Yamaha fuel management + Garmin

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro, Marchi

Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Kraj: Ljubljana

Yamaha fuel management + Garmin

OdgovorNapisal/-a Stopi » Sr Mar 04, 2020 16:05

Imam Yamaho 75 2T, letnik 2005, kupil sem original Yamahin merilec porabe in razmišljam, da bi ga priklopil na Garmin echoMAP™ 50s, ki ga imam na čolnu. Zanima me, kaj bi s tem pridobil oz. kakšne dodatne podatke bi mi s tem kazal Garmin?

Ker ima Garmin še podatek o hitrosti, predvidevam, da bi potem glede na hitrost in pretok goriva lahko prikazoval še kaj dodatnih podatkov, npr. doseg, poraba na miljo, količino goriva v rezervoarjih (bolj točno kot tisti analogni števci)...
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral

Re: Yamaha fuel management + Garmin

OdgovorNapisal/-a Stopi » Pe Mar 06, 2020 12:58

Ali kdo ve, če ta Yamahin števec sploh pošilja svoje podatke o porabi Garminu ali preko povezave le sam dobiva podatek o hitrosti od Garmina, sam pa ne pošilja drugim napravam nobenega podatka?
boris1
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a boris1 » Ne Mar 08, 2020 10:52

Garmin bo na ekranu izpisal le podatke katere bo dobil od motorja in jih vidiš na originalnih števcih. Poleg tega podatki med seboj niso kompatibilni ker stari motor pošilja podatke NMEA 0183, novi Garmin ploterji pa komunicirajo po NMEA 2000.
Da vse skupaj funkcionira moraš:
1. Narediti mrežo NMEA 2000. Strošek cca 100€
2. Kupiti vmesnik za Yamaho. Strošek 80€.
3. Kupiti pretvornik iz NMEA 0183 na NMEA 2000. Strošek 120€.
Slika
Kako izgleda omrežje pa lahko vidiš tukaj.
LP
Boris
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Stopi » Ne Mar 08, 2020 11:32

Hvala za razlago! Bom zadovoljen le s prikazom trenutne porabe Yamahinega števca, tistih 300 EUR bom pa raje zatankal... :lol:
boris1
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a boris1 » Ne Mar 08, 2020 12:52

Pametno
LP
Boris
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Mar 09, 2020 12:05

Kasaudio ima tudi narejen sistem za prikazovanje (tudi) teh podatkov (in je o tem vsaj ena tema na forumu), ampak kolikor se spomnim gre tudi pri njem izmenjava podatkov čez NMEA 2000.
Correct me if I am wrong, please.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Mar 09, 2020 16:55

Sem svoj cajt imel tudi na moji napravi narejeno, da je brala pulze s turbo merilnika pretoka. Vendar sem to kasneje ukinil, ker je za moje standarde točnosti potrebna kalibracija. To pa je zahtevno za potencialne stranke. Druga težava pa je, da se mi ne da ukvarjat s sistemom, ki mora na koncu imeti certifikacijo za merjenje pretoka gorljivih kapljevin. Tega na koncu nobeden noče plačat, ker za 50€ se tega kvaliteno narest ne da. Za 20 pa kar akcija h kitajčkom - mal morš sicer še zraven peš preračunavat...

Drugač pa ja, navtični računalnik imam zelo lepo narejen. Izvaja kpl. statistiko porabe in ekonomije vožnje, prevoženo pot, efektivnost propelerja,... Po želji ima tudi vgrajen senzor orientacije (kompas), ki na merilnem ponku izkazuje natančnost kompasa pod 1 stopinjo, pitch in roll pa še mnogo bolje. Komaj čakam, da zadevo sprobam v realnih okoliščinah.
Xilinx Vivado HLx trainee

Kdo je na strani

Po forumu brska: Wisdom in 1 gost