izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Avg 01, 2019 21:19

Na taki globini v Jadranu nikoli ne sidram. Pac najdes zaliv kjer je globina do 10m in to je to....
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Avg 01, 2019 21:37

Globlje v zalivu je globina bolj sprejemljiva, ...samo v burji, bi jaz izbral zaliv levo na sliki,...
mirno morje
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Avg 02, 2019 00:35

Dvajset metrov od obale je globina čez deset metrov. Da spustis 30m verige in se veter obrne zapiha jugo končaš na skalah.
Da spustis manj verige kot 30m te burja odnese ne odprto morje proti Italiji.


V levem zaliv je globina pod mojo barko 0,5m.
Tam se valovi lomijo in najbolj premetava. V bistvu ni zaliv ampak je lijak-zožanje prostorja med dvemi otoku. Veriga je od tal do vitla le 2m kar ne amortizira disti ob grdem morju.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 02, 2019 00:53

Da ne bo naš izumitelj sider končal na skalah.
Bonaparte, Evovii ti je odgovoril kje se sidra :) :wink:
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Avg 02, 2019 08:03

.

Roman 1 napisal/-a:Ne razumem, da se upate sidrat na 25-30 metrov.... Kaj če sidro zapne, ste res sposobni potavhat na tako globino?....če sidro pustite na dnu skupaj z verigo, s čim boste sidrali jutri?
Meni na manjšem gliserju je povsem dovolj 50m vrvi in 5m verige8mm... Na več kot 10m sidra ne spustim, pa še na 10m le izjemoma....



Glej ga glej , pa tak ribič! Škrtica, ki ne bi "žrtvoval" enega sidrčka za lepega ribona, pagarja, škrpino, ....

Jaz pri ribolovu sidram med 40-60m. Mačka od 5kg, verižica 5m in utež od 4kg pa potem vrv do barke.
Je pa tako, da nisem pustil sidra v morju že vsaj 15 let. Pa da se razumemo, eno sidro je zmeraj v rezervi.

Sicer pa je tukaj govora o sidranju pri prenočevanju.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a sovjet » Pe Avg 02, 2019 11:00

Bonaparte napisal/-a:Roman: Jaz sem ta trenutek zasidran sam v temu zalivu:
S koliko ketne minimalno se lahko zasidraš v temu zalivu?
Piha marstral NW
Verjetno bo obrnilo na burjo NE.
Dno izredno strmo pada.



Slika


Mogoče nevmesno vprašanje ampak vseeno.
Karta kaže da je tam sidranje prepovedano. Kako je potem s sidranjem??? Kakšna je kazen za take fore?
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Avg 02, 2019 12:28

Pajer, ribolov je pa druga zgodba....za ta namen imam mačkav vezanega na vrhu, na drugi strani pa pritrjenega z plastično vezico,....ga tudi jaz še nisem pustil v morju
....to, da sem škrtica, je pa zgleda v evoluciji,...sem že napol bodul....
mirno morje
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Avg 02, 2019 13:18

Ja, res kaže prepovedano sidranje.
Nobeden ne reče nič.
Zalivi s prepovedanim sidranjem so prepolni bark.
Težko najdes zaliv 3-12m da lahko spustiš sidro koliko bark je notri. Čuvari mora kornatov ne rečejo nič.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Avg 02, 2019 13:19

Marchi, zakaj bi končal na skalah?
Po moji izkušnjah je ravno obratno.


Ko sem se zasidral na manjsi globini je bilo plovilo bolj nemirno.
Veriga je bila kratka in je grdo cukalo ko je zategnilo verigo.
Tudi ce spustis vec verige v plitki vodi nima kam dosti za dvigat verigo in ne amortizira ker je veriga preveč poševno.
Bom pretiraval, da se razumemo: če v pol metra vode spustiš 100m verige in na verigo pripneš tender. Ko bodo valovi bo cukalo tender, saj veriga nima hoda, se ne dviga v višino.


Globlja ko je globina, več kot je verige, več se lahko veriga giblje gor in dol in s tem manj cuka barko.

Manj kot cuka barko manj cuka verigo na drugi strani in posledično manj cuka sidro. Če didro ne cuka lahko sidro zdrži večji veter.

Če greš na deseto nadstropje stolpnice (cca 25m globine/višine) in želiš napet od tal diagonalno verigo dolgo 75m na vrh stolpnice. Začneš vlečt z rokami verigo. Prej izdahneš kot napneš verigo. Je treba metre in metre verige vlečt in veliko časa gre mimo preden napneš verigo.

Morje ko touče v barko tolčejo valovi v intervalih.
Kaj pomeni da te porine val pa je par sekund mir. Pa te udari val pa je spet nekaj casa mir.

Ta čas ko je mir (vdolbina vala) veriga spet pade na dno.
Če imaš zadosti veliko višinsko razliko med tlemi in barko Val nima zadosti časa da napne verigo. Napne verigo do polovice recimo in gre val mimo, vsa veriga se zopet uleže na dno.

Pri kratkih verigah in kratkih globinah pa je veriga hitro napeta.

Mene je najbolj strah dvigat sidro v razburkanem morju v majhni globini. Ko se sidro zatakne za skalo a ti si napel z vinčem verigo do konc. Ko udari val v spico barke, samo gledam kako mi bo spulilo vitel ven iz palube. Včasih mi potunka celo špico v morje.
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Pe Avg 02, 2019 14:08, skupaj popravljeno 5 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 02, 2019 13:25

Bonaparte napisal/-a:Marchi, zakaj bi končal na skalah?

Jah, v precej globokem in ozkem zalivu si sidral in statistično si bolj ogrožen, kot če bi sidral na 4m v širokem zalivu.

Drugače pa tiste oznake o prepovedi sidranja na Navionicsu ne povejo nič kaj dosti.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Avg 02, 2019 13:55

Ko spustim sidro vedno usmerim rokverc v smeri najbližjih skal.
Preverim ko napne verigo koliko sem oddaljen od skal. Preverim ce je sidro prijelo.

Če bo sidro popustilo bo popustilo v smeri klanca navzdol (stran od skal. Ker je teren kamnit in stopničast.
Majhna je možnost da bi ti sidro po stopnickah navzgor skakalo proti skalam.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 02, 2019 14:37

Bonaparte napisal/-a:Ko spustim sidro vedno usmerim rokverc v smeri najbližjih skal.
Preverim ko napne verigo koliko sem oddaljen od skal. Preverim ce je sidro prijelo.

Če bo sidro popustilo bo popustilo v smeri klanca navzdol (stran od skal. Ker je teren kamnit in stopničast.
Majhna je možnost da bi ti sidro po stopnickah navzgor skakalo proti skalam.

Razmišljaš prav ampak ni vse tako logično pri sidranju in vremenu. Lahko popusti najprej malo po klancu navzdol pa potem barka zapluta malo desno proti skalam, kjer je globina še vedno taka, da sidro ne bo ustavilo in skracccccchhhh. Pri sidranju na večjih globinah se to zgodi pogosteje, kot pri sidranju v plitkem, ker sidro hitreje "shodi".
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Avg 02, 2019 14:59

Zakaj mislite, da sidro hitreje shodi v velikih globinah?


Jaz sem mnenja da v plitvini prej zaorje.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 02, 2019 15:17

V veliki globini, barka sidro dvigne in gre z njim na sprehod.
100 ali 200kg verige s sidrom ni za en čoln nobena teža, kaj šele za barko nekaj ton izpodriva.

Ne rečem, da ni možno sidrat na 50m ampak verjetnost, da ti bo barka odplutala s sidrom vred je veliko večja, kot pri sidranju v normalnih globinah, pod 10m.
Nič nisva omenila dna, kjer spustimo sidro. Zaliv, kjer si bil, je odprt na jug. Običajno so ti zalivi lepi, peščeni, s ta velikimi kamni. Sidranje na takem dnu je sila problematično. Samo še ravna plošča je bolj problematična.

Torej imava globino 20m, problematično dno. Recept da se znajdeš na črni strani statistike :wink: .
V tem zalivu bi se ustavil kvečjemu za kopanje ipd. ali če bi bila vremenska napoved absolutno prijazna.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 02, 2019 15:34

Recimo, da je taka napoved, kot danes
DHMZ napisal/-a:Upozorenje
Mjestimice nevere. U noći mjestimice udari NW i NE vjetra 35-50 čvorova.

Vremenska prognoza za sljedeća 24 sata, vrijedi do: 03.08.2019 u 12 sati
Srednji Jadran
SE i SW vjetar 4-14 čvorova, u noći će okrenuti na NW i NE vjetar 6-16, mjestimice kratkotrajno do 28 čvorova. More 2-3, u noći ponegdje 4

Vseeno sidraš v južnem zalivu, ker se pričakuje obrat na severni veter. Ker že kar dobro vleče jugo, sidraš dlje od obale, kot sicer, itak te veter obrne v zaliv in je občutek bližine obale nelagoden. Ko veter obrne za 180°, barka kar močno spremeni pozicijo v zalivu. Če si bil prej znotraj zaliva, si zdaj na njegovem zunanjem robu. Dno strmo pada, sidro je obrnjeno za juži veter, ko veter potegne v drugo smer, ga sunek samo dvigne in preden se ponovno "vkoplje", barka naredi naslednjih nekaj 10m in tako via Italia.

Kratkotrajno 28 čvorova, pomeni sunki do 40 vz. Eden ob nepravem času s pomočjo vala, je dovolj, da sidranje na velikih globinah ni uspešno.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov