Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a Stopi » Pe Jul 31, 2015 12:07

Morjeplovec sem postal pred 2 meseci in s prvo sezono sem do sedaj zelo zadovoljen. :lol: Se pa dogaja točno to, kar ste izkušeni morjeplovci napovedali... Z vsako plovbo si želim kakšen meter in konja več! :-)

Torej, za uvod sem kupil gumenjaka 3,80 m s trdnim dnom in 2T-30 KS. Zadovoljen s hitrostjo ko sem sam (ca. 50 km/h), ko smo družinski malo manj (ca. 38-40 km/h), je pa malo prostora za vse torbe in ob malo večjih valovih močno premetava. Posledica? Za naslednjo sezono načrtujem nakup za ca. 1 m večjega čolna. Ko sedaj na morju malo gledam ostale čolne v dolžini 4,5 do 5,0 m sem opazil veliko razliko v prostornosti med plastičnimi čolni in gumenjaki. V 4,5 m gumenjaku ni veliko več prostora kot v mojem 3,8 m, v 4,5 m plastiki pa je, vsaj za moje oko, ogromno prostora (seveda, ker ni tub... :-) ).

https://www.google.si/search?q=rio+sol+450&safe=off&biw=1366&bih=612&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIv5fZ3Y6FxwIVB4FyCh0LHQoM#imgrc=ok2xu22UC1N0MM%3A

Zanimajo me + in - obeh čolnov pri enaki dolžini in motorju (npr. 4,5 m in 40 KM).

HVALA za vse nasvete. :D
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Pe Jul 31, 2015 13:57

Meni osebno je plastika bolj uporabna od gumice, čeprav imata vsak svoje prednosti. Tukaj je važen namen uporabe. Tudi jaz imam čoln Rio, pa se super obnese. Rabiš pa za plastiko malo več konjev. Za tega 450 bi bil kar primeren 50 konjski.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4394
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Jul 31, 2015 14:17

Daki napisal/-a: Rabiš pa za plastiko malo več konjev.


Zakaj?
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » Pe Jul 31, 2015 14:22

Ker je težji?
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Stopi » Pe Jul 31, 2015 15:40

Daki napisal/-a:Meni osebno je plastika bolj uporabna od gumice, čeprav imata vsak svoje prednosti. Tukaj je važen namen uporabe. Tudi jaz imam čoln Rio, pa se super obnese. Rabiš pa za plastiko malo več konjev. Za tega 450 bi bil kar primeren 50 konjski.


Saj ravno to me zanima; PREDNOSTI oz. SLABOSTI ene in druge vrste čolnov pri moji željeni dolžini in moči motorja.

Uporaba pa je izključno za enodnevne družinske izlete.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Pe Jul 31, 2015 16:21

Iščeš prostor?
Da - fisherman
Se hočeš za silo udobno peljati po valovih?
Da - gumenjak

Ali je možno oboje?
Da - Zar!
Koliko pa to stane?
Za eno gumico in enga fishermana.

Gumica
Bolj stabilna na vodi (med glisiranjem in na sidri), manj prostora ( na splošno, kot zaprtega), ......
https://vodovod-rh.si/
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Jul 31, 2015 16:32

Poznaš pregovor:" vsak cigan svojga konja hvali"
Jaz sem imel 5m plastiko. Ima veliko več prostora kakor guma, kot si ugotovi že sam, čeprav se da na gumici lepo ležat tudi na tubi. Plastični ima več zaprtih bukerjev (kar pride prav če špricajo valovi ali te ujame kaka ploha). Guma je bolj bočno stabilna ko si na sidru in ni tako občutljiva, če malo bolj na trdo pristaneš na pomol.
Jaz plastike nebi menjal za gumo ravno zaradi prostornosti, kjub temu , da gumarji zatrjujejo, da je bolj plovna....ampak kot sem rekel: vsak cigo svojga konja hvali
mirno morje
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Stopi » Pe Jul 31, 2015 22:43

Roberth1 napisal/-a:Iščeš prostor?
Da - fisherman
Se hočeš za silo udobno peljati po valovih?
Da - gumenjak

Ali je možno oboje?
Da - Zar!
Koliko pa to stane?
Za eno gumico in enga fishermana.

Gumica
Bolj stabilna na vodi (med glisiranjem in na sidri), manj prostora ( na splošno, kot zaprtega), ......


Na razburkanem morju te na gumi manj premetava kot na enako veliki plastiki?

Bistvena mi je večja stabilnost oz. manjše premetavanje in lažje glisiranje na malo bolj razburkanem morju. Če moramo zato kakšno torbo manj vzet na izlet bomo že preživeli... :-)
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4394
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Jul 31, 2015 22:46

cibro napisal/-a:Ker je težji?


Če imata oba enak razpoložljiv bivalni prostor, je plastičen lažji, obratno je kadar primerjaš zunanje gabarite.
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » So Avg 01, 2015 11:19

Saj.izhajamo iz 4.5 do 5 m in kaj notranjost in plovba ponujata.
Nisem se videl kontra vprasanja bi bilo pa zanimivo.nihce ne vprasa rad bi 4m notranjega bivalnega placa kako dolg coln rabim;)
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4394
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Avg 01, 2015 12:48

cibro napisal/-a:Nisem se videl kontra vprasanja bi bilo pa zanimivo.nihce ne vprasa rad bi 4m notranjega bivalnega placa kako dolg coln rabim;)


To bi bilo najboljše vprašanje, ampak racionalnost ni najpomembnejši element navtike. :D
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Stopi » So Avg 01, 2015 21:55

Mene pa še zmeraj zanima, če na razburkanem morju gumico manj premetava kot enako veliko plastiko? :lol:
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » So Avg 01, 2015 22:22

Manj nabija. Po eni uri razburkanega ti je slabo na obeh.ne vem kaj je tebi razburkano morje.pol metra vala meter ali 30 cm?
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Stopi » So Avg 01, 2015 22:47

cibro napisal/-a:Manj nabija. Po eni uri razburkanega ti je slabo na obeh.ne vem kaj je tebi razburkano morje.pol metra vala meter ali 30 cm?


S trenutno gumico (3,80 m) me na 30-50 cm visokih valovih kar fajn nabija, tako da zmanjšamo hitrost na ca. 20 km/h, kar pa se mi zdi ZELO POČASI... :x Na takšnih valovih bi rad plul 30-40 km/h, pa da mi ne bi vsakič hrbtenice nabilo v možgane, ženi pa joške v nos. :lol: Ali je to lažje izvedljivo s 4,5m gumico ali s 4,5m plastiko?
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4394
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Avg 02, 2015 09:00

Stopi napisal/-a: Ali je to lažje izvedljivo s 4,5m gumico ali s 4,5m plastiko?


V glavnem je odvisno od:
- razmerja med dolžino in širino dna. Ožja je plastika, manj bo nabijalo.
- od globine V dna. Ostrejši je, bolj mirno bo tekel čez valove.
- malenkosti okrog kobilice kot je recimo pad keel, ki tudi blaži udarce, oziroma sploščeno kobilico, ki deluje obratno.
- težišča plovila. Nižje je, bolje je in takrat (Okrog 1/3 dolžine gledano od krme.), ko vzdolžno težišče omogoča ravno pravi vpadni kot plovila ob minimalnem trimu, bo tudi najmirneje tekel čez valove.

Večinoma so gumice po zunanjih gabaritih enako široke kot plastike in, ko odšteješ širino tub ugotoviš, da imajo gumoni dobro razmerje med širino in dolžino dna. Druga dobra lastnost je zelo kratek premec, torej imajo relativno dolgo vodno linijo. Tisti z mehkim dnom ali z kobilico v obliki spojlerja so izvzeti.
Plastični gliserji so večinoma izdelani "po ameriško" in njihova glavna skrb je čim več bivalnega prostora, ter prevoz po cesti brez posebnega spremstva. To pomeni, da zelo hitro pridejo do širine 2,55 m in za kolikor toliko všečen videz jim dodajo dolge premce, ki navadno pomenijo, da je ravnega dela dna le za 1/3 dolžine plovila. Višji so boki, slabše je. Posledično večina plastičnih čolnov bistveno bolj nabija kot gumenjaki podobnih zunanjih gabaritov, ampak 5 m gumon ima znotraj trdnega prostora podobno kot 3,5 m plastičen gliserček. Dobra lastnost je morda, da te ne napiha kot v gumonu.
Fotr je imel na primer majhnega gliserčka dolžine 3,6 ali 3,8 m (se ne spomnim) z globokim 18 stopinjskim kotom dna z zametkom pad keela, kratkim premcem in širine le 1,4 m. Gor je bil najprej 25, kasneje pa 40 hp motor in z to ozko žverco sem se v vsakem vremenu lahko pomeril z katerim koli gumonom. Po drugi strani pa se Kličko podobnih dimenzij odbija od vode in zabija v valove, ker ima lep a predolg premec, nima pad keela in ima kako stopinjo premajhen v dna.

Če imaš namen preplut veliko ur ne glede na uro v dnevu, bo do 5,5 m dolžine zagotovo primernejši gumon, ampak ob upoštevanju, da bo med garderobo nekaj obleke primerne vsaj za jesen in ne pozabi na dobra pokrivala.
Če imaš namen noret po zalivih in skakat na bližnje plaže, bo boljša plastika, ki ima ob istih dimenzijah bistveno več "plaže".
Nad dolžino 5,5 m po moje vsaj tja do 7,5 m nima smisla nič nabavljat, kasneje pa plastiko ustrezno namenu in vsaj z 20 stopinjskim kotom dna pri krmi, še bolje med 22 in 24 stopinjami, ter z "grdim" kratkim premcem.

Še ena, ki bo morebiti delovala provokativno, a v resnici to ni.
Hitri, na pol dirkalni gliserji tipa Allison, Velocity ali Puff imajo ob svoji dolžini še vedno več prostora kot gumoni, navkljub zelo športni obliki in nizkemu profilu pa v valovih plujejo bolje in bistveno hitreje od gumonov, ampak imajo pa svojo ceno.


p.s.
Kak vpliv (če ga ima) ima oblika dna na udobnost ali učinkovitost plovbe bi znal povedat Ciril Mastnak, ki je povsem preoblikoval svojo Kvarnerplastiko in mu dodal pad keel z malce ostrejšim dnom pri krmi od originala.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov