vodna pumpa

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro, Marchi

BosKo
Kapitan korvete

vodna pumpa

OdgovorNapisal/-a BosKo » Po Okt 14, 2019 08:31

Kako lahko ugotovim v kakšnem stanju je vodna puma za hladilno tekočino na Volvo Penta 2030?
Je potrebno spustit vso hladilno tekočino ven in razstaviti vse skupaj ali gre kako drugače?
Bavarko
Kontraadmiral

Re: vodna pumpa

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Po Okt 14, 2019 23:18

Nič ne boš videl, če jo razstaviš. Če ne pušča na osovini je vredu.
BosKo
Kapitan korvete

OdgovorNapisal/-a BosKo » To Okt 15, 2019 09:20

To je v celoti kovinska zadeva in gnana preko jermena? Je edina težava lahko pri njej puščanje zaradi obrabe, korozije?
Še kaj drugega?
KOMA
Višji štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a KOMA » Sr Okt 16, 2019 07:09

Običajno pušča zaradi dotrajanosti semeringa, včasih pa je na mestu, kjer je nameščen semering dotrajana tudi osovina.
Kot je bilo že rečeno, preizkusiš lahko samo tako, da jo daš v funkcijo. Priklopi cevi za vodo in poženi:).
BosKo
Kapitan korvete

OdgovorNapisal/-a BosKo » Ne Okt 27, 2019 12:46

Poizkušam ugotovit kje mi izgineva hladilna tekočina. Sem mislil da pušča na pumpi pa ni videti. Na spojih kjer so pritrjene cevi tudi ni nič. Ima kdo kakšno idejo?
Mtrobec
Poročnik korvete
Kraj: Vrtojba-Komen-Rib. Naselje

OdgovorNapisal/-a Mtrobec » Ne Okt 27, 2019 17:17

-tesnilo glave
-počena glava ali blok
-pregnit izmenjevalec
-slab ekspanzijki čep na izmenjevalcu

Poglej če so mehurcki v posodi za antifriz ali pa sledi pare iz izpuha ko je motor obremenjen.
Ribaru ima mokre gače, za večeru nezna štače...
diligence
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a diligence » Ne Okt 27, 2019 17:31

Prvo preglej izmenjevalec.Ne varčuj.Menjaj,če je vsaj malo sumljiv.Letos me je ta hudič stal denarja in sezone.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Okt 27, 2019 19:23

Se je že primerilo, da je hladilna tekočina uhajala skozi cevke v bojlerju v sistem pitne vode.
BosKo
Kapitan korvete

OdgovorNapisal/-a BosKo » Po Okt 28, 2019 07:11

Danes sem potegnil ven izmenjevalec in je kot nov. Ena od lukenj je bila delno zamašena. Ampak to je bilo pa tudi vse. Hladilna tekočina je bila zelo umazana. Rjava. Vse skupaj sem spral, dokler ni tekla ven čista voda. Zamenjal sem tudi koleno, ji je bilo v zelo slabem stanju. Tam kjer gredo izpušni plini v koleno (združevalnik) je bila ena kepa ne vem česa - predvidevam, da soli. Ne vem ali se je zaradi dotrajanega kolena zadrževala noter morska voda, oz. izhlapevala kar tam.
Če bi prerjavelo ohišje izmenjevalca predvidevam, da bi hladilna tekočina izginila precej hitro. Pri meni jo zmanjka recimo 1l na sezono. V MD2030 je hladilne tekočine 4.5l.
Moram podložit spodaj kakšen papir in opazovat vse skupaj pod malo večjo obremenitvijo.

Aja, kar vedno opazim je nekaj kapljic vode ki priteče iz cevke ki gre iz pokrova (termostatski pokrov predvidevam) ohišja izmenjevalca. Kar je pravzaprav čudno. A ni to samo v primeru, če bi hladilna tekočina zares pregrela in v tem primeru ta termostat odpre in omogoči par prosto pot? Recimo, ko se potegnil ven izmenjevalec, očistil vse skupaj, novo tekočino nato pa zagnal motor za recimo 15 minut je tam priteklo za recimo kavno žličko ali dve vode. Ohišje izmenjevalca je bilo toplo, nikakor vroče.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Okt 28, 2019 07:37

Sedaj, ko si NATANČNO opisal problem je šele možno povedati kje tiči napaka!

1. Na izpuhu se ti nabira sol
2. Na začetku predno se motor segreje se poveča pritisk v hladilnem sistemu

Napaka je v TERMOSTATU !!!
Ob zagonu motorja se izpušni kolektor katerega obdaja hladilna tekočina takoj segreje na zelo visoko temperaturo in tlak v sistemu se poviša. Takrat skozi čep uide nekaj pare. Termostat namreč prepozno odpre. Vsi marinizirani motorji morajo prav zaradi tega v membrani, ki zapira vodo, imeti luknjico cca 2-3 mm, ki omogoča minimalno kroženje vode tudi ko motor še ni segret. S tem se doseže, da termostat prej odpira.

Dokaz, da je temu tako pa je, da zaradi previsoke temperature mešalnika sol na izpušnem delu kristalizira.

Antifriza imaš tudi premalo, saj praviš, da so kanali rjavi- oziroma imaš napačnega ali pa je premajhno razmerje z vodo.
BosKo
Kapitan korvete

OdgovorNapisal/-a BosKo » Po Okt 28, 2019 13:12

Nikola, hvala za odgovor.
Bom v bodoče bolj natančen. Imam namreč še cel kup vprašanj :) (to je pač tako, ko se računalničar loti motorja)

V hladilni sistem sem vlili kar antifriz za avtomobile. Je res da sem dodajal vodo in je verjetno na koncu antifiriza bolj malo ostalo.
Torej, kaj pa ostali uporabljate? Samo antifriz, ki ga priporoča Volvo? A so sploh kakšne razlike med antifrizi?
kocka
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Okt 28, 2019 16:33

Za pritisk v ekspanzijski so lahko krive tudi prve dve alineje M Trobca! Prvo očisti ali menjaj termostat, če bo še vedno pritisk .... :cry:
Poglej še pokrovček od olja, če je kaj smetane?
BosKo
Kapitan korvete

OdgovorNapisal/-a BosKo » Po Okt 28, 2019 17:16

Nikola, glede termostata. To je termostat, ki je nameščen pri pumpi za hladilno tekočino?
https://www.parts4engines.com/volvo-pen ... hermostat/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Okt 28, 2019 17:54

kocka napisal/-a:Za pritisk v ekspanzijski so lahko krive tudi prve dve alineje M Trobca! Prvo očisti ali menjaj termostat, če bo še vedno pritisk ...

Je opisal, da priteče samo na začetku za žličko do dve. Če bi bila počena glava ali tesnilo bi na vsako uro ušel liter hladilne tekočine in ne zgolj na eno leto!

BosKo, da to je ta termostat.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Okt 28, 2019 18:29

ponavadi pusca ko je vroce ker se vse razsiri in tu je hudic ker je vroce tudi takoj izhlapi.

Kdo je na strani

Po forumu brska: MSN [Bot] in 4 gosti