Sidrni vinč Quick - nehal delati

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a andrejv » So Avg 04, 2018 18:31

Lep pozdrav.

Včeraj smo prisli na sidrisce, vrgli sidro in ko smo spustili pravo dolzino, sem zapeljal vzvratno. Ko se je veriga napela, so me s kljuna opozorili, da vinč še vedno spusca verigo. Ustavil sem in sel pogledat in ko sem hotel poskusiti, se vinc ni vec odzival. Ni slo ne gor, ne dol. Slisalo se je samo klikanje solenoida.

Potem sem izklopil vso elektriko in preveril, ce je varovalka ok. Je bila, ko sem vkljucil nazaj, je vinc spet deloval. Ampak dvigal je z normalno hitrostjo, spuscal pa zelo pocasi.

Cez nekaj minut, ko smo ponovno poskusili, pa ni delal vec.

Najprej sem odprl solenoid. Ocistil kontakte in vse povezal nazaj. Ampak vinc se vedno ne dela. Preveril sem in na sponkah vinca imam 12, oziroma -12 voltov, glede na to kateri gumb pritisnem.

Jutri bom odmontiral cel vinc in ga rastavil. Imate se kaksno idejo, kaj bi lahko bilo, ali je pac pregorel motor?

Ker sem sredi Peloponeza, seveda prav veliko opcij nimam. Sidro potrebujem vsak dan in to mirno 50 metrov verige ali vec. Kaksno previjanje motorja je tu tudi bolj iluzija. V primeru da je sel motor, lahko samo upam, da bom dobil novega v razumnem času in ne za prenapihnjeno ceno.

Vinč je Quick Genius 1000, to pač, kar dajo na Bavarie. Saj 10 sezon je delal ok. :)

Vse ideje so dobrodošle.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Avg 04, 2018 20:44

Pogooglaj quickove servise oz. zastopnike na tistem koncu.
Glede na to da si precej tehnično pismen lahko naročiš motor pri svb pa ni hudič da ne bo v dnevu dveh pri tebi. Ali pa vprašaj direktno na slovensko Letriko, ki te motorje dela.
Upam, da sem kaj pomagal. Vedno se najde rešitev, pa še kakšnega prijatelja spoznaš. Srečno!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a polanc » So Avg 04, 2018 20:52

Lahko bi bile krtačke. Če ne dobiš originalnih dobi večje in jih pobrusi.
Topo
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Sr Jun 15, 2016 13:07

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a Topo » So Avg 04, 2018 22:25

Pomagam lahko tako, da kupim motor na Letriki in ga pošljem po pošti. Bi moral pa vedeti, kateri od teh je. http://www.letrika.com/katalog/cross.ht ... A=on&AM=on
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 534
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a heron » So Avg 04, 2018 23:33

polanc napisal/-a:Lahko bi bile krtačke. Če ne dobiš originalnih dobi večje in jih pobrusi.

Se pridružujem temu mnenju. Očisti krtačke, če jih še nisi. Pa cel kolektor - to je tisti del rotorja, po katerem tečejo krtačke. Meni je to pred par leti rešilo zagato. Med kontakti kolektorja je bilo preveč prahu s krtačk in je delalo kratek stik.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a andrejv » Ne Avg 05, 2018 08:59

Topo napisal/-a:Pomagam lahko tako, da kupim motor na Letriki in ga pošljem po pošti. Bi moral pa vedeti, kateri od teh je. http://www.letrika.com/katalog/cross.ht ... A=on&AM=on


Bom razstavil in pogledal..pa misliš, da imajo to na zalogi?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Avg 05, 2018 09:38

Svojega sem pred enim mesecem razdrl. Moj je sicer Lofrans. Če je sel gor, dol pa ne, je velika verjetnost da se je ena krtačka zataknila zaradi rje. Razdri motor, očisti nosilec krtačk z žično ščetko in malo pilo, očisti kolektor na rotorju z brusnim papirjem 1000, če tega nimaš pa s polir pasto ali zobno pasto in preglej krtačke, če tiščijo na kolektor, če pa so obrabljene, pa se priključna žica usede na nosilec. Za prvo silo malo popili nosilec krtačke, tisti utor, kamor pride žica.
Če po vsem tem krtačke nalegajo na kolektor, bo za nekaj časa v redu. Če kakšna nima dobrega stika, boš pa zelo hitro uničil motor.
še slika:
Slika
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Avg 05, 2018 09:59

Okvare najverjetnejše:
1. Krtačke in zapacan kolektor
2. Kontaktor za dvig ne spusti kontakta ob spustu (malo verjetno, če slišiš enak zvok ob komandi gor ali dol)

Začasno popravi, istočasno pa naroči novega in naj ti ga pošljejo.
V Avtoelektriki Gorica (Mahle) jih imajo.
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a andrejv » Po Avg 06, 2018 19:17

Hvala vsem, ki ste pomagali. Sidrni vinč je zmontiran in dela. Ocistil sem kolektor in krtacke. Sicer pa, ena od krtack je res ze zelo obrabljena in po moje ne bo vec dolgo zdrzala. No upam da naslednjih 10 dni bo se.

Klical sem tudi Letriko, ampak imajo trgovino zaprto se ta teden zaradi kolektivnega dopusta. Bom pa motor kupil, takoj ko bom nazaj.

Vinč na mizi:

Slika

Kolektor:

Slika

Krtačke:

Slika

Lupa na glavi. Sem jo letos kupil in je zelo uporabna pri takem delu, ko se z leti vid poslabša. Ta je postala del stalnega orodja na barki.Aliexpres za 5 evrov..


Slika

Pozdrav vsem iz Kalamate.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Avg 06, 2018 22:54

Fajn da dela,krtački sta res pri koncu pa volk na vijaku priča o vlagi in morda soli v motorju,,,te stvari čim bolj očisti oz verjamem ,da si jih očistil.Lepo in varno vožnjo in sidrabje želim..
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a andrejv » To Avg 07, 2018 11:46

polanc napisal/-a:Fajn da dela,krtački sta res pri koncu pa volk na vijaku priča o vlagi in morda soli v motorju,,,te stvari čim bolj očisti oz verjamem ,da si jih očistil.Lepo in varno vožnjo in sidrabje želim..



Ja, sem ocistil. Sicer pa bom itak kupil nov motor.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Avg 07, 2018 13:33

Andrejv
Hvala za tole objavo. Na barki imam vse na zalogi razen motorja sidrnega vitla. Od letos dalje bo tudi motor in kontaktor sidrnega vitla stalno na barki za rezervo.. Na zalogi vedno držim rezervni alternator 12V/240A (custom in predelan), starter, črpalko pitne vode, el.WC, stikala, varovalke, nekaj cevi, ventilov, orodje......
Ja nikoli ne veš kdaj pride prav.
LP Iztok :D
Lastovo
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a andrejv » To Avg 07, 2018 18:00

Nikola T. napisal/-a:Andrejv
Hvala za tole objavo. Na barki imam vse na zalogi razen motorja sidrnega vitla. Od letos dalje bo tudi motor in kontaktor sidrnega vitla stalno na barki za rezervo.. Na zalogi vedno držim rezervni alternator 12V/240A (custom in predelan), starter, črpalko pitne vode, el.WC, stikala, varovalke, nekaj cevi, ventilov, orodje......
Ja nikoli ne veš kdaj pride prav.
LP Iztok :D
Lastovo


Ja, barka ima 11 let in stvari so zacele crkovati. Lani sklopka avtopilota, letos tole. Ocitno je treba imeti precej teh stvari na zalogi, bom sledil tvojem vzgledu in nakupil nekaj stvari, da jih bom imel kar na barki.
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a andrejv » To Sep 25, 2018 16:52

Še kratek update pri winchu.

- motor sem dobil pri Letriki, cena 144 eur.
- pri demontaži wincha sem uničil tesnilo pod winchem, enako se je uničilo tesnilo med dvema polovicama wincha. Hotel sem ju kupit v Sloveniji, usmerili so me k Skiperju v Portorožu. Tam so me odpravili z odgovorom, da teh delov ni v katalogu rezervnih delov.

Ker živim v Bruslju, sem vprašal še na Nizozemskem, kjer so mi jih brez problema našli, naročili iz Italije in dostavili v Bruselj v manj kot tednu dni. Cena 12 eur + poštnina (ki je bila dražja od tesnil. :) )

Sedaj moram winch še enkrat demontirati, odpreti, dati tesnila in zmontirati nazaj. Najbrž spomladi.
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: Sidrni vinč Quick - nehal delati

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Sr Sep 26, 2018 11:05

Če kdo rabi motorje ( od bivše Iskreavtoelektrike oz Letrike sedaj pa Mahle) za vinče lahko jaz zrihtam ker dobimo zaposleni nekaj popusta sam mi morate posredovati tip el. motorčka. Je pa res da so cene tam tam ma cenejše kot v navtičnih trgovinah.
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov