Menjava ventilov za vodo

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » To Maj 26, 2020 09:50

Kolikor vidim je to izpust na dnu barke in če je, potem sta oba L kosa odveč. Več stikov = več možnosti, da kaj začne puščat. Če pa je na boku barke potem gre po vrti: vsis, L kos navzgor obrnjen in potem vertikalno ventil. V primeru, da je problem s prostorom in je treba ovinkarit potem je lahko rešitev tudi 45 stop. koleno ali med vsisom in ventilom ali pa za ventilom 45 stop. koleno s "smrečico" za pritrditev cevi. Treba je upoštevat, da Trudesign le rabi malo več prostora.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Kofi
Kapitan korvete
Prispevkov: 103
Pridružen: To Dec 30, 2014 17:18

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Kofi » To Jul 14, 2020 20:35

Je Kent primeren za lepljenje Trudesign navojev pod vodno linijo? V navodilih ni naveden med priporočljivimi lepili.
S čim se lepijo kovinski navoji ventilov pod vodno linijo (kovina na kovino)?
Ima kdo kakšen nasvet?
Kofi
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jul 14, 2020 21:41

Uporabi tesnilno maso sika 291.
Hitro sušeči Kent in Sika 292 so premočna lepila. Ti bo vse preveč zlepilo, ko boš hotel kdaj menjat.
Tudi sam sem delal na začetku napako in sedaj zatesnim z veliko manj materiala, ker ni nobene potrebe pretiravati.
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » Sr Jul 15, 2020 14:57

Pozdrav,
jaz sem ob menjavi izpustov in ventilov za Trudesign uporabil lepilo Kent, ker sem delal sam in nisem imel pomoč z druge strani trupa, ter sem tako cenil hitro in močno tesnenje. Sicer pa v navodilih odsvetujejo močno zategovanje matic izpustov. Za tesnenje navojev sem po predlogu uporabil Loctite 55 (tesnilna vrvica) pa sem moral (verjetno zaradi nespretnosti) en ventil tesniti 4x !? na koncu sem uporabil teflonski trak.
Kako se bo bodo Trudesegin ventili in namestitev obnesla pa čez leto ali dve
Slika
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Jul 15, 2020 16:04

Prva izbira proizvajalca Trudesign za lepljenje in tesnenje izpustov na trupu plastičnih bark je epoxy. Jaz sem lepil z epoxyjem West system z dodatkom coloidal silice (dodatek za strukturno lepljenje) ali po domače smukec. Za tesnenje navojev (ravno tako po navodilih proizvajalca) sem uporabil Sika 291i.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jul 15, 2020 19:00

Slika je iz kremena, SiO2. Trdo ko hudič. Smukec je mlet mineral lojevec, najmehkejši mineral. Da ne bo kdo mešal smukca v karkoli, kar bo pod vodo.
Letos sem zamenjal ventile in vsise. Vsisi do ene cole so bronasti, tisti 6/4 pa je plastičen trudesign. Tesnil sem s siko 291, kot jo priporoča trudesign. Tudi navoje. Ventili so trudesign.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Jul 15, 2020 21:50

Se opravičujem za besedo "smukec". Meni deluje tako. Če pa po kemični sestavi ni, potem ni. Ta colloidal silica je trda kot kamen, ko jo zamešaš z epoxyjem. Edino z dletom in kladivom je lahko razbiješ. Sem hotel popraviti post, da ne bi koga zavedel ampak očitno tega ne morem več.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Jul 16, 2020 11:52

A po navojih namažete siko??Nikol še to slišal še manj delal.Zanimivo.jaz sem tesnil z teflon trakom navoje,vsise medeninaste pa z kentom.Sem kr ornk zategnil,popucal okoli viške kente in nič dotegoval drug dan.
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » Pe Jul 17, 2020 09:28

Tudi sam nisem nikoli mazal navoje z lepilno tesnilnimi masami . Če ni drugega nastane problem pri menjavi . Vodovodarji mi pravijo , da je tesnenje z steflonsko vrvico lažje kot iz trakom . Bo treba doma najprej en ventil predihtat , da vidmo kako to špila :)
FISHING & SAILING IS LIFE
SKOREC1
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Apr 17, 2009 23:07
Kraj: Savinjska

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a SKOREC1 » Sr Jul 22, 2020 22:57

Pa se je tudi meni pripetila nočna mora, skratka odlomil se mi je vsis vode sa wc. Zgodilo se mi je danes na sidru na Ugljanu (Lamjana Mala) in zgolj po čisti sreči sem takoj opazil. Potem pa mal panike (žena in otroci so skoraj začeli že pakirati nujne stvari) in po McGajversko rešil vdor vode s pomočjo soseda na sidru. Uporabila gumijasto cev od podvodne puške, ki ima luknjico za vrvico, matico, podložko in vrvico. Deluje, le malo solzi.

Trenutno sem na sidru pred mestom Murter. Ker mora jadrnica seveda iz vode, se na vas obračam če morda kdo koga priporoča za dvig in seveda kvalitetno popravilo na Murterju oz.kje v bližini?

Hvala.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Jul 23, 2020 15:27

Kaj se je pa zgodilo? Udarec po ventilu?Na Murterju je v marini gotovo kdo ,kiobvlada taka popravila.A se nebi upal potegnit z barko domov v matično marino in vse poštimaš..af in vse ko bo barka že zunaj-Od zunaj pa zalepi kos folije ali cerade z kentom..prime na mokro.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Jul 23, 2020 20:30

drugače se dobi tudi neka zmes (jaz jo imam vedno na barki v rezervi), ki ko jo zmešaš z rokami nastane kot kit in lahko kitaš pod vodo. Ne vem pa kako se imenuje.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
al

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a al » Če Jul 23, 2020 20:52

mhm
https://www.svb24.com/en/yachtcare-sealant-leak-hero-625-ml.html

... sam zna neki časa trajat dostava :D

Najboljš tisti leseni čep v konusu, brisača pa zabit not.
Nobene panike.
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Domi » Če Jul 23, 2020 21:05

Mi smo tudi pred leti en vdor vode resili pod vodo s Siko in je drzalo brez tezav. Malo si potem umazan, samo zadovoljstvo je neprecenljivo.
Tako, da jaz tudi ne bi "panicaril" in prekinjal zasluzeni dopust.
Premisli in od zgoraj napisanega, najdi resitev, ki ti ustreza in da bo posadka zadovoljna in mirna.
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 879
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a sova » Če Jul 23, 2020 21:23

CAR napisal/-a:drugače se dobi tudi neka zmes (jaz jo imam vedno na barki v rezervi), ki ko jo zmešaš z rokami nastane kot kit in lahko kitaš pod vodo. Ne vem pa kako se imenuje.

A si mislil tole aqua kit. To se zgenete in uporablja za take namene.
Slika

lp.
Nazadnje spremenil sova, dne Če Jul 23, 2020 21:28, skupaj popravljeno 1 krat.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov