Vozel leta

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator, moderator2

Uporabniški avatar
Leut
Admiral

Vozel leta

OdgovorNapisal/-a Leut » To Maj 08, 2018 22:04

Zelo zanimiv, pa tudi izjemno varen vozel.

http://www.wavetrain.net/techniques-a-t ... lyard-knot
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Kraj: Krk, Žabnica
Kontakt:

Re: Vozel leta

OdgovorNapisal/-a heron » To Maj 08, 2018 22:39

Leut napisal/-a:Zelo zanimiv, pa tudi izjemno varen vozel.

http://www.wavetrain.net/techniques-a-t ... lyard-knot

Poznam, a ga ne uporabljam, ker se ne da več razvezat, ko je nekrat zategnjen.
Jaz uporabljam tole verzijo:
Slika
in se slepim, da bom vseeno lahko še kdaj odvezal. Pa ni dosti boljše.
Itak pa dvižnice nikoli ne odvezujemo.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je že nazaj v Jadranu a se počasi spet spogleduje s kako daljšo potjo... trenutni plan: odhod 2019.
Več o moji pretekli poti si lahko preberete na blogu.
http://www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Maj 09, 2018 09:49

Sem ga že večkrat uporabil in če se zategne, poje nož.Tale Heronov, ta bo bolj uporaben, sicer, ko se v vodi zategne, bo kar veselo, bojo pa kombinirke pele.
mašinfirer
Bavarko
Kontraadmiral

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Sr Maj 09, 2018 21:39

Proizvajalci jamborjev, če nimajo narejenih opletk, uporabljajo Leut-ov vozel.
Tudi sam ga uporabljam, ne vem zakaj, se mi zdi lepši. :D
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Kraj: Ljubljana

Vozel za dvižnice - Halyard knot

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Maj 12, 2018 08:46

Vozel za dvižnice - Halyard knot
Slika
Leutov

Slika
Heronov - mislim da mu rečejo Selden Halyard Knot

Ta vozla sta po več lastnostih podobna; imata nekaj dobrih in nekaj slabih lastnosti.
Dobre:
  • ne popusti tudi pri spremenljivi obremenitvi na gladki in razmeroma togi vrvi (ko se tudi v začetku dobro zategnjena moški ali pašnjak neobremenjena brez zaključnega varovalnega vozla lahko sčasoma razvežeta, in npr. dinema je taka vrv)
  • ker se trdno stisne, se tudi ne guli ob privezno mesto
  • za razliko od vpletka vzame malo manj prostora, če je treba vrh jadra vleči skoraj v kolesce na vrhu
  • če se plašč vrvi v štoperju obrabi, odrežeš vozel in narediš poleg novega, pa v štoper pride še ne obrabljen kos dvižnice in tako ni treba takoj menjati dvižnice; če v začetku pustiš dvižnico ustrezno daljšo, lahko to delaš tudi večkrat
Slabe:
  • pri spremembi smeri vrvi na majhnem premeru loka v vozlu nosi breme - ali sunek - le del niti in je nosilnost vozla (tako varna kot pretržna) lahko pol ali manj kot pol nosilnosti vrvi (tega problema ni pri vpletanju)
  • ni dober za hitro razvezovanje (a za to tudi ni namenjen).
Lastne izkušnje, kar zadeva pretrganje pri - kar zadeva radij ovoja - podobnem vozlu:
    Pašnjak na zanki privezne vrvi, točno pri vozlu pretrgana sredica, kot bi bila odrezana; oplet pa je bil strgan nekaj deset centimerov dlje.

Zgodilo se je, da je bila vrv pretanka, pretoga za privezno in poslabšanja vremena niso predvideli - ampak za ta primer je pomembno, da vrv ni ne bila preguljena ne pretrgana kje na ravnem delu ali na priveznem obroču, ampak v vozlu.

Povzetek:
    Zelo uporaben za dvižnice namesto vpletka, kadar ga ne utegnemo (ali ne znamo ali nimamo orodja...) narediti. Tam je zaradi potrebe po majhnih raztezkih v vrvi premer praviloma tako velik, da so obremenitve praviloma bistveno manjše od polovie varne nosilnost vrvi in šibka točka v vozlu ni kritična.

Kot pri vpletku ga je smotrno narediti na nekaj, kot je škopec (gambet...) ali karabin, tako da hitro razvezovanje - za kar ni ugoden - ni potrebno.

Ni pa ravno vedno in splošno uporaben vozel leta.
O vozlih na splošno in o primernosti določenega za posamezen namen smo že, verjetno je na forumu o tem tudi kako kazalo in ko utegnem, bomo še (samo ne danes).

Še ena opomba: tole z vozli tedna in meseca je ideja navtičnih forumov - ali časopisov, da vsak mesec predstavijo še kak vozel, ki bi ga bralci lahko kje uvedli v uporabo (da ne bi rabili samo naših na izpitu obveznih dveh ali treh, ki si jih večina zapomni).
Correct me if I am wrong, please.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Maj 13, 2018 18:59

jaz uporabljam vpleteno osmico se lahko razveže.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost