Zanimivosti in posebnosti okoli Murterja

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Tores
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Maj 08, 2017 17:35

Zanimivosti in posebnosti okoli Murterja

OdgovorNapisal/-a Tores » Po Maj 08, 2017 17:48

Pozdravljeni.
Že nekaj časa spremljam ta forum in sem od vas dobil že veliko koristnih in zanimivih informacij. Tudi sam sem nabavil gumenjaka 4,4 m in yamaha f 40 km letnik 2010 in ga bom letos preiskusil na Murterju. Zanima me ali ima kdo od vas kakšne izkušnje iz tega dela Jadrana. Na kaj je treba biti pozoren, ali so kakšne posebnosti v tem delu, kaj se splača pogledati... Vleče nas na Kornate in glede na vse informacije bi morala naša gumica to pot premagati brez težav. Kaj menite? Morda bo kdo od vas izkušenih morjeplovcev v začetku julija na Murterju in bi bil pripravljen deliti kakšno izkušnjo in nasvet -z veseljem častim pivo ali dve.

Lp
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Zanimivosti in posebnosti okoli Murterja

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Maj 08, 2017 18:19

Nazadnje spremenil H2O, dne Pe Jun 02, 2017 12:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
zalesjak
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 141
Pridružen: To Jan 12, 2016 21:03
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a zalesjak » Po Maj 08, 2017 20:28

Pozdravljen.

Ta del Jadrana je najbolj gosto posejan z otoki, otočki, čermi . . . in na sploh zelo zanimiv teritorij.

Tudi Kornati niso daleč, cca 10 NM in si v mirnem morju hitro čez.

Bi te pa opozoril na to, da je Murtersko morje precej zahtevno, saj v kanalih Pašmanski, Žutski, Kornatski, Murterski . . . potegnejo močni vetrovi, ki dvignejo visoke valove, zaradi česar je dobro natančno preučiti urno vremensko napoved in temu primerno prilagoditi dnevno plovbo, da se izogneš rodeu.

Poleg tega bodi previden, če te bo zamikalo glisiranje med otočki severno od Murterja, se večkrat tam vozi pomorska policija.

Kornati so pa zgodba zase. Uradno potrebuješ vstopnico, ki je vsaj za moj okus svinjsko draga. Sicer te ne bo nihče ustavil, če se boš peljal skozi (pazi omejitev hitrosti 8NM), čim pa spustiš sidro dobiš v kratkem obisk Rangerjev, ki zhtevajo vstopnico, sicer te ali olupijo zanjo ali pa se nekako zmeniš.

Pa lepo plovbo.

LPZ
Uporabniški avatar
Zmago1
Kapitan
Prispevkov: 202
Pridružen: Sr Apr 27, 2011 14:14

OdgovorNapisal/-a Zmago1 » To Maj 09, 2017 10:36

Kornati niso tako blizu za tak čoln ker so valovi tudi v lepem vremenu tolk veliki da te bo metalo. Bolj priporočam enodnevni izlet z ladjico, plus kosilo plus kopanje kr pocen in brez skrbi.

Drugače pa imaš okoli Murterja polno plaž, otočkov, zalivčkov, mest, vasi itd.....
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

OdgovorNapisal/-a weta » To Maj 09, 2017 13:07

z murterja na kornate ni taka hudobija, je pa pametno iti zjutraj, ko je morje mirno. Popoldan se takrat, ko je maestral malo močnejši lahko res kar razvijejo valovi z zahoda ali severozahoda. Pogosto so pa tudi taka obdobja, ko ni maestrala in polsedično tudi valov ne.
Severno od murterja imaš pa proti pašmanu kar nekaj otokov, Vrgado...kjer lahko ubiješ čas.....tudi južno proti šibeniiku je par otokov in zanimivih lokacij.
Sam sem tam okoli 5 let plul z elanom 401....na kornate sicer nisem šel, vse ostalo pa sem prevozil. Bi pa šel tudi na kornate, če ne bi imel malih mulcev na čolnu. se mi je zdelo vseeno prevelik rizik z mojo banjo....
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

OdgovorNapisal/-a Wisdom » To Maj 09, 2017 14:43

Hoj!

Obvozil sem Murter in bližnje otoke in otočke večkrat. Bil sem tudi na Kornatih. Z fishermanom je šlo brez težav. Tako kot pravijo predhodniki, stalno pazi na vremensko napoved, če obstaja možnost t.i. neverinov v tem delu Jadrana ne rini na morje. Tudi morje na nekaterih mestih zna biti zelo nizko ali celo prenizko ( pred plovbo si je dobro pogledati navtične karte ali pa povprašati domačine). In vedno imej na čolnu dovolj goriva in dober akumulator.

Mirno morje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov