osovina

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Nov 03, 2019 12:45

Če bi dolfe zasedel moskvo pred strupenim mrazom bi bla zgodba precej drugačna.

Slovenski tehnični izrazi so fini za tlele mal po forumu pametit pa za šolo, če si profesor. Za vse ostalo ni, je treba hrvaške pa angleške izraze uporablat če hočeš, da te kdo razume.

S čemrkoli se v tehničnem smislu ukvarjaš, je Slovenija slepa ulica umes pa mogoče kakšen "mojster" z zlatimi rokavičkami. Za strojne storitve se jaz sploh ne trudim več v Sloveniji, vozim vse v hrvatijo. Tam naredijo za 30% slovenske cene in brez "to se pa ne da".
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a weta » Ne Nov 03, 2019 12:46

Tolmacenje, ki bi ga vsak teleban moral razumeti je, da gred prenaša moment, os pa ne.
Torej, večina denimo govori, da ima avto polosovine, kar je narobe, ker so to polgredi, ker prenašajo moment iz menjalnika na kolo. Enako je pri colnu, kjer motor preko gredi poganja propeler. Os pa je recimo pri vagonu, ko sta kolesi pritrjeni na os, vse skupaj pa se vrti, ko se vagon premika. Razne osi so tudi v menjalnikih, kjer se navor prenasa zgolj preko zobnikov, je pa v menjalniku tudi vec gredi, najmanj vstopna in izstopna gred....
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Nov 03, 2019 12:59

lejte ali poglejte,moja nona je bila aleksandrinka,govorila je menda italijansko anglesko francosko in arabsko,vendar ker se v svobodi oz se je to nekako zanikalo ker v svobodni drzavi menda ni bilo zazeljeno da bi otroci vedeli kaj kdo zna ali znali jezike se mi vnuki nismo nikoli naucili.anglescino me je v osemletki ucila tovarisica ki je kot sedaj gledam tudi sama nikoli ni znala oz nas ni znala naucit,tako da je bil to eden izmed bolj osovrazenih predmetov na podezelju,srbo hrvatsko so me naucili stripi, in jla italijansko sem se naucil na tv,imeli smo ljubljana 1in 2 vcasih tudi koper in ene 20 italijanskih postaj,pozneje ko sem odsel v tujino sem se bil pac primoran nauciti jezikov.
kar se tice izumiranja jezikov moj otrok zivi in dela v tujini,parkarat na leto pride domov in tokrat proletijo njegovi prijatelji iz slovenije in tudi od drugot,in tokrat je uradni jezik v nasi hisi anglescina.tako pac je,v sluzbi je uradni jezik anglescina tudi ce si dopisujem z rusom ali turkom nemcem ali francozom.Slovenscina je jezik moje kulture in ne verjamem da bo enkrat izumrla verjetno se bo spreminjala,vendar ne bo izumrla.
in tudi jaz ko govorim govorim bi se reklo po domace oz v dialektu ki sem se ga naucil kot otrok ne zdi se mi primerno da bi se trudil pravilno slovensko ker pri nas doma smo zmeraj govorili nas dialekt oz primorsko.
kaj je sploh slovenski jezih in kje je slovenski jezik aji je doma v prekmurju,mariboru ali ljubljani,kopru ali je doma samo v knjigah,primorci imamo za izvijac mnogo besed nikoli pa nisem slisal da bi kdo komu v delavnici rekel :podaj mi izvijac,sem veckrat slisal dej kacavit,dej sraufacinger.
in tako naprej
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Ne Nov 03, 2019 13:49

Weta, polosevina ki jo nekateri imenujejo(kar tud mene jezi) je ne polgred ampak pogonska gred kolesa.
Igorb, pa vseeno tipkaš lepo slovenščino ki jo razumemo (skoraj) vsi (skoraj je za tiste ki ne znajo ali nočejo znati slovensko). Tudi jaz z znanci govorim po domače. Če pa vstopim v področje kjer predpostavljam da kdo nebi razumel vseh besed pa se trudim govoriti do neke mere knjižno da bi vsak lahko razumel. Vse je v glavi. Kdor ima željo najde pot, kdor pa ne pa izgovor.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4397
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Nov 03, 2019 14:01

Aegir,

Tudi Nemci ločijo med aksami in velnami (Kakor se pogovorno imenujejo tudi v naših koncih, kurblvelna je verjetno široko razširjena tudi drugod po Sloveniji.), angleži imajo, axle in shaft.
In po papagajsko se zopet ponavljam, da ne razglabljam o knjižnem jeziku, temveč o dveh različnih strojnih elementih. :mrgreen: Mene slengi in narečja nič ne motijo, rad pa vem, da če naročim hruško, dobim hruško.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Nov 03, 2019 15:15

igorb napisal/-a:lejte ali poglejte,moja nona je bila aleksandrinka,govorila je menda italijansko anglesko francosko in arabsko,vendar ker se v svobodi oz se je to nekako zanikalo ker v svobodni drzavi menda ni bilo zazeljeno da bi otroci vedeli kaj kdo zna ali znali jezike se mi vnuki nismo nikoli naucili.anglescino me je v osemletki ucila tovarisica ki je kot sedaj gledam tudi sama nikoli ni znala oz nas ni znala naucit,tako da je bil to eden izmed bolj osovrazenih predmetov na podezelju,srbo hrvatsko so me naucili stripi, in jla italijansko sem se naucil na tv,imeli smo ljubljana 1in 2 vcasih tudi koper in ene 20 italijanskih postaj,pozneje ko sem odsel v tujino sem se bil pac primoran nauciti jezikov.
kar se tice izumiranja jezikov moj otrok zivi in dela v tujini,parkarat na leto pride domov in tokrat proletijo njegovi prijatelji iz slovenije in tudi od drugot,in tokrat je uradni jezik v nasi hisi anglescina.tako pac je,v sluzbi je uradni jezik anglescina tudi ce si dopisujem z rusom ali turkom nemcem ali francozom.Slovenscina je jezik moje kulture in ne verjamem da bo enkrat izumrla verjetno se bo spreminjala,vendar ne bo izumrla.
in tudi jaz ko govorim govorim bi se reklo po domace oz v dialektu ki sem se ga naucil kot otrok ne zdi se mi primerno da bi se trudil pravilno slovensko ker pri nas doma smo zmeraj govorili nas dialekt oz primorsko.
kaj je sploh slovenski jezih in kje je slovenski jezik aji je doma v prekmurju,mariboru ali ljubljani,kopru ali je doma samo v knjigah,primorci imamo za izvijac mnogo besed nikoli pa nisem slisal da bi kdo komu v delavnici rekel :podaj mi izvijac,sem veckrat slisal dej kacavit,dej sraufacinger.
in tako naprej


sej to je napisano malo v šali? potem pa mulce naučite da lajajo namesto slovenščine, če je tako ali tako vseeno in je samo jezik za dialekt vse ostalo pa pomembnejše. pa h Italiji se nazaj priključite, mi bomo pa fojbe z betonam zasuli, pa je vse vsem ok. upam da ste se malce zmotili v zapisu.
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 577
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Nov 03, 2019 15:28

Lepa razprava o slovenskem jeziku. Tudi jaz ga imam zelo rad in težko gledam kako se spreminja in gre k neizogibnemu koncu. Čeprav sem ortodoksen Gorenjec in so mi vsa narečja pri srcu, pa se pri javnem pisanju še vedno zavzemam za knjižni jezik.

Pisati pa sem se lotil samo zato, ker sem prebral besedo “predpostavljam”. To je beseda, ki mene najbolj zbode, ker obstaja veliko kepša beseda “predvidevam”.

SR 290, tvoja tema je malo zašla iz “furma” a nič zato, ker je vseeno poučna. Lahko bi pa odprli temo, kjer bi ugibali pomen lokalnih narečnih besed, kot se recimo odkriva kje so bile posnete fotografije. Jaz jih imam kar nekaj na zalogi.

LP MKN

(Tudi MKN je kratica treh lokalnih narečnih besed)
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Nov 03, 2019 18:24

Jaz ne uporabljam besede osovina ampak polosovina je pa folklora. Čist vsi mehaniki kar jih poznam in jih ni malo, pravijo polosovini - polosovina. :D

Drgač pa k smo že glih pr neizogibnih koncih, a kdo ve za karkoli kar ne gre proti neizogibnem koncu?

Glede na to da vsakih 14 dni izumre en svetovni jezik, gre slovenščini kar dobro. Če ne kar odlično.
Nazadnje spremenil AEgir, dne Ne Nov 03, 2019 18:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Nov 03, 2019 18:28

vse kar ima začetek ima konec. brez konca ni začetka, neskončnost brez začetka in konca je samo v krogu.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Nov 03, 2019 18:33

KR3MN1 pri nas doma nismo nikoli lajali,in ne sodi drugih po sebi,mi smo se borili da smo sli proc od italije,in kar se fojb tice v fojbah so nasi in njihovi eni na drugih vmes so se kaksni drugi odvisno kdo jih je vozil vmes je precej let podlage,noter so ker nekateri niso znali biti strpni in so bili nestrpni,in ker so lajali eni na druge.clovek rabi tudi sirino srca,modrost razuma,to izraza z dejanji in jezik je samo sredstvo , pomembne so besede s katerimi se civilizacijsko izrazamo,mene zmrazi ko vidim mlade ljudi ,ki ne znajo rec dober dan,podelit nasmeska,biti prijazni odstopit starim ljudem stol ali jih spustit naprej v vrsti in tukaj Slovenci izumiramo,prvo kar pokoplje odnose je emocionalna inteligenca ko tega ni zacne narod izumirat.

lep pozdrav in brez zamere
Nazadnje spremenil igorb, dne Ne Nov 03, 2019 18:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Nov 03, 2019 18:36

Mi tudi lajamo doma. Moja je štajerka. In drži, da ne rabimo psa. :mrgreen:
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Ne Nov 03, 2019 18:41

je kdo kdaj rekel da ste lajali? predlagal sem da pa lahko, ker si opisal, da je vam slovenščina eno jebiveter narečje, ki ga znaš od malih nog, ampak ni vredno da bi ti, tvoji otroci ali tvoje okolje cenili, ter da ti je vseeno s kod in zakaj izhaja, pa da je vseeno kakšen je knjižni jezik. boš iz dialekta naredil nov jezik? Ker oprosti, jaz kot gorenjec tebe primorca ne razumem, tako kot ti mene najbrž ne, če bi govorila narečno.

in ne sodim po sebi. ne lajam. rad imam slovenski jezik. in če sem ti zaradi tvojih nerodnih besed stopil na živec, ej, ja zavestno sem in bom vsakič, ko bo treba. Lahko pa sedaj prebereš svoj zapis, pa boš videl kje si ga polomil ko si ga pisal. potem boš mogoče manj razburjen.

lep večer naprej.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Nov 03, 2019 22:25

Ampak ste me zajebal..sem hotu kej o aksah prebrat..
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Nov 04, 2019 15:22

Tole je prešlo v osnovnošolsko debato o neki zgodovini pa Hitlerju pa ruska fronta in Primož Trubar, to nima nobene veze s konjskim dirkam.
Začelo se je z osovino, akso ali kakor že pač je pa vsi vemo za kaj gre pa nehajte že filozofirat, sej ne boste nič novega pogruntal.Toliko pisanja za prazen NIČ.
mašinfirer
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Nov 04, 2019 16:54

Janez,

tu se ne bi strinjal da se gre za prazen nič, na žalost je odraz družbe do lastnega jezika. Slovenci bi morali biti bolj nacionalno usmerjeni, tako pa še lastnega jezika ne cenimo, ker naj bi bil nič vreden?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov