Peskanje in sanacija osmoze

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Jan 28, 2021 12:02

polanc napisal/-a:Aljoša in njegovi so peskali že veliko plovil in to kvalitetno.Vedo kaj delajo.Ni pa peskanje poceni,ne pa pozabit, da se pri brušenju plovil kljub maski in zaščiti nažreš dreka in utrudiš leeepo vse mišice.Pa peskanje je kvalitetnejše in v vse kote pride tko ,da je fajn ja.No, saj bo še mož kaj napisal,mi pa ostanimo na nivoju in ne posermo še te teme.LP


Ja Iztok, pa si pogledal datume objav?

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
sasaman
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 134
Pridružen: Če Nov 17, 2011 20:05
Kraj: Koper

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a sasaman » Če Jan 28, 2021 16:35

Ha ha. To je pa dolgcajt!
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a igorb » Če Jan 28, 2021 16:50

eno vprasanje kaj pa suhi led za peskanje ali je kdo delal s tem?
Uporabniški avatar
zalesjak
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 141
Pridružen: To Jan 12, 2016 21:03
Kraj: Štanjel

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a zalesjak » Če Jan 28, 2021 17:56

igorb napisal/-a:eno vprasanje kaj pa suhi led za peskanje ali je kdo delal s tem?



Jaz sem prejšnji čoln, je imel 4 nanose AF peskal s suhim ledom.

Je bilo lepo speskano in nič prašno od peska.

Če bi to še kdaj delal bi s suhim ledom.

LPZ
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Jan 28, 2021 20:54

To je super sam zelo drago mislim postrojenje.Vidu datum vidu sam je zanimiva tema pa sem jo zbudil
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5973
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jan 29, 2021 21:25

Na roke so muke isusove. Kok pa stane peskanje na co2 al pa na pesek recimo za 6 metersko kad? Glede na to da sem jaz to praskal in čaral komplet celih 8 dni porabil ene 100 šajb šmergla, vse zaprašil, požrl zdravilnega prahu na kile, me zanima če manj boli tošel odpret.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Jan 29, 2021 21:53

Mende majo okol 50 e kvadrat sedaj k je mal konkurence že tud manj..ne vem pa cen preverjeno
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » Pe Jan 29, 2021 22:39

Leta 2011 sem dal v ladjedelnici Izola zaradi pojava osmoze peskati 10m jadrnico. Izvajalec je bil Navtik.al, peskanje sem plačal 2000€ (na roko). Na vprašanje zakaj je na trupu še vedno več kot 60% gelcoata je bil odgovor, ker je neenakomeren in trd, da pa to nima vpliva na sanacijo osmoze ???
Po pregovarjanju in konfliktu sem ugotovil, da sem zaradi naivnosti in nevednosti zopet potegnil kratko, ter bom moral nadaljevati sam, oziroma bom moral sanacijo naštudirati, organizirati, delati ...
Nadaljevanje je dolga zgodba in jo morda opišem kdaj drugič (če bo koga zanimalo). :idea:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 29, 2021 23:15

2003 sem naredil preventivno zaščito pred osmozo in TAKOJ spoznal, da se gel coata ne da odstraniti s peskanjem. To takoj vidiš po par decimetrih. Gel coat smo nato odstranili s posebnim skobelnikom, kar je po moje edini pravi način, da odstraniš ravno prav materiala, površina pa ostane še dokaj enakomerna in primerna za zanacijo.

Ne bom komentiral izvajalcev bom pa potrdil, da sem bil kot kontinentalec vsaj na začetku navtične kariere NA VEČ PODROČJIH KONSTANTNO deležen napačnih nasvetov za katere ne verjamem ,da so bili posledica neznanja, neizkušenosti ali pomote.

Tudi sedaj, ko sem obnavljal barko sem več let iskal izvajalca za barvanje. VEČINA jih je ven metala take cifre, da se ti zmeša, še posebej v primerjavi s profesionalno lakirnico v Caorlah, kjer so mi skupaj s stroški najema hale za demontažo, profi lakirnico, pripravo in barvanjem ponudili za 30% nižjo CENO OD NAJCENEJŠEGA tazadnjega fušarja v Sloveniji !???
Ko sem se odločil za izvajalca, pa so mi vsi po vrsti rekli "Ja kaj pa nisi rekel, bi ti priporočali tega pa tega..." prej pa so samo gledali kako bi piskrček pristavili, brez dela seveda. Na koncu se je izkazalo, da NIHČE od teh ne opravlja dela kompletno. Vsi so nekaj priklrivali, vsi so lagali in vsi so strašno mutili.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jan 30, 2021 11:03

Nikola T. napisal/-a:Tudi sedaj, ko sem obnavljal barko sem več let iskal izvajalca za barvanje. VEČINA jih je ven metala take cifre, da se ti zmeša, še posebej v primerjavi s profesionalno lakirnico v Caorlah, kjer so mi skupaj s stroški najema hale za demontažo, profi lakirnico, pripravo in barvanjem ponudili za 30% nižjo CENO OD NAJCENEJŠEGA tazadnjega fušarja v Sloveniji !???

Kakšna je bila pa cena (na m2), če ni skrivnost? Lahko tudi na zs.
Gartner
Kontraadmiral
Prispevkov: 258
Pridružen: So Sep 07, 2013 17:51

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a Gartner » So Jan 30, 2021 15:53

NT:
Tudi sedaj, ko sem obnavljal barko sem več let iskal izvajalca za barvanje. VEČINA jih je ven metala take cifre, da se ti zmeša, še posebej v primerjavi s profesionalno lakirnico v Caorlah, kjer so mi skupaj s stroški najema hale za demontažo, profi lakirnico, pripravo in barvanjem ponudili za 30% nižjo CENO OD NAJCENEJŠEGA tazadnjega fušarja v Sloveniji !???

Zopet VEČINA, pa FUŠARJI itd. Nimaš jajc povedat kdo je to bil. Mogoče marsikateremu olajšaš odločitev, kateremu obrtniku ni za zaupati!!!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 30, 2021 17:52

Gartner napisal/-a:NT:
Tudi sedaj, ko sem obnavljal barko sem več let iskal izvajalca za barvanje. VEČINA jih je ven metala take cifre, da se ti zmeša, še posebej v primerjavi s profesionalno lakirnico v Caorlah, kjer so mi skupaj s stroški najema hale za demontažo, profi lakirnico, pripravo in barvanjem ponudili za 30% nižjo CENO OD NAJCENEJŠEGA tazadnjega fušarja v Sloveniji !???

Zopet VEČINA, pa FUŠARJI itd. Nimaš jajc povedat kdo je to bil. Mogoče marsikateremu olajšaš odločitev, kateremu obrtniku ni za zaupati!!!

Hočeš vedeti? 8)
Vsi domačini, ki imajo registrirane (ali pa jih sploh nimajo) firme na obali. POPOLNOMA VSI !!! Od prvega do zadnjega!!!!

Dela sem zaupal podjetju, ki strokovno obnavlja predvsem velike motorne jahte. Izkoristil sem čas, ko so bili zaradi sezone relativno prosti (avgust) in zato tudi najugodnejši. Mojo barko so prevzeli v delo tudi zato, ker sem sam izvajal kompletno demontažo in montažo palubne opreme. Torej barko je bilo potrebno zbrusiti, pripraviti za barvanje in pobarvati. Vsa ostala dela sem delal sam. Ne mislim nikogar poimensko osirat na forumu kajti NITI EN SAM DOMAČIN NI DAL POŠTENE PONUDBE !!!!!!!!!! ČISTO VSI SO ME HOTELI PRINESTI OKOLI. :twisted:
Praktično vsi katere sem prosil za ponudbo ali pomoč pri iskanju bi dela tako ali tako samo prevzeli in verižno oddali naprej. Na koncu bi plačeval pol Izole, brusil bi pa Slobo za majhne denarje, ki je edini, ki je zares garač in vajen delat, ni pa podkovan za barvanje. Za pošpricat pa najamejo avtoličarje iz notranjosti, ki na fuš pridejo za jurja in manj pihnit barko. Eden takih biserov mi je dal ponudbo za 23k€ !?? :shock:

Najbolj me je razjezilo, ko so dotični katere sem prosil za ponudbo, pomoč, kontakte... za poštrihat jebeno plastiko, ne za izgradnjo atomske centrale, izvedeli kdo bo izvajal dela so bili vsi pametni in mi vzbujali slabo vest in rekli, ja ta bi ti naredil pa boljše, ta drugi bi ti naredil kvalitetneje, ta ima boljše reference, ta bi bil cenejši, jaz ti nisem hotel dat ponudbe, ker si že unga prej vprašal... !"#%%&/%$ Obnašali so se ko eni primitivni smrkavci. Še dobro, da nisem dal delat kakšnemu od teh. Sedaj točno vem za tri izvajalce, ki zares delajo dobro ampak te informacije ne dam javno na forum. Kogar zanima več se lahko obrne name.
LP Iztok
Nazadnje spremenil Nikola T., dne So Jan 30, 2021 19:35, skupaj popravljeno 3 krat.
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a Kariera » So Jan 30, 2021 17:58

Gartner napisal/-a:Zopet VEČINA, pa FUŠARJI itd. Nimaš jajc povedat kdo je to bil. Mogoče marsikateremu olajšaš odločitev, kateremu obrtniku ni za zaupati!!!


Jaz npr. sem dal sanirat osmozo na moji bivši barki na "old school"" način...Odpiranje vseh mehurčkov ( cca. 300kom; 0,5-1cm mehurčki ), sušenje, spiranje, konstantno merjenje vlage,..zapiranje, GC, AF... To je bilo 5 let nazaj...barka je bila 10 mesecev zunaj. Delal mi je g. Slobodan iz Izole. Kar se tiče storitve vse bp, cena vrhunska. Nimam pojma če še dela, ker že takrat ni bil najmlajši. Če kdo potrebuje kontakt lahko na ZS.
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » So Jan 30, 2021 20:14

Iztok popolnoma se strinjam s tvojim zapisom, domačinom v Izoli ne zaupam !!
Leta 2008 sem motor (Yanmar 3GM30C pri 1300h) dal servisirat pooblaščenemu serviserju g.Okretič-u (evo konkretno) in po menjavi olja in filtrov ugotovi (brez meritev !?), da je potrebno menjati injektorje, jaz naivnež pa se strinjam in plačam. Kasneje ugotovim, da pri polnem gasu iz izpuha prihaja črn dim (do takrat tega nisem NIKOLI videl), po reklamaciji pa seveda, da ima motor že precej ur, da je verjetno trup obraščen itd...
Za sanacijo osmoze sem po grobem brušenju s kotno brusilko (po peskanju !) trup leto dni sušil in izpiral s toplo vodo (ne preko zime). Nato sem se za pomočnika dogovoril s pokojnim Brezovarjem iz Ljubljane. Pomoč pri brušenju, tem.premaz, kitanje 3x, epoksi premaz 7x, zaključno kitanje in brušenje ter primer vse v roku 10 dni sem plačal 600€ in pijačo, material skupno cca 1900€, pa še dvigalo, premikanje in ladjedelnico (1800€).
Zaključek :oops: neskončno utrujen, bogatejši za nekaj izkušenj in srečen da ponovno jadram 8)
NAVTIK.AL
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: So Okt 24, 2015 09:04

Re: Peskanje in sanacija osmoze

OdgovorNapisal/-a NAVTIK.AL » Sr Sep 22, 2021 13:30

Pozdravljeni
Evo mene po dolgih letih spet na forumu.
Priznam in vem da ni bila vsaka sanacija osmoze opravljena 100%. Pred leti nismo imeli se merilnika vlage v laminatu kateri je obvezni clen za sanacijo osmoze. Res je tudi da konkurence je ogromno. Nobenega ne bom komentiral ker vsak dela tako kot ve.
Moje mnenje je da za opravit pravilno sanacijo osmoze je potrebna odstranitev Gelcoata. Zadnja leta vsaj mi to delmo na tak način, je pa postopek kr drag ker so potrebne dve fazi dela.
1. Faza je peskanje
2. Faza je frezanje
Peskanje je potrebno zato ker antifauling paca nože od freze.
Ok
Zaenkrat to.

Kdo je na strani

Po forumu brska: MKN in 15 gostov