Kalužna črpalka - self priming 3m

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Po Feb 10, 2020 00:22

Grega295 napisal/-a:Imel bom več črpalk:
- 1-2 bosta bo potopni - ta model
- za to drugo membransko pa sem se odločil na poglagi prebranega -> tule.

Vsaka črpalka bo imela svoj zajem. Membranske bodo imele tudi svoje stikalo.


Sicer nisem nasel pravega razloga za to membransko na linku ker vse kar je je draga ko hudic.
Moje mnenje je da das v kaluzo pac rezervno enako. Dve na 1x ne morejo crknit. S tem, da ucinkovitost se nikakor ne more primerjat. Poanta pa je da ce slucajno rabis, da imas ucinkovito. Kar membranska pac ni.
Raje montiraj potopne za razliko v denarju pa se "webasto".

Tudi potopna ce vzdrzujes dela dolgo, tudi membransko je potrebno vzdrzevati. Itaq pa ponavadi tezava nastane pri plovcih.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Po Feb 10, 2020 00:25

AEgir napisal/-a:
mamaMicka napisal/-a:
AEgir napisal/-a:3 metre visoko dvigne vodo.

Pumpe navadno rabijo priming se pravi odzračit jih je treba, kalužne so vse self priming (logično).


Termin self priming je za vlek, ne kako visoko dvigne. Ta pumpa rine 10 ali vec metrov z lahkoto.
In potopna pumpa tehnicno ni self priming, ker jo moras dati ti v vodo. Pa tudi ce bi uspel narediti eno tocko vleka bi se morda primala na 10cm samo.



Imaš prav, sem nekako spregledal da je selfpriming in up to skupaj napisano. Se pravi potegne lahko vodo do pumpe do 3m visoko.

Badass pumpa.


Ja bad ass gre na racun pretoka.
Taka pumpa je super za do cistega spraznit kaluzo. Ampak za ta nemen kupis pa kitajsko.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Feb 10, 2020 19:23

mamaMicka napisal/-a:Se odlocas za taksno pumpo s kaksnim posebnim namenom? Namesto klasicne potopne, ki je precej zmoglivejsa in cenejsa?

3m priming pomeni, da bo crpalka potegnila sama vodo iz do 3m globine. 5m cev bo slo ce ni na 3m globine. Ce gre le za slab meter visinske razlike, 5m cevi ne bo problem. Cev in spoji morajo biti 100% tesni. To ni potopna kjer je pomembno samo da stoji! Ce le malo pusca pri tako malih crpalkah adijo self priming.
@kr3mn1 te moram popraviti. Naceloma so samo membranske crpalke self priming, sploh tako majhne. In priming nima veze v tem primeru s hlajenjem ali mazanjem AMPAK s tem da si sama potegne vodo iz globine.
Ne razumem pa najbolje. Hoces narediti 2 zajema vode z eno crpalko, ker to ne gre.
Ce imas pa 2 crpalki pa das dva stikala. Ze iz vidika varnosti/zanesljivosti je bolje da ima vsaka pumpa svojo instalacijo. Morda celo svoj vir napajanja.

In pa MEMBRANSKA ALI DIAFRAGM(to je isto) crpalka NE rabi imeti vode v ohisju, to velja samo za centrifugalne.

Se vedno pa je najbolje, da je iztok iz trupa cimblizje crpalki. Torej ce je crpalka na sredini daj iztok cimblizje mozno na trupu. Ena lukna v trupu gor ali dol.

Mojih 5 centov.


mislim da nisi vse prebral kar sem napisal. je lepo vse opisano v mojih postih, in tudi na linku. Vlečna pumpa če ni membranska, potrebuje določeno količino vode, da ustvarja emulzijo. drugače se po domače povedato skuri. Membranska ne rabi vode za delovanje, ker dela vakum s pomočjo enosmernih zaklopk. seveda membranska črpalka je za en drek, kar se tiče potiska. počiš membrano oziroma skuriš motor ko dosežeš dovolj tlaka, zato rabiš potem turbinsko ali zobniško črpalko. tiste rinejo tudi 500m visoko če je treba. membranske so kar omejene z višino vleka = višino potiska, ker jim omeji gibanje na membrani sami.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Feb 11, 2020 01:27

@kr3mn1

Ne vem no.
Moj airless ima membransko crpalko in je rangiran 240 barov continious. To je 2400m vodnega stolpca a ni?
Nekje si se nekaj zmotil.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Feb 11, 2020 08:35

mamaMicka napisal/-a:@kr3mn1

Ne vem no.
Moj airless ima membransko crpalko in je rangiran 240 barov continious. To je 2400m vodnega stolpca a ni?
Nekje si se nekaj zmotil.


ma ja. ti veš kakšne cevi so za 240 barov?

240 barov ima samo na špici v točki kjer igla udarja. 1mm zraven je ravno še 2 bara. pred tem mu pa batna črpalka pumpa nekaj malega skupaj.

ne mešat jabolk in hrušk. privijači cev nakoncu pa pumpaj razredčilo skupaj, samo da ne boš potem razočaran ko ne boš imel 2400 metrov stolpca ampak samo nekaj metrov.

to je isto, kot pišejo za TDI motorje ali CR etc da imajo 200, 500, 5000, 10000 barov...ja...na špici igle pri šobi, v desetinki kubičnega milimetra, potem pa je to to...pa še v prosto gre, se pravi ne ustvarja kontra tlaka.

razvijamo svoje agregate, tako da okoli črpalk ne bova skupaj prišla. fluidna tehnika ni premosorazmerna, bodisi za uravnavanje tokov ali merjenje pretoka tekočin.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Feb 11, 2020 11:38

kr3mn1 napisal/-a:
mamaMicka napisal/-a:@kr3mn1

Ne vem no.
Moj airless ima membransko crpalko in je rangiran 240 barov continious. To je 2400m vodnega stolpca a ni?
Nekje si se nekaj zmotil.


ma ja. ti veš kakšne cevi so za 240 barov?

240 barov ima samo na špici v točki kjer igla udarja. 1mm zraven je ravno še 2 bara. pred tem mu pa batna črpalka pumpa nekaj malega skupaj.

ne mešat jabolk in hrušk. privijači cev nakoncu pa pumpaj razredčilo skupaj, samo da ne boš potem razočaran ko ne boš imel 2400 metrov stolpca ampak samo nekaj metrov.

to je isto, kot pišejo za TDI motorje ali CR etc da imajo 200, 500, 5000, 10000 barov...ja...na špici igle pri šobi, v desetinki kubičnega milimetra, potem pa je to to...pa še v prosto gre, se pravi ne ustvarja kontra tlaka.

razvijamo svoje agregate, tako da okoli črpalk ne bova skupaj prišla. fluidna tehnika ni premosorazmerna, bodisi za uravnavanje tokov ali merjenje pretoka tekočin.


Ja vem kaksne cevi so! 300 barov working load 550bar max. Jih imam. S cevjo za zalivanje ne gre.

Ne vem kako meris pritisk na igli. Jaz ga merim na izhodu crpalke ali tik pred pištolo. Na 60m cevi tik pred pistolo imam 210 barov ko ne spricam, ko spricam imam pa 210 barov.

Edino ce stevec laze za 208 barov. Mozno. Pri Nemcih nikoli ne veš. :)

Se mi zdi, da vem kaj hoces povedati, ampak bos moral drugace povedati, ker jaz ti dajem podatke ki jih gledam in ki drzijo za to kar se mi pogovarjamo.
Drzi, 2400m ne bi dosegel. Odsteti je treba verjetno upor cevi.
Vsekakor pa ni to par metrov. Na 12m sem ze sprical in ni bilo razlike niti desetinke bara med spodaj in na strehi.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Feb 11, 2020 12:47

mislil sem na izhodu pištole. zadaj je batna črpalka
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Feb 11, 2020 12:51

kr3mn1 napisal/-a:mislil sem na izhodu pištole. zadaj je batna črpalka

Jaz imam membransko, ker ima manj nihanj od batne.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Feb 11, 2020 12:54

mamaMicka napisal/-a:
kr3mn1 napisal/-a:mislil sem na izhodu pištole. zadaj je batna črpalka

Jaz imam membransko, ker ima manj nihanj od batne.


Luka, membrana al pa bat, površina x premer :) vse se da z ventili rešit.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Feb 11, 2020 13:08

Batna crpalka je batna crpalka.
Membranska crpalka je membranska crpalka.

Podoben nacin delovanja, ampak skoraj niso med seboj zamenljive.

Sem dokoncal projekt airlessa, zdaj sem globoko v drugem projektu pri katerem pa bom uporabljal dvojno membransko crpalko za visoke pretoke.
Zato priblizno vem kako deluje in kako je odvisna velikost crpalke glede na pretok. Zato moja trditev da je membranska neucinkovita proti klasicni potopni.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 14, 2020 09:14

Jaz sem sicer se odzval na nekaj v enem prejšnjih prispevkov, ampak tisto objavim za temle.

Tole je še naprej zanimivo (In tudi nežaljivo in argumentirano tudi, ko se ne strinjata).

mM, po mojem o temle s primernostjo z membransko črpalko nimaš čisto prav - vsaj ne, kot sem jaz dobil vtis iz napisanega - da pač brez posebnega pomisleka ne zmore visokih tlakov in velikih pretokov. Uporabljati izraz 'membranska črpalka' na tak način ima podobne šibke plati kot katerakoli uporaba stereotipa (vse ženske so... vsi Črnogorci so... itn.). kr3mn1 pozna omejitve najbolj običajnih, a pozna in uporablja tudi take manj običajne, ki razvijajo visok tlak, in pozna tudi neželene posledice uporabe izrazov po stereotipnem pomenu v tehniki, projektiranju, inovacijah in podobnem.

Membranska črpalka lahko nekomu pomeni princip, večini pa (domnevam?) le najbolj pogosto izvedbo naprave, in po mojem si tudi ti vsaj v začetku imel v mislih ta drugi pomen.

Običajne membranske črpalke so res za razmeroma majhne pretoke in razmeroma majhne tlake, zato večina meni da so mogoče samo take, vendar so membrane (in ostalo) lahko tudi iz drugih materialov, ki zdržijo več in princip v bistvu omogoča - kot je zapisal kr3mn1 - precej poljubno visoke tlake in pretoke - omejitev je v materialih itn., ne v principu.

Digitalno krmarjene pikolitrske črpalke (njih razvoj je dobil zagon z uvedbo ink-jet tiskalnikov, in potem je šlo dalje) lahko gledaš kot eno od teh različic membranskih črpalk, in so že tedaj bile uporabljane še na mnogo drugih (zame med leti 1990 in 2000 zanimivih) področjih, med katerimi sta bili že tedaj tudi medicina in biologija. Če to doslej ni v rabi v digitalnih dozatorjih pri farmaciji, kemijski tehnologiji in tako naprej, so na tistih področjih totalni loleki (ne nujno raziskovalci in projektanti procesov, lahko investitorji). Domnevam, da se zdaj sodobnejše različice uporabljajo za nanašanje plasti pri izdelavi čipov po nekaj atomov ali molekul naenkrat - ampak se v zadnjih nekaj desetletjih nisem ukvarjal s tem področjem, v principu pa je to malo drugačna uporaba principov, razvitih za tiskanje na papir, enako kot 3D tiskanje.

Pa se vrnimo na primernost za večji pretok in tlak. V principu lahko narediš polje n membranskih črpalk za poljuben pretok in poljuben tlak. Princip je popolnoma enak vzporedni in zaporedni vezavi v elektriki - in tudi izračuni so v principu zelo podobni, čeprav je v podrobnostih precej razlik (fizika kaosa v tekočinah in v elektromagnetnih poljih še nista konvergirali in mislim da še ni jasno, če sploh lahko) .

Čisto drugo vprašanje je, ali taka rešitev ustreza vsem parametrom (recimo toleranca na nečistoče ali agresivnost česa, kar se črpa) in čisto tretje, ali - oziroma kdaj in kje - je optimalna.

Podobno kot za membranske velja za (vsaj vse meni znane) druge tipe črpalk. Gremo lahko od običajnih, kot so batne in turbinske, do precej neobičajno eksotičnih, ki so pa po principu in/ali končnem učinku še vedno črpalke - kot je recimo Maxwell-ov demon (ni prvi zadetek v seznamu), kjer mislim da so na koncu izmerili neko majhno količino energije, ki jo 'demon' porabi za presojo, ali odpreti prehod delcu ali ne).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 14, 2020 09:31

mamaMicka napisal/-a:...
Sicer nisem nasel pravega razloga za to membransko na linku ker vse kar je je draga ko hudic.
Moje mnenje je da das v kaluzo pac rezervno enako. Dve na 1x ne morejo crknit. S tem, da ucinkovitost se nikakor ne more primerjat. Poanta pa je da ce slucajno rabis, da imas ucinkovito. Kar membranska pac ni.
Raje montiraj potopne za razliko v denarju pa se "webasto".

Tudi potopna ce vzdrzujes dela dolgo, tudi membransko je potrebno vzdrzevati. Itaq pa ponavadi tezava nastane pri plovcih.

Dobri argumenti, mM.

Pomislek imam le na to kar sem poudaril. Problem je, da če te zalije resno, bodo vse pumpe crknile, ko/če voda doseže akumulatorje/stikala/... če tisto ni vse zatesnjeno za pod vodo (pa še takrat ni 'ziher').

Spomnite se: Ciao se je potopila kakih 40 NM od otoka, do koder bi jo bilo sicer mogoče odvleči, če ne bi po urah črpanja bile električne in človeške zmogljivosti črpanja izčrpane. V glavnem, pri snovanju sistema za kalužne črpalke preberite - in upoštevajte - kar je Srečko Pust napisal in povedal o tem (in je citirano ali so povezave v temi na povezavi).

To ni problem samo malih.
    Na več ko eni turistični 'vele'-križarki Carnival Enterprises je prišlo do razpada električnega sistema in odpovedi skoraj vsega. Spomnite se Costa Concordia, ki sta jo po zalitju strojnice in električnega stikališča po nekaj urah 'plutanja mrtva na vodi' veter in tok prinesla k obali in se je tam prevrnila; elektrika (in vse na elektriko) pa je crknilo (vsaj) še na Carnival Triumph, Carnival Splendor in Costa Allegra; po (brez človeških žrtev) pogašenem 'manjšegm požaru' v strojnici, ki pa je poškodoval električne instalacije so imele popoln izpad električnega sistema, s tem pa 'out' tudi vse električne črpalke.

    Pa ne samo to - 'single point of failure' in še nekaj posledic:
    • Ne dela glavni pogon
    • ne delajo WCji,
    • ne dela odvod fekalij (vsaj pri eni so fekalije udarile nazaj iz WC-jev),
    • ne delajo desalinizatorji vode in zmanjka pitne vode,
    • ne delajo kuhinje,
    • ne delajo hladilnice in se pokvari vsa hrana,
    • ne dela klimatizacija, kar v tropih ni trivialno...
In podobnih, le malo manjših in hitreje popravljivih težav z elektriko' so prav pri teh ladjarjih imeli še več (niso mogli pripluti do priveza ampak so se morali zasidrati in izkrcali potnike z manjšimi plovili, pa kdaj za kak dan morali zadržati izplutje... [/list
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Feb 14, 2020 14:34

Svet ali pa eter v katerem živimo ima dober smisel za humor zato podvojeni sistemi obvezno vedno v tandemu crkujejo. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Feb 15, 2020 09:20

AEgir napisal/-a:Svet ali pa eter v katerem živimo ima dober smisel za humor zato podvojeni sistemi obvezno vedno v tandemu crkujejo. :)

Tale tvoj bi že bil za v temo Dobri pregovori in misli :mrgreen:

Ponekod (običajno v zanimivi literaturi) najdeš šaljivo trditev, da temeljni zakon stvarstva ni entropijski, ampak Murphy-jev, ali pa da ni nujno, da bodo čez nekaj stoletij ljudje še verovali v boga, ampak da bodo inženirji in tehniki še vedno verjeli v 'demona Murphy-ja' :wink:


Nekoč sem imel - med šalami - temo murphy-jevih vicev, ki sem jih pospremil tudi zgodbami, kdo je to bil in kateri dogodek je bil povod za oblikovanje začetnega murphy-jevega zakona. Pomnjenje novega v obliki šal je zelo učinkovita memotehnika...

Potem je admin počistil vse stare šale (nekaj je bilo odličnih in jaz sem na nekatere od njih naredil povezave iz teme 'dobri pregovori in misli') - in pri tem brisanju je šla 'rakom žvižgat' tudi Murphy-jeva tema.

Kasneje sem imel namen - in sem za to že pripravil temo - napisati zgodbe o ljudeh, ki so (lahko tudi posredno) 'zakrivili' kaj pomembnega za navtiko in navtike, pa se je zgodila zgodba s spremembo pravic za spreminjanje starih sem zdaj predvsem več na in ob vodi in premalo v bližini računalnika.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Feb 16, 2020 09:32

AEgir napisal/-a:Svet ali pa eter v katerem živimo ima dober smisel za humor zato podvojeni sistemi obvezno vedno v tandemu crkujejo. :)

Ja pa ni samo murphy ali polna luna ali kar je še tega,
Če imaš na barki dva motorja, ki se napajata iz enako neočiščenih rezervoarjev, so vse tiste domneve o večji varnosti dveh motorjev malo brez veze. Ob resnih valovih se bosta ustavila oba. Če ti trešči v jambor, bo zelo verjetno pokurilo pretežni del elektronskih naprav, Šterk je že vedel, zakaj je ob nevihti ročni GPS pospravil v ekonom pisker.
Podvojen sistem ima smisel, če s podvojitvijo bistveno spremeniš vzrok, zaradi katerega sistem crkne, npr. da ima druga kalužna svoje napajanje.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 12 gostov