Stikalna plošča

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 576
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a MKN » To Nov 03, 2020 18:21

Na čolnu imam spodnjo stikalno ploščo. Letos med dopustom mi je začela nagajati kalužna črpalka. Nekaj časa ni delala, potem sem ugotivl, da če s prstom ob vklopljenem stikalu močno tiščim varovalko, črpalka dela. Čez nekaj časa je crknilo tudi to.

Vi ki veste, ali se lahko varovalka preveri in če je slaba zamenja? Predvidevam, da gre za avtomatsko varovalko, ki se jo ob izpadu ponovno vključi s pritiskom.

LP, MKN

Slika
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a polanc » To Nov 03, 2020 19:23

Pač je varovalko in tudi ostali 2 mal najedla atmosfera,tako da ti priporočam zamenjat vse tri varovalke..pa jaz bi dal kr avtomobilske varovalke,ki jih za par evrov kupiš z ohišjem v vsaki avto trgovini.Nove varovalke bi dal pod armaturko,te bi pa pustil nepriklopljene samo za izgled .
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Nov 03, 2020 20:41

Pa kalužo direktno na akumulator veži! Če je kaluža v pravem pomenu besede.
Xilinx Vivado HLx trainee
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a polanc » To Nov 03, 2020 22:18

Ja nujno je imeti kalužno direkt na aku,mimo glavnega stikala,vsekakor pa varovalko vmes...fajn je pa imeti tudi ročni vklop pumpe ,da kaj do konca pozauga..zato je verjetno bilo tole stikalo.
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 576
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a MKN » Sr Nov 04, 2020 08:51

Črpalka je na 5m fishermanu. V bistvu je najenjena črpanju vode, k pride v trup pod palubo, večinoma skozi luknjo za zajlo volana. Vezana je preko stikala in ne direktno na akumulator. Črpalka je v zadnjem boksu, kjer je narejena najnižja točka za zajem vode. Je stalno na očeh in jo vkljapljam po potrebi. Nima pa avtomatskega stikala.

LP, MKN
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a hrošč » So Okt 22, 2022 17:19

Bom izkoristil kar tole temo, naslov je pravi.

Trenutno je (bila) na barki (6.8m jadrnica) takale stikalna plošča:
Slika

Sama plošča je ok, nič počena, poškodovana, za očistiti je površino in urediti (zamenjati) nalepke. Ker je torej osnova dobra, bi zaradi že ustrezne dimenzije zadevo obdržal in obnovil.

Je pa stanje zadaj malo bolj, milo rečeno, kaotično:
Slika

Ideja je zamenjati vsa stikala (z enakimi) in varovalke. Glavno stikalo in voltmeter bi pustil. Trenutno so minusi zalotani na spodnji del plošče, ki je bakren in predstavlja maso. Namesto tega bi za minuse dal zbiralko, ostalo pa naredil na novo na enak princip, kot je bilo do sedaj.

Moji pomisleki:
- veliko sem prebral po forumu in lotanje se načeloma odsvetuje, čeprav je prisotnih več različnih mnenj
- ta mala stikala imajo možnost spoja samo lotanje, nimajo nastavka za čeveljček, kar bi bil boljši oz. bolj siguren stik
- enako pravzaprav varovalke (imajo pa tudi nekatere nove manjše stikalne plošče skupaj zalotano na enak način)
- za male porabnike (luči, garmin...) so taka stikala dovolj močna, kaj pa hladilnik? Le-ta sicer vleče max 6A, kar ni veliko, ampak... Drugih večjih porabnikov nimam.


Skratka, malo sem v dvomih ali zadevo narediti enako ali kupiti novo ploščo oziroma dve enaki s po 6 stikali (svb, navtikaceneje... - cena ene okoli 40 eur) in dodati ločeno glavno stikalo.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a weta » So Okt 22, 2022 17:28

Ma, 14 varovalk na eni 7 m barki? Za vsako stvar svoja? Meni se zdi pretirano. Glede na videno, bi jaz vse naredil na novo in drugače. Je pa seveda odvisno kajsploh zeliš imeti, koliko in katere porabnike itd. Te varovalke se mi zdijo slabe. Jaz bi dal avtomobilske, se mi zdi da bolje in bolj trajno drzijo dober stik, lep pregled nad njimi itd.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a hrošč » So Okt 22, 2022 18:19

Saj, sem v dvomih ali se s tem sploh ukvarjati ali raje vse (na) novo, zato tudi sprašujem. Nimam pa ideje, kako na novo, razen da nabavim dve taki https://www.svb24.com/en/switch-panel-6 ... nTlrL331bg Če ne drugega, je luknja v steni takih dimenzij, ravno za dve taki druga ob drugi ali pa pač za staro nazaj...

Sicer pa porabniki oz. zadeve, ki imajo vsaka svoje stikalo za vklop:
- navigacijske luči
- sidrna luč
- luči v kabini
- fishfinder in avtopilot
- pumpa vode
- (camping) hladilnik Dometic
- radio
- vtičnica 1
- vtičnica 2
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Okt 23, 2022 09:26

MIslim, ......če pošteno pogledaš tudi sam, vidiš da tu ni kaj štukati.

Če želiš da bo tako kot mora biti in pa seveda varno, je edino smiselna menjava starih , recimo tudi dotrajanih zadev z novimi.

Glej na to takole, super je da ti vse še dela in boš lahko takorekoč 1:1 zadevo lepo prevezal , zamenjal in preiskusil....če bi ti že kje "sralo" bi imel z iskanjem šibkih točk toliko dela da bi se ti zmešalo od tega.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Okt 23, 2022 10:04

Razporedi takole;
- sidrna luč
- navigacijske luči
- motorna luč jambor
- luči salon
- instrumenti (globina, hitrost, veter)
- navigacija GPS (v skrajni sili združi z instrumenti)
- avtopilot
- radio (+ VHF)
- Hladilnik (če imaš prenosnega daš zanj namensko vtičnico 12V z ločeno varovalko)
- 12V vtičnice
- črpalka sladke vode
- bilge pumpa (ta mora imeti stalno napajanje)

Za odklopnike in varovalko uporabiš lahko klasične varovalke. Če bi vgradil Legrandove bi svetoval naslednje vrednosti po vrsti od zgoraj navzdol: 6A, 6A, 6A, 10A, 6A, 6A, 16A, 6A, 16A, 10A, 16A, 16A. Vsekakor je ta rešitev nekajkrat boljša kot s tistimi panelčki iz SVBja, ki si jih predlagal. Tisto je otročja rešitev, če mene vprašaš.
Več o tem v temi...

Odlično se obnesejo Legrandove, ker imajo tudi okno za napis...
Slika

In še na Pacovi barki....
Slika
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Okt 25, 2022 06:41

Ne preveč komplicirat, stikala zamenjaj, baker bi pa jaz pustil, ker je posrečena rešitev. Vgradil bi osvetljena klecna stikala ( https://slo.store.elmarkgroup.com/osvet ... oduct30654 ),naredil nalepke za napise in bi zadeva zgledala vrhunsko.

Tudi okrogle avtomatske varovalke se dobijo, če bi rad avtomatske mel.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a motorni » To Okt 25, 2022 21:13

Še tole o avtomatskih varovalkah, pravilno se jim reče inštalacijski odklopniki. Da ne bo kdo po nepotrebnem zapravljal denarja za DC izvedbo, do 60V je čisto vseeno ali je DC ali AC. Tudi ETI je imel to zapisano v enem katalogu. Pa še DC moraš pravilno priključiti, da tista dva vgrajena magneta potisneta oblok v gasilno komoro in ne nazaj v kontakt. Pri 220VDC pa ob izklopu kratkega stika nastane spektakularna razlika.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Okt 25, 2022 21:57

motorni napisal/-a:Še tole o avtomatskih varovalkah, pravilno se jim reče inštalacijski odklopniki. Da ne bo kdo po nepotrebnem zapravljal denarja za DC izvedbo, do 60V je čisto vseeno ali je DC ali AC.
Točno tako, zato se jih lahko uporablja tudi v profesionalnih plovilih. To je najcenejša in definitivno nekajkrat boljša rešitev kot z raznimi klecnimi stikalčki, talilnimi varovalkami in paneli z mini stikali, kot je bil v tej temi že podan link.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a hrošč » To Okt 25, 2022 22:05

Fantje, hvala vsem za komentarje in predloge. O končni rešitvi še nisem povsem odločen, se mi ne mudi zelo, tako da bom še malo pretuhtal zadeve.
Obnova stare plošče 1:1 bi bila najenostavnejša, a glede na to, da bi vgradil malo močnejša in tudi kompaktnejša stikala (kot je predlagal AEgir), so dimenzije stikal drugačne (večje) in ne pašejo v obstoječe luknje. Po drugi strani mi obstoječ setup oz. morebiten enak setup z veliko lotanja glede na prebrano po drugih temah in tudi stanje stare plošče ne vliva preveč zaupanja.
Če bi šel iz nule, je nedvomno NT-jev predlog zelo na mestu, kot vedno brezkompromisen. Najbolj enostavno, preizkušeno, varno..din letev, zbiralka in "navadne" avtomatske varovalke. Moram pa preveriti, kako oz. kam bi vpel din letev - stena, kjer je plošča, je namreč zelo tanka in na eni strani ni vpeta nikamor in se miga. Plus izdelava nove plošče za prekriti luknjo.
Najenostavnejša, vem da ne najboljša, a kljub vsemu bistveno varnejša kot do sedaj, je svbjeva "otroška" varjanta, saj je tudi jadrnica bolj igrača, z malimi porabniki, pa še 2 panelčka mi prekrijeta luknjo 1 na 1. Zato je nekako ta najbolj vabljiva, ampak..
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1162
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Stikalna plošča

OdgovorNapisal/-a igorb » To Okt 25, 2022 22:21

na stari barki sem imel svb panelčke montirani 96 leta do pred par let so bili ok nato so zaceli nosilci varovalk razpadat zato raje vzemi panelčke ki imajo varovalke na navoj

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov