Vezanje na obalo - škripec

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Ignac
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 19:37
Kraj: Ljubljana

Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Ignac » Po Jun 10, 2019 14:46

Pozdravljeni,

nevem če sem ravno zadel temo. Do letošnjega leta sem imel vedno gumenjak zelo blizu obale in je bil gumenjak vezan samo na bojo in obalo in ko sem želel do gumenjaka se se lahko sprehodil do njega odpel vrvi in se pognal naprej.
Od letos naprej bom moral imet gumenjak malo dlje od obale. Lani sem opazil mojstra,ki je gumenjak s vrvjo pripeljal od obale in do obale stran samo z vlečenjem, brez nobenega plavanja.
Predvidevam, da je to na nekakšnem škripcu ?
Mi lahko prosim kdo svetuje kako se to zveže, saj nisem našel niti s stricom Googlom (saj niti nisem vedel kaj napisat) in niti s knjigo za izpit (ja sem jo izbrskal iz podstrešja :) ).
Vsaka informacija bi bila dobrodošla, pa tudi kaj vse je potrebno dodatno kupiti poleg vrvi.
Na zadnjem delu sem si letos tudi naredil dva uhlja, ker to sem se spomnil, da je imel gospod v uporabi oba zadnja uhlja.

P.S: off topic vprašanje. Domačin mi je odstopil svoj vez (isto homemade), ki ga ne uporablja več ker je v svojih leti (dokazano da je njegova). Gospod trdi, da ni treba nič javiti na kapitaniji. A mogoče kdo ve ali je to res ali ne ? gre za okolico sv. filip i jakov. Ker do sedaj sem imel vedno na isti poziciji poleg kampa, kjer je bilo vse precej po "domače". Tam je bilo pomembno samo, da nisi oviral kopalcev :)

Hvala vsem za pomoč
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a franc5e » Po Jun 10, 2019 14:59

veš kako je ponavadi, domačin, svoj vez pred svojo vikendico, če pa bi vsi v kampu imeli take škripce....hm, nisem jih še videl, jaz plavam....lp :D
Ignac
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 19:37
Kraj: Ljubljana

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Ignac » Po Jun 10, 2019 15:07

Živijo,

sej ne vem če je bil škripec. Ker po vodo ga na žalost nisem šel gledat.
Imel je isto zavezano na bojo in na obalo kot jaz. Potem je vrv na obali odvezal in potegnil vrv, čoln se je bližal obali vrv pa se je daljšala od boje stran.
In tako je čoln prišel do obale, se je usedel in nato s vrvjo nato spet povlekel do boje, odvzel vrni (spredaj in zadaj), jih zvezal skupaj in lepo šel s čolnom naprej.

To ni bilo na vikendu, ampak med množico čolnov na obali (vendar je imel prosto pot do obale, no pač zadnji v vrsti).
klemzi
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Sr Apr 16, 2008 15:24
Kraj: trzin

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a klemzi » Po Jun 10, 2019 15:52

Ni nobenega škripca. Samo sprednja vrv ni privezana na bojo ampak je samo speljana preko boje in se veža na obalo.

lp Klemen
Ignac
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 19:37
Kraj: Ljubljana

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Ignac » Po Jun 10, 2019 16:00

Torej če prav razumem, na sprednjem delu zavežem vrv -> skozi bojo -> do obale (rinke) -> in nato zavežem na zadnji del čolna ?

Odvečno vrv potem zavežem pri obali, ko pa rabim samo odvežem, potegnem in bi moralo delovati ?

Se opravičujem če so to laična vprašanja :)

Hvala
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jun 10, 2019 16:35

Naredi tako, da ne bo nobena vrv ogrožala plovbe in plavanja med čolnom in kopnim :wink:
Torej, po dnu! Z malo domišljije bo šlo. Pride pa škripec ali dva vsekakor prav.
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 878
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a sova » Po Jun 10, 2019 16:42

Tako nekako naj bi zgledalo. Zelo poenostavljeno narisano.Na tak način sem videl pred par leti, je imel en domačin privezano. Je pa tako kot sta že klemzi in Marchi napisala.
Slika

lp.
Ignac
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 19:37
Kraj: Ljubljana

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Ignac » Po Jun 10, 2019 16:46

Super. Hvala vsem za pomoč in hiter odgovor.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Jun 10, 2019 17:11

Ni treba iti z vrvjo dol do sidrnega kamna. Dovolj je, če daš vrv skozi dovolj močno uho na boji, ne delat škripčevja, bo zaribalo. Ampak to ni vse. Če boš kar tako na to žičnico privezal čoln ti bo guncalo sidrni kamen in čoln bo trpel, zato je bolje na tej žičnici napravit vozel v katerega vpleteš vsaj 5 m, bolje 10 m dolgo stransko vrv na koncu katere je zanka ki gre skozi bitvo na čolnu. Ta vozel mora biti dovolj debel, da ne gre skozi uho na plovcu. Ko potegneš čoln do vozla točno veš, da si na koncu.
Mi smo na tole žičnico napravili dve zanki-vozla:
- v enega je bila vpletena dodatna vrv za vezanje gliserja.
- druga zanka je bila namenjena vezanju na obalo.

In v vsakem primeru veži čoln le za premec, nikakor na krmo, da se bo lahko sam zavrtel v valove, če bo nuja. Tako vezanje kot ga je skiciral Sova je smrt za plovila v neurju! Dobro se spominjam neurja v Straškem na Pagu, ko so preživeli le tisti gliserji, ki so bili ohlapno vezani za premec. Vse ostale, ki so bili "orenk" pritrjeni na premec in krmo je potopilo, ali zmetalo na obalo in bilo jih je vsaj 10. Takrat je kompletno zrušilo prvi dve vrsti šotorov ob obali, ampak vseeno-ohlapno privezanih na premec je bilo kakih 5 in so vsi preživeli brez praske.

Ampak nekje sem bral, da hrčki konkretno kaznujejo vsako vezanje gliserja na obalo.
entrenous71
Poročnik fregate
Prispevkov: 68
Pridružen: Če Mar 10, 2016 15:44

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a entrenous71 » Po Jun 10, 2019 18:32

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 11, 2019 00:10

entrenous71 napisal/-a:https://www.duckworks.com/product-p/dw-anchorbuddy-parent.htm

Ja, tale elastika je za eno sezono, potem pa ... finito :wink:

@SR290 Recimo da štrik ne sme plavat na površju, ker ovira promet!?
Dimen
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Sr Dec 29, 2010 11:57

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Dimen » To Jun 11, 2019 06:41

SR 290 napisal/-a:zato je bolje na tej žičnici napravit vozel v katerega vpleteš vsaj 5 m, bolje 10 m dolgo stransko vrv na koncu katere je zanka ki gre skozi bitvo na čolnu. Ta vozel mora biti dovolj debel, da ne gre skozi uho na plovcu. Ko potegneš čoln do vozla točno veš, da si na koncu.
Mi smo na tole žičnico napravili dve zanki-vozla:
- v enega je bila vpletena dodatna vrv za vezanje gliserja.
- druga zanka je bila namenjena vezanju na obalo.

In v vsakem primeru veži čoln le za premec, nikakor na krmo, da se bo lahko sam zavrtel v valove, če bo nuja. Tako vezanje kot ga je skiciral Sova je smrt za plovila v neurju!


Bi lahko prosim skiciral, ne znam si predstavljat. Hvala
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Jun 11, 2019 14:24

Še moj vidik:

Trajni vez čolna na bojo in obalo je primeren v marinah ali pristaniščih oz. v urejenih sidriščih. Med drugim to pomeni, da je takšno sidrišče zaščiteno pred močnimi bočnimi valovi in vetru. Med drugim to tudi pomeni, da so vsi čolni vezani na enak način, saj le tako ne bodo nekontrolirano tolkli med seboj. Tako imam tudi sam vezan čoln. Ne uporabljam nobenega škripčevja, vse skupaj je enostavno izvedeno z eno dolgo vrvjo, ki gre okrog ušesa na boji, z enim koncem na premec čolna. Drugi konec gre na obalo in ima ušesa za krajšanje. Dve krajši vrvi držita čoln na krmi. Čoln se da potegnit bližje in normalno vkrcat.

Obstajajo tudi bolj sofisticirane rešitve z raznimi škripci, vendar tudi tako na simpl funkcionira za 30 dni v letu.

Zadeva v raznoraznih divjih sidriščih, ki jih je še vedno precej, ni izvedljiva. Nemogoče je narest, da bo čoln sigurno držalo na obalo in da vrv ne bo ovirala drugih plovil oz. kopalcev. Če že, bo to magnet za nekoga bezobraznega, ki mu bo zaradi te vrvi poču živc in se bo znesel nad čolnom. Poleg tega bo tudi problem pri bočnih valovih/vetrovih, če zadeva ni zaščitena.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 11, 2019 15:19

Tako kot je narisal sova, samo da krma ni vezana nikamor. Vezan je samo premec, ki se obrača po vetru. Vrv je krožna, dvojna dolžina + globina + rezerva za vozljanje na obalo.
Vrv za vlečenje gre do obale po dnu, prosti del se pa tudi potopi, ko ni obremenjen. Seveda ne sme biti plavajoča vrv. Vrv lahko na obali privežeš na več načinov, pač izbereš takšnega, ki najbolj ustreza, da ne moti nepridipravov.
Ko čoln vlečeš proti obali, sprostiš del vrvi, ki je šla po dnu in čoln potegneš k sebi z drugim koncem. Ko čoln odklopiš, vrv potone. Najbolje je imeti na vrvi močan karabin, na katerega priklopiš čoln. Lahko uporabiš škripce lahko večje rinke, samo da vrv lepo drsi.
V primeru vetra in valov, je čoln vedno s premcem obrnjen proti valu, razen če zaliv ni "posebne sorte".
Seveda pa ima vse svoje meje, tako da čolna ni priporočljivo vezat v povsem nezaščitne zalive.

Mislim, da smo malo zmešali različne načine privezovanja.
Originalno vprašanje sem razumel kot vez čolna stran od obale, na boji, z možnostjo, da ga privlečeš do kopnega s kopnega.
Ne vez na pomol ali kak drug vez na obalo.
Ignac
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 19:37
Kraj: Ljubljana

Re: Vezanje na obalo - škripec

OdgovorNapisal/-a Ignac » To Jun 11, 2019 21:24

Ja tako je, spraševal sem za vez na bojo z možnostjo, da povlečem do obale. Ne gre za privez v marini oz. v urejenem pristanišču. Privez mi je dal starejši gospod, ki ga je uporabljal sam.
Kolikor imam v spominu se je čoln katerega sem opazil, da ima ta način priveza tudi malo premikal s tokom, vendar še vedno je bila neka varnost zagotovljene , tako da je najbrž kljuboval tudi malo slabšemu vremenu.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti