Yamaha 310s

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

dejansports
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: So Jul 13, 2013 23:13

Yamaha 310s

OdgovorNapisal/-a dejansports » Sr Avg 07, 2013 22:15

Živjo

Zanima me če kdo pozna kvaliteto gumenjaka Yamaha 310s in priblizno kakšno življensko dobo naj bi imeli taki čolni, kako se obnesejo na morju. Zanima me tudi za motorje Yamaha in sicer 5KM gledal sem letnik cca 1980 ki so jih nekateri zelo hvalili ali letnik cca 2002 ?


Že vnaprej hvala za pomoč


Lp Dejan
pushmycar
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Jan 07, 2008 14:40

OdgovorNapisal/-a pushmycar » Pe Avg 09, 2013 13:04

Gumenjaki so bolj povprečni (sem imel priliko videt YAM 380) Motorji pa med najboljšimi. Dovolj je, da greš na obalo in pogledaš levo-desno: Yamaha, Mercury, Honda, Suzuki ter eksotika. Menda je tudi Tohatsu v redu ampak nekako se ne prime.. Celo Evirude je redek (vsaj na jadranu) To je laično opažanje, če vprašaš serviserja ti bo povedal. Zaželjeno je, da je stric z plešo in veliko izkušnjami.
Maestral9

OdgovorNapisal/-a Maestral9 » Pe Avg 09, 2013 15:54

Nekateri YAM gumenjaki imajo pripis BY ZODIAC. Tisti so menda veliko boljše kvalitete kot ostali YAM-i.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Avg 09, 2013 18:45

O malih gumenjakih YAM (Yamaha), Honwawe (Honda) in podobnih je na tem forumu že tekla beseda, na primer tukaj.

Kolikor vem, so vsi narejeni na Kitajskem (nekdo je zapisal, da morda tudi v isti tovarni) iz PVC tkanine (različni letniki verjetno z različno tehnologijo 'tkanine') in večinoma je to pomenilo, da zadeva ni posebno trajna (občutljivo na UV, ogljikovodike itn.).

Večina je imela kak sistem za tog pod (napihljiv z integriranimi nitmi, ki naredijo tak napihnjen pod tog, aluminijast, lesen) in pod tem napihljivo kobilico, s katero ima dno do neke mere na V. Tako bolje drži smer in bolje prenese nekaj vala, kot tisti s ploskim dnom, a bistveno slabše od tistih s trdnim V dnom (Rigid inflatable boat, RIB).

Torej zložljivo, uporabno za manjše hitrosti in bolj mirno morje in doslej ne za ravno mnogo let.

Svoje izkušnje s podobnimi je []Fish opisal tule[/url].
url= http://www.morjeplovec.net/forum/viewto ... ht=#181182
(Če naslov povezave vtaknem v zgornji izraz, forum tega ne shrani oziroma dobim 'forbidden' sporočilo od foruma)

Za predstavo, kako ta plove
Na spodnji povezavi je slika takega ko glisira (tako tako - precej velik krmni val na več slikah) s tremi puncami
http://cdn.yamaha-motor.eu/product_assets/2013/YAM240S-275S-310S-340S-380S/2013-YAM240S-275S-310S-340S-380S-EU-NA-Action-001.jpg

in en video
http://www.youtube.com/watch?v=Vx7jpH8Mbck

Nekaj podrobnosti
Verjetno si naletel na tole ali podobno ponudbo (klik na sliko)
Slika
Verjetno je tip, ki te zanima, srednji na sliki, samo da internetna stran na povezavi pod sliko ponuja take z lesenim dnom, na sliki je pa verjetno z aluminijastimi podnicami.

Tule na Yamahinih straneh je nekaj več podrobnosti, med drugim tudi:
Built to last

For maximum strength and good looks, all YAM inflatables are constructed using the latest generation HEYTEX® PVC material, with all seams and joints glue-bonded for optimum watertightness and safety. The result is a smart, clean exterior surface that is highly resistant to abrasion, salt water and sunlight.


Heytex
http://www.heytex.com/HEYTex-boat-the-product-01.html je nemško-kitajski izdelovalec tehničnega tekstila (pregibnih laminiranih materialov). Med referenčnimi postavitvami so tekstilne strehe stadionov, bazenov itn. itn., in marsikje so reči na soncu in vremenu v uporabi že skoraj desetletje. Vendar imajo več materialov in iz tistega, kar sem videl, še ne uganem, iz česa je katera streha...

Ta čoln je torej iz Heytex PVC-ja. Kot sem zapisal, je doslej PVC pomenil občutljivost na UV in še na marsikaj, na kar je Hypalon (oziroma CSM - izdelki iz tega so dražji) bil bistveno bolj odporen. Specifikacija izdelovalca te tkanine pa trdi, da se ga da tako lepiti kot variti (cenejša izdelava gumenjakov kot hypalon, ki se ga da le lepiti) da pa je tudi UV stabiliziran, torej bi lahko bil bolj trajen, kot dosedanji PVC gumenjaki (več bomo vedeli, ko bo kdo takega imel deset let...).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov