Tohatsu 90 tldi

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Sep 08, 2017 14:44

Tanki praktično vsi delajo dobesedno na vse kar na pol gori. Vključujoč žganje, petrolej, olje za solato. Problem nastane samo če se to veliko kuri, ker zasvinja eventuelno motor in odvisno od goriva da manj moči. Turbinski kot je A1M2 pa s tem nimajo problemov, ker se turbina praktično ne more zasvinjat ker je tolk pretočna.

Debata pa izhaja iz tohatslna dvotaktnega TLDI bencinarja, ki ga je berus predelal v multifuel in zdaj lahko kuri tudi nafto in ostale svinjarije, vprašanje pa res, če bi delal na žganje.

Drgač pa tkole zgleda kosilnica. Sm jo včer izobesil na stojalo tko da fino. Prijetnih 140 kil.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Sep 08, 2017 15:30

Ta, ki se prodaja na čolnu v Logatcu za 4500€ ni TLDI ampak je 1994 M90A na fergazerje glede na vpisnik.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a primorc84 » To Sep 12, 2017 15:10

AEgir kaj zdaj boš na japonce prešaltal, kaj si se Jonya že naveličal?
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Sep 12, 2017 15:40

Zanimiv motor se mi je zdel za zanimivo ceno in ker se čez zimo ne maram dolgočasit, sem ga nabavil. Odkrito povedano še ne vem kaj bom z njim, testiral ga bom, pol bom pa videl kje smo. Če bo res bistveno manj žrl pol ga obdržim na banji, drgač pa ne menjam 3 cilindraša za đonijev poskok iz vode. Glede na to, da mi đoni pije malo manj kot L/NM, dvomim, da bi tale lahko prišel res konkretno nižje ampak se bom pustil presenetit.

'Problem' đonija je to, da zdaj nimam več kaj prčkat po njem ker dela vse v 0, tko da dolgčas. :D

Mam pa še ene par izvenkrmnikov v radiju 10m od tega, tko da mal šraufam, mi je všeč inženirska čistost izvenkrmnih motorjev. Lahko bi rekli, da sem prav posebno ljubezen do izvenkrmnikov dobil v zadnjih 5 letih.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Purly
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: Sr Jul 29, 2009 08:56
Kraj: Maribor - Vrsi Mulo

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a Purly » To Sep 26, 2017 12:17

Jaz imam enak motor na mojem 5m fisheru. Težav nikakršnih, gre kot hudič, žre pa primerljivo kot 4T.
Mislim da je to en manj zahtevnih motorjev sploh.

Kar se pa tiče 2T olja pa sem pisal v tovarno na Japonsko naj mi povejo kaj vlit noter ker se Nissan olje v EU ne dobi. Našel sem ugodno olje od Motula pa me je zanimalo kako in kaj. Kot je videt samo da je TcW3 pa so zadovoljni.
Odgovor sem dobil od Tohatsu EU (v dveh urah !) in ga prilagam spodaj:

Dear Mr. ,

I’ve got you email from our center in Japan and they pleased me to answer you.
Regarding the engine oil of Motul, there is no reason why you can not use this oil.

Motul is a great oil supplier with an outstanding quality of its products.
Their products meet the applicable standards which be needed ( NMMA TC-W3 RL-56623 ).

Another supplier who supported Tohatsu is Liqui Moly.
They developed an 2-Stroke oil in collaboration with Tohatsu also.
But I did not know if Liqui Moly is able to buy in Slovenija.

So I hope I could help you.
Uporabniški avatar
Purly
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: Sr Jul 29, 2009 08:56
Kraj: Maribor - Vrsi Mulo

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a Purly » To Sep 26, 2017 12:24

AEgir napisal/-a:Uf. Drago k pes.. Tle sm našel na izbiro različne fije pa je 100 kosov 7mm s poštnino do tle okoli 25€.

http://www.ebay.co.uk/itm/Mikalor-W1-Sp ... 2510432619

Drgač pa sm učer brskal nekaj za temi motorji in zanimivo obstaja vojaška verzija/predelava podjetja Barrus, ki deluje na nafto, kerozin in bencin.

Slika



Obstaja tudi verzija za USA vojsko - Raider outboard, gre za Tohatsu TLDI ki je malo predelan da ga lahko mečejo v vodo.
http://www.raideroutboards.com/submersible-motors/
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Sep 26, 2017 14:18

Zanimivo. Vedno me je zanimal kako to naredijo, da je potopljen motor pol ga pa v 10 sekundah ven potegnejo, vodo ven spustijo in bam že pali.

Purly napisal/-a:Jaz imam enak motor na mojem 5m fisheru. Težav nikakršnih, gre kot hudič, žre pa primerljivo kot 4T.
Mislim da je to en manj zahtevnih motorjev sploh.

Kar se pa tiče 2T olja pa sem pisal v tovarno na Japonsko naj mi povejo kaj vlit noter ker se Nissan olje v EU ne dobi. Našel sem ugodno olje od Motula pa me je zanimalo kako in kaj. Kot je videt samo da je TcW3 pa so zadovoljni.
Odgovor sem dobil od Tohatsu EU (v dveh urah !) in ga prilagam spodaj:

Dear Mr. ,

I’ve got you email from our center in Japan and they pleased me to answer you.
Regarding the engine oil of Motul, there is no reason why you can not use this oil.

Motul is a great oil supplier with an outstanding quality of its products.
Their products meet the applicable standards which be needed ( NMMA TC-W3 RL-56623 ).

Another supplier who supported Tohatsu is Liqui Moly.
They developed an 2-Stroke oil in collaboration with Tohatsu also.
But I did not know if Liqui Moly is able to buy in Slovenija.

So I hope I could help you.


Fino, to rad slišim.

Dej še kej več povej če lahko, predvsem me zanima kakšen prop imaš gor, kolk maš končno in kakšen fisherman je (predvsem kolk je težk).

Kar se olja tiče bom tudi jaz ulival najverjetneje polsintetičnega quicksilverja in sintetičnega motula.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Purly
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: Sr Jul 29, 2009 08:56
Kraj: Maribor - Vrsi Mulo

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a Purly » To Sep 26, 2017 19:36

Čoln je Aquamar 4,8 m. Mislim daje skupaj cca 500kg. Imam pa potovalno tudi če sem polno naložen z lahkoto 25. Izglisira v treh sekundah. Končna pa če sem sam gor cca 40. Po hribu dol še več HEHE
Poraba 2 oodrasla in 2 otroka na normalno težkem morju pri 20-25 je cca 10L. Se pa s tem ne obremenjujem, ker v dveh urah dovolj daleč pridem 8) :D

Kar se pa tiče potapljanja pa sem enkrat na Youtubu našel en video ko so vrgli gumenjaka na pol napihnjenega z motorjem v vodo iz helikopterja. Malo se je potopil nato pa izplaval. Specijalci - padalci so se zbasali na čoln napumpali z jeklenko do konca, vžgali motor in gas.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Sep 26, 2017 23:49

Kul, sliši se super. Govoriš o mph ne? Dej prosim enkrat še prop poglej kakšen maš gor, da dobim prbližno predstavo.

Kar se pa porabe tiče je to edini razlog da bi ga zamenjal za đonija. Če z enim tankom res bistveno večjo avtonomijo pridobim, pol je vredno. Če ne, je pa johnsonov način izglisiranja čist premočna droga.

Verjetno ga bom tudi pihnil celega, kakšna ideja na kakšno barvo? Ena opcija je na črno, druga na to neko ultra temno modro kot je original, najbolj mi diši pa bela. Nisem nikjer našel tega motorja v beli na netu, me prav zanima kako bi zgledal.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Okt 04, 2017 11:27

Teh japonskih 50 odtenkov sivine mi ni všeč, tako da bom cel motor pihnil v enotno barvo. Črna ali bela?

Bela mi je itak najbolj všeč, po drugi strani pa mi diši RAL9005 oziroma polmat črna.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Daki

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a Daki » Sr Okt 04, 2017 20:27

Bela je lepa, je pa tudi zelo občutljiva. Raje temnejšo barvo.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Okt 04, 2017 21:44

Tista rumena svinarija se gor nabira ja. Nč kr polmat črn bo.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
widmann
Admiral
Prispevkov: 803
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 20:24
Kraj: KAMNIK-Minkendorf

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a widmann » So Okt 14, 2017 10:59

Japonske mašince so zakon! :D
AEgir čestitke pri nakupu,mašinca bo v tvojih rokah kmalu spet kot nova.Glede barvanje se pa sprašujem zakaj ga je sploh potrebno barvati meni je originalna barva čist ok.nalepke pa tudi zgledajo zažigalno...
Drugače pa imam prospekt tega motorja,kjer so napisane osnovne karakteristike.Meni je bil že takrat korak pred drugimi 2t motorji že po po izgledu kot po tehniki.
Das Ist Valter
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Okt 14, 2017 16:29

Hvala.

O super, dej če se ti da poslikaj pa objavi me zanima :)

Kar se barvanja tiče, bom še videl, ma me da bi ga pihnil, bom pa prej poizkusil sam zapolirat če se vrne kaj sijaja nazaj.

Kar se tehnike tiče, pa tale orbital zgleda kr zanesljivo deluje. Če moped res tolk mal pije kot pravijo lastniki, pol je to kar se avtonomije tiče čist drug svet. Lahko s 110 litri prevozm celo hrvaško. :D

Olja sem tudi nabavil nekaj za nasledno sezono. :mrgreen:

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Tohatsu 90 tldi

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Okt 14, 2017 21:22

Danes sem mel mal časa in sm se lotil mal tega motorja. Najprej sm zlil ven olje in v rezervarju našel eno lepo presenečenje. Kos folije s plastenke olja in polno nekih drobcev verjetno peska. Pesek bi sicer filter prestregel ampak ta kos folije je pa čista čakajoča smrt. Je mogoče že prvič ribnil zarad trga koščka? Kdo bi vedel.

Slika

Rezervar je bil deležen konkretnega čiščenja zunaj in znotraj.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov