Rele sidrnega vinča

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

Rele sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » To Sep 15, 2015 13:20

Rabim pomoč.
V čolnu imam takšen rele sidrnega vinča. Še na keramično varovalko. Oldtimer ...
Slika

Očitno od prve montaže izpred toliko let. Občasno mi trokira in enkrat dela drugič ne in to v obe strani. Zagotovo je kriv rele saj je motor preverjen in dela super. Najraje bi tega zmontiral nazaj saj sem si označil kam gre kakšen kabel. So pa štirje in tako imam najmanj sitnosti. Novi imajo po tri priklope in tukaj bi že imel dramo pri montaži, vsaj jaz sam. Sumim na tista dva malo rjava "upora" v škatli pod varovalko.

Kako lahko preverim njuno delovanje.
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Sep 21, 2015 15:31

...
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne To Mar 08, 2016 22:33, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Po Sep 21, 2015 17:53

95 % je rele, ker vse ostalo je sprobano. Tudi zato, ker takrat, ko dela tik pred vklopom škrtne. Ko pa ne je pa mirujoče stanje. :?
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Če Okt 01, 2015 19:22

Še vedno rabim pomoč štromarja. Motor kot sem že omenil 100% dela saj sem ga imel pri štromarju. Takrat mi je tudi pokazal kaj je plus in kaj minus in vse ostalo a ker sem bil pameten si nisem označil. Mogoče zadevo rešimo tukaj drugače moram nazaj.

Evo ...
... ni mi jasno kako se zveže neglede na to da je gor shema. Problem je ker ne vem kateri je + in kateri -.

Ko merim prevodnost sta oba siva med seboj povezana in oba črna.
Siv in črn pa ne.

Na sivih je oznaka E1 in E2. Na črnih pa A1 in A2
Probal sem že nekaj priklaplat pa so cvrčale varovalke :oops:

Ko rešim to letim po nov rele potem bo pa spet drama z priklopom.
Napaka pa sumim, da je v the dveh zadevcah.

Slika

Pa še motor:
Na netu ne najdem sheme z štirimi kabli.

Slika

Slika

Slika

Slika
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
AndrejC
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 87
Pridružen: Ne Apr 20, 2014 11:52
Kraj: Ajd. / NG

OdgovorNapisal/-a AndrejC » Če Okt 01, 2015 21:18

Pozejdon napisal/-a:Evo ...
... ni mi jasno kako se zveže neglede na to da je gor shema. Problem je ker ne vem kateri je + in kateri -.

Ko merim prevodnost sta oba siva med seboj povezana in oba črna.
Siv in črn pa ne.

Na sivih je oznaka E1 in E2. Na črnih pa A1 in A2



Pozdravljen,

Oznake so določene po standardu.

A1 in A2 so sponke rotorja.
E1 in E2 so sponke statorskega paralelnega navitja

Oznaka 1 in 2 določa + in - za določeno smer vrtenja. + na 1 in - na 2 pomeni CW smer vrtenja, gledano na pogonski strani.

Stran 10: http://www.moteursbsc.com/media/other/133841-Connexions.pdf

Malo sem sicer presenečen, da ima motor za vinč paralelno vezavo statorja in rotorja. Pričakoval bi serijsko ali kompaudno (je pa res, da je potem težava s sapremebo smeri vrtenja).


Priklop motorja:

Najprej se na statorsko navitje (E1 in E2) priklopi B+ in B- (vzpostavitev glavnega magnetnega polja)
Nato pa priklop rotorja (A1 in A2). Z menjavo B+ in B- se menja smer vrtenja motorja.
LP, Andrej
slan
Kapitan
Prispevkov: 178
Pridružen: Po Jan 24, 2011 21:34

OdgovorNapisal/-a slan » Če Okt 01, 2015 21:28

Po shemi na motorju:
-črn je minus (A1), drugi črn pa je minus za releja
-siva sta plus, eden ali drugi, vsak za svojo smer vrtenja

Če priklopiš minus na enega črnega in plus na enega sivega se mora motor vrteti, če tega sivega odklopiš in priklopiš drugega se mora vrteti v drugo smer.

Kdo je na strani

Po forumu brska: JakaG in 1 gost