popravilo gumenjaka

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Tjaz
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 131
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 10:16

popravilo gumenjaka

OdgovorNapisal/-a Tjaz » Sr Nov 23, 2016 10:49

Zdravo! Imam star Maestral h35f ki je sicer odlično ohranjen, je pa že dobro v letih. Letos so mu začeli odstopati tubusi od plastičnega dna. Problem se je pojavil na obeh straneh. Malo sem klical in spraševal koliko bi to stalo pa sem pri različnih mojstrih prišel od 30 eur pa do 400 eur. Problem pa je predvsem v tem da so vsi zelo zasedeni in da bi popravilo lahko izvedli šele enkrat drugo leto. Ker sem človek ki se stvari rad lotim tudi sam sem se odločil, da bom poskusil popravit sam. Najprej bi z namenskim lepilom dobro zalepil del ki je odstopil nato pa po celotnem obodu prelepil z hypalon trakom. Malo sem računal in bi porabil za ca.100 eur materyala /hypalon, lepilo, razrečilo..). Iz anglije bi računico pokvarila predvsem poštnina (50 eur!). Malo sem gledal tudi na alibabi kjer bi bilo vse skupaj nekoliko ceneje vendar ne vem točno kaj bi naročil. Kdo ve kje pri nas bi lahko kupil kakšen 1,5m2 hypalona in primerno lepilo?
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » Sr Nov 23, 2016 11:23

Če hočeš da bo to porpavljeno kot je treba pelji ali k gregorju na seawave, ali gumarju ali v izolo.
Sam lahko samo kaj malega poflikaš verjemi, sploh pa to le sedaj limat ko so temperature nižje ne boš rave mešanice naredil in bo vse skupaj na +35 odstopilo 3. dan ko boš na morju potem boš pa imel veselo sezono:)
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Sr Nov 23, 2016 19:12

cibro napisal/-a:Če hočeš da bo to porpavljeno kot je treba pelji ali k gregorju na seawave, ali gumarju ali v izolo.
Sam lahko samo kaj malega poflikaš verjemi, sploh pa to le sedaj limat ko so temperature nižje ne boš rave mešanice naredil in bo vse skupaj na +35 odstopilo 3. dan ko boš na morju potem boš pa imel veselo sezono:)


ma, daj cibro, kake mu pišeš no :roll:
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » Sr Nov 23, 2016 20:41

Jaz grem marca k tadeju na obisk.bolje tako kot da sam pacam
Tjaz
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 131
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 10:16

OdgovorNapisal/-a Tjaz » Če Nov 24, 2016 05:47

Saj se zavedam da lahko zaj****. Samo si mislim da tako huda znanost pa tudi ne more biti. Navodil na netu je ogromno. Tudi opozoril glede vlage in temperature. Če bi imel koga ki dobro dela kje v bližini verjetno nebi niti razmišljal..

Torej. Kdo ve kje v naši bližini bi lahko kupil kaj hypalona, 2komponentnega lepila in namenskega razrečila?
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Če Nov 24, 2016 09:18

Samo material ti bo težko kdo od serviserjev prodal prodal, so že fantje iskali, kvečjemu če ga naročiš po netu.
330i
Kontraadmiral
Prispevkov: 210
Pridružen: Ne Okt 10, 2010 12:07

Popravilo

OdgovorNapisal/-a 330i » Če Nov 24, 2016 21:30

Za popravilo je najboljse lepilo Rema tip top cement SC 4000 (SC 2000 je bil predhodni tip lepila, ki ni vec naprodaj).
Hypalon si lahko narocis preko neta.
Ce ne zelis delati sam pa priporocam, da kontaktiras firmo MHI, ki dela gumenjake Dumi. Fantje so locirani nad Rijeko in se res potrudijo ter kvalitetno naredijo.
http://www.mhi.hr/dumi.html
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » Če Nov 24, 2016 22:03

Saj za kaj posraufat je jutubi zakon itak da vidis kako se naredi sam.limanje tega mi sala treba je imet prakso
Tjaz
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 131
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 10:16

OdgovorNapisal/-a Tjaz » Po Jun 12, 2017 13:15

Evo!
Upošteval sem vaš nasvet in sem čoln peljal k "usposobljenemu strokovnjaku" ki mi ga je priporočal prijatelj gasilec- k njemu namreč vozijo na popravilo tudi profesionalni gasilci in so bili z popravili vedno zadovoljni. Z prijaznim gospodom sem se skoraj 2 meseca pregovarljal po telefonu glede datuma. ko mi je že malo tekla voda v grlo saj se ej bližal prvi dopust sem pritisk začel stopnjevati in se ravno še pravi čas dogovoril za popravilo. Čoln sem dobil vrnjen čez kakšen teden. ob predaji je rekel da zna bit da se bo spet odlepilo vendar bi moralo za nekaj časa držati. Na pogleda je bil stik tubusov z plastičnem podnom res na novo zalepljen mi je pa bilo malo čudno ker je bilo lepilo napacano na debelo tudi povsod okrog. Plačal sem 60 eur. V dobri veri da je to to sem šel na morje. Kjer se je vse seveda odlepilo prvi dan! Prijaznega gospoda sem poklical in mi je obljubil da bo stavr popravil takoj ko pripeljem čoln nazaj da pa bo potrebnop popolnoma odstraniti tubuse in jih na novo nalepit. Na začetku sem si mislik ok, pa že ve kaj dela.
Ko pa sem malo bolj od blizu začel gledat kako je bilo popravljeno ap šok- lepilo je bilo verjetno le namazano na debelo v spoj brez da bi tam karkoli prej sčistil.. Lepilo ki ga je uporabil se je dalo z nohti brez težav odstraniti iz hipalona. Vse mi je postalo močno sumljivo zato sem se odločil da majstru čolna ne peljem več blizu, sploh pa ne da bi odstranil in na novo zalepil tube po celem spoju. Začel sem z iskanjem novega majstra- kjer pa so bile cene tudi do 1000 eur, čakalna doba ohoho nekaj pa se popravila sploh ni hotelo lotit.
Zato sem se odločil da bom popravilo izvedel sam. Iz čolna sem odmontiral konzolo, in motor, čoln obrnil in postavil na kolesa tako da sem ga lahko po potrebi prestavljal v in iz garaže. Prek neta sem nabavil hypalon in ustrezna čistila, topila in lepilo. Največ dela sem imel z čiščenjem lepila za "strokovnjakom". nato sem najprej zalepil originalni stik tube z poliestrskim dnom, preko pa zalepil še trak hypalona nekaj centimetrov v vsako stran v zdravo. Uporabljal sem rema tip top sc 4000 2komponentno lepilo. Upošteval sem navodila glede mešanja in čase med nanosom lepila.. Za res dobro kompresijo sem si naredil valčke iz ležajev iz rolerjev s katerimi se ej dalo res dobro iztisniti vse mehurčke izpod hypalona. ob tem sem pošmirkllal še dno, ga pokital in ponovno pobrarval z hempel primerjem in barvo.
Čoln je preživel teden na vodi, lepilo pa drži tako da ni šanse da bi nalepljen hypalon otrgal z nohtom.
Cena materiala- ca 300 eur (ostalo pa mi je še vsaj polovica hypalona ki je bil skoraj polovica vseh stroškov). Vse skupaj je bilo končano v majn kot 14 dneh- delal pa sem občasno popoldan- vsega skupaj mogoče kakšnih 10 ur (je pa veliko čakanja da se lepilo primerno posuši za lepljenje, isto je z barvanjem poliestra). V določenih fazah pride prav tudi kakšen dodaten par rok.
Tako da ja. To se definitivno lahko zalepi tudi doma.
Tjaz
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 131
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 10:16

OdgovorNapisal/-a Tjaz » Po Jun 12, 2017 13:23

Evo še par fotk!

Demontaža konzole:
Slika

Čiščenje in priprava za leplenje
Slika
Leplenje originalnega stika:

Slika
Slika

Lepljenje ohjačitvenih trakov

Slika
Slika Slika

barvanje dna:

Slika
Slika

Končni rezultat:
Slika Slika
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Po Jun 12, 2017 14:25

Super! Lepo narejeno in upam, da bo zadeva služila še dolgo.

So mojstri in so "mojstri". Slednjih se velja izogibati v velikem loku.

Na srečo je pravih mojstrov tukaj na forumu kar nekaj, tako, da se za vsako tegobo najte "rcnija".

Mirno morje.
kok-pit?
Viceadmiral
Prispevkov: 417
Pridružen: Pe Mar 08, 2013 20:27

OdgovorNapisal/-a kok-pit? » Po Jun 12, 2017 17:10

Super si to naredil. Čestitam.

Btw, če bom imel kakšno stranko, ali te lahko priporočim, da boš opravil za 60 €?
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Jun 12, 2017 17:26

Bravo, no vidiš, vaja dela mojstra in postal si sam svoj mojster, verjetno si ponosen na svoj izdelek in to ti je dobra motivacija za naprej.In velja si zapomniti, če lahko drugi, čemu nebi še jaz. :D
mašinfirer
Tjaz
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 131
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 10:16

OdgovorNapisal/-a Tjaz » Po Jun 12, 2017 17:36

kok-pit? napisal/-a:Super si to naredil. Čestitam.

Btw, če bom imel kakšno stranko, ali te lahko priporočim, da boš opravil za 60 €?



:roll:
Jaz bi z veseljem nekimu placal tudi dosti vec ce bi le vedel da bo dobro naredil-glede na to da sem samo za material placal 300 eur vidis da €niso bili problem.. Ce pa se lotis necesa (tudi za 60 eur) pa je bolje da prej poves da ne bo ok in postavis primerno ceno da bo delo primerno opravljeno! Glede na vse kar je ta gospod naredil je bilo 60 eur rop!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jun 12, 2017 19:13

Dobro si to opravil.
Po mojih izkušnjah s SC 2000 (ne delajo več, sedaj je SC4000) pravilno zalepljen spoj tako drži, da se bo razslojil in raztrgal hypalon, če spoj z rorcangami vlečeš narazen. Pa hypalon nese vsaj kakšnih 100kg na cm širine.
Še par nasvetov, ki sem jih dobil kdaj od kakšnega mojstra. Po hypalonu rišeš z zelenim kemičnim, ker se ta da potem povsem očistiti z alkoholom. Hypalon pobrusiš kar z brusilko, da postane površina žametasta, zmešaš lepilo, namažeš, in ko ne pika več, namažeš še enkrat in ko prav malo pika, stisneš skupaj. In ga ne odtrgaš več, saj je tole kontaktno lepilo v pravem pomenu te beseda.
Tegale mi je vrhunsko zlepil Gumar iz Cerknice.
Slika
Nosilec motorja, to je ušesa za krmno ploščo, pa v lastni režiji:
Slika
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov