Inverter + električno orodje

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro, Marchi

Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Kraj: Krk, Žabnica
Kontakt:

Re: Inverter + električno orodje

OdgovorNapisal/-a heron » Pe Mar 16, 2018 23:17

habibi Vll napisal/-a:Ker ne vem točno kaj pomeni -sinusna moč ali izhod-Tu pa ne vidim tega podatka.Takšnega imam jaz.
https://www.conrad.si/Razsmernik-e-ast- ... 89_2110180

Tale na tvojem linku je pravi sinus:
Oblika izhodnega signala Čisto sinusno valovanje

Za predstavo.
Tole je signal pravega sinusa:
Slika

Tole oranžno pa signal modificiranega sinusa:
Slika

V omrežju imamo pravi sinus, zato so vsi električni aparati narejeni za pravi sinus.
Inverter za pravi sinus je težje narediti, zato je dražji. Zato so začeli delati inverterje, ki proizvajajo modificiran sinus.
Nekateri aparati "čisto v redu" delajo tudi na modificirani sinus, nekateri pa ne.
Navadni upori dobro delajo na modificirani sinus.
Primeri navadnih uporov: klasični električni grelci (plošča, potopni, bojler, likalnik...), klasična žarnica na žarilno nitko, ...
Aparati, ki imajo transformator na začetku tipično dobro delajo, če je trafo klasične izvedbe (dve navitji v magnetnem polju, potem grecov mostič, potem kondenzator. Če pa je trafo elektronski se pa lahko pojavijo težave.
Stopničast signal (modificirani sinus) tudi povzroča motnje povsod okrog sebe - recimo na radiu, VHF-u, radarju, računalnikih, TV, ...
Nekateri aparati pa slabo delajo ali ne delajo na modificiranem sinusu.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je že nazaj v Jadranu a se počasi spet spogleduje s kako daljšo potjo... trenutni plan: odhod 2019.
Več o moji pretekli poti si lahko preberete na blogu.
http://www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Kraj: Krk, Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Pe Mar 16, 2018 23:44

heron napisal/-a:
habibi Vll napisal/-a:Ker ne vem točno kaj pomeni -sinusna moč ali izhod-Tu pa ne vidim tega podatka.Takšnega imam jaz.
https://www.conrad.si/Razsmernik-e-ast- ... 89_2110180

Tale na tvojem linku je pravi sinus:
Oblika izhodnega signala Čisto sinusno valovanje

Za predstavo.
Tole je signal pravega sinusa:
Slika

Tole oranžno pa signal modificiranega sinusa:
Slika

V omrežju imamo pravi sinus, zato so vsi električni aparati narejeni za pravi sinus.
Inverter za pravi sinus je težje narediti, zato je dražji. Zato so začeli delati inverterje, ki proizvajajo modificiran sinus.
Nekateri aparati "čisto v redu" delajo tudi na modificirani sinus, nekateri pa ne.
Navadni upori dobro delajo na modificirani sinus.
Primeri navadnih uporov: klasični električni grelci (plošča, potopni, bojler, likalnik...), klasična žarnica na žarilno nitko, ...
Aparati, ki imajo transformator na začetku tipično dobro delajo, če je trafo klasične izvedbe (dve navitji v magnetnem polju, potem grecov mostič, potem kondenzator. Če pa je trafo elektronski se pa lahko pojavijo težave.
Stopničast signal (modificirani sinus) tudi povzroča motnje povsod okrog sebe - recimo na radiu, VHF-u, radarju, računalnikih, TV, ...
Nekateri aparati pa slabo delajo ali ne delajo na modificiranem sinusu.

Se opravičujem: Cena tega inverterja mi ni dala miru (prepoceni za pravi sinus) in sem šel gledat še navodila za uporabo.
Tam piše, da je to inverter z modificiranim sinusom in ne s čistim sinusom.
Torej ima Conrad napako v opisu izdelka.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je že nazaj v Jadranu a se počasi spet spogleduje s kako daljšo potjo... trenutni plan: odhod 2019.
Več o moji pretekli poti si lahko preberete na blogu.
http://www.heronsailing.blogspot.com/
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Mar 16, 2018 23:53

Tud inverterji z modificiranim sinusom so različnih kvalitet.Ti imaš enega boljšega.mojga recimo se tud ne sliš ne na vhfu ne na radiju.
miranK
Kapitan
Kraj: Trebnje-Cres

OdgovorNapisal/-a miranK » So Mar 17, 2018 01:45

Imam inverter z modificiranim sinusom ,pa moti radijske kanale in VHF postajo. :evil:
Bo treba drugega.
Kaj pa tale?:
https://www.akumulator.si/izdelek/N6%20 ... s-12v-300w

za TV, IPTV,razne polnilce ....
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Mar 17, 2018 10:35

Heron, hvala za obrazložitev, sedaj mi je bolj jasno.Je pa zanimivo, ko fantje pravijo o raznih motnjah na postaji ali radiu, jaz tega nisem opazil pri sebi pa imam inverter vklopljen, enako radio in postajo.Ni nobenega šumenja ali prasketanja med pogovorom ali poslušanjem radia.Bom pa sedaj bolj pozoren, mogoče sem pa kaj preslišal :wink:
mašinfirer
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Mar 17, 2018 10:43

Gledam tegale, čisti sinus pa je cena kar manjša od mojega.
https://www.amp-solar.com/cisti600w
mašinfirer
tyson

OdgovorNapisal/-a tyson » So Mar 17, 2018 11:22

Torej ima Conrad napako v opisu izdelka.

To ni edina napaka pri Conradu! :evil:
Še ne pol leta nazaj sem iskal majhno stružnico in jo našel pri Conradu. Šele po zagotovilu prodajalca sem jo naročil. Edini pogoj za naročilo je bil, da premer zaprtih čeljusti ne presega 16mm. So rekli, da je max.14mm! Ko pa sem jo šel iskat sem to izmeril in premer je bil izmerjen 18mm. Naročeno sem zavrnil. Tudi zaposleni so bili začudeni, saj je na škatli pisalo, da ima min.14mm!
Toliko o Conradu!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » So Mar 17, 2018 13:08

Habibi, vseeno bodi malo previden glede tistih 600W. Na 12V to pomeni 50A trajnega toka. Napeljava bi morala biti vsaj 25mm2, pa varovalka, ki ščiti to napeljavo, 50A. Tiste žičke, ki so zraven na sliki, bodo pa za kaj drugega.
motorni
Admiral
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » So Mar 17, 2018 13:17

habibi Vll napisal/-a:Heron, hvala za obrazložitev, sedaj mi je bolj jasno.Je pa zanimivo, ko fantje pravijo o raznih motnjah na postaji ali radiu, jaz tega nisem opazil pri sebi pa imam inverter vklopljen, enako radio in postajo.Ni nobenega šumenja ali prasketanja med pogovorom ali poslušanjem radia.Bom pa sedaj bolj pozoren, mogoče sem pa kaj preslišal :wink:

Poznalo se bo pri sprejemu šibkih signalov.
Na vrhu jambora sem imel LED sijalko v sidrni luči. Prejšnji lastnik je povedal, da so zamenjali žarnico, ker ima LED manjšo porabo. LED je bila takšna, ki deluje od 9 do 30V, torej vsebuje stikalni napajalnik. In glej ga zlomka, enkrat sem v marini poslušal vremensko na VHF postaji. Nekaj sem preskušal in prižgal tudi sidrno luč. Sprejem je utihnil. Ugasnem luč - deluje. Potem sem kupil tako LED, ki je samo za 12V in imajo ledice samo predupore in nobene druge elektronike. Sedaj postaja enako dobro deluje, če tista luč gori ali pa je ugasnjena.
Potem sem postal pozoren na takšen šrot od ledic. Kolega ima eno leto staro barko in notri stropne LED luči na dotik. Motijo UKV radio. Drugi je imel LED parkirne lučke v avtu (zamenjal žarnice), DAB+ je delal samo blizu oddajnikov. Če je ugasnil luči, dela povsod.
edit: ups, malo je off topic, ampak mogoče bo komu prišlo prav

lp

motorni
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Mar 17, 2018 15:13

Motorni, ta inverter imam na barki že 7 let in za enkrat ni problemov.Sem pa zvedel iz teh postov stvari, ki so me zanimale.Tako, da za enkrat ostane ta, vem pa kaj nabavit, če pride do težav.
mašinfirer
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jul 09, 2019 21:27

Torej Iskrina 500W fleksarca ne štarta na mojem 600W inverterju. :? Ni panike, sam povem.
Sem že v marini na 220V sosedom po živcih skakal. :shock: :oops:
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jul 09, 2019 22:23

Zanimivo men pa Wurthova 550 W štarta komot na 600 W inverterju ki pa ima 1200 W špice
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Jul 09, 2019 23:09

To mora štartat brez probelema. Če ne štarta, potem inverter pade v error mode ali pa skuri varovalko. Če nič od tega, potem je drugje finta, najbolj verjetno v cenenem inverterju, ki ga vsaka taka malce večja obremenitev povsem vrže ven iz sinusa in je na koncu še krepko slabša napetost, kot modificirani sinus...
Katerikoli inverter poznanih znamk ali pa kvaliteten in krepko cenejši kitajec mora brez problema zagnati vsako induktivno breme takšne moči, kot je deklarirana na nalepki inverterja. Kot je napisal Polanc, špico par sekund prenese dvojno, tako da brez skrbi!
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Kraj: Slovenj Gradec - Ičići

OdgovorNapisal/-a glens » Sr Jul 10, 2019 16:20

Iz iskušenj lahko povem, da ni čisto tako. Čisti induktivni (s solidnim cosinusfi) porabniki niso problematični za inverterje, problem se pojavi pri el. orodju z mehkim zagonom. Nisem štromar ampak lahko povem, da flekserco s soft star inerter na prejšnji barki ni zagnal, tisto navadno je zagnal brez problema (Obe sta imeli isto deklarirano moč). Ne vem zakaj, saj po logigi je veliko večja zagonska špica pri klasičnem zagonu?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jul 10, 2019 19:49

E vidiš, moja ima soft zagon in tudi trzne ne. Pa še prav posebej sem jo urajmal v Živexu, ker 500W ni vsakdanja.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bina, damjanr, Google [Bot] in 3 gosti