Severni magnetni pol

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a MareC » Pe Feb 01, 2019 10:30

Marjan Tomki napisal/-a:Po mojem to ne spada sem, dalje torej tam, kamor spada.


res je polna luna vse bližje

MT res ti ni pomoči še 100x lahko objaviš moje pisanje v slabe prispevke vendar ne pozabi, da to tvoje flancanje na vsako temo kaže na resno bolezen :mrgreen: :mrgreen:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 01, 2019 10:55

Izvirna tema - Severni magnetni pol - se je končala na prejšnji strani približno tukaj; jaz sem potem dodal povezavo na svoj prispevek o gibanju magnetnega tečaja iz leta 2013 in še nekaj misli.
MareC napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:Po mojem to ne spada sem, dalje torej tam, kamor spada.


res je polna luna vse bližje

MT res ti ni pomoči še 100x lahko objaviš moje pisanje v slabe prispevke vendar ne pozabi, da to tvoje flancanje na vsako temo kaže na resno bolezen :mrgreen: :mrgreen:

Morda to resno bolezen poznaš tudi iz lastne izkušnje? Če jo, sočustvujem.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Apr 01, 2019 16:32

od kapitana zena napisal/-a:A se vi zajebavate (namerno uporabljena "grda" beseda) a ste skrenuli čist!?

Magnetni pol se premika od nekdaj.

Geografski pa ne, anede.

Če bi kdo, po opravljenem izpitu še kdaj pogledal kakšno navtično karto, bi tam našel podatek o magnetni deviaciji (letni). To pomeni, da je predvideno koliko se magnetni pol odmakne od geografskega. Najbrž nihče več niti ne trenira terestrične navigacije za hec. Pa bi bilo pametno. Že za možgančke.

Če bi, se takale debata ne bi niti začela.

Pa mirno morje Einsteni


to je deviacija v letu natisa karte, ne koliko se premakne na leto. Potemtakem bi se premikal okoli ekvatorja, kar pa nima smisla. Magnetno Polje se premika v nepravilni elipsi, z nas gledano levo desno, z vrha zemlje pa "krompiri" okoli geografskega. in na vsake parsto ali par tisoc let, se magnetno Polje obrne na glavo. Tako da je potem S na severu in obratno. Na koliko let tocno, pa vejo znanstveniki. Ce imas 20 let staro karto, ti ta podatek ne pomaga nic, in je bolje da sam ugotovis deviacijo polja glede na kopenske tocke, ce imas to znanje in opremo.
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Pe Apr 05, 2019 12:11

kr3mn1 napisal/-a:
od kapitana zena napisal/-a:A se vi zajebavate (namerno uporabljena "grda" beseda) a ste skrenuli čist!?

Magnetni pol se premika od nekdaj.

Geografski pa ne, anede.

Če bi kdo, po opravljenem izpitu še kdaj pogledal kakšno navtično karto, bi tam našel podatek o magnetni deviaciji (letni). To pomeni, da je predvideno koliko se magnetni pol odmakne od geografskega. Najbrž nihče več niti ne trenira terestrične navigacije za hec. Pa bi bilo pametno. Že za možgančke.

Če bi, se takale debata ne bi niti začela.

Pa mirno morje Einsteni


to je deviacija v letu natisa karte, ne koliko se premakne na leto. Potemtakem bi se premikal okoli ekvatorja, kar pa nima smisla. Magnetno Polje se premika v nepravilni elipsi, z nas gledano levo desno, z vrha zemlje pa "krompiri" okoli geografskega. in na vsake parsto ali par tisoc let, se magnetno Polje obrne na glavo. Tako da je potem S na severu in obratno. Na koliko let tocno, pa vejo znanstveniki. Ce imas 20 let staro karto, ti ta podatek ne pomaga nic, in je bolje da sam ugotovis deviacijo polja glede na kopenske tocke, ce imas to znanje in opremo.


Ažurirana karta ima vnešeno tudi aktulno deviacijo.

Moje pisanje je bilo namenjeno tistim, ki so se za glavo držali, kaj bo pa GPS zdaj počel....
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Apr 05, 2019 14:58

od kapitana zena napisal/-a:
kr3mn1 napisal/-a:
od kapitana zena napisal/-a:A se vi zajebavate (namerno uporabljena "grda" beseda) a ste skrenuli čist!?

Magnetni pol se premika od nekdaj.

Geografski pa ne, anede.

Če bi kdo, po opravljenem izpitu še kdaj pogledal kakšno navtično karto, bi tam našel podatek o magnetni deviaciji (letni). To pomeni, da je predvideno koliko se magnetni pol odmakne od geografskega. Najbrž nihče več niti ne trenira terestrične navigacije za hec. Pa bi bilo pametno. Že za možgančke.

Če bi, se takale debata ne bi niti začela.

Pa mirno morje Einsteni


to je deviacija v letu natisa karte, ne koliko se premakne na leto. Potemtakem bi se premikal okoli ekvatorja, kar pa nima smisla. Magnetno Polje se premika v nepravilni elipsi, z nas gledano levo desno, z vrha zemlje pa "krompiri" okoli geografskega. in na vsake parsto ali par tisoc let, se magnetno Polje obrne na glavo. Tako da je potem S na severu in obratno. Na koliko let tocno, pa vejo znanstveniki. Ce imas 20 let staro karto, ti ta podatek ne pomaga nic, in je bolje da sam ugotovis deviacijo polja glede na kopenske tocke, ce imas to znanje in opremo.


Ažurirana karta ima vnešeno tudi aktulno deviacijo.

Moje pisanje je bilo namenjeno tistim, ki so se za glavo držali, kaj bo pa GPS zdaj počel....


v letu natisa karte - tisto leto ko je bila karta natisnjena. Karta iz leta 1981 je glede deviacije neuporabna.
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Pe Apr 05, 2019 23:00

kr3mn1 napisal/-a:
od kapitana zena napisal/-a:
kr3mn1 napisal/-a:
to je deviacija v letu natisa karte, ne koliko se premakne na leto. Potemtakem bi se premikal okoli ekvatorja, kar pa nima smisla. Magnetno Polje se premika v nepravilni elipsi, z nas gledano levo desno, z vrha zemlje pa "krompiri" okoli geografskega. in na vsake parsto ali par tisoc let, se magnetno Polje obrne na glavo. Tako da je potem S na severu in obratno. Na koliko let tocno, pa vejo znanstveniki. Ce imas 20 let staro karto, ti ta podatek ne pomaga nic, in je bolje da sam ugotovis deviacijo polja glede na kopenske tocke, ce imas to znanje in opremo.


Ažurirana karta ima vnešeno tudi aktulno deviacijo.

Moje pisanje je bilo namenjeno tistim, ki so se za glavo držali, kaj bo pa GPS zdaj počel....


v letu natisa karte - tisto leto ko je bila karta natisnjena. Karta iz leta 1981 je glede deviacije neuporabna.


Ažurirana karta!!!! (oglasi za pomorce). Mislim, da je tam objavljena, za HHI karte enkrat letno, deviacija.
Kaj naj še rečem.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a motorni » So Apr 06, 2019 12:34

od kapitana zena napisal/-a:Ažurirana karta!!!! (oglasi za pomorce). Mislim, da je tam objavljena, za HHI karte enkrat letno, deviacija.
Kaj naj še rečem.

Da je dobro oglase za pomorce včasih tudi prebrati. In da jih dobiš TUKAJ. Pa zastonj so.
Sicer pa je tako, v današnjem času je tisto potovanje severa manj pomembno, kot je bilo v pred-GPS-časih. Ko te dobi nevihta, usmeriš barko v smer, kjer imaš prosto pot in si zapomniš, kaj kaže kompas. Tudi če potem trešči kakšna strela v bližino in crkne GPS imaš še vedno smer na kompasu.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Ne Apr 07, 2019 00:28

motorni napisal/-a:
od kapitana zena napisal/-a:Ažurirana karta!!!! (oglasi za pomorce). Mislim, da je tam objavljena, za HHI karte enkrat letno, deviacija.
Kaj naj še rečem.

Da je dobro oglase za pomorce včasih tudi prebrati. In da jih dobiš TUKAJ. Pa zastonj so.
Sicer pa je tako, v današnjem času je tisto potovanje severa manj pomembno, kot je bilo v pred-GPS-časih. Ko te dobi nevihta, usmeriš barko v smer, kjer imaš prosto pot in si zapomniš, kaj kaže kompas. Tudi če potem trešči kakšna strela v bližino in crkne GPS imaš še vedno smer na kompasu.


Ja motorni, itak. A si prej prebral vsa mojstrovanja in kurjo paniko okrog premikanja magnetnega severa v povezavi z GPS? Zato sem stegnila jezik, ker pa je babji, potem vsi iščemo napake in neskladja. Anede? Sem tudi omenila terestrično navigacijo, kjer je pozicija magnetnega N pomembna. Ker pa zdaj vsi mandelci (in babce) plujemo po elektroniki,je premikanje magnetka le nabiranje všečkov ali ohov na FB straneh. In na račun dooms day teorij.
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Ne Apr 07, 2019 01:02

Tale časovni okvir možnosti urejanja objave bi lahko razširili vsaj na eno uro!!!!

Tole moram še dodat!

Koliko vas, junakov je v zadnjih petih letih imelo ročni kompas v roki? Merilo azimute? Našlo s tem pozicijo? Vrisalo to na karto? Na karti narisalo kurzno linijo? Pravo in nato popravilo z deviacijo na magnetni kurz? Sem prepričana, da nihče več. Zato bedastoče okrog GPS in Nmag

HOWG
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Apr 07, 2019 10:15

od kapitana zena napisal/-a:Tale časovni okvir možnosti urejanja objave bi lahko razširili vsaj na eno uro!!!!

Tole moram še dodat!

Koliko vas, junakov je v zadnjih petih letih imelo ročni kompas v roki? Merilo azimute? Našlo s tem pozicijo? Vrisalo to na karto? Na karti narisalo kurzno linijo? Pravo in nato popravilo z deviacijo na magnetni kurz? Sem prepričana, da nihče več. Zato bedastoče okrog GPS in Nmag

HOWG

:lol: :lol: takih "junakov" mislim, da jih ni, večina jih med plovbo bulji v tiste :wink: televizije tam pred krmilom :lol: :lol: l.p.alesjo
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Sr Apr 10, 2019 19:51

alesjo napisal/-a:

:lol: :lol: takih "junakov" mislim, da jih ni, večina jih med plovbo bulji v tiste :wink: televizije tam pred krmilom :lol: :lol: l.p.alesjo[/quote]


Ni čisto res, mene na poti iz Grčije (Erikoussa) proti Italiji, ko se začne daniti in se počasi začne pojavljati kaj vidnega na obzorju, vedno zanima kaj vidim. Brez ročnega kompasa (Steiner mi nikakor ne leži) in karte (ja prav, GPS mi da pozicijo) se bi mi zdelo vse "plastično". Tako sem ta prav mornar, kaj mornar, ker kapitan običajno ta čas spi, se počutim kot admiral!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Apr 10, 2019 20:53

od kapitana zena napisal/-a:
alesjo napisal/-a:

:lol: :lol: takih "junakov" mislim, da jih ni, večina jih med plovbo bulji v tiste :wink: televizije tam pred krmilom :lol: :lol: l.p.alesjo



Ni čisto res, mene na poti iz Grčije (Erikoussa) proti Italiji, ko se začne daniti in se počasi začne pojavljati kaj vidnega na obzorju, vedno zanima kaj vidim. Brez ročnega kompasa (Steiner mi nikakor ne leži) in karte (ja prav, GPS mi da pozicijo) se bi mi zdelo vse "plastično". Tako sem ta prav mornar, kaj mornar, ker kapitan običajno ta čas spi, se počutim kot admiral![/quote]

:lol: zato pa si od kapitana žena :wink: :lol:
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Severni magnetni pol

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Pe Apr 12, 2019 00:21

alesjo napisal/-a:
od kapitana zena napisal/-a:
alesjo napisal/-a:

:lol: :lol: takih "junakov" mislim, da jih ni, večina jih med plovbo bulji v tiste :wink: televizije tam pred krmilom :lol: :lol: l.p.alesjo



Ni čisto res, mene na poti iz Grčije (Erikoussa) proti Italiji, ko se začne daniti in se počasi začne pojavljati kaj vidnega na obzorju, vedno zanima kaj vidim. Brez ročnega kompasa (Steiner mi nikakor ne leži) in karte (ja prav, GPS mi da pozicijo) se bi mi zdelo vse "plastično". Tako sem ta prav mornar, kaj mornar, ker kapitan običajno ta čas spi, se počutim kot admiral!


:lol: zato pa si od kapitana žena :wink: :lol:[/quote]

verjetno :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov