osovina

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Nov 04, 2019 17:32

Saj imaš prav, glede jezika, samo s tem naj se ukvarja šola in uči.Kateri jezik pa je prava Slovenščina, ko pa imamo cel kup dialektov?
Ampak pogonska os je še vedno pogonska os.Kaj pa imajo potem notranji motorji za prenos moči motorja na propeler, saj je bilo o tem govora, a ne. :| :wink:
mašinfirer
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Nov 04, 2019 18:12

Habibi in še vedno nisi povzel kaj je os in kaj gred. Pogonska je lahko gred. Os je pa lahko nosilna recimo. Še bo treba predrabljat da se bo prijelo...
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Nov 04, 2019 18:19

Meni je vseeno, al je gred al os, funkcija je ista.Nekdo mora poganjat propeler, no bomo videli, kdo bo to :lol:
mašinfirer
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Nov 04, 2019 18:30

glavna ali ročična gred prenaša vrtilno količino preko vztrajnika, na katerem je načeloma sklopka (avto npr.) preko križnega zgloba (ki vsebuje 2 osi) na kardansko gred, vzdolžne narebričene gredi spet na križni zglob (2 osi) na prirobnico glavne gredi menjalnika, kjer piramidno naloženi zobniki na gredeh (če ni v prestavi so zobniki na OSEH) prenašajo vrtilno količino na izhodno gred itd...

gred je vzdolžno torzno in ali upogibno obremenjena
os je samo prečno upogibno obremnenjena
osovina je beseda, uvožena iz bivše juge, in sploh ni slovenska!

gred prenaša vrtilni moment na njo pritrjene elemente
os vrtenje omogoča, kot recimo pesto na avtu, na katerega je nataknjen ležaj

gredi so pri večjih momentih velikokrat votle, ker vrtilni moment se prenaša lažje z večjo ročico, osi pa dejansko mehansko prečno obremenjene največkrat polne palice.

razne polosi etc...so izmišljotine zadnjih desetletij in razen pri ex-yu mehanikih nimajo nobenega pomena na tem svetu. v nemščini je to "Antriebswelle" in ne "Antriebsachse", v angleščini "Driveshaft" in ne "driveaxle"...ker gred je gred, in os os, mi smo pa mal posebni v vseh pogledih. sploh pa nikjer ni "halb-antriebsachse" ali "half-driveaxle".

smo pač butli, da sami sebi taka jajčka ležemo.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Nov 04, 2019 18:30

habibi Vll napisal/-a:Meni je vseeno, al je gred al os, funkcija je ista.Nekdo mora poganjat propeler, no bomo videli, kdo bo to :lol:


funkcija tudi približno ni ista.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Nov 04, 2019 18:48

En tolk kot čaj in kava sta isti funkciji. Oboje teče in ob obojem zabijamo čas(ponavadi) vse ostalo je pa kakor je. Eni ne razumeji eni pa nočejo razumet. Za sekirat se pa ni, ker ne bo pomagalo.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Nov 04, 2019 18:50

Ta debata nazorno pokaže, da balkanci tehnično še vedno tolčemo kamenje na nivoju kremenčkovih. Takrat je res bilo vseeno kako imenuješ os, saj so gred uporabljali izključno za kurjenje ognja in vrtanje korald za ogrlice. Ok kakšno sekiro so še navrtali z svedrom, ki je bil obenem gred, za vse ostalo so imeli osi.

Saj adrenalin in kokain sta menda tudi v isti funkciji, pa kladivo in heroin tudi menda podobno delujeta, ampak ne vem, če so to iste stvari.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a jozko » Po Nov 04, 2019 18:51

Marcel_Mastnak napisal/-a:Za sekirat se pa ni, ker ne bo pomagalo.


Kot kaže žal res ne :roll:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a admin » Po Nov 04, 2019 19:27

SR290 ima absolutno prav glede razlike med osjo in gredjo. Pač tehnični izraz za nek strojni element, ki pa ga tisti, ki niso strojniki ne ločijo oziroma so danes drugič slišali, da to ni isto. Drugič zato, ker sem o tem že pisal pred nekaj leti, verjetno pred kakimi 10 leti...

Osovina kot beseda je mogoče res z juga, ali pa tudi ne. Pač pogovorni izraz v navtiki. Spomnim se, da me je Kr en takrat ob mojem pisanju opomnil, da če bodo potem barke z gredjo imenovane "gredarji", hahaha. Se strinjam z njim, res je smešno, čeprav bi bilo pravilno.

Američani imajo to zadevo kar dobro razdelano in tam uporabljajo izraz SHAFT (gred) in AXIS (os). Za gred je vedno beseda o shaft-u, kar je pravilno.

Ni pa tole edina cvetka, ki jo imamo v našem jeziku v strojništvu!!! Pa nemci niso tukaj nikakršni imuni! Hočete primer?
Ste že kdaj videli čisto običajen sveder? Kako se mu reče po nemško? No ja, "spiralbohrer"! In kje je kdo videl spiralo na svedru??? Spet je kup laikov, ki se jim to zdi res spirala, vendar če si malo s tehničnega področja in če nisi prešprical ure matematike v srednji šoli (tudi gimnaziji), potem veš da je spirala ravninska krivulja (lep primer je recimo vzmet v starih urah), vijačnica pa je prostorska krivulja (primer vzmeti v kemičnem svinčniku, na avtomobilu, itd)! Tukaj tudi mi grešimo, ker verjetno prevajamo iz nemščine in tudi pri nas slišiš "spiralna vzmet", čeprav je govora o vijačni vzmeti (npr. pri avtomobilu). Angleški nazivi so "Spiral" za spiralo in pa "Helix" za vijačnico.

Povzetek vsega tega je, da je pogovorni jezik enostavno napačen! Včasih uporabljamo tujke, drugič pa besedo za nekaj podobnega, kar pa je v strokovnem pogledu narobe. Os za pogon plovil je pač pogovorni izraz.
Osebno sem se pred 15 leti ZEEEELLLLLOOOO trudil, da bi zadevo v navtiki spremenil! Na temo os in gred sem imel 1 urni sestanek na reviji Val z g. Gabrijelčičem. Potem sem imel pol urni sestanek s tehničnim pojasnilom vsega s sedaj že pokojnim g. Mitkom Ivanovskim (takratni novinar revije Val za večja plovila). Oba sta me gledala kot da sem padel z neba in da nekaj nabijam v tri dni. Končalo se je v prijateljskem tonu, vendar spremenilo se ni nič!

Še malo o tem kako sem pisal jaz... O osovinah in oseh ni bilo govora!!!
http://www.morjeplovec.net/predstavitve ... a-44-test/
http://www.morjeplovec.net/predstavitve ... dstavitev/
http://www.morjeplovec.net/predstavitve ... a-jadranu/
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Nov 04, 2019 19:39

Pri svedrih se motiš kar se tiče nemščine. Gre se za namensko poimenovanje, steinbohrer, kernbohrer, spiralbohrer kjer je opis delovanja opis orodja.

In osovina ni slovenski izraz. Če je vseeno da je Oosovina in ne os, potem je tudi gred os in Elisa propeler
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Nov 04, 2019 19:45

Vijačnica je vrsta tridimenzijske spirale. :wink:

Zanimivo bi bilo na kakem podobnem angleško govorečem forumu pisat o propaxle namesto o propshaft. Če te ne bi popolnoma zignorirali, bi bil verjetno deležen prav zanimivega odziva, ki si ga nihče ne želi, tu je pa vse zbanalizirano na borbo za slovensko besedo, čeprav to sploh ni. Je izključno tehnična debata o dveh popolnoma različnih strojnih elementih.
Nazadnje spremenil SR 290, dne Po Nov 04, 2019 19:53, skupaj popravljeno 1 krat.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Nov 04, 2019 19:50

V bistvu če ni cilindrična lahko o evolventi govorimo 8)
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Nov 04, 2019 19:54

Veliko je takih izrazov in še več izpeljank. Tudi računalničarju bi oči križno potegnilo če bi kdo enačil ram in hdd ker je oboje podobno da shranjuje podatke...
kot sem že na začetku omenil tudi mene moti mešanje antikavitacijske plošče(ki je izmišljena) z antiventilacijsko ploščo nad propelerjem.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Nov 04, 2019 19:57

@kr3mn1;
Al pa ne. Evolventa je le ena od spiral, ki jo narišeš z nitjo, ali pa si v Mb pri Flaškerju (Če je še živ.) glavo razbiješ preden numerično rešiš evolvento na njegovem izpitu.

@Marcel;
Pri ventilaciji in kavitaciji si na trhlih nogah. Dokler ima zračni plašč okrog propelerja majhno energijo je ventilacijski, Ko zaradi nepravilnosti pride do prevelikih točkovnih energetskih skokov imaš poleg ventilacije še kavitacijo, ki ti implodira propeler.
Možno, da včasih niso znali določit oblike pete in propelerja, zato so dali gor antikavitacijsko ploščo, ki je preprečevala ventilacijo in z njo za tiste čase obvezno kavitacijo. Ne vem, ugibam.
Nazadnje spremenil SR 290, dne Po Nov 04, 2019 20:05, skupaj popravljeno 1 krat.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: osovina

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Nov 04, 2019 20:05

Izračunati ali narisati sta dva svetova

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov