KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a jozko » Ne Nov 17, 2019 20:13

igorb napisal/-a:...in to je priporocljivo je da sidramo v vodi

:lol: :lol: :lol:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Kristijan » Ne Nov 17, 2019 20:39

Pa da je dovolj vode pod barko :D
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Nov 18, 2019 17:59

Vsaj pod kobilo pr jadernici je fajn če je tud ko si v dolini vala in v huuuudi oseki vsaj 10 centi vode.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Nov 20, 2019 11:01

Ni nujno sidrat v vodi.

Jaz sem že sidral na suhem.

Na kanarskih otokih sem šel s tenderjem na peščeno plažo. Prišel sem v času srednjega nivoja morja.
Potegnil tender da je špica tikala obalo. Morsko dno je bilo skoraj položno. Po kaki uri se je morje toliko odmaknilo da je več deset metrov okoli čolna bil pesek.
Ker smo bili lačni smo šli jest v bližnjo restauracijo. Vedel sem, da se bomo zavlekli in sem vrgel ven iz čolna verigo in sidro na suho mivko.
Ko smo se vrnili je morje toliko naraslo, da je čoln plaval zavezan na sidru.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Štopl
Naddesetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: Pe Avg 23, 2019 15:15

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Štopl » To Jun 08, 2021 08:14

Super tema, polna koristnih informacij.

Kaj pa sidranje s privezom krme na obalo?
Opazil sem, da se uporabljata nekako dva pristopa. Nekateri sidro vkopljejo in verigo sidra močno napnejo (podobno kot mooring) s priveznimi krmnimi vrvmi. Predstavljam si, da s tem omejiš nihanje premca levo/desno vendar pa je posledično verige na dnu zelo malo ali nič.
Drugi pa podobno kot pri "navadnem" sidranju pustijo na dnu precej verige (krmnih vrvi ne napenjajo preveč močno) vendar s tem premec ob bočnem vetru precej niha.

Vem, da verjetno ni enega pravega pristopa ampak me zanima kakšen način se je pri vas izkazal za najbolj uspešnega?
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a H2O » To Jun 08, 2021 08:36

V Grčiji večinoma ni muringov in je treba sidrati tudi v pristaniščih. Mi smo prišli v Gaios na otoku Paxosu zvečer in smo dobili zadnji prosti privez na rivi. Spustili smo kakšnih deset metrov verige, zjutraj smo pa morali odvezati in odsidrati barko, da so lahko sosedje izpluli, ker smo položili svojo verigo čez njihovo. Pa nismo bili edini. Celo jutro je bil direndaj z odpletanjem verig.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jun 08, 2021 16:46

Drugač pa..sta se dobila dva jadralska stručkota,oh in sploh napalena morjeplovca,sidraša, da jih obla ne premore..u Kuklici.Piha burica in jasn vsak se faaaajn prsidrata s svojimi jasn tanartabuljšimi sidri tko enih 15 m narezrazn in jasn škafe skup potegnata z vrvjo.. in se prpasata,de je blo laži iz ene barke na drugo lest..ti jarca pol pa ena štorija ,pa druga pa mal posplahneta pa čakata, de se večera iskuva..in priča za pričicom pada noč,luna vetrc obrne in neopazno nerazdružljivo poveže barčici ,tko da jih tud 100 vozlu juga ne odmota..No rano u pola 12, bi pa šla ta dva vseznalca ..se probata odsidrat pa sta barki vedno bolj nos tišali skup..in pol je en spustu u 4 m vode ene 40 m ketne ,da je drug nekak vse prvleku na svojo barko in razmotu nekako..Kaj bi bilo pa ob pravem vetru, si pa sami film namalite..Torej magar 5 bark na boku LE ENO SIDRO V MORJU.Če piha močneje, pa jasn narazen in vsak sidra..sicer so razni ropoti in udarci po križih,zajlah,vindeksih stalnica.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a hrošč » To Jun 08, 2021 18:04

H2O napisal/-a:V Grčiji večinoma ni muringov in je treba sidrati tudi v pristaniščih. Mi smo prišli v Gaios na otoku Paxosu zvečer in smo dobili zadnji prosti privez na rivi. Spustili smo kakšnih deset metrov verige, zjutraj smo pa morali odvezati in odsidrati barko, da so lahko sosedje izpluli, ker smo položili svojo verigo čez njihovo. Pa nismo bili edini. Celo jutro je bil direndaj z odpletanjem verig.

Tole me je spomnilo na sidranje na Hydri oz. Idri v Grčiji, samo potencirano, sidranje v vrstah...in potem jutranje odmotavanje...

Normalno, sidro-obala
Slika

Grško normalno, sidro-barka-barka-barka-obala :mrgreen:
Slika

Ko smo bili mi tam, je bilo ene 5 vrst, pa žal ni primera na historiatu od google maps :D
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a omas » Po Jun 14, 2021 08:58

Vsi sidramo s pemcem v veter, tale gospod pa s krmo. http://waeshael.com/waeshael.com/Anchors.html
Zanimivo branje in ima kar nekaj dobrih argumentov. Ta je dober ko pravi, vedno ko je barka s premcem v veter nam jo skusa obrnit. Isto se dogaja na sidru in posledicno cuka cel cajt verigo - sidro. Če je barka s krmo v veter tega cukanja ni.
Malo za debato...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jun 14, 2021 09:30

Pa veliko večji je upor vetra v krmo in posledicno bolj obremenjeno sidro...
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Galex » Sr Jun 30, 2021 20:39

rabil bi nekoga, ki se res spozna na sidranje in obnašanje čoln na sidru ...naj me kontaktira na ZS...rabim par nasvetov...hvala
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jun 30, 2021 21:58

Toplo vodo ti bomo vsi po malem prdal..vsak bo povedu da je narbul prou tko ku on dela,da je daleč pred vsemi njegovo sidro..jaz imam mantus in veš de za 3 klase vse presega..da neb kdo upu kej drgač rečt...vode..ja dost je mora bit.pod kobilo in pod petam.teža ketne..s štriki nebi sidru več od 5 m čolna, ketna je zakon..še okol vrata mamo ketne ne štrike alo..teža ..ko na trr več k je buli je 5 kratno globino se ketne odrola je tko jasn smo že trobl najmajn meljonkrt..uteži fensi včas napot sidranja se navadiš ko s peciklam vozt pa supat...z kilometrimo oz številom sidranj..
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Galex » So Jul 03, 2021 11:55

problem imam s sidranjem v vetrovnem vremenu...povedal bom po domače...
Ob vetrovnem vremenu, se ponavadi barke poravnajo s smerjo vetra in načeloma mirujejo...moja barka pa začne takrat "šaltat" in to precej...dejansko mi rit barke odnese v eno smer in potem barka naredi cel hod tudi po 20m...ko pride do točke, ko ketna ne pusti več jo močno našpona in barko s sunkom obrne v drugo smer...in potem naredi barka cel hod v drugo smer, ko jo spet ketna našpona...in ponovi vajo...potem neha in spet začne...to zategovanje je tako agresivno, da dejansko ni mogoče spat na barki oz podnevi kozarce zmeče iz mize...

Čoln je 7m
Uporabljam bruce sidro (ki ga ob teh manevrih ne premakne)
Uporabljam le ketno brez špage
poskusil sem dat manj ketne noter (globina x2) pa tudi več (globina x4) isti šmoren

bral sem, da se tega ne da rešit...da lahko omiliš, da daš 2 sidri v razmaku 60 stopinj.
Razmišljal sem, da bi še iz Krme dodatno sidral (mooring) ampak v nočeh z vetrom je to riskantno poleg drugih bark...

Tega problema še nisem imel in mi gre malo na živce ...pa me zanima če je kdo že imel podoben problem...
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jul 03, 2021 21:22

Morda je temu vzrok prelahka sidrna veriga. Po verigi spusti z vrvjo dodatno uteź in poročaj.
LP Iztok
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: KAKO VARNO SIDRATI - VSE KAR MORATE VEDETI O SIDRU IN SIDRANJU

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jul 04, 2021 10:05

10 kilska utež reši problem amortiziranja..lahko jo dobiš pr meni za 40 e al se pa sam pomučiš z kalupom,vliješ svinec,pobrusiš,hakl mora imet oz rinko in pobarvat jo je treba ,da črte ne pušča.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti