Apliciranje silikonskega antifoulinga na propeler

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro, Marchi

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Kraj: Koper

Re: Apliciranje silikonskega antifoulinga na propeler

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Jun 08, 2019 20:55

Jaz za enkrat nisem imel težav.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Jun 08, 2019 21:58

Bolj primerne površine od peskanja ne more bit za oprijem barve. Še najboljše je peskanje s steklom ker je bolj agresivno od peska in če se uporabi zelo fina granulacija je izdelek kot iz zlatarne :!:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Jun 09, 2019 19:08

Peskanje je zagotovo najboljša priprava površine katergakoli materiala za katerokoli barvo! Peskanje je splošni izraz, medij ni vedno pesek, lahko so že omenjene kovinske kroglice (samo za železo), pa npr. za aluminij odlična zadeva je soda bikarbona (dražje), pa suhi led, itd...

Glede silikonskega antifoulinga lahko dam svoje mnenje, ga imam že 1 leto o čemer sem že pisal! Na trup NIKAKOR!!! To ni za Jadran, mogoče kje na severu uspešno ščiti pred obrastom, nikakor pa to ne bo delovalo pri nas v toplem Jadranu. Uporabno je mogoče za profi plovila, ki plujejo popolnoma vsak dan, ni pa za nas vikend navtike in potem pride še zima, ko stojimo brez izplutja nekaj mesecev...

Na propelerjih se zadeva odlično obnese, seveda spet odvisno od uporabe. Preko sezone se ni prilepilo popolnoma nič, je pa res, da sem plul popolnoma vsak teden. Ko prideš za vikend so propelerji vidno obrasli z algami, tudi kakšna školjka se prime, vendar gre to večinoma dol, ko izglisraš. Če ne gre, se nežno odstrani z dlanjo, ko plavaš okrog barke. Na splošno super!
Potem pride pa zima in to me je najbolj zanimalo. Obraslo je precej, prijelo se je precej, se je pa tudi en lep del sam odlepil pri izglisiranju. Vseeno je ostalo na propih še ogromno tistega vraga, ki je debeline nekaj mm, kot madež, nimam pa pojma imena. Tudi nekaj prilepkov je bilo gor (dente di cane), vse to pa se je z malo truda, ko plavaš okrog barke očistilo v par minutah, seveda zopet z golo dlanjo, nikakor ne z nohti!
Obstojnost nanosa? Vrhunsko, na gliserju, na Z nogah, kjer so obremenitve na propih kar precejšnje, je po enem letu in 80 urah vse popolnoma enako, kot takrat, ko je bilo pobaravno. Nanos je elastičen in očitno to na propih zdrži brez težav.
pero123
Admiral

OdgovorNapisal/-a pero123 » Po Jun 10, 2019 16:58

a na inox elisah tudi ?
--Bodybanger--
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Jul 04, 2019 13:02

Še en srečen lastnik silikona na propelerju.
Speskan, temeljito opran z jedkim sredstvom in vrelo vodo, Pobarvano ta teden.
Me lahko lastnik (morjeplovec) na novo prebarvanega propelerja pokliče za prevzem. :)
Ne spomnim se kako sem ga shranil v imenik.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Jul 04, 2019 16:06

admin napisal/-a:Glede silikonskega antifoulinga lahko dam svoje mnenje, ga imam že 1 leto o čemer sem že pisal! Na trup NIKAKOR!!! To ni za Jadran, mogoče kje na severu uspešno ščiti pred obrastom, nikakor pa to ne bo delovalo pri nas v toplem Jadranu. Uporabno je mogoče za profi plovila, ki plujejo popolnoma vsak dan, ni pa za nas vikend navtike in potem pride še zima, ko stojimo brez izplutja nekaj mesecev...

Jaz sem dal gor silic one na poden in o obrastu še ne morem komentirat ker za enkrat ni blo nič ampak banja sem pa pričan da par vozlov bolj leti na račun tega.

Sem pa težil vsem na hemplu ali ja ali ne v jadran pa so bili vsi za ker da pa oni majo neko sluz še not zmešano nek gel al kaj.

Maš hempla ali kaj drugega?

https://www.mby.com/maintenance/tried-t ... foul-81351

Tle so delal test antifoulingov v mediteranu in je silic one pometel s konkurenco.

Bonaparte: To pesek pereš dol s propa? A ti kej med zobmi škripa pol tole kar ostane v pomivalnem stroju za posode? :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Jul 04, 2019 16:24

80% kvalitete je odvisno od priprave podlage.
Težko je pripravit propeler tako dobro da se ne olušči antifouling med plovbo.
Ker imamo tudi kožo/roke mastne dam propeler v pomivalni stroj in ga ne tikam več z golo roko do konca barvanja.

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Jul 04, 2019 16:27

Uporabljam international intersleek 1100sr

Opral sem ga ker je bilo videt prsne odtise.

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Jul 04, 2019 16:31

Aha sej pametno. Jaz imam en star stroj kar v garaži za take reči. Če bi dal kaj v kuhinjski stroj prat - ode glava. :D
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Jul 04, 2019 16:32

Uporabljam international intersleek 1100sr

Opral sem ga ker je bilo videt prsne odtise.
Mogoče sem preveč skrben. Mogoče pretiravam s pripravo ampak skozi Koper hodim z dvignjeno glavo.

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Jul 05, 2019 15:27

AEgir napisal/-a:
admin napisal/-a:Glede silikonskega antifoulinga lahko dam svoje mnenje, ga imam že 1 leto o čemer sem že pisal! Na trup NIKAKOR!!! To ni za Jadran, mogoče kje na severu uspešno ščiti pred obrastom, nikakor pa to ne bo delovalo pri nas v toplem Jadranu. Uporabno je mogoče za profi plovila, ki plujejo popolnoma vsak dan, ni pa za nas vikend navtike in potem pride še zima, ko stojimo brez izplutja nekaj mesecev...

Jaz sem dal gor silic one na poden in o obrastu še ne morem komentirat ker za enkrat ni blo nič ampak banja sem pa pričan da par vozlov bolj leti na račun tega.

Sem pa težil vsem na hemplu ali ja ali ne v jadran pa so bili vsi za ker da pa oni majo neko sluz še not zmešano nek gel al kaj.

Maš hempla ali kaj drugega?

https://www.mby.com/maintenance/tried-t ... foul-81351

Tle so delal test antifoulingov v mediteranu in je silic one pometel s konkurenco.

Bonaparte: To pesek pereš dol s propa? A ti kej med zobmi škripa pol tole kar ostane v pomivalnem stroju za posode? :)

Imam Silic One od Hempla in je zadeva na propu res top! Na trupu za mene zagotovo ni, ker je barka celo leto v morju in pozimi 2 ali 3 mesece ne izplujem, samo motorje vžgem... Tako da na trupu je še vedno klasika. Na propih pa je meni top!

Glede priprave površine, ko zadevo opereš, potem OBVEZNO daš na roke silikonske rokavice in je zadeva rešena! To počnejo vsi pravi mojstri lakiranja, ker kakorkoli obračaš, dotik s kožo uniči še tako vrhunsko pripravljeno in očiščeno površino!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jul 05, 2019 16:53

admin napisal/-a:

Glede priprave površine, ko zadevo opereš, potem OBVEZNO daš na roke silikonske rokavice in je zadeva rešena! To počnejo vsi pravi mojstri lakiranja, ker kakorkoli obračaš, dotik s kožo uniči še tako vrhunsko pripravljeno in očiščeno površino!

Zdaj pa razloži, ker, ali nekaj ne vem ali pa se bom kaj novega naučil.

Silikonske rokavice? So to iz lateksa, nitrila ali res iz silikona?

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Jul 05, 2019 19:07

Verjetno je imel v mislih gumnjaste rokavice.

Ne zaupam gumnjastim rokavicam, ker v tovarni špricajo kalupe z špreji za lažje ločevanje izdelka od kalupa. Ta spray ostane na izdelku. Obicajno se uporabljajo podobne tekočine na silikonski osnovi kot je maxibril za leščeč videz armaturne plošče v avtu.
Jaz sem skupaj s cedilom prinesel v delavnico, zabil cev v sredino in dvignil s cevjo v zrak. Kasneje pa sem vrtel cev da se je vrtel propeler.

Panty Dropper
Višji vodnik

OdgovorNapisal/-a Panty Dropper » Ne Jul 07, 2019 15:57

Na prvi sliki je sigurno moj propeler, na zadnji pa nisem prepričan :D
Hvala Bonaparte!
gs nautica
Kontraadmiral
Kraj: GROSUPLJE-KRK

OdgovorNapisal/-a gs nautica » Ne Jul 07, 2019 16:19

Panty Dropper napisal/-a:Na prvi sliki je sigurno moj propeler, na zadnji pa nisem prepričan :D
Hvala Bonaparte!

Kaksno barko si kupil? Ce se ne motim si spraseval po Calafuriji.
Mirno morje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 5 gostov