Dva vijaka skozi dno

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro, Marchi

No. 1
Admiral
Kraj: Vodice & Novigrad

Dva vijaka skozi dno

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Apr 23, 2020 08:35

Tole sicer sodi v "saj ni res pa je", ampak... Včeraj sem montiral bojler v obnovljeni motorni prostor (motorja še ni v njem). Ker sem vse lepo prebarval in uredil starih lukenj za pritrditev vsega ni več vidnih. Očitno sem za cca. 3 cm zamaknil tudi bojler-seveda proti zunanji steni barke in ker vijaki počijo debeli sloj nove barve sem malo v naprej povrtal z 3mm svedrom. Krasno pritrdim bojler in še marsikaj, spijem pivo in ravno tako spodaj sedim, da opazim, da je zadnja rebra dna čolna popolnoma ploska in pomislim "kaj če sem pa tako na robu, da sem prebil dno?"
Grem preverit in kot v risanki, dve luknjici skozi af. Vijaka sicer nista tako dolga, če ne bi bilo res ajeto... Sedaj pa dilema kako to najbolj enostavno a še vedno trajno popraviti?

Mogoče odviti vijaka v luknjo naliti epoksi, da pride skozi luknjo in to zbrusti na zunanji strani in pobarvat? Gledam razne spletne nasvete kjer malo povečajo luknjo na zunanji strani za dobr oprijem (v črko V) in potem epoksi s kakšnim delčkom fiberglasa... nebi rad nekaj zelo začasnega tipa silikon v vijak, nebi pa zdaj pol čolna brusil za dve 3mm luknjici. Je kak krasn predlog?
Wellcraft 2600 Martinique
boris1
Admiral

Re: Dva vijaka skozi dno

OdgovorNapisal/-a boris1 » Če Apr 23, 2020 08:58

No. 1 napisal/-a:Tole sicer sodi v "saj ni res pa je", ampak... Včeraj sem montiral bojler v obnovljeni motorni prostor (motorja še ni v njem). Ker sem vse lepo prebarval in uredil starih lukenj za pritrditev vsega ni več vidnih. Očitno sem za cca. 3 cm zamaknil tudi bojler-seveda proti zunanji steni barke in ker vijaki počijo debeli sloj nove barve sem malo v naprej povrtal z 3mm svedrom. Krasno pritrdim bojler in še marsikaj, spijem pivo in ravno tako spodaj sedim, da opazim, da je zadnja rebra dna čolna popolnoma ploska in pomislim "kaj če sem pa tako na robu, da sem prebil dno?"
Grem preverit in kot v risanki, dve luknjici skozi af. Vijaka sicer nista tako dolga, če ne bi bilo res ajeto... Sedaj pa dilema kako to najbolj enostavno a še vedno trajno popraviti?

Mogoče odviti vijaka v luknjo naliti epoksi, da pride skozi luknjo in to zbrusti na zunanji strani in pobarvat? Gledam razne spletne nasvete kjer malo povečajo luknjo na zunanji strani za dobr oprijem (v črko V) in potem epoksi s kakšnim delčkom fiberglasa... nebi rad nekaj zelo začasnega tipa silikon v vijak, nebi pa zdaj pol čolna brusil za dve 3mm luknjici. Je kak krasn predlog?

Opisal bom postopek, ki je zelo uspešen za sanacijo lukenj. Za uspešno reparaturo jaz uporabim čisto novo klino olfe in malo debelejši žebelj, s katerim nanašam gelcoat v luknjo. Najprej z 2 mm večjim svedrom malo povrtaj zunanjo stran gelkota, da dobiš lijak. Nato nanesi gelkot . Ko se začne trditi z klino olfe narahlo porežeš višek. To ponavljaš toliko časa da imaš vse pokrito. Zadnji sloj pa naneseš samo toliko, da ko bo vse suho lepo zbrusiš in spoliraš.
Ko urediš zunaj pa se lotiš notranjega dela. V Notranjo stran daj malo vlaken in z epoksijen natapkaj.
Spet z olfičem poreži višek ko se prične trditi. Po potrebi ponavljaj, dokler ne zapolniš izvrtine. Vse skupaj je malo zamudno. Je pa narejeno kvalitetno.
LP
Boris
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Apr 23, 2020 10:26

No. 1 napisal/-a:Tole sicer sodi v "saj ni res pa je", ampak...

Ti si še dober. V Izoli je nek mizar v barki v zadnjih kabinah menjaval les na steni.
Barka je bila kot ježek... na obeh straneh. :lol:
Drugače pa tule...
boris1
Admiral

OdgovorNapisal/-a boris1 » Če Apr 23, 2020 11:29

Nikola T. napisal/-a:

Ti si še dober. V Izoli je nek mizar v barki v zadnjih kabinah menjaval les na steni.
Drugače pa tule...

Ta video res pokaže sanacijo večjih lukenj. Manjše pa se uspešno sanirajo po mojem postopku.
LP
Boris
No. 1
Admiral

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Apr 23, 2020 17:14

Nikola T. napisal/-a:

Drugače pa tule...

Ja to je zagotovo pravi način, iščem pa kako realno bližnjico za 2x 3mm luknjici :shock:
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Če Apr 23, 2020 17:47

Slika
Sedaj grem pa štrike prat :)
mikele
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a mikele » Če Apr 23, 2020 18:16

Najbolj ajnfoh je, če uporabiš topcoat (gelcoat + parafin), ki mu dodaš aerosil - nastane polnilo. Luknjice zafilaš od zunaj, ko zategne je ponavadi treba še enkrat zakitati, pobrusiš in poliraš.
3 mm lukenj ni treba laminirati z notranje strani.
pale
Admiral
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Če Apr 23, 2020 18:33

ne kompliciraj saj sem ti dal robo če nisi vse porabil :roll:
No. 1
Admiral

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Apr 23, 2020 21:28

pale napisal/-a:ne kompliciraj saj sem ti dal robo če nisi vse porabil :roll:

Zdej ko si se oglasil, mam še en greh... pol robe sm strgal s špohtlom. Jp zanašal sm se na svoj nos in nalil parafin, trdilca pa ne... 2 roke... Jp, postrgal, opral z acetonom, naflodral 5 rok s trdilcem, zadnji dve še s parafinom. Brusil, poliral.. zlo zadovoln z rezultatom tega enega kvadrata. Sicer dobr da je korona, ker je šlo kr neki pira...

Naflodram tarmenga v lukne in pozabm? Sej videz pod af ni fora, pa 3 mm sta luknci...
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Apr 23, 2020 22:57

Ce bos pustil vijake notri naj bodo RF. Z zunanje strani odbrusi vijake ca 3mm skupaj z gc. Namazi s primerjem, pokitaj, primer in AF.

Ce si dal vijake ven. Notri stisni samo smolo, najlazje z injekcijo. Da ne stece ven do strditve zalimaj pa ciao.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
SR 290
Admiral

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Apr 24, 2020 16:52

Najbolje in najenostavneje je stisnit not eno epoksi lepilo, ampak ne petminutnega, daj recimo UHU Endfest. Prime bolj kot gel coat in tesni bolj od gel coata.

Kdo je na strani

Po forumu brska: colek1976 in 4 gosti