Vse o propelerjih

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Okt 08, 2018 06:37

Nekdo se je resnično potrudil in ustvaril izjemno poučen članek kaj, zakaj, kako in kje... vse kar moramo vedet o propelerjih.

http://www.killcaremarina.com.au/common ... propellers
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Wisdom » To Okt 09, 2018 09:01

Hoj!

Zares dobra razlaga propelerjev. Mogoče je kdo, ki bi to prevedel v naš jezik?

Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Okt 10, 2018 13:06

Bomo videli...

Podobne želje so že bile, in tudi se je kdo že potrudil. Tule je Roberth1 naredil google prevod enega pdf-ja s triki za prodajalce in monterje motorjev (dealers tip and tricks - izvirno povezavo je dal SR 290); ker je bilo v 'strojnem prevodu' precej slabega prevoda in tudi napak, sem šel jaz dopolniti in popraviti najhujše napake. Recimo...
strojni prevod napisal/-a:8. Krmi morajo biti dovolj močni pri nameščanju več kot palca zgoraj na
prvotni zgornji krmi. Trgovec čoln ali čoln builder je treba obrniti.

moj prevod napisal/-a:8. Krma mora biti dovolj močna, če motor nameščate več kot palec višje od zgornjega roba na krmi. Treba se je posvetovati s trgovcem ali izdelovalcem čolna.

Ampak po 'sistematičnem opogumljanju in podpori' (glej npr. Tex, MareC, Gregor.n, šari) glede moje take dejavnosti na forumu potem tudi tega - vsaj doslej - še nisem dokončal.

Podobno kaže, da se je (potem, ko so po septembrskem srečanju morjeplovcev, ki se ga je takrat nameraval udeležiti tudi Daki, pa naj bi mu - kot nekoč pred leti za prednovoletno v LJ tudi meni - sporočili, da ni zaželjen) na tem forumu nehal oglašati Daki. Ni mi jasno, kakšni bi bili možni razlogi za njegovo nezaželjenost. Če kdorkoli pogleda njegove prispevke na povezavi, po mojem ne bo našel slabih. Našel bo provokacije - morda največ s strani MareC; ta je lahko izkušen morjeplovec in stručko gumenjake, podvodni ribolov in fotografijo, a po kakovosti in zlasti motivaciji večine prispevkov na forum se v primerjavi z Daki-jevimi ne izkaže. Če bo torej kdo imel vprašanja za Daki-ja (recimo o Yamaha, izvenkrmnikih in njih popravilih ter vzdrževanju itn., za kar je Daki definitivno profesionalec z odličnimi referencami, tudi objavljenimi na forumu), kaže, da jih bo zdaj vsaj za nekaj časa najbrž treba najti drugje.

Podobno je pred nekaj leti za daljši čas s foruma izginilo še nekaj članov, katerih informacije je tedaj tudi bilo mogoče dobiti drugje (recimo povezava tja iz takega časa za NT je v kazalu dobrih prispevkov po avtorjih). Drugi tak, ki se je prenehal oglašati na forumu in ga pogrešam, je SR 290.

Pri taki trenutni klimi na forumu Morjeplovec torej morda prej, kot jaz najdem čas (motivacijo še vedno imam), to dobro prevede v Slo kdo od zgoraj naštetih, ki jim gredo moji 'wikipedia-like' prispevki - kakršen bi bil tudi ta prevod - na živce :(
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Okt 10, 2018 14:01

Wisdom napisal/-a:Hoj!

Zares dobra razlaga propelerjev. Mogoče je kdo, ki bi to prevedel v naš jezik?

Lep pozdrav.


Veliki brat gogelj

https://translate.google.com/translate? ... propellers
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
SebastjanM
Admiral
Prispevkov: 639
Pridružen: Po Maj 22, 2017 15:16
Kraj: Celje

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a SebastjanM » Sr Okt 10, 2018 15:47

Veliko bolje kot bi upal pomislit :!:
Bistvo se izlušči.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Okt 16, 2018 09:20

Hvala za povezavo za prevod; je bistveno bolje, kot je bilo (tudi zaradi slik v prevodu, ki jih pri tistem prej in iz pdf ni bilo), ni pa to še dobro. Pride prav tudi, da če pokažeš z miško na problematičen del prevoda, prikaže izvirno besedilo in lahko ugibaš o boljšem prevodu - vendar vsaj meni (trenutno brskalnik Opera) to prikazuje eno besedilo čez drugo in ni lahko berljivo.

Nekaj primerov problematičnih delov prevoda:
  • cup (spremenjen rob lista propelerja) je preveden v 'pokal'
  • propeller blade preveden v rezilo, pri nas temu rečejo list ali lopatica propelerja
  • 'Tip rezila' je v resnici konica lopatice
  • Hub je včasih preveden kot pesto - kar je prav, včasih pa kot zvezdišče (iz računalniške latovščine) in podobno.
    Definicije besed, razvidne iz slike, se kasneje v besedilu ne dajo več zlahka povezati z drugačnimi prevodi iste besede izvirnika.
    A. Tip rezila
    Najvišji doseg lopatice od središča propelerskega pesta. Ločeni rob ločuje od zadnjega roba.
    A. Blade Tip
    The maximum reach of the blade from the center of the propeller hub. It separates the leading edge from the trailing edge.
    Pravilnejši prevod
    A. Konica lopatice
    Najbolj od sredine pesta propelerja oddaljena točka lopatice, glede na katero tudi razločujemo sprednji in zadnji rob lopatice.
  • Pitch - korak propelerja - je v prevodu - večkrat - preveden kot višina tona.
    ...
Skupaj s slikami je precej jasno tistemu, ki ne zna ali ni dober v angleškem jeziku, pa se že razume na propelerje, še vedno pa je po mojem lahko problem navtičnim začetnikom (novice boaters), ki jim je izvirni prispevek predvsem namenjen.

Je tudi še kak problem tudi v izvirniku. Recimo tule bi na sliki po besedilu sodeč morala B in C označevati sprednji oziroma zadnji rob lopatice, pa po mojem na sliki oba označujeta istega (mislim da sprednjega), ampak to bodo verjetno popravili.
Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Tjaz
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 131
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 10:16

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Tjaz » To Maj 07, 2019 10:58

Včeraj sem videl to. Meni je novo. Kaj si mislite o tem? Kdo že videl tak propeler v živo?

https://m.facebook.com/SharrowEngineering/

http://www.sharrowengineering.com/recreational/
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Maj 07, 2019 11:47

Sicer zanimiva stvar ampak se minporaja uprasanje ce nimamtole vec nezaželjenega upora v vodi kot klasičn 3 kraki. Ker reže vodo 6 robov in ne trije. In tudi vrh tiste “zanke” ne upliva pozitivno na smer gibanja plovila. Vsekakor pa ustvarja upor v vodi. Mogoče se motim ampak logika je taka.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Maj 09, 2019 17:54

Res da je več robov, je pa tudi več "aktivnih" kril. Poleg tega uho preprečuje centrifugalno uhajanje vode, ki pri klasičnem propelerju dela izgubo. Najbrž ni zelo drastično, bi pa povsem verjel, da merjenja kažejo boljši izkoristek.

Če majo kakšen tak propeler meni za posodit, jim lahko v parih minutah povem ali je efektivnejši in za koliko.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 09, 2019 21:04

Če bi mu še volančke gor našvasal bi bil še boljši. To je nekdo s preveč bujno domišlijo naredil po moje izkoristek je pa v fazi wishful thinking. Ali pač..

Btw a veste, da je bil propeler kot ga poznamo izumljen in testiran v Sloveniji, na reki Krki?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Maj 09, 2019 21:28

Manj krakov kot ima propeler manjše so izgube energije. Le zakaj. To niso moje besede ampak besede iz člankov ljudi ki izdelujejo propelerje in to tudi take za dirke ki so narejeni za vsako plovilo drugače. Jaz jim vrjamem. Če jim pa kdo ne potem pa to ni moj problem.

Nekje sem že slišal ja da je slovensko maslo to. Škoda je ker se ni iz tega razvila kaka firma v svetovnem merilu kot jih imajo američani...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 09, 2019 21:49

Moderno demokracijo so tudi izumili slovenci na naši zemlji In jo pravtako amerikanci pridno izvažajo. :D Predstavli si kako jim glava eksplodira, ko jim to poveš hehe.

Glede tega mašnjica propelerja me pa zanima kaj bi mel sr290 za povedat na to temo..
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Če Maj 09, 2019 23:42

:lol: :lol:Patent zaradi patenta, ali pa kake subvencije. Ni vredno drugih besed, je pa možno zadevo teoretično precej eksaktno ovrednotit kot izrazito slab izdelek in rezultat bi se z poštenim testom vsekakor potrdil v praksi.
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 604
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a snwl » Pe Maj 10, 2019 09:01

Povezava kaže na Jeanneau-ov forum. Na koncu prispevka lahko preberete, da je bil takšen tip elise patentiran 1890. Na slikah pa se vidi ladja v suhem doku - leta 1914. :-)
http://jeanneau.proboards.com/thread/7329/interesting-concept-propellers
...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Vse o propelerjih

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Maj 10, 2019 10:01

Za počasi vrteče propelerje kot so na takih ladjah bi še vrjel da to deluje. Za naše mopede pa sigurno ne. Ampak tud mora bit nekje razlog da tud velike ladje danes nimajo takih propov.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti