TORPEDO 18 - 24

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Okt 21, 2011 08:13

Če bi bil SCAM iz Nemčije bi bili to številka 1 motorji v svetu, ker pa je na Viškovem v CRO je pa tako kot je. Večina jih sploh ne pozna.

Sedaj ko vse to berem sem še bolj prepričan, da sem se pravilno odločil, ko sem mariniziral golfa. Najdražji servis me je po 2000 urah delovanja stal reci in piši 170€. :D
LP NT
Uporabniški avatar
RobertB
Kontraadmiral
Prispevkov: 248
Pridružen: To Feb 12, 2008 19:09
Kraj: Sežana - Sesljan

OdgovorNapisal/-a RobertB » Pe Okt 21, 2011 10:52

Na moji jadrnici je Yanmar 2GM20, l. 86, cca 2000 ur (toliko kaže ura), letos pozimi je mehanik iz Nerezin naredil generalni servis (predvidena je bila mala generalka, pol pa je ratala malo večja). Generalka je bila potrebna, ker sem pozabil dolit olje in mi je čisto na koncu sezone zasvetla lučka, motor ni zaribal, vendar je potem ko sem nalil novo olje, puščalo kjer se vstavi ročico za ročni zagon, ter povečala se je poraba olja.
Material sem nabavil sam in me je stal cca 800 eur vključno z novimi nosilci motorjam, delo pa 900 eur (vključno z drobnim materialom, oljem...). Kanali kjer teče morska voda za hlajenje so bili tako zamašeni, da je bil potreben najprej fizični poseg, nato še s kislino. (čeprav sem, odkar imam barko, vsako leto motor izpral z sladko vodo ter natočil čez noč kis, ki naj bi stopil obloge).
Motor po generalki dela ok, vendar preveč belo kadi in sicer ko dodam gas, ali pri vrtljajih več kot 2000 (max. doseže 3400).
Ali ima kak stručko idejo kaj je narobe?

Če bi bil zadaj pred odločitvijo generalka ali nov motor, bi se verjetno odločil za nov motor in sicer malo močnejši!
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Pe Okt 21, 2011 12:15

Vse, kar kupujemo z nazivom "marine", je pretežno nekajkrat dražje od ostalih proizvodov. Res, določene komponente so specialni proizvodi, namenjeni po konstrukciji in uporabi izključno uporabi v navtiki. Obstaja pa tudi kar nekaj proizvodov, na katerih ne piše "marine" in so identični, pa kar nekaj cenejši. Recimo, če boste na servisu kupili filter blagovne znamke Audi, ali morda Volvo penta, boste plačali kar nekaj več, kot če nabavite enak filter direktno od proizvalajca, npr. Fram, Mann, Alco,.... Vsi ti proizvajalci proizvajajo za Audi, Volvo,.....samo, ko na filter odtisnejo njihov logo, cena zraste :cry:
Podobno je tudi pri rezervnih delih, ležajih, batih, ojnicah itd....
Treba si je vzet malo časa, poiskat ustrezne kataloške številke in lahko kar nekaj prišparamo.
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » Pe Okt 21, 2011 14:56

Se strinjam zlatko, tudi sam sem plačal 100€, pa imam filtrov olja, goriva za 20let, se splača potrudit in najti filtre ki pašejo na motor, pa si narediš zalogo. Cink vijake, sem dobil pri Povhe navtika, pa jih tudi imam za 20let. Impelerje pa imam od Jabsco, ker je pumpa Jabsco. Tako, da sem z stroški vzdrževanja zaključil poleg 1.5L olja ki ga rabim na leto.

Motor pa mora, vsaj ti turistični, do velike generalke zdržati nekje 5000ur, če je treba prej, pa ni to nek kvaliteten motor.

Glede SCAM pa se strinjam, da so dobri motorji, kot tudi vsi proizvodi, ki jih ima SCAM.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

OdgovorNapisal/-a igorb » Pe Okt 21, 2011 18:05

jaz sem gledal in primerjal cene moj motor oz beta marine je Marinizirana Kubota,dele sem kupil pri prodajalcu kmetiskih strojev,
kot motor od viličarja so bili dražji.
scam viškovo oz njegova marinizirana kubota je bolj kompaktna in ima dodaten izmenjevalec za motorjem,mislim da so njegove rešitve dobre.
kar se tiče filtrov in drugih pritiklin jih dobiš v vsaki avto trgovini
npr filter za olje je enak kot mazdin,itd itd
delfino
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Pe Jul 30, 2010 02:47
Kraj: Piran
Kontakt:

NAŠEL SEM MEHANIKA - ALI KAKO SE LAHKO NASTAVIŠ, ZA NATEG

OdgovorNapisal/-a delfino » Sr Nov 02, 2011 23:05

Dragi morjeplovci.
No, pa sem tudi jaz naredil sprejemni izpit. Nategnil, kakor crknjenega morskega kita, me je mehanik v Izoli, po imenu VOJKO OKRETIČ. Nekoliko popreje sem vas povprašal za cenjeno mnenje, ali naj se spravim k generalni motorja Torpedo 18, ali naj kupim kaj novega ali rabljenega. V mojo jadrnico sem kar zaljubljen in ravno tako v njen motor, Torpedo 18, ki me je do nedavnega služil brez problema, dokler ga ni mehanik razstavil in mi dejal, da je za v smeti. Že to mi ni bilo povšeči, že takoj drugi dan, ko ga je potegnil ven iz barke, ga je imel v prafaktorjih. No lepo sem si dejal, je pa zavzet za delo, to pa bo nekaj. Moja sreča se je kaj hitro končala. Po odločanju dveh tednov, sem se odločil za popravilo, generalno le tega. Ker mi je seštel ceno za generalno, okoli 3500 EU, sem se odločil, da poiščem prijatelja Rajka, Jezerška, mojstra iz Medvod, morda ga kdo pozna. Prijeten poštenjakar. Že on se je prijel za glavo, ko sem mu povedal to oceno. No tu se pa zgodba šele prične. Poklical me je Morjeplovec Damja, sem ti hvaležen, in mi dal napotke in ponudil pomoč pri nakupu delov itd. Vse lepo in prav. Da pa zgodba ne bi tekla naprej tako lepo, je pa poskrbel dotični VOJKO OKRETIČ, ZASTOPNIK ZA JANMAR MOTORJE V IZOLI. Firma bi se morala malo povprašati, kdo jo predstavlja in trži. No danes sem prišel po razstavljen motor, ker me je omenjeni VOJKO OKRETIČ moril že dva tedna , da kdaj bom prišel po dele, češ, da ima polno delavnico motorjev in da mu moje smetje gre v napoto. Pa to ni bil razlog, kot sem kasneje ugotovil, temveč je VOJKA OKRETIČA izgleda pestilo pomanjkanje novce. Kajti, ko sem mu dejal, da bom odpeljal vse dele, da ga ne bi motili, mi jih je podal, pobral in spravil v svoj žep je celo spisek del, ki jih je potrebno opraviti, saj ve,da nisem mehanik. Do tega trenutka sem bil še nekako pripravljen, da bi mu prepustil, v dobri veri zaveden, da mopravi dela in sestavi motor, vendar je tako pospravil taisti spisek, kakor, da bi se sami skrivni recepti davnih alkimistov, skrivali na dragem pergamentu. Dejal sem mu , da naj mi pove, koliko sem mu dolžan, za razstavljanje motorja. Meni nič, tebi nič, je kakor Martin Krpan, presvetlemu cesarju, ko je tihotapil sol, vemo, da je bil smodnik, kakor iz topa izstrelil.... ja tu se pa prične tisti nateg, kakor mrtvega belega kita, ki si ga je ribič tako silno želel.. 600 EUROV.... Ja porka madona VOJKO OKRETIČ, kaj si pa počel za 600 EUROV... za informacijo.... odmontiral in dvignil mi je motor iz barke... dvig sem plačal marini, poslali so mi račun 60 eu.... Os je enostavno odžagal, češ, da drugače ni mogel, tako, da sem dobil en del osi z propelerjem in drugi del odžagan do menjalnika..
Torej motor je razmontiral v zabojčke, dejal je, da je tri dni cilindre brusil, in da je kamen čistil. No v ceno 600 EUROV mi je VOJKO OKRETIČ zaračunal še peskanje, ki ga izvaja Aljoša iz Sečovelj, če bi mu sam odnesel, tiste štiri komade, ne bi staloveč kakor 50 eu..
Torej, ko sem se pripeljal k prijatelju strojniku, se mi je samo smejal, kakor spomladansko mače, ki ga porineš v mikrovalovno pečico za 15 minut. Prišel je drugi mehanik iz obale, Vladimir in in mi dejal, da ima ravno zaradi VOJKA OKRETIČA dovolj dela, ker ljudje nočejo njegovih uslug. No potem sem o vsej tragikomediji, za katero sem plačal nesramno drago vstopnico za amfiteater Vojkovih umetnij, obvestil še druge znance in povprašal prijatelje, vsi so mi potrdili tovrstno VOJKOVO oderuško dejavnost... JA dragi moji znanci in prijatelji, ki ga skupaj žuramo, pijemo, preklinjamo... kako, le kako za hudiča, se s temi nasveti niste pojavili že popreje, predno sem spoznal tega Mehaničarskega komedianta VOJKA in mi pomagali z nasveti, ko sem povpraševal. Itak bi tistih kakšnih dvesto do tristo evrov, za katere menim, da mi jih je naoderuški način zaračunal gospod VOJKO preveč, zapili, polpili pojedli, kakor že velikokrat popreje, bi pa bilo zadovoljstvo toliko večje.
Torej dragi morjeplovci, bil sem na obratih, plav od besa, preklinjal in opljuval lastno naivnost, neznanje, idiotizem. Ja v prvi vrsti sem si sam kriv. Prišlo mi je na misel, da ga prijavim na tržno inšpekcijo, ker mi za storitev ni niti blagovolil izkazati kakršenkoli račun. Še hvala mi ni rekel. Kako pak, saj se takemu idiotu kot sem jaz, to niti ne izreče, temveč samo posmehljivo obrne v drugo smer. Upam, da ga bodo vsaj težke muke gdaj pestile in si priščipne mezinec, da bo ves plav v nohte preklinjal v noč tako kakor jaz danes..
No jutri bom verjetno boljše volje, predvsem pa z še eno bogato izkušnjo več. O prijavi bom pa še premislil. Mi gre na bruhanje tak način vračanja natega, ampak...
Če menite, da nimam prav, mi povejte, da bom imel vsaj to zadoščenje, da nisem imel prav, in ni bilo prav, da sem bentil, pljuval, vpil in se smejal svojemu idiotizmu...
V tem primeru vam priporočam SERVIS LADIJSKIH MOTORJEV _ VOJKO OKRETIČ IZ IZOLE, odšli boste zadovoljni ali pa fejst nategnjeni, kakor jaz, mogoče sem celo oboje....

Skrbnika strani lepo prosim, naj ne umika mojega dopisa, ki je v celoti plod moje izkušnje in mojega počutja....lep pozdrav vsem..
P.S. prepričan sem, da obstajajo dobri in pošteni mehaniki, njim to moje pisanje ni namenjeno....ali pa, v poduk..
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 604
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

Moje sočutje pa vendar...

OdgovorNapisal/-a snwl » Če Nov 03, 2011 12:20

Verjamem, da zadeva ni prijetna. Kljub temu me muči vprašanje zakaj nisi kontaktiral mehanika za katerega sem ti dal email?
delfino
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Pe Jul 30, 2010 02:47
Kraj: Piran
Kontakt:

mehanik

OdgovorNapisal/-a delfino » Če Nov 03, 2011 12:22

Oprosti, sem nekam dal mail, niti to ni odgovor. K Vojku sem šel v dobri veri, ker ga poznam že deset let. No sedaj sem ga spoznal. Saj sem rekel, sam sem si kriv...
greerj1
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Nov 07, 2011 12:11

OdgovorNapisal/-a greerj1 » Po Nov 07, 2011 13:57

Zdravo!

Zanima me kdo ti zdaj servisira Torpedo in kako so zadovoljen z njim.
To pa iz razloga, ker imam na barki tudi Torpedo 9KM, pa bi rabil nekaj rezervnih delov za zamenjati oz. enega stručkota da mi malo svetuje.
KAVAL
Prispevkov: 1
Pridružen: Pe Nov 18, 2011 20:13

OdgovorNapisal/-a KAVAL » Pe Nov 18, 2011 20:20

torpedo je zakon motor samo redno servis(olje,filter)drugace kar se tice generalke je cisto preprost samo malo dobre volje js jo bom delal naslednji teden ,,,,,,;;;;;;)))))))))))))))))))))vam bom posau fotke
delfino
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Pe Jul 30, 2010 02:47
Kraj: Piran
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a delfino » Ne Nov 20, 2011 03:28

Ne vem, kam je izginu moj odgovor, ki sem ga pred tremi dnevi poslal, Bi kar administratorja povprašal, če kaj ve..
Če bi vedel kako, bi vam obesu slike gor, prosim za nasvet...
Sedaj bom šel v akcijo naprej, Mi bo drejal. honal in ostalo kar je takega delal prijatelj Rajko Jezeršek iz Medvod, vam bom sporočil koliko bo cena za vse sproti...lp
sercruser
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: Sr Avg 01, 2012 02:47

OdgovorNapisal/-a sercruser » So Apr 26, 2014 17:39

pozdravljen morjeplovci

rabil bi nasvet glede rezervnih delov.kje se jih da dobiti po dobri ceni? sem zasledil eno trgovino v kranju in še eno,katere se trenutno ne spomnim imena,ki bi naj imela rezervne dele od torpeda.kakšen dober nasvet?
rabil bi pa vse tesnila,semeringe,...in vse kar pase zraven..motor dela brezhibno,ampak pusca olje na 3 delih,zato je potrebno menjat vse tesnila,...

zelo se vam zahvaljujem za odgovor.
Leonardo
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Sr Jan 07, 2009 15:52

OdgovorNapisal/-a Leonardo » Ne Apr 27, 2014 15:33

Pozdravljeni morjeplovci
Ker sem tudi sam lastnik jadrnice s torpedo 9km ,ki me po mali generalki odlično služi.Mislim,da dele za ta motor najugodneje dobiš pri motomariner v Rijeki ,prodajalci dobro obvladajo,če kaj ni jasno pokličejo strokovnjaka,cene zelo ugodne,s prijateljem, oba ljubiteljska mehanika sma motor uredila sama in deluje že peto leto brez problema
wolkec
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: Po Nov 28, 2022 19:58

Re: TORPEDO 18 - 24

OdgovorNapisal/-a wolkec » Sr Nov 15, 2023 15:57

kaksno olje dajete v Torpedo 9 konjev?
Imam Torpedo c 731 1986 pa mi je bivši lastnik rekel najcenejsega 10w40. Samo preverjam ali to drži ali sem pozoren na kakšno oznako npr. ACEA E2

Hvala v naprej, lp
Matej
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: TORPEDO 18 - 24

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Nov 15, 2023 19:32

Jaz bi dal 15-40 kvalitetno olje, ne neke pomije, ki stanejo 12€ 4L. Olje je kri motorja, dobro olje in motor ti bo hvaležen.
mašinfirer

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov