QUICKSILVER 610 CRUISER - težave z težo in posledice

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator, moderator2

Lemmis
Desetnik

QUICKSILVER 610 CRUISER - težave z težo in posledice

OdgovorNapisal/-a Lemmis » Sr Apr 24, 2019 20:32

Pozdravljeni!

Na našem čolnu QUICKSILVER 610 CRUISER smo nekaj let nazaj "dogradili" plastično krmo. Čoln je sedaj na videz identičen novejšemu modelu čolna iste znamke 640 CRUISER ter je celo nekaj centimetrov daljši. To je za samo plovbo in lego čolna na vodi imelo kar očitne posledice - počasnejše pospeševanje (135KM), ter predvsem ugrez. Ocenjujem, da je čoln na zadnjem delu vsaj 1-2 cm globlje v vodi, kar pa je dovolj, da vpliva na delovanje plastičnih pokrovov odprtin (na sliki), tedaj, ko so na čolnu ljudje. Ti sedaj ne delujejo vedno tako, kot bi morali, torej se ne zapro vedno, ko je čoln otežen do te mere, da voda lahko skozi odprtine prodira v prostor motorja.

Ob nepazljivosti se nam je že zgodilo, da smo motor skoraj popolnoma zalili z morsko vodo ter kljub izpiranju za vse zarjavele dele in servis plačali skoraj 1000€.

Iskreno povem, da mi natančna namembnost odprtin na zadnjem delu čolna ni povsem jasna, zato prosim poznavalce za razlago. Zdaj želim - zato, da ne rabim vsakih 15 minut gledati, ali so luknje še prekrite s plastičnimi pokrovi, ali že veselo priteka voda - luknje zamašiti. Zanima me, kakšne posledice ima lahko to na motor in ali to sploh smem storiti.

Hvala za pomoč!

PS. Upam da se slike vsem prikažejo?!

Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Kraj: Ljubljana

Re: QUICKSILVER 610 CRUISER - težave z težo in posledice

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Apr 24, 2019 23:04

Namen teh odprtin je po mojem mnenju za odtekanje kalužne vode, na njih je nepovratna loputka. Sam imam (na gumenjaku) eno takšno odprtino, nanjo je nataknjena konkretna plastična cev, preko katere odteka voda z zgornjega nivoja dna - pohodnih površin. Kota tega nivoja je cca 15 cm nad morjem in se ni nikdar zgodilo - tudi ko krmni val prileti, da bi zalilo nazaj. Tudi če nepovratno loputo vzamem stran, ker se itak zatika.

Kalužno vodo v spodnjem nivoju dna - v kanalu pod prtljago in ostalih stvari odnaša kalužna črpalka, ki pa se do sedaj še ni aktivirala, ker te vode nikjer ni oz. nikjer ne pušča.

Predlagam, da pogledaš kaj je na te odprtine nataknjeno, kam gre to kar je nataknjeno, ali sploh je kaj in potem bo bolj jasno. Vsekakor bi moral vedet čemu so te odprtine namenjene in to da na tak način zalije motor je meni vsekakor nerazumljivo da ne rečem smešno da se sploh zgodi.

Nepovratne lopute take kot jih imam jaz in najbrž tudi ti že zaradi same izvedbe 100% ne tesnijo, le preprečijo vodi da udari nazaj - nikakor ne smejo prevzemati funkcije tesnenja čolna pred okoliško vodo.

Platforma je malo spremenila težišče bolj nazaj, v kolikor je voda 10cm višje je problem, 2 cm pa najbrž ne. Najbrž se čoln precej potopi če se vsi postavite na platformo - treba je pač vedet čemu te odprtine so in potem ukrepati.
Xilinx Vivado HLx trainee
Lemmis
Desetnik

OdgovorNapisal/-a Lemmis » Sr Apr 24, 2019 23:42

Pozdravljeni! Najprej hvala za odgovor! Tudi v našem primeru so na te odprtine vezane cevi. Kam gredo, nisem nikoli ugotovil - ravno zato tudi sprašujem, mislil sem, da je namen odprtin morda univerzalen za vsa manjša plovila. Voda iz zgornjega nivoja dna, tudi ko čoln spiram s sladko vodo vedno odteka iz strani, preko omenjene avtomatske črpalke - priznam pa, da nisem bil pri tem nikoli pozoren tudi na odprtine zadaj. Sicer pa se absolutno strinjam, da lopute ne bi smele biti varovalka! Da ne bo pomote, zaradi naše predelave se ugrez ni povečal za več kot 1-2cm, torej odprtina nikoli ni bila "na varnem", tako kot je to primer pri vašem čolnu.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Apr 24, 2019 23:59

Voda ki se nabere na pohodnih površinah v čolnu (zgornji nivo dna) - sem spada tudi deževnica, naj se nebi odvajala preko kalužne črpalke. Namen kalužne črpalke, je da reši čoln pred potopitvijo/zalitvijo motorja, v kolikor pride do vdora vode tja. Imam nekašen občutek, da je pri tvojem čolnu nekaj narobe - če se kalužna ni zalaufala takrat ko je zalivalo motor in se zalaufa takrat, ko pereš čoln.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Apr 25, 2019 04:25

Te luknje poglej notri kaj je sploh in mogoče poslikaj. Če je zadeva tako kot pri tebi pod vodo po tem mora biti cev na notranji strani speljana gor čimvišje potem pa nazaj dol oziroma kamor gre.

Voda s palube oziroma kokpita bi morala biti speljana pa direktno ven, ne v kalužo.. To je po moje nekaj narobe kar se teh cevi tiče zvezano.

Maš mogoče user manual od čolna? Te quicksilverji imajo navadno kar dobre manuale priložene.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Lemmis
Desetnik

OdgovorNapisal/-a Lemmis » Če Apr 25, 2019 15:27

kasaudio napisal/-a:Voda ki se nabere na pohodnih površinah v čolnu (zgornji nivo dna) - sem spada tudi deževnica, naj se nebi odvajala preko kalužne črpalke. Namen kalužne črpalke, je da reši čoln pred potopitvijo/zalitvijo motorja, v kolikor pride do vdora vode tja. Imam nekašen občutek, da je pri tvojem čolnu nekaj narobe - če se kalužna ni zalaufala takrat ko je zalivalo motor in se zalaufa takrat, ko pereš čoln.

Crpalka deluje avtomatsko, ko ima kontakt. Ko smo zalili motor, smo bili sidrani, ko pa sem motor vklopil, je avtomatsko zacela crpati - mnogo prepozno in prepocasi. Sicer lahko crpalko vklopim manualno. Ali se lahko odtok vode (te, ki pravite, da se naj nebi odvajala preko crpalke) uredi bilokako drugace? Glede na izkusnje bi seveda omenjene luknje rad zamašil. Hvala!
Lemmis
Desetnik

OdgovorNapisal/-a Lemmis » Če Apr 25, 2019 15:31

AEgir napisal/-a:Te luknje poglej notri kaj je sploh in mogoče poslikaj. Če je zadeva tako kot pri tebi pod vodo po tem mora biti cev na notranji strani speljana gor čimvišje potem pa nazaj dol oziroma kamor gre.

Voda s palube oziroma kokpita bi morala biti speljana pa direktno ven, ne v kalužo.. To je po moje nekaj narobe kar se teh cevi tiče zvezano.

Maš mogoče user manual od čolna? Te quicksilverji imajo navadno kar dobre manuale priložene.

Problem je, da je coln garaziran na Bracu, zato trenutno ne morem do slik in prav tako navodil. Kaj bi se zgodilo, ce bi luknje zamasil? Bi bila crpalka dovolj, za odtok vode ali se zbira voda iz palube drugje? Ce je tako, kaj oz. vodo od kod potem v principu odcrpava crpalka? Hvala za pomoc!

Pa se nekaj: To, da so odprtine tako nizko pri vodi torej ni izjema in je primer pri vec plovilih?
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Apr 25, 2019 17:15

Na brunswick ravno za tvojega ni navodil ali pa jih jaz ne najdem.

Kolkr sm našel slike na netu so gor ene izjemno debele cevi za kalužo ali odtoke za tako mejhn čoln. Možn da ma to kaj za opravit s hlajenjem.

Kakorkoli da bi jih kar zamašil mislim, da je zelo slaba ideja. Najprej moraš razumet čemu to služi pol pa al kontra sifon narest da voda ne more not al pa zatesnit kjer pušča ker po moje če bi bile te luknje kritične nebi bile tako nizko na krmni steni.

Slika
Panty Dropper
Višji vodnik

OdgovorNapisal/-a Panty Dropper » Če Apr 25, 2019 20:50

Pozdravljen,
če potrebuješ pomoč, sem na Braču in lahko grem pogledat tvoj čoln in poslikat. Sporoči mi na ZS
Lp
Kofi
Poročnik korvete

OdgovorNapisal/-a Kofi » Če Apr 25, 2019 23:29

Lemmis napisal/-a:Crpalka deluje avtomatsko, ko ima kontakt. Ko smo zalili motor, smo bili sidrani, ko pa sem motor vklopil, je avtomatsko zacela crpati - mnogo prepozno in prepocasi. Sicer lahko crpalko vklopim manualno. Ali se lahko odtok vode (te, ki pravite, da se naj nebi odvajala preko crpalke) uredi bilokako drugace? Glede na izkusnje bi seveda omenjene luknje rad zamašil. Hvala!

Črpalka mora biti priklopljena direkt na baterijo. Če se vklopi šele ko vklopiš motor, je narobe vezana.
Kofi
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Apr 26, 2019 09:14

Kje pa črpalka meče vodo ven? Skozi tidve luknji zadaj?
Uporabniški avatar
goahead
Admiral

OdgovorNapisal/-a goahead » Pe Apr 26, 2019 09:46

Pod vodno gladino še nikoli nisem videl, da bi bile speljane cevi za odtekanje vode, niti drenažne niti kalužne. Mogoče so bili na tem čolnu kdaj montirani grom izpuhi,.....sej je glupa hipoteza, vendar glede na lokacijo mi to sliči ravno na to.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Apr 26, 2019 09:49

Sam majo vsi 610 cruiserji te "porte".. Škoda da ni navodil na netu, me res zanima kaj so to skvačkal.

Slika
gs nautica
Kontraadmiral
Kraj: GROSUPLJE-KRK

OdgovorNapisal/-a gs nautica » Pe Apr 26, 2019 19:57

To mora biti odtok deževnice/vode iz kokpitu. Sem 99,9%. Iz teh cevi slana voda ne sme teči v motorni prostor. Nikakor. Morda je kdo narobe nataknil nazaj...
Mirno morje.
gs nautica
Kontraadmiral
Kraj: GROSUPLJE-KRK

OdgovorNapisal/-a gs nautica » Pe Apr 26, 2019 20:01

https://www.njuskalo.hr/image-w920x690/ ... 994373.jpg

Pokrova na levi in desni strani na tleh, tja se odteka voda. Po zelenih ceveh pa naj bi bila speljana v morje. Moja logika.
Mirno morje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost