Tragedija

Člani foruma sporočamo, čestitamo...

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
jandrej
Viceadmiral
Prispevkov: 432
Pridružen: Če Jul 28, 2011 15:56

Tragedija

OdgovorNapisal/-a jandrej » So Avg 11, 2012 09:39

Žal se dogajajo tudi takšne stvari. Moje mnenje je, da nikoli ne podcenjujmo narave, še posebno morja.



http://www.index.hr/vijesti/clanak/slov ... 30877.aspx
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2309
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » So Avg 11, 2012 10:07

Tragedija... Letošnja burja je vzela že kar nekaj življenj...
jadralec-mihy
Kontraadmiral
Prispevkov: 261
Pridružen: So Dec 26, 2009 13:43

OdgovorNapisal/-a jadralec-mihy » So Avg 11, 2012 10:35

ko sem šel prvič na jadranje pred 10 leti mi je eden stari in izkušeni skiper rekel

pero, na morju si zapomni samo eno, morje je treba spoštovat in zavedaj se da proti naravi ne moreš nič na silo.



bili smo z jadrnico elan 434 pa sem mislil, kaj je lahko takega da bi me bilo strah na taki veliki jadrnici

in zadnjo noč in potem čez dan sem doživel tako burjo , pa valove , pa veter ,pa......... , da imam vedno v mislih tisti stavek :( :( :( :( :(

je pa to tudi ena lepa stran potepanja po morju, če si previden
spyder
Viceadmiral
Prispevkov: 566
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » So Avg 11, 2012 11:55

Vsak dan so napovedi da bo močna burja,po radju tv...
Valda si malo prej pogledaš napoved,še posebej un konc ker je vedno nekaj vetra.
Od očeta zelo neodgovorno.
Uporabniški avatar
marcus
Admiral
Prispevkov: 1434
Pridružen: Če Okt 23, 2008 13:42

OdgovorNapisal/-a marcus » So Avg 11, 2012 12:24

Tragično in nespametno je bilo v takem nepredvidljivem ter nestalnem vremenu z otrokom v kanuju sploh izpluti na morje :!:
no rain, no rainbow
Jape
Viceadmiral
Prispevkov: 529
Pridružen: So Sep 13, 2008 10:41
Kraj: Stranska vas - Pag

OdgovorNapisal/-a Jape » Po Avg 13, 2012 08:37

Par dni nazaj, sem v burji reševal "pametnega" surfarja ,ki ga je odneslo iz Straška proti Olibu. Najbolj zanimivo je to, da so ostali ljudje samo gledali kako ga odnaša , nihče pa ni šel iskat pomoči. Sam sem v družbi dveh kolegov skočil na čolniček in gasa za njim. Ko smo prišli do njega je bil možak zelen od strahu in utrujenosti. Po pogovoru z njim sploh ni vedel kakšna je napoved vremena , moč vetra , ni imel pojma o ničemer. :?
Takle mamo , kaj čmo.
Uporabniški avatar
marcus
Admiral
Prispevkov: 1434
Pridružen: Če Okt 23, 2008 13:42

OdgovorNapisal/-a marcus » Po Avg 13, 2012 10:32

"Ti si čovik od akcije", kot si rekel, eni pa samo gledajo in jim sploh nič ne potegne :!:
Še dobro, da sta prišla še pravočasno, letos je bilo že dosti traparij :!:
no rain, no rainbow
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Avg 20, 2012 11:58

Kolikor se razumem na to je za to, da koga izuči (da premisli kaj dela, gleda vreme in tako naprej) vedno najprej potrebna lastna iskušnja.

Šele po tem nas sploh zanima, kaj se je komu drugemu pripetilo in kaj je naredil tisti, ki se mu je izšlo dobro in kje se je zalomilo tistemu, ki se mu je izšlo slabše.

Da je pri tem čimmanj bolečine, škode in tako naprej pa je modro poskrbeti, da so okoliščine za pridobitev takih izkušenj take, da je kdo toliko prezebel, pretresen, prestrašen... da ga izuči, da pa ne pride do ne ali težko popravljivih posledic.

Pridobitev dovolj te vrste izkušenj bi morala biti (hotel sem napisati - je včasih bila, ampak to se mi morda samo zdi - človek morda bolj pomni boljše in pozablja slabše izkušnje) OBVEZEN del odraščanja, in ljudje, ki so odrasli s potrebno mero takih izkušenj, brez mnogo razmišljanja s kotičkom očesa spremljajo otroke, ki se igrajo, da ni kdo preblizu kakšnega vozila in podobno.

Če kdo spet in spet pada s surfa in se pobira, tudi spremljaš nezavedno; svarilo za ukrep pa je, če ga začne pri tem odnašati od obale ali če se neha pobirati.

In ko jo ali ga pobereš in pripelješ nazaj je treba njeno (ali njegovo) izkušnjo porabiti za obe vrsti odraščanja - za previdnejše ravnanje in načrtno pridobivanje znanja in razvijanje sposobnosti, nabavo opreme (recimo ustreznih oblačil in obutve za hojo v gore, rešilni jopič za na surf in podobno...) in to, da ona ali on začne imeti v kotičku očesa in na robu pozornosti tiste, ki še potrebujejo take izkušnje in da za tedaj, ko je njihova pomoč potrebna, znajo, zmorejo in imajo s čim pomagati.

To - in ne nabiranje točk v šoli in matura, v kateri iz spomina ponoviš zaradi pomanjkanja lastne izkušnje nerazumljene reči iz knjig ali 'litanij' učiteljev - je po mojem najbolj bistveni del odraščanja.

In tako ravnanje in okolje omogoča razumno varno odraščanje (pridobivanje za odraščanje potrebnih izkušenj brez usodnih posledic).

Jape, ti si - po tvojem ravnanju sodeč - odrasel, večina publike in tisti surfer pa po vsem sodeč - ne glede na leta in zakonodajo - niso bili.

Ta izkušnja - po vseh plateh - utegne postaviti tudi tistega surferja na pot k odraščanju.


Jah, še nekaj pripomb k drugi temi na morjeplovcu, ki se je začela zaradi iste nesrečne smrti kajakaša v burji, ki sta jo tam lepo zaključila Car in NT...
    Ugotovili smo, da novinarji včasih pišejo, ne da bi vedeli kaj (morski kajak s krovnico je čisto nekaj drugega kot odprt kanu...), ampak tudi mi smo pisali, ne da bi vedeli kaj ('neodgovorno šel s kajakom in otrokom v Velebitski kanal, ko je bila napovedana burja' je čisto nekaj drugega kot 'pri povratku s tridnevnega potepanja med otoki je burja, močnejša ob odhodu pričakovane prehitela dva izurjena kajakaša, in oče je naredil vse - in mu je uspelo - da je hči preživela'), dokler se ni oglasil Car.


    Jest je tam nekje tudi napisal 'Ampak vedno je škoda vsega tveganja,ko je vprašanje človeško življenje' - kar pa je po mojem, zlasti, če vzameš dobesedno, hudo narobe. Čim - in dokler - si živ, si namreč v smrtni nevarnosti in to, da kdo sploh ima otroke, je edina stvar, ki jih zares spravlja v smrtno nevarnost.

    In edina stvar, ki jih umakne iz smrtne nevarnosti, je to, da jim preprečiš živeti - dobesedno ali figurarivno. Če se izogneš vsem tveganjem, je podobno - ali slabše - kot biti mrtev. Je podobno, kot če zaradi strahu, da utegne izguba boleti, ne upaš nikogar imeti rad.

    Prepričan sem, da jest ni tako mislil - ampak tisti brez izkušenj, ki bi jim omogočile, da ga razumejo tako, kot je mislil, lahko razumejo dobesedno. In dobronamerne mame (očetje malček manj) želijo varovati svojo deco pred nevarnostjo, tudi za ceno tega, da ne bo za odraščanje potrebnih izkušenj... Dobronamerni zakonodajalci napišejo zakone, ki žele varovati našo deco pred nevarnostjo tudi za ceno tega, da ne bo za odraščanje potrebnih izkušenj.

    In ko se zgodi, kar se potem mora zgoditi, imamo 'odrasle' ljudi, ki niso odrasli - tako za krmili plovil (bližnja srečanja te ali one vrste, lahko tudi usodna, kot je bilo za tista dva Italijana v jadrnici pod Horvatinčičevim gliserjem) ali za krmilom podjetij (recimo nekritično posojanje s strani bank nekaterim prej - kar je pokopalo precej firm - enako kot zdaj zahtevanje trikratnega kritja za posojilo za premostitveni kredit za izvedbo posla - kar utegne zdaj odgnati v tujino ali pokopati novo dozo firm).

Prava starševska ljubezen je taka, ko stisneš zobe in pustiš otroka tudi tvegati, da lahko raste...

    Občudoval sem modrost svoje mame, ko mi je za božič kupila vponke in prepričala očeta, ki je živel v Švici (ločena), da mi je za božično darilo poslal plezalno vrv. Rekla je, da ima rajši, da plezam z dovolj dobro varovalno opremo, kot da bi - kot njeni bratje v njeni mladosti - z vrvjo za perilo. Prepričala me je tudi, da sem vedno povedal, kdaj in kam grem plezat tako, da je rekla, da jo bo tako skrbelo samo takrat, ko bom res plezal, brez tega bi jo pa ves čas. Naredila je vse, kar je lahko, da sem lahko pridobival izkušnje, ne da bi bile posledice usodne - ampak šele kasneje sem se zavedel, kako težko ji je moralo biti me pustiti v tveganje. In vedela je, da brez tega - v življenju, ne le pri plezanju - bi zrastel pohabljen, in imela me je dovolj rada, da je prenašala bolečino skrbi in bila pripravljena prenesti tudi bolečino izgube, če bi bilo treba raje, kot da zaradi njene želje, da se tej bolečini izogne, zrastem tako pohabljen.

    Upam, da ji ne delam sramote.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » Sr Avg 22, 2012 18:14

še vedno se ne ve:
1 - 1 ali dva plovila
2 - vrsta plovila : kanu, rečni kajak , morski kajak , napihljiv kanu ?
http://www.zurnal24.si/pri-golem-otoku- ... nek-164775
Nazadnje spremenil tedi, dne Če Avg 23, 2012 22:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 23, 2012 09:15

Večino je pojasnil Car tukaj.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » Če Avg 23, 2012 18:52

Marjan hvala za link, nisem videl,
verjetno sta imela trdi plastični sea kajak, ker napihljiv kajak ni za burjo
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 23, 2012 21:39

Verjetno - Car pozna ljudi in je napisal, da je bil oče (več kot) kompetenten, kar pomeni, da je morala biti tudi oprema ustrezna.

Za tridnevni izlet (verjetno z vodo, hrano, opremo za spanje in rezervnimi oblačili) to skoraj gotovo pomeni morska kajaka z neprodušno zaprtim prostorom za prtljago. Če sta ostala pri taki burji na površini toliko časa, da so (domnevam dobro izurjeni) hčeri pošle moči, to skoraj gotovo pomeni krovnice in uporabnike, ki to znajo uporabljati, saj bi sicer pomenilo zalitje in/ali podhladitev zaradi ohladitvenega faktorja vetra v zelo kratkem času in ne bi nihče preživel.

Tako bi se dalo razmišljati še naprej. Ampak podrobnosti zares ne vemo - če oziroma ko bo čas, bo morda Car lahko še kaj dodal.

Vsi ostali viri, ki sem jih videl, so pa dajali tako različne info, da enostavno nisi mogel uganiti kdo kaj ve, kdo ugiba in kdo čisto enostavno naklada, tako da je bilo čisto neuporabno - in potem sem med njimi nehal gledati.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti