Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re:

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Jun 01, 2020 14:21

francelj napisal/-a: In proizvajalec seveda priporoča olje, ki ga nikjer v bližini ne morete kupiti.


V vsakem eurotonu in anetu ga dobiš samo vedet moraš kaj iščeš. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Re:

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Jun 01, 2020 15:38

francelj napisal/-a: In proizvajalec seveda priporoča olje, ki ga nikjer v bližini ne morete kupiti.



ah dej nehaj buče valit prosim...

https://www.bartog.si/olje-mobil-dte-26 ... 70943.aspx
https://www.bell.si/m-dte-10-excel-15-pla-20l.html

to če se na firmo vzame, košta liter 4 EUR, rabiš pa 2 litra max...

potem se najde še cenejši slovenski proizvod

https://www.olma.si/sl/hydrolubric-vg-15

brez DDV 2,5EUR/litr

ali pa če kupiš "original" prepakirano

za 100 evrov 2 litra...

https://www.muziker.si/volvo-penta-hydr ... o-vg-15-1l

Olje je pa ISO VG15 mineralc. nič posebnega. viskoznost nekih 5W. dejansko ti pa vsak mineraln do 36 more normalno delat, ker ni ne hipoid, ne z aditivi, ni hidrofilen, ni na DU itd...
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 776
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a pinosat » Po Jun 01, 2020 15:47

Francelj, res ni problem, ne kompliciraj preveč...jaz imam to olje noter... na mojem QS 510 Cruiser je hidravlika Ultraflex zgleda bila serijsko gor, vsaj večina čolnov tega tipa jo ima...

https://www.tabakum.si/product/olje-atf-super-ina2/
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Jun 01, 2020 16:08

ni vsak ATF dober za vse!

ATF ima aditive za vezanje saj, antioksidacijo, da mu tesnila tesnijo (ki niso vedno ista kot na hidravličnih sklopih) itd...prav tako standard mineralno olje in ATF ne mešaš - zaradi aditivov, ker znajo kontra učinek imet. Čeprav je ATF tudi v osnovi mineralno olje. Ker hidravlika dela načeloma tudi z vodo, gre se pa tukaj primarno za:

prava tesnila s pravim oljem
vodo-odbojnost olja
viskoznost olja, da ni volan pretrd ali da ne gre krmilo kar po svoje, če bi bilo olje preredko.

v primeru da hidravlika spušča, in je predvideno drugo olje, je treba sistem temeljito očistit, preverit da so tesnila/sklopi kompatibilni z drugim oljem ter vse skupaj zložit in testirat.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Jun 01, 2020 16:40

Atf je vsaj pri mojem baystar sistemu izrecno prepovedan..
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Jun 01, 2020 19:55

Ja hitro se da sranje naredit z narobe oljem. Tako kot pri kolesu če v zavore daš DOT4 namesto mineralnega olja ali pa pri bmw motorju nad letnikom 2004 v hidravlično sklopko kjer tudi gre izključno in samo mineralno olje. V nasprotnem primeru bojo gumijasti deli začeli svoj konec...
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 776
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a pinosat » Po Jun 01, 2020 20:41

OK, hvala za informacije o olju...nisem se bogvekaj s tem ukvarjal, vem, da, ko sem čoln kupil pred 4 leti, je bilo to olje not, oziroma je še ... je pa res, da ravno letos menjam cevi, ki so pa stare toliko kot čoln, 12 let, popokane sicer so, ampak samo tam, kjer je sonce in sol zraven, ostali del v čolnu je kot nov...volan pa zaenkrat obračam s prstom, brez zračnosti, pa spušča zaenkrat tudi še ne, zdaj ob menjavi cevi bom poskusil dobit eno od teh predlaganih olj, @kr3mn1...@Marcel, kaj pomeni hitro, ker namreč na svojem DH Giantu imam tudi DOT4 olje v bremzah ...

https://www.tabakum.si/product/olje-atf-super-ina2/i
Nazadnje spremenil pinosat, dne Po Jun 01, 2020 21:51, skupaj popravljeno 4 krat.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Jun 01, 2020 21:30

Ene bremze za bicikl so na dot4 ene pa ne. Shimano recimo niso na dot4, formula pa so.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Jun 02, 2020 06:12

Aegir moje formula so na mineralca. Hitro pa pomeni da so lahko tud u enem dnevu že gumice na batih lepljive in ne bo delovalo več kot bi bilo treba. Sicer ti pa na ročki kjer se olje naliva piše kaj gre not.
janadino
Admiral
Prispevkov: 3967
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a janadino » To Jun 02, 2020 07:21

Človek sprašuje o hidravličnem volanu na čolnu eni pa spet delate doktorsko disertacijo o oljih, mopedih, avtomobilih, peciklih pa nvm čem vse....
In sedaj ve vse drugo, samo to ne, če je smiselno montirati hidravlični volan. Samo glede na vašo kompliciranje bo verjetno vse skupaj raje prodal in šel na kajak. :lol:
Guma je guma, zaenkrat.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a MareC » To Jun 02, 2020 07:52

janadino napisal/-a:Človek sprašuje o hidravličnem volanu na čolnu eni pa spet delate doktorsko disertacijo o oljih, mopedih, avtomobilih, peciklih pa nvm čem vse....
In sedaj ve vse drugo, samo to ne, če je smiselno montirati hidravlični volan. Samo glede na vašo kompliciranje bo verjetno vse skupaj raje prodal in šel na kajak. :lol:


itak sami znalci
v temi o Evinrudu tud na koncu reševanje Sveta zaradi izpustov, tankerjev, žvepla wtf :wink:
Nazadnje spremenil MareC, dne To Jun 02, 2020 09:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Fisch
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: To Apr 03, 2012 18:26
Kraj: Ljubljana

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a Fisch » To Jun 02, 2020 09:02

Pol nisem edini opazil, da je debata malo skrenila iz zacrtane poti :)

Se mi zdi pa smiselno met hidravliko, ker ce je za zajlo treba snet motor in poci zajla na vodi..... pa tudi volan se ne bo tako trdo vrtel ker hidravliko ostri zavoji nebodo motili tako kot zajlo.

Sem videl, da ma ultraflex tudi rear mount kar mi je vsec.... ali kdo priporoca kakega prodajalca?
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a MareC » To Jun 02, 2020 09:11

Fisch napisal/-a:Pol nisem edini opazil, da je debata malo skrenila iz zacrtane poti :)

Se mi zdi pa smiselno met hidravliko, ker ce je za zajlo treba snet motor in poci zajla na vodi..... pa tudi volan se ne bo tako trdo vrtel ker hidravliko ostri zavoji nebodo motili tako kot zajlo.

Sem videl, da ma ultraflex tudi rear mount kar mi je vsec.... ali kdo priporoca kakega prodajalca?


meni je do sedaj www.vrtinc.si zrihtal vse hidravlične volane, imaš možnost nakupa pri njih, seveda različne modele
Fisch
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: To Apr 03, 2012 18:26
Kraj: Ljubljana

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a Fisch » To Jun 02, 2020 10:03

Hvala, sem pogledal navtiko vrtinc in so cene veliko ugodnejše. Kako bi pa ocenil kvaliteto Mavi Mare vs. Ultraflex?
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Hidravlika za krmiljenje izvenkrmnega motorja

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Jun 02, 2020 16:56

janadino napisal/-a:Človek sprašuje o hidravličnem volanu na čolnu eni pa spet delate doktorsko disertacijo o oljih, mopedih, avtomobilih, peciklih pa nvm čem vse....
In sedaj ve vse drugo, samo to ne, če je smiselno montirati hidravlični volan. Samo glede na vašo kompliciranje bo verjetno vse skupaj raje prodal in šel na kajak. :lol:


Za hidravlične sisteme gre. Lahko plačaš 100€ za 2 litra olja lahko pa 10€ Ampak pri slednjem, da bi zvedel kaj, boš pa še kakšno bremzo za bicikl umes moral požrt.

Vsak k se sprašuje o smiselnosti hidravličnega volana naj poizkusi vozt čoln z njim pa si bo sam odgovoril. Ni primerjave. Zajla vs hidravlika je k peš hodt pa z letalom se vozt.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: MKN, piko in 6 gostov