odstranitev pregradne stene

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

GregorPrimorc
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Ne Avg 30, 2020 12:59

odstranitev pregradne stene

OdgovorNapisal/-a GregorPrimorc » Če Dec 24, 2020 11:15

Pozdravljeni,

sem nov na forumu in se še nisem uspel predstaviti, čeprav vas že nekaj časa berem :) ...torej, z mojo lepšo polovico sva se odločila da obnoviva in k življenju ter uporabi, spraviva malo družinsko jadrnico, Neptun 22, ki nas je 15 let gledala in čakala da jo vzamemo v roke :)

Obnove smo se lotili letos septembra, ko smo jo dvignili iz vode, jo očistili, pregledali, podvodni del pobrusili, prebarvali in ji privoščili AV premaz. S tem smo jo spustili nazaj v vodo, obnova pa se tukaj ni končala. Potrebno je obnoviti tudi palubo (komplet, z okni in vso palubno opremo), notranjost in boke (ti pridejo na vrsto čez kakšno leto, ko jo ponovno dvignemo iz vode). Okna bom naročil nova original, palubo pobrusil in prebarval s PUR barvo, ostala palubna oprema bo zamenjena po potrebi, sicer očiščena, prebarvana in/ali spolirana. V dilemi sem samo še glede antiskid površin, ali uporabim umetni tik ali Kiwi barvo (oziroma kakšno njeno alternativo).

Kar pa se tiče notranjosti, trenutno je kabina razdeljena na dva dela, glavni del ter kabina, ki sta razdeljeni s predelno steno. Prepričan sem, da ima predelna stena tudi funkcijo podpore stropu, saj je najmočnejši del stene, obok, ravno pod mestom, kjer je jambor. Razmišljal sem, da bi predelno steno odstranil in namesto oboka, postavil inox stebriček, ki bi imel zgoraj v obe smeri (levo in desno od stebrička) dva droga, montirana direktno na strop, s čimer bi podprl tudi drugi del palube. S tem bi namreč optično povečal prostor in naredil lažji pristop do postelje (kabine, ki to ne bi vila več). Kaj menite o moji ideji? Bi se bilo potrebno o tem pogovoriti tudi s kakšnim navtičnim inženirjem?

Prilepil bom tudi sliko, da boste videli, kakšno je trenutno stanje s predelno steno, samo da malce pospravim v notranjosti :lol:

Lp, Gregor
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: odstranitev pregradne stene

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Če Dec 24, 2020 18:42

Steber daje točkovno podporo, stena pa porazdeli sile čez cel obseg, zato zmanjša uklonsko število lupine, ki je zaradi tega močnejša na upogib, pa tudi na torzijo.
Šlo bi, če bi napravil zelo močan okvir čez cel obseg jadrnice in na ta okvir pritrdil stebre.

V najboljšem primeru boš z stebri dobil na gel coatu razpoke v obliki zvezde, v najslabšem pa se bo barka zvijala do neuporabnosti.
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

Re: odstranitev pregradne stene

OdgovorNapisal/-a Leut » Če Dec 24, 2020 19:23

Verjetno imaš prav takšno notranjost kot tale na fotografiji. Predelna stena je še kako v funkciji nosilne stene, tako za podporo jamboru kot tudi zato, da se trup ne zvija. SR 290 ti je povsem pravilno odgovoril.

Slika
GregorPrimorc
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Ne Avg 30, 2020 12:59

Re: odstranitev pregradne stene

OdgovorNapisal/-a GregorPrimorc » Če Dec 24, 2020 23:18

Tako je, točno takšno steno imam. Najlepša hvala obema za odgovor, ki sem ga iskal. K sreči in na moje začudenje, je stena v precej dobrem stanju in je ne bo potrebno menjati, ni namreč nikjer gnila. Tako bo torej prenova notranjosti malce drugačna od načrtovane, brušenje, kitanje, brušenje in barvanje bo očitno nadomestilo zamenjavo s stebričkom. Še enkrat hvala za potrebne informacije. :)

Lp, Gregor
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: odstranitev pregradne stene

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Jan 04, 2021 07:40

Kaj pa ce bi naredil cevno ojacitev po celem obodu iz rf cevi, podobno kot pri avtomobilih?
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: odstranitev pregradne stene

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Jan 04, 2021 08:28

kocka napisal/-a:Kaj pa ce bi naredil cevno ojacitev po celem obodu iz rf cevi, podobno kot pri avtomobilih?

Verjetno mislis rollbar ( kletka v kabini)? To je tudi diagonalno ojacano, da zdrzi vse te pritiske. Vidis da po tekmi voznik komaj ven prileze.
To mislim da mu bo spet v napoto.
Jaz sem kolegu odrezal ven vmesno steno, ojacali smo jo z pokoncnim rf stebrickom mislim da fi 80 mm.
Ob straneh ( pri sidrah za zajle) ki gredo naprej v rebra po boku, smo pa dali na cca 50-70 cm ojacitve iz vezane plosce po palubni strani cca 40-50 cm, na dol ( po boku) pa tudi nekje 50 cm in vse to ornk prekril se z vlakni in smolo.
Pravi da mu nic ne zvija barke in je ful zadovoljen pa se na prostoru je pridobil, ker jih je 6 v druzini.
Barka pa mislim da je sket 8,5 m domace proizvodnje in je laminacija debela med 10 in tudi kje15mm.
Ce te zanima vec lahko na zs posljem njegov kontakt in gres pogledat. Aja barka je v Mitanu. Korona......
Lpd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov