problem pri tomos 4 motorju

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Pajdo19
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne Maj 19, 2019 18:04

problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a Pajdo19 » To Maj 21, 2019 00:39

Pozdravljeni,
dobil sem star tomos 4, ki je stal v garazi sigurno 7 let Če ne dlje. Motor je v zelo dobrem stanju vse izgleda kot novo in tudi prvič je vzgal že po 5 minutah probavanja. Zdaj ko je mrzel vžge v prvo ali drugo vglavnem super. Ima pa seveda en problem katerega ne razumem in upam da bo mogoce kdo od vas vedel za kaj gre... Uglavnem motor po 10-20 minutah voznje ugasne kot da bi ga izklopil na gumb in potem ne prizge vec dokler se ne ohladi. Ko je hladen spet prizge v prvo in dela na stant gasu zelo lepo. Ne vem če je to povezano ampak včasih tudi ko dodajam gas ga začne dušit, tako da se potem vbistvu hitreje peljem na stant gasu kot s full gasom... Probal sem sneti plastični pokrov in kovinsko varovalo okoli bata (da bi se manj pregreval) pa je bilo enako. Tudi drugace se mi ne zdi da bi bil precej vroč ko crkne... Mogoce kdo ve kaj bi lahko bilo ? Prijatel je omenil da ga mogoče zaliva bencin ? kako bi lahko to odpravl ?

Hvala za odgovore
L.P Jure
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a MareC » To Maj 21, 2019 05:54

izpuh je treba snet in očistit
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Maj 21, 2019 06:43

Tisti pokrov ni varovalo ampak ohisje ki usmerja zracni tok za hlajenje. Ko ga snames se motor bolj greje! Takrat ko ti ugasne preveri ce ima iskro. Ce je nima zamenjaj kondenzator in vzigalno tuljavo(po potrebi) in bo delovalo.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a Darh » To Maj 21, 2019 06:56

Pri istih simptomih bila problem iskra. Zamenjal in delal naprej.
Najverjetneje imas odgovor :D
Lpd
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Maj 21, 2019 07:53

Pred kratkim sem imel enak problem na kolegovi T4.Dogajalo se je popolnoma isto.Zamenjal sem cinšpulo in kondenzator, zgodilo se je isto.Zamenjal sem še bencinsko membrano, ki je bila še prva, bila je trda in rastegnjena.Motor je stal precej let.Treba je snet tudi uplinjač in ga temeljito ščistit.Motor dela bp.
mašinfirer
Mornar pohorc
Kapitan
Prispevkov: 189
Pridružen: Če Nov 08, 2018 18:53

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a Mornar pohorc » To Maj 21, 2019 09:55

Najvecji problem pri tomosovih motorjih je kondenzator in potem se zacne dogajat, da ugasne ko se segreje. Zato vedno imet rezervo in menjas, pa sped deluje bp!
Pajdo19
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne Maj 19, 2019 18:04

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a Pajdo19 » To Maj 21, 2019 17:17

Uff hvala za odgovore !
Aha no saj tisto ohisje sem potem privil nazaj upam da se nisem predolgo brez vozil (10 min ? ) :oops:

Ko je crknil sem odvil svecko in probal iskro ( sem pozabil omenit v original postu) in dela odlicno tudi svecka ni nic umazana mastna in iskra skace tocno na mosticek. Tako da sklepam da kondenzator in napeljava nista vzrok alii pac vseeno ?

Probal bom najprej zamenjati bencinsko membrano in spucati frgazer potem ce nebo delalo se izpuh :)

Hvala seenkrat za tako hitre odgovore.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a weta » To Maj 21, 2019 21:53

Da ti ne dela podtlaka v rezervarju, potem v kombinaciji s kakimi slabimi spoji na cevki za gorivo, slabo membrano na pumpi, pač ne dela ker mu zmanjka benza. Najprej poskusi ko ti tako crkne, s pumpico nafilat bencin, nato kontrola cepka na pokrovu rezervarja, kontrola priključka cevi za gorivo ( tisti tomosovi prikljucki so včasih delali tezave in spuščali zrak v cev),
Včasih pa je v takih primerih tudi elektrika problem, ne glede na to, da pri kontroli je iskra. Ko svecko zašraufaš v drugacnih pogojih ne dela. Vcasih se samo svecka pregreje, včasih lahko prebija na tisti plocevini na original kapici svecke, vcadih je kabel na svecko razpokan, lahko pa tudi tuljava prebija....v glavnem malo s pametjo, razmislekom in sistematicno izlocat razloge.
Aja, pri tezavah z elektriko je fajn to gledat v trdi temi, pa vidiš kje prebija.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a Tex » Pe Maj 24, 2019 07:57

To kar si napisal, meni deluje popolnoma normalno delovanje za tomos...
Oni so že leta 70 razvili najbolj ekološki motor.
10 minut pluješ na motor, potem ti crkne in 1 uro veslaš, da se ohladi. Ubistvu nekakšen hibrid :D tudi poraba je nizka, motor razvit za jadralce :twisted:
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Maj 24, 2019 10:23

Tex napisal/-a:To kar si napisal, meni deluje popolnoma normalno delovanje za tomos...
Oni so že leta 70 razvili najbolj ekološki motor.
10 minut pluješ na motor, potem ti crkne in 1 uro veslaš, da se ohladi. Ubistvu nekakšen hibrid :D tudi poraba je nizka, motor razvit za jadralce :twisted:

Ha ha ha... kje jih pobiras :twisted:
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Maj 24, 2019 12:53

Tex, dobra.. :)
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Maj 24, 2019 14:36

Tex, torej je TOMOS izdeloval "hibride" že več desetletij pred ostalimi :?: :roll: :?:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Maj 24, 2019 15:07

Podobni simptomi so tudi pri pregretem motorju-ukrivljena glava, ko se segreje ne dela več podtlaka in ne vleče goriva.(nitkarce, motorne žage,...)
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

Re: problem pri tomos 4 motorju

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Maj 27, 2019 16:12

Evovi, kako kje jih pobiram, to je resnica, poglej na morje, ali pa preberi kak post zanaj, ki se nanaša na tomos...
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov