Osmoza

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 23, 2019 14:05

1stofficer napisal/-a:Kaj pa preventiva proti osmozi?

Kaj narest, da preprecis ali zmanjsas verjetnost za pojav osmoze?

Zakaj se to sploh pojavlja in po recimo koliko letih?

Sory za zacetniska vprasanja a me res zanima vse to.


To se dogaja zato ker je gelcoat porozen in voda pride skozenj v prostor med gecoat in laminat. Tam se molekule vode povežejo z organskimi snovmi iz poliestra in tvori tako rjavo umazano smrdečo tekočino, ki pa na molekularni ravni zdaj ne more več skozi gelcoat. Tako se ti mehurčki po tem večajo ker vsa nova voda, ki pride notri se veže in malo po malo poveča žepek.

Preprečiš tako, da ne dovoliš vodi do gelcoata. To pomeni čimveč rok primerja. 5 ali več.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Sep 23, 2019 15:22

To pomeni, da ima taksna gradnja/konstrukcija pomanjkljivosti.

A so kaj spremenili v zadnjih letih morda, da se to ne bi dogajalo? So vse tako grajene barke dovzetne za to al kak proizvajalec izstopa v plus ali minus?
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 23, 2019 16:48

To je odvisno od kombinacije faktorjev in lahko dve enaki barki istega proizvajalca vezani ena poleg druge prva kompletno zamehuri druga pa ne.

Poleg tega je to bolj kot ne kozmetična stvar, potonila ni menda še nobena na račun tega.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Po Sep 23, 2019 16:52

AEgir napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Kaj pa preventiva proti osmozi?

Kaj narest, da preprecis ali zmanjsas verjetnost za pojav osmoze?

Zakaj se to sploh pojavlja in po recimo koliko letih?

Sory za zacetniska vprasanja a me res zanima vse to.


To se dogaja zato ker je gelcoat porozen in voda pride skozenj v prostor med gecoat in laminat. Tam se molekule vode povežejo z organskimi snovmi iz poliestra in tvori tako rjavo umazano smrdečo tekočino, ki pa na molekularni ravni zdaj ne more več skozi gelcoat. Tako se ti mehurčki po tem večajo ker vsa nova voda, ki pride notri se veže in malo po malo poveča žepek.

Preprečiš tako, da ne dovoliš vodi do gelcoata. To pomeni čimveč rok primerja. 5 ali več.


Spet klatiš neumnosti! Ampak boš itaq bolj pameten spet od ljudi, ki zivijo od tega
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Po Sep 23, 2019 16:57



Cez mesec dni bom na slo obali susil eno barko. Dobrodosli 24/7 v teh dneh :D

Blazina pa res nima kanalov, ker je površina hrapava in ni problema s "pretokom". Na robu blazine pa je tesnilna masa-trak, da tesni. Crpalka deluje nonstop.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 23, 2019 17:13

mamaMicka napisal/-a:
AEgir napisal/-a:
Spet klatiš neumnosti! Ampak boš itaq bolj pameten spet od ljudi, ki zivijo od tega


Z veseljem bi slišal kaj je neumnost, sam da ne boš spet navora izračunaval al pa 10 kilometerskega nothing-burgerja spesnil kot to znaš samo ti. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a mirante » Po Sep 23, 2019 19:21

Po 15 letih so se lani tudi na moji barki masovno pojavili mehurji, ki sem jih preko zime odstranil in upam da vse skupaj tudi primerno popravil. Seveda sem pred popravilom na internetu (in pri mojstrih v ladjedelnici v Izoli) poiskal, prebral in pregledal dosti literature in video filmov na temo sanacije hidrolize / osmoze ter zakaj do tega sploh pride.

Preprost povzetek:
Do pred dvajset leti so plastične barke večinoma delali iz poliestra, ki je porozen in z leti skozenj v laminat pronica voda, ki zreagira z nekaterimi nevezanimi snovmi v poliestru in nastane ocetna kislina. Zato ti mehurčki smrdijo po vinskem kisu. Če tekočina zatohlo smrdi po čem drugem, potem imaš težavo verjetno z vodo iz kaluže od znotraj.
Ko so proizvajalci spoznali težave z ozmozo so poliester pri proizvodnji večinoma zamenjali z nekaj dražjim vinilestrom, ki je veliko bolj vodo-neprepusten. Še veliko boljši in dražji material glede neprepustnosti je epoksi.

Sam sem se že ob nakupu barke pred 16 leti zavedal težav s hidrolizo (osmozo), zato sem podvodni del barke takrat premazal s 5 sloji epoksi primerja in mislil, da sem s tem preprečil težave, v bistvu pa sem jih le prestavil za 14 let. Ko sem iskal informacije, zakaj je do mojih težav prišlo šele po 15 letih, sem našel podatke, da so epoksi premazi vodo-neprepustni kakšnih 10 let, potem pa se v epoksi premazu začnejo pojavljati mikro razpoke, skozi katere začne prodirati voda in začnejo se pojavljati težave s hidrolizo.
Torej, tudi epoksi premaze je potrebno po 10 letih obnoviti.

Strošek popravila je res visok. Od različnih izvajalcev sem dobil ponudbe za kompletno sanacijo in so se cene gibale okoli 300 - 400 eur za m2. Časa sem imel več kot denarja, zato sem se odločil za popravilo v pretežno lastni režiji, le za opravila, ki presegajo moč mojih mišic (odstranjevanje antifoulinga) in moje znanje (laminiranje z epoksijem) sem imel pomoč strokovnjakov. S tem sem prihranil približno 70 % stroškov popravila, vendar je delo težko, umazano in zamudno. Pri odstranjevanju gelcoata in prvih slojev laminata sem si pomagal z industrijskim skobeljnikom, ki sem si ga sposodil pri EDO-tu, ki je tudi član tega foruma.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Sep 23, 2019 19:56

Se pravi, da se pri mlajsih barkah osmoza ne pojavlja al v manjsi meri?

V cem so pa skandinavke drugacne, da teh tezav ni? Drug material? Slisal sem, da je trup le-teh sicer precej bolj debel kot pri povprecnih barkah.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Sep 23, 2019 20:09

1stofficer napisal/-a:Se pravi, da se pri mlajsih barkah osmoza ne pojavlja al v manjsi meri?

V cem so pa skandinavke drugacne, da teh tezav ni? Drug material? Slisal sem, da je trupe-teh aicer precej bolj debel kot pri povprecnih barkah

Preprečiti je potrebno, da pride voda v laminat. Ena od zaščit je več slojev epoksi premaza (prajmer) na tovarniški gelcoat. Priporočila so 5 rok; nemalokrat pa barko ob pripravi na prevzem premažejo zgolj 2x.

Paziti je treba na vse poškodbe pod vodno linijo. Če pride do le-te, je potrebna ustrezna sanacija, da se laminat ne napije vode. Podobno tudi razne menjave ventilov - potrebna je ustrezna zatesnitev.

Sam vsako leto merim vlažnost laminata na več točkah z merilcem in primerjam vrednosti glede na prejšnja leta. Običajno premerim tudi barke, ki so tedaj zunaj in precej bark ima že precejšnjo vlago v laminatu, vendar se osmoza še ni pojavila.

Na osmozo naj bi vplivala tudi kvaliteta smol in sam postopek oz. razmere v času laminiranja. Nekatere znamke oz. serije bark naj bi bile osmozi bolj podvržene, opažam, da se recimo precej osmoze pojavlja pri (sicer odličnih) Y-kah.
Nazadnje spremenil Grega295, dne Po Sep 23, 2019 20:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Sep 23, 2019 20:11

.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a omas » Ne Sep 29, 2019 14:53

1stofficer napisal/-a:Kaj pa preventiva proti osmozi?

Kaj narest, da preprecis ali zmanjsas verjetnost za pojav osmoze?

Zakaj se to sploh pojavlja in po recimo koliko letih?

Sory za zacetniska vprasanja a me res zanima vse to.


Najboljsa preventiva je, da barka ni v vodi..;)
Najini sta v vodi dva mesca na leto, tako da ni frke.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a kocka » So Okt 05, 2019 17:14

Tako kot je Grega259 napisal, čimveč tanjših slojev primerja ne dva debela. Kdor je to že delal ve da naredi primer kot plasticni film in prepreci stik z vodo. Ko ti ostane peazna kanta potefnes ven kot vrečo iz kante kar je ostalo na stranicah. Veliko ljudi, ker ne pozna postopka barva antifouling kar na gelcoat ali pa na starega poskodovanega in tako pride voda do laminata. Potrebni je starega zbrusit do primerja in potem spet par rok na novo primwr in potem antifouling. Antifouling je samo zaščita proti zelenju in školjkam. Sam sem ga nanasal z valjčkom (primer) mislim da bi lepo šlo tudi s pištolo.
Razlika v kvaliteti laminata , eni so še valjčkani, eni spricani eni že vakumsko laminirani pa povzroča te tezave z osmozo, ker laminat ni dobro prepojen. Sploh pri barkah ki so 12mes v vodi, sem pa bral da je sladka voda bolj zaje...a kot morska, ker je redkejsa in prodre globlje v laminat.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Okt 06, 2019 00:31

Spomnim se da smo v o. š. ali pa gimnaziji, ko smo obdelovali celice pri bio vpeljali pojem osmotskega tlaka... ki je na celico največji v destilirani vodi. Tudi to se poklapa s trditvijo, da je sladka voda bolj problematična glede osmoze. Je pa osmotski tlak, če se prav spomnim, odvisen od koncentracije ionov in ne od gostote vode.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Okt 06, 2019 02:29

https://paints.nautix.com/osmosis

Tale članek je dober na temo osmoze. Če je gelcoat slab pol ni mehurjev ker tekočino spusti nazaj zkozi gc. Torej dobra tolažba, če imaš mehurjast trup je to zato ker imaš kvaliteten gelcoat. :D
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Osmoza

OdgovorNapisal/-a kocka » Ne Okt 06, 2019 09:48

To o sladki vodi sem napisal v vednost, ker veliko ljudi oglašuje, da je bil čoln na ITA jezeru in slane vode ni videl. Za motor je pa gotovo bolje.
Tudi za človeka, če jo dobiš direkt v kri, zna biti velik problem ( govorim o destilirani), ker se celice napihnejo kot žaba. Skozi grlo je druga, ker se ji z želodčno kislino hitro spremeni struktura.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov