Lahko pa narediš kot si omenil! Če si iz Ljubljane me pokliči, meni jo je cca. 0,7dcl ostalo!(Imava enak motor)
(031 474 820, Matjaž)
Tom
Kapitan korvete
Prispevkov: 96
Pridružen: Če Jun 26, 2008 07:42

OdgovorNapisal/-a Tom » Po Jun 30, 2008 11:16

Hvala Matjaž!

Mala dva cinka na motorju mi je serviser "Rožej, Trzin" samo ščistil, tistega na peti motorja pa komplet zamenjal. Tudi izgledajo še dobri.

Po mojem je ta rja še od prej. Je pa malenkostna in jo je treba sanirat.

Hvala za ponudbo - se slišiva.

LP

PS
Glede na to, da imava enake motorje :) , kako si kaj zadovoljen z njim in kje ga servisiraš!
Namreč, sem lastnik prvega čolna in motorja šele dobra pol leta.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Jun 30, 2008 13:30

No tudi jaz se ne morem ravno pohvalit z dolgo dobo lastništva :oops: tega motorja, sem namreč zadevo kupil jeseni 07 in do sedaj obnavljal prikolico, sedeže, nogo motorja (malo okrušene barve okoli vijakov) tako da odkrito povedano ga še nisem sprobal. Po izkušnjah članov na forumu naj bi bil motor dober 8) z normalno porabo (8-12-na polno 20) odvisno od želja lastnika. Odhajam pa 4.7. na dopust in več vtisov po 1.dopustu! Na motorju sem sam naredil servis, ker želim da je vse tako kot treba .(menjava olja in vodne črpalke-impelerja pa tudi ni neka umetnost) Prej sem imel dvotaktni Suzuki 8 in moram reči da sem bil zelo zadovoljen( s porabo in delovanjem) potem pa človek želi vedno dlje ... :wink:
Cin protektorji pa naj bi bili 3, no jaz sem dodal še enega na ohišje(nič ne škodi) Je že bila debata na forumu kje so.đ
L.p. Matjaž
Aha, barvo ti podarim ker drugače se bo posušila, samo pokliči prej!
matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » Sr Dec 27, 2017 10:58

Tudi sam imam na yamahi 60 l. 2003 ohišje trima dokaj načeto z rjo. Do sedaj sem dajal navtično mast...opazil sem da se je nekaj koščkov okrušilo.... Bi bilo najbolje kupiti nov pokrovček s tesnilcem ali obstoječega nekako sanirat? mogoče peskaje in nato barvanje z original spray yamaha za motor ?ali kako drugače ?
prilagam slikco.

Slika
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a kocka » Sr Dec 27, 2017 11:04

Verjetno bo precej ceneje speskat kot novega kupit, bi bili pa lahko rf glede na cene motorjev. :evil:
matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » Sr Dec 27, 2017 11:15

Sem pogledal original kos je možno $414 ?!?! ena škatlica... e ta navtika

Slika
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Sr Dec 27, 2017 11:22

:D
Tudi sam imel enako na F60. Pokrov sem snel, ga obrusil, ter premazal z ferosanom, cca 5x, da je požrlo vso rjo ter se je naredil nekak nanos iz cinka. Nato sem dal ličarju, da je prebarval z dvokomponentnim avto lakom. Taka rešitev je začasna. Drži par let, nato se vaja ponovi.
Daki

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a Daki » Sr Dec 27, 2017 13:51

Ja, ti pokrovčki so noro dragi. Pri starejših modelih gre za železne šalčke zaradi magnetov, zato tudi rjavijo. Novejši so iz plastike. Če ni že preveč požrt naredi tako kot je napisal NF (z ferosanom).
matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » Sr Dec 27, 2017 16:35

se ne bi dalo kje dobit plastični pokrov?
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Sr Dec 27, 2017 17:43

Edino če ga sam plastificaraš. Vendar s tem ne boš rešil rjavenja.

Pri novih modelih je stator motorja narejen v celoti iz plastike. Permanentni magnet pa je zalepljen v to plastiko.

Kolikor mi je znano, plastičen rotor od novejšega modela F60 ne paše na stari model.
matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » Sr Dec 27, 2017 18:35

Snel sem pokrovček, meni se zdi načet..rja je malenkost žev samem pokrovščku.

Slika
Slika
O-ring bo verjetno treba zamenjat.

Potem sem malo pobrusil in s ferosanom počistil. Kaj menite bo zdržalo, če naredim kakor je pisal "NOVI FOSIL". sli bo šla rja v notranjost še bolj?

Slika
Slika
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Sr Dec 27, 2017 19:10

Reši kar se da. Brušenje kitanje hardlotanje. Še vedno pa lahko kupiš novega.
Daki

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a Daki » Sr Dec 27, 2017 21:48

Je kar precej poškodovan. Sanirati bi ga moral že prej. O-ring pa nujno zamenjati.
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

Re: rja - elektro trim

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Če Dec 28, 2017 00:29

Še en nasvet. Ko boš vse saniral in popravil, poleg novega O ringa moraš mesto naleganja obvezno namazati z tesnilno maso YAMAHA BOND. To je masa ki ima tesnilno funkcijo, in fantastičen oprijem. S tem boš preprečil morebitno prodiranje vode v notranjost motorja.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov