Razdalje z čolnom

Člani foruma sporočamo, čestitamo...

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Feb 29, 2016 22:23

habibi Vll napisal/-a:Čisto tako,mogoče komu za lažjo primerjavo o razdalji in hitrosti in enostaven izračun ali primerjavo.Drugače je moja potovalna hitrost 7-7.5 knota ali 12-13kmh,40kmh je pa cca 22knot,poraba pa še zmerej v litrih.Porabo nikoli ne merim v litrih na miljo.Ko točim zapišem obratovalne ure npr.156.7,ko ponovno natočim pogledam pogledam razliko v času in cifra je tu.Tokle ur sem prevozu,tokle goriva natoču,drugač ne more bit.Meni so še zmeraj mirodajne obr.ure motorja.


Ja, če se držiš tvoje potovalke 7 - 7,5 vozla, lahko šteješ obratovalne ure in boš dobil doseg s polnim tankom (akcijski radij).

Ampak ti mislim da imaš zdaj precej močnejši motor, kot je bil nekoč in kot je potreben za 'hitrost trupa' (hull speed) na mirnem morju in čim barko ženeš hitreje, boš za malenkostno povečanje hitrosti bistveno povečal porabo na miljo.

Jeseni smo malo merili na eni 6 m jadrnici (Meteor).
Najprej je imela Tomosa (okrog 4 KM), potem ko ga je en (uradni) mojster 'popravil', da ni bil več zanesljiv, so dali nanj Tohatsu (6 ali 8 HP).

Potem so z enako zalogo goriva (še nekaj kant) nameravali (brezvetrje) prepluti enako razdaljo, kot s Tomosom - in jim je na od oka tretjino pred ciljem pošlo gorivo. Na srečo se ga je dalo kupiti...

Potem sem na njej plul kakih 20 (od kakih 25-30) NM na motor (proti vetru - če bi šli na jadra, bi nas veliko prehitro ujela noč, bil je pa 'transfer'). Prvih nekaj ur smo pluli tako, kot je 'gas' postavil lastnik in zgodbo o večji porabi na miljo je povedal šele, ko smo po premalo preplute poti prelivali prvo kanto v izpraznjeni tank. Potem sem jaz nastavil tako, da ravno še ni bilo nepotrebnih valov in naslednja kanta je bila potrebna šele približno tam, kjer je bila potrebna prej s Tomosom.

Pri naslednji kanti sva se potem tudi malo poigrala z meritvami. Dala sva od malo več od optimuma pa do približno 3/4 gasa in merila hitrosti (GPS na telefonu - šlo je pa ok. 6 vozlov).

Če se spomnim prav, je pri 3/4 'gasa' plula za približno 0,1 vozla hitreje kot pri moji nastavitvi (približno pol 'gasa').

Ne gre toliko za denar - veliko bolj gre za doseg (do naslednje 'pumpe'...).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Hrusti
Štabni praporščak
Prispevkov: 42
Pridružen: So Apr 07, 2018 20:43

Re:

OdgovorNapisal/-a Hrusti » So Maj 12, 2018 16:14

tyson napisal/-a:Da se malo avtorju pohvalim:
4m gumica
20KM Yamaha
izhodišče: Zaklopatica-Lastovo
cilj: mesto Korčula, po dveh urah vožnje
zatem iz Korčule do Vela Luke in nazaj na Lastovo
V enem dnevu. S kosilom, kopanjem, ogledom...

Naslednje dneve sva šla še 4x do mesta Korčula, pa do Orebiča...
Šla sva tudi do Sušca... vse enodnevni izleti

Lp

Tyson pozdravljen. Sem dokaj nov na tem portalu in prebiram vaše zapiske. Sicer niso od včeraj, so pa še vedno koristni. Tudi jaz že več let dopustujem na jugu jadrana na Mljetu v Saplunari. Prejšnja leta sem se z gumenjakom 5m in Suzukijem 70 konjev vozil le okoli Mljeta. Malo sem se naveličal in letos kupil 6m in Hondo 150 . Rad bi obiskal Lastovo, Korčulo in še kaj tam okoli. Če imaš kar dragocen namig, se mi javi, da bo dopust boljši. Če veš za kak dober prostor na teh otokih in da se da kje brez nekih zapletov zasidrati, kaj pojesti in se imeti lepo, se priporočam. Hrusti
tyson

Re: Re:

OdgovorNapisal/-a tyson » So Maj 12, 2018 20:18

Hrusti napisal/-a:
tyson napisal/-a:Da se malo avtorju pohvalim:
4m gumica
20KM Yamaha
izhodišče: Zaklopatica-Lastovo
cilj: mesto Korčula, po dveh urah vožnje
zatem iz Korčule do Vela Luke in nazaj na Lastovo
V enem dnevu. S kosilom, kopanjem, ogledom...

Naslednje dneve sva šla še 4x do mesta Korčula, pa do Orebiča...
Šla sva tudi do Sušca... vse enodnevni izleti

Lp

Tyson pozdravljen. Sem dokaj nov na tem portalu in prebiram vaše zapiske. Sicer niso od včeraj, so pa še vedno koristni. Tudi jaz že več let dopustujem na jugu jadrana na Mljetu v Saplunari. Prejšnja leta sem se z gumenjakom 5m in Suzukijem 70 konjev vozil le okoli Mljeta. Malo sem se naveličal in letos kupil 6m in Hondo 150 . Rad bi obiskal Lastovo, Korčulo in še kaj tam okoli. Če imaš kar dragocen namig, se mi javi, da bo dopust boljši. Če veš za kak dober prostor na teh otokih in da se da kje brez nekih zapletov zasidrati, kaj pojesti in se imeti lepo, se priporočam. Hrusti



Ooo, lepo lepo...nekdo me je opazil, hehe...
Takole ti lahko pomagam:
Letos sva na Lastovu od 8.7-31.7 na otoku. Če si v tem času kje blizu, no problem... na zs dobiš mojo gsm št. Če ne, ti na zs povem, kam sidraj oz. se priveži in nujno poveš, da me poznaš... vsa "gesla in lozinke" dobiš na zs!
Nalepše bi bilo, da se naši termini pokrivajo, če se ne bodo, bova rešila ta problem! Verjemi, saj sem tam zelo domač!
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a sealine » To Maj 22, 2018 14:14

Naj še sam pripomnim kako izkušnjo v vezi razdalj in porabe motorja. Imel sem gumenjak 5,5 m in na krmi 70 km Suzuki 4 taktni, pod 12 l na uro ni nikoli pil, potem pa slišim razno razne strokovanje in mi rečejo, jaz imam 70 km in mi porabi 6-7 litrov. Trenutno imam Suzuki 140 km 4 taktni realno pričakujem, da mi bo porabil okrog 15-20 litrov pri cca. 4.000 obratih in nekje 28 nm hitrosti. Kar se tiče razdalj sem imel lani eno grenko izkušnjo, na Lošinju smo si izposodili gumenjak 7 m 4 taktno in 200 konjsko Hondo. Niti pomislil nisem, da ima tak čoln mogoče majhen rezervoar. Pogumno smo se vkrcali in si zadali cilj Dugi Otok - plaža Sakarun, imeli smo bonaco in ko smo se ustavili na Premudi, da bi nekaj spili sem videl, da kaže števec goriva že čez polovico, pokličem najemodajalca in mi reče, da ima ta čoln samo 100 l rezervoar. Prispeli smo do Sakaruna in tam prosili od čolna do čolna, če bi mi kdo prodal 20 litrov benzina, dobili smo Hrvaškega nemca, ki nam je prodal teh 20 l. Brez teh 20 - ih litrov ne bi prišli do Lošinja. Ne vem kako lahko oddajajo 7m gumenjak z 200 konji in rezervoarjem 100 litrov.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a polanc » To Maj 22, 2018 15:25

Vedo da bodo morjeplovci ki se bodo odpravili na daljši izlet vzeli še dodatno gorivo v kantah.100 l je zaloga za 6 ur vožnje in ni mala..
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a sealine » To Maj 22, 2018 19:06

polanc napisal/-a:Vedo da bodo morjeplovci ki se bodo odpravili na daljši izlet vzeli še dodatno gorivo v kantah.100 l je zaloga za 6 ur vožnje in ni mala..


Hoces resi,da bi s 7 metrskim gumenjakom in 200 konjev s 100 litrov goriva mogel narediti 6 ur?Hmm zelo tezko,mocno dvomim.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a polanc » To Maj 22, 2018 21:42

Ja,lepe vožnje po mirnem morju
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Maj 23, 2018 03:09

Polanc, mal te matematka jebe....tolk men žre 90 kavalov....
mirno morje
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a sealine » Sr Maj 23, 2018 16:26

Roman 1 napisal/-a:Polanc, mal te matematka jebe....tolk men žre 90 kavalov....

Tudi meni se zdi, da ne bo štimalo to kar pravi Polanc..
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Maj 23, 2018 19:36

115 Yamaha na Sacsu 6 m je žrla očetu našga morjeplovca cca 10 l pr umirjeni vožnji...iz tega podatka sem jaz laičn reku, da bi blo 100 l dost za enih 5 ur umirjenga potvajna po lepem morju brez smučanja in podobnegaDrugač je pa meni pil Yohnson 50 na Elanu 435 cca 13 l na uro včas tud še kazga čez.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a kr en » Sr Maj 23, 2018 20:18

polanc napisal/-a:115 Yamaha na Sacsu 6 m je žrla ...


Tole mi je nekam znano, Iztok. :wink:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Maj 23, 2018 21:57

verjamem..sej če b smučali pa noreli pa geli gasa pol poraba nima konca...tud moja Škoda pije 3,8 l pr 70 ko pa prkolo zapnem pa 8 l ..
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Maj 24, 2018 14:04

Moj nekdanji šef ima 6.7m fišermen in Suzuki 200 (6 cil.)star 4 leta.Pri 4000 obr. popije med 25-30 litri.Vrejetno pa novejši, ki so že 4 cil. malo manj.
mašinfirer
pixl
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 81
Pridružen: To Feb 05, 2013 20:11

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a pixl » To Maj 29, 2018 06:49

Mene pa kar se tiče razdalj zanima nekaj drugega. Ne domet polnega tanka ampak predvsem čas, ki ga prevozite v enem kosu brez ustavljanja od ene pozicije do druge. S tem mislim tiste morjeplovce katerim potovalna hitrost je do 8 vozlov na uro. Npr. od Pule do Lošinja je cca. 5 ur in pol. Predvidevam, da se vmes, ko se prečka Kvarner ne ustavlja in se tura opravi v enem kosu.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Maj 29, 2018 09:48

Ponavadi v enem kosu prevozim med Punto Križem in Paški zaliv(Sv.Duh)v 7.30 ure, brez pavze, hitrost 7 knot, ali pa Sv.Duh(Pag)do Vrgade brez postanka 8 ur.Ko pa pogledam ženo v obraz, bi me požrla, zato se sedaj na takih turah ustavljam na cca 3 ure, ker moram tud psa peljat na piškatore.
mašinfirer

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta