Hitrost čolna v morski in sladki vodi

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

Re: Hitrost čolna v morski in sladki vodi

OdgovorNapisal/-a atilone » Če Jun 10, 2010 03:45

mravla74 napisal/-a:Ali čolni v morski vodi dosežejo večjo hitrost in prej zglisirajo kot v sladki vodi? Baje zaradi večje gostote morske vode saj s tem čoln ni toliko vgreznjen v vodo. Pa tudi potisk propelerja bi naj bil zaradi večje gostote boljši z manj zdrsavanja. Koliko bi se to naj poznalo razlike v končni hitrosti?


Vse povedano, večkrat ponovljeno.
Osnovno vprašanje pa je tukaj zgoraj !!
Brez drugačnih propelerjev in mičov, pičov itd.
Torej Isti čoln isti propeler isti motor, Bouton govori iz lastnih izkušenj in je meril z istim čolnom istim......... ! Pa je bil hitrejši v morju in se mi zdi , da je to zadovoljiv podatek za vprašalca. Brez velike filozofije, je dobil njemu potreben podatek.
Slootack je googlal in našel, da je razlika pri tekmovalnih gliserjih le 3-4 % pri hitrosti, kar sploh ni omembe vredno, ker vprašanje je podano za normalni čoln.
To bo pa verjetno narobe, kar sem jaz pisal. V morski vodi, je potrebna večja moč zaradi gostote vode. In če imaš bolj malo konjenice, ji vzame trdnejši "fluid" več moči, ker pa je nima od kot vzet, je po logiki tako plovilo majceno počasnejšo v morju. Govorim za razne štirke petke itd, torej manjše motorčke po moči. No za napačno tolmačenje , se opravičujem :) .
LP
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Če Jun 10, 2010 03:54

atilone napisal/-a:Če primerjam plavanje v morju in v bazenu, si v morju hitrejši, ampak za poteg vode pod sabo ( kravl) potrebuješ več moči kot v sladki vodi.
Enako je pri plovbi. Če imaš malo manj konjenice, se pozna, pri konkretnem plovilo, pa bore malo.
LP


No to je ta moj "napačen" odgovor. Sem mislil da Mravla hoče podatek za Jadran in enako plovilo. Obžalujem, da nisem razmišljal o menjavi propelerjev in plovbi po sladkih Ameriških jezerih. Se še nisem vozil tam in ko se bom , poročam :) .
LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: modro morje in 5 gostov