izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Avg 02, 2019 21:29

Marchi napisal/-a:V veliki globini, barka sidro dvigne in gre z njim na sprehod.a.



Zakaj mislite, da v veliki globini barka lazje dvigne kot v nizki vodi.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 02, 2019 21:50

Bonaparte napisal/-a:
Marchi napisal/-a:V veliki globini, barka sidro dvigne in gre z njim na sprehod.a.


Zakaj mislite, da v veliki globini barka lazje dvigne kot v nizki vodi.

Močan veter in vzgon barke ketno našponata, kot pa je tako velik, da sidro ne zdrži. Pri manjših kotih, je teža ketne usmerjena navzdol po celi dolžini, pri velikem, recimo navpičnem, pa samo v eno točko. Ne me preveč spraševat o fiziki zakaj in kako. :P

Poteg navzgor
Slika

Poteg vstran
Slika
https://en.wikipedia.org/wiki/Anchor
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Lure » So Avg 03, 2019 07:49

Mantus M2 - nova verzija. Se mi zdi še malo ožja lopata, pa zanimivo, da so naredili pod lopato izboklino, ala Spade/Vulcan.

https://www.youtube.com/watch?v=pZhha6FAueY
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » So Avg 03, 2019 09:58

Ročica je vsekakor bolj prijazna za montažo na premec.

Glede posnetkov pod vodo pa moram izpostavit, da se stari mantus hitreje zakoplje.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Avg 03, 2019 13:23

Marci:

Se pravi naj bi sidro slabse drzalo ce je veriga bolj navoično proti barki.

To se strinjam z vami.

Ko se sidras v globlji vodi in pogledas verigo gre res veriga strmo navzdol. Dosti bolj strmo kakor ista veriga v plitki vodi.

Tudi to se strinjam z vami.


Naj malo pretiravam, da bo lažje razumet kaj želim povedat.
Ko se sidras z tenderjem (težkim 50kg) na recimo 0,5m globine z verigo 1,5 metra dolgo in piha močan veter bo ta veriga napeta lepo diagonalno 3:1 kot mora bit.


Če se pa s tem istim tenderjem sidraš na 100m globine in spustiš 300m verige notri veriga se ob istem vetru ne bo postavila diagonalno. Veriga se bo postavila v črko “L”

Sto metrov verige bo šlo skoraj navpično in dvesto metrov verige bo ležalo po morskem dnu.

Ni pomembno če je veriga zraven barke navpična.
Pomembno je, da je veriga zraven sidra vodoravna, da bi sidro močneje držalo.

Zato ljudje tudi dajo svinčeno utež na sredino sidrne verige
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Avg 03, 2019 13:34

Lure napisal/-a:Mantus M2 - nova verzija. Se mi zdi še malo ožja lopata, pa zanimivo, da so naredili pod lopato izboklino, ala Spade/Vulcan.

https://www.youtube.com/watch?v=pZhha6FAueY



M2 je kontra njihovi ideologiji pri prvem mantusu.

Mantus M1 je imel lepo težišče na špici, ker je imel široke krake na lopati.
Ampak ce zelis, da se stvar kotali brez roll bara moras naredi sidro bolj okroglo. Zmanjsat mu štrleče delce. Dvignit ročaj, da rata krogla.

Tisto spodaj je utež, zato da se sidro prekucne v pravo pozicijo.

Zaradi te uteži so dobili verjetno spet lepo težišče na špici.

Mantus M2 je obtežen z svincem in težji od Mantusa M1 iste velikosti, kar pomeni, da kupec ki se odloči kupit 10kg sidro mu ponudijo velikega Mantusa M1 ali po velikosti manjšega Mantusa M2 iste teže 10kg ki posledično manj drži, saj ima manjšo lopato

Je pa prav, da so naredili verzijo M2, za vse stranke z račnim kljunom.

Mantus M2 zagotovo Veliko bolje drži kakor Delta, CQR, Danfor, Hall, ali podobna sranja iste teže.

Pa ne mi zamerit, ker jih kličem sranje. Izkušnje ki jih imam s temi sidri v primerjavi z dobrimi sidri Rocna, Vulcan, Mantus. Je razlog da sem si ustvaril tako mnenje o njih. Dokler ne probas nekaj boljsega, ne ves kaj je dobro sidro in kaj so smeti.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Avg 03, 2019 14:06

Kaj je meni owbno najbolj zanimivo je to, da so tudi pri Mantusu dojeli to kar sem jaz dojel pred enim letom, ko sem zapisal, da se špica v obliki črke “v” kot jo ima Rocna veliko lažje vkoplje kakor ravna špica kot jo ima Mantus M1.
Zato je bil tudi Manork 2.0 dizajniran z drugačno špico kot Storm 1.1


Kadar v Youtube vpišeš Mantus je med prvimi rezultati tudi Video: Mantus proti Manork - neutralni test. V tem videju manork gladko premaga mantusa.

Video ima več tisoč ogledov.
Forum morjeplovec verže ven ko vtipkaš mantus v google.
Sem siguren da Greg Kutsen (Mantus izumitelj) tu pa tam prelista forum morjeplovec in nič ne komentira.

Greg, if you read this, you are welcome in Slovenia to drink some beer. You can take Mantus M2 with you. We have a great bay “Sveta Katarina” where we can test our anchors and the tell the truth to the world ;)
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Paco » So Avg 03, 2019 14:37

Ok, super :=)

Tukaj je bilo toliko napisanega pa vseeno, za gliser 6.5 ki ima spredaj lukno kamor sedaj lepo paše "marela" , ki drži bolj nja nja kot vemo, kaj bi se vzelo kot upgrade pa da se lih po palubi pol ne valja ?

Kaj, kar bi mi domači mojstri tu lahko spekli ali kaj naročiti ?

Namen: dnevno kopanje, občasno priličen zapadnik na sidru v večinoma peščenem delno kamnitem dnu.

O ketni ne bomo tukaj, ker je že sedaj 3m 8ke gor , pa križ ob dviganju ni najbolj navdušen :oops: , 5m bi bilo pa še lepše , vem.

P.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 03, 2019 16:33

Google rezultati niso isti za vse. Proxy naredi na različne ipje po svetu in so čist drugi rezultati. Naši forumi so recimo v ameriki tok relevantni kot zate nek forum iz đakarte.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Avg 03, 2019 18:20

Beseda Manork je izmišljena beseda. Mesece in mesece sem skrbno iskal ime za sidro, iskal sem besedo ki ne obstaja.

Ko vtipkas Manork v google in das v “private mode” kjer ti ne sledi piškotkom je sidro manork in forum morjeplovec v vseh zadetkih na prvi strani.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 03, 2019 23:43

Private mode ni nič. Proxy naredi v californio, florido, new delhi pa sidney pol pa primerjej. Rezultati so prirejeni lokaciji.

Za občutek, sony je prodal 100 miljonov konzol playstation 4. Nas je pa tle 2 miljona. Kaj mislš, da bo okoli osmim miljardam ljudi vrglo ven morjeplovec forum če bodo napisali manork v google? Em.. Ne.


Manor je neka angleška beseda in to dobiš. Če bi vsak k ma 10 minut časa lahko postal top search na celem svetu, bi mel ti 3 fabrke na kitajskem zdele tko smo pa pretežno šterje člani tle gor. In to na dober dan.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a kocka » So Avg 03, 2019 23:59

[quote="Bonaparte"]Marci:

Če se pa s tem istim tenderjem sidraš na 100m globine in spustiš 300m verige notri veriga se ob istem vetru ne bo postavila diagonalno.
To je kar močno pretiravanje in brez zamere ker mi je všeč tvoja inovativnost.
300m ketne na 3m tenderju, če bodo rinke zdržale 500kg ga sigurno ne bo odneslo.

50kg tender ima v 1m vodi dovolj 5m verige in dobro sidro, če je trdo dno, z lesenim bo v takem vrememu kot 2dni nazaj vse odvisno od rink in ne od sidra.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Ne Avg 04, 2019 00:22

Manor pomeni v anglescini zemljišče ki pripada graščini/vili. Zemljišče, vrtovi posesrt na katerem stoji dvor.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Ne Avg 04, 2019 00:23

Ko pridem domov iz dopusta bom prav šel na proxy Houston in preveril.
Mantus je iz Houstona.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Avg 04, 2019 01:04

Jaz sem zasnoval in dal izdelat pri nas ter prodajal v ameriko in po svetu ene dele za avtomobile, pretežno dirkalnike. S to google "diskriminacijo" sem mel problem ker me noben ni našel, ko so me aktivno iskali, pa je šlo za zelo specifične stvari. Ebay isto počne, bolan alogaritem. Kot prodajalec nisi viden, ko odpreš ebay trgovino pa takoj.

En od najhitrejših poršev na svetu trenutno ima puše, ki sem jim jih jaz poslal izdelala jih je pa ena slo firma, ki nima pojma kaj so izdelki.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 17 gostov