izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 22, 2017 13:49

Izdelal si bom sam novo inox sidro, zelo veliko sidro v velikosti "storm anchor" (nevihtno sidro) da bom mirno spal na sidru, na dopustu v Hrvaških zalivih, uporabljal bi ga kot glavno sidro. Kot pravijo, od viška glava ne boli, zato bi si naredil eno res dobro in veliko sidro, da ko ga spustim v morje, da imam občutek da sem privezan na korpomorto betonsko utež.
Da se ne tresem vsak večer ali bom našel mesto v marini da prenočim. Ali bo pihalo ali ne bo.
Da se ne spim ponoči z enim očesom odprtim.
Sidro spada med varnostno opremo barke, ko se pokvari motor je to edina stvar ki drži barko in potnike obvarovane pred brodolomom. Vsi vemo, koliko smo denarja in truda vložili v naše barke, smiselno je da je velikost sidra temu primerna.

Osebno sem imel že dva incidenta, ker je sidro popustilo ob nevihtnem vetru.
Pred trinajstimi leti, med tem ko smo spali na jadrnici charterju in smo se rešili zadnji moment. Šli smo spat ob mirnem morju in jasnem nebu. Zbudili smo se sredi noči, tako blizu skal, da je sam čudež da ni udarila barka v skalo.
Pred dvanajstimi leti, ko se je motor na fishermanu pokvaril med ribolovom, odnašalo me je proti čerem. Moral sem februarja meseca skočiti v morje samo v gatah in na roke zariniti sidro v dno. Na barki ni bilo brisače niti deke, baterijana mobitelu je crknila ravno takrat, urezal sem se globoko v dlan, sam na barki in trajalo je kar nekaj časa preden sem popravil motor.
Zato dam velik pomen dobremu sidru.


Za 9m barko ki tehta 6 ton si želim izdelati 25kg težko sidro.
Na barki imam inox sidro Bruce 10kg, kot LUNCH HOOK (manjše sidro za sidranjem med kosilom, primerno za popoldanske izlete), sidro sem dobil z barko in se mi zdi premajhno, neprimerno in ga ne bi želel več imeti pritrjenega a barki. Barko sem dobil pred kratkim in prva stvar ki bi rad uredil je sidro kot se spodobi. Za popoldanske izlete po slovenski obali, bi še nekako šlo z deset kilskim sidrom, ker ne izpluješ ko je grdo morje in greš na privez ko začne deževat. Za naslednji dopust na hrvaškem pa želim inet sidro kot se spodobi.
Imam električni winch, tako da me ne bo motili če imam izredno veliko sidro kot glavno sidro.
Material, inox plošče debeline 10mm in 16mm kvalitete 316L
Vsi predlogi dobrodošli.



Slika
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Ne Jan 07, 2018 12:07, skupaj popravljeno 30 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 22, 2017 14:24

Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Sr Nov 22, 2017 23:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
AH-Bavaria
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: Po Nov 06, 2017 14:12

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AH-Bavaria » Sr Nov 22, 2017 20:26

Ce bos oz. Bo kdo potreboval storitev laserskega razreza ga naredim po morjeplovski ceni :!:
Nazadnje spremenil AH-Bavaria, dne Sr Nov 22, 2017 21:20, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Nov 22, 2017 20:34

Zanima me kakšno imaš glavno sidro na barki, to kot si navedel naj bi bilo pomožno, ki ga jaz ocenjujem ni vredno niti za manjšega gumenjaka. ( Trenutno imam na barki sidro Bruce 10kg, kot LUNCH HOOK (manjše sidro za sidranjem med kosilom
Nazadnje spremenil alesjo, dne Sr Nov 22, 2017 23:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 22, 2017 22:52

Vse kar imam je bruce 10kg. :(
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 22, 2017 22:53

Risba 2.
Zavarjeno skupaj iz štirih kosov različno debele pločevine in loka. Napis storm se obreže s kotno brusilko levo in desno naknadno po zvijanju lopate. Saj se 16mm debel inox (looata) teško zvija in bi zlahka prišlo do zdrsa materiala v preši, zamaknhenega roba, napačnega kot. Napis storm pride zavarjen na vrh sidra.
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Ne Jan 07, 2018 14:09, skupaj popravljeno 8 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 22, 2017 22:55

Mislim da je bolj primeren razrez na vodni curek kakor laser?
Skrbi me, da bi material hitreje rjavel na rezih ker je bil tam pregret.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 22, 2017 23:40

Luknje sem zasnoval zaradi dveh razlogov.
Da sidro težje drsi skozi blato. Če z avtom zapelješ na blato z zlizanimi slick gumami bistveno hitreje zdrsneš po blatu kakor če na blato pripelješ z off-road pnevmatiko katera ima profil.
Proti vakumu. Da blato hitreje odpade iz sidra med dviganjem sidra. Če stopiš v blato s čevljem, noter se čevelj zarine zlahka, iz blata pa ni enostavno čevlja odlepit, ker se naredi vakum med čevljem in blatom.
To si nisem sam izmislil. To je ugotovil Australski raziskovalec sider Rex Francis, ki je zasnoval sidro Super Sarca in EX-CEL.


Slika

Slika
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5109
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Nov 23, 2017 07:50

Verjetno govoriš o REZERVNEM sidru kajti že osnovni sidrni sistem mora biti zasnovan tako, da je plovilo varno zasidrano tudi v najhujši nevihti!
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Lure » Če Nov 23, 2017 08:09

Jaz tudi čisto ne zastopim, zakaj najprej ne rešiš primarno sidro, ki bi te moralo obvarovati v vseh tipičnih razmerah. Namreč, kaj ti pomaga rezervno sidro, če si sidral z primarnim, ki je očitno poddimenzionirano za tvojo barko in nima dobrih lastnosti.

Tale video je tudi za pogledat - oni imajo zelo solidno primarno sidro (Rocna), rezervno sidro (ogromen Mantus) pa samo za hurikane.
https://www.youtube.com/watch?v=52vu7bbvqC0
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Domača izdelava inox sidra STORM ANCHOR za primere sidranja med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Nov 23, 2017 08:35

Nisem se izrazil pravilno.
Govorim o novem glavnem sidru, ki bo nadomestilo osedanje sidro, bo predimenzionirano da bo primerno tudi za sidranje ob močnih nevihtah.
Deset kilsko sidro nimam namena več imet pritrjenega na špici barke. Prejšnji lastnik barke ga je kupil in zmontiral na barko. Verjetno ni imel zadosti izkušenj. Lahko da mu je bilo škoda denarja dat na 40 let staro barko težje sidro ki stane več. Lahko da je hodil z barko le na popoldansko kopanje se vrgel v morje na odprtem in se ni sidral - je bil iz Napolija tam je vulkansko dno z izredni strmim padcem, izpluješ iz marine in je globina pod tabo več sto metrov do tisoč metrov globine le navtično miljo od obale.

Na špico bi pritrdil 25kg sidro in ga pustil za vedno tam.
Uporabljal bi ga kot glavno sidro.
Nebi vsak dan menjaval sider. Prvo se mi ne ljubi. Pa tudi veliko krat greš spat po jasnem in pride nevihta sredi noči.
Ne želim menjavat sider, ko je morje že razburkano, ko te premetava na barki, ko ti lahko pade vijak s katerim je pritrjeno sidro v morje, ali pa s sidrom poškoduješ gelcoat na palubi.
Ko ima hudič malde jih ima dosti.

Deset kilsko sidro bi imel spravljenega kot rezervo v primeru da izgubim večje sidro.

Dober video.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: izdelava inox sidra STORM ANCHOR za sidranje med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Nov 24, 2017 10:19

Bonaparte, mislim da ne boš odkril nič novega, čeprav si mož ideje.Ko boš na barki in se odločil prespati, boš vedno v kakem zalivu in ne na odprtem.Dnevna plovba in kratkotrajno sidranje(kopanje, nabava, kak izlet) pa že rabiš dobro sidro.Sem pristaš tega, ki ga imam že 7 let in sem bil prvi, ki sem ga kupil in vse kopije pri nas so narejene s taga sidra, zato, ker je dobro, in sem ga naročil pri Indolstad marine Mantus.Vsa leta spim na sidru, tudi Paško burjo na Sv. Duhu(Paški zaliv)je preneslo brez problemov pa je moja barka skoraj na 3-eh tonah in sidro 6KG. Tale link pa še eden je bil pa ga ne najdem, je tudi dokaz, da je sidro uredu.Nočem te pumpat ravno z Mantusom, tudi druga sidra so dobra, probal sem pred tem sidrom 5 drugih in ne menjam več.Tiste luknje v sidru, ki jih imaš namen narediti glede blata, nebi dal na to nič.Blato se še bolj prime, ker so mu luknje vezava, da se drži.Saj tudi ko zidaš, mora bit med opeko špranja, da malta bolj prime.Jadransko blato je lepljivejše kot Avstralsko in v vsakem primeru boš sidro mal splakoval, da se očisti.
https://www.youtube.com/watch?v=mjDA8O48X8Y
mašinfirer
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: izdelava inox sidra STORM ANCHOR za sidranje med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Nov 24, 2017 10:25

habibi Vll napisal/-a:Bonaparte, mislim da ne boš odkril nič novega, čeprav si mož ideje.Ko boš na barki in se odločil prespati, boš vedno v kakem zalivu in ne na odprtem.Dnevna plovba in kratkotrajno sidranje(kopanje, nabava, kak izlet) pa že rabiš dobro sidro.Sem pristaš tega, ki ga imam že 7 let in sem bil prvi, ki sem ga kupil in vse kopije pri nas so narejene s taga sidra, zato, ker je dobro, in sem ga naročil pri Ildostmarine Mantus in g. Peter Mann mi je celo ponudil, če bi bil zastopnik za Slovenijo, ker sem naročil 3 sidra 3-6 in11 kg.Vsa leta spim na sidru, tudi Paško burjo na Sv. Duhu(Paški zaliv)je preneslo brez problemov pa je moja barka skoraj na 3-eh tonah in sidro 6KG. Tale link pa še eden je bil pa ga ne najdem, je tudi dokaz, da je sidro uredu.Nočem te pumpat ravno z Mantusom, tudi druga sidra so dobra, probal sem pred tem sidrom 5 drugih in ne menjam več.Tiste luknje v sidru, ki jih imaš namen narediti glede blata, nebi dal na to nič.Blato se še bolj prime, ker so mu luknje vezava, da se drži.Saj tudi ko zidaš, mora bit med opeko špranja, da malta bolj prime.Jadransko blato je lepljivejše kot Avstralsko in v vsakem primeru boš sidro mal splakoval, da se očisti.
https://www.youtube.com/watch?v=mjDA8O48X8Y
mašinfirer
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: izdelava inox sidra STORM ANCHOR za sidranje med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a igorb » Pe Nov 24, 2017 11:11

pozdravljeni
Če ga veseli naj poskusi,zmeraj lahko odkrije nekaj novega,tudi zadovoljstvo da imaš sidro lastne konstrukcije je nekaj vredno.sicer je moja nona imela doma en kup lepih petrolejk in so lepo svetile,če si seveda dobil čist petrolej in nov stenj,potem je bila pridobitev v kuhinji žarnica od 100 sveč,kdo je na kmetih vedel kaj je wat,jo je vsak večer nono svečano prižgal,jaz imam sedaj led žarnice,če nihče ne poskusi se ne odkrije nič novega,nekje sem videl napisano v sejni sobi,firma napredna,deluje super:če ne znaš povej te bomo naučili,če ne zmoreš ti bomo pomagali,če misliš da vse veš in znaš, nimaš tukaj kaj iskati.Upam,da je prav napisano,če ne me bo spet Jožko zaradi slovnice.
Bonaparte samo avanti.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: izdelava inox sidra STORM ANCHOR za sidranje med nevihtami HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Nov 24, 2017 11:19

Se podpišem pod tole. LP
Xilinx Vivado HLx trainee

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov