Gumenjak 3m ter 4 osebe

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Bartol
Kapitan korvete
Prispevkov: 94
Pridružen: Če Avg 13, 2015 16:47

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a Bartol » To Jun 30, 2020 00:17

Janezbul napisal/-a:
Bartol napisal/-a:Izkušnje imam z Mercury Ocean Runner 340, ki mi služi šesto sezono, gor je 2t 20hp. Kakovost je je zelo solidna, na premcu ima predal, ki se ga lahko zaklene. Na notranji strani ima štiri rinke za spuščanje z dvigalom, ga pa tudi ni problem premakniti na roke, saj brez motorja tehta okoli 90kg. Cena je bila okoli 2200€.

Hmmm, zanimivo. Kakšna slikca- ker vidim da je več variant? Kje je bil kupljen? Material PVC?


Takole je izgledal nov: viewtopic.php?f=16&t=17085&p=242492#p242492

V elementu pred nekaj dnevi:
https://imgur.com/a/HXFrcDm

Kupil sem ga v Jucci, je pa PVC ja. Sicer obstaja tudi hypalon varjanta. Nekje se enak model prodaja kot 340, nekje kot 350. Na ploščici je model naveden kot 350.
stafford
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Jul 20, 2020 12:01

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a stafford » To Jul 21, 2020 22:30

Lep pozdrav vsem! Sem nov na forum in tudi v navtičnem svetu... Kupil bi rabljen gumenjak okoli 3 metre s sestavljivim dnom ter motor s cca. 10 km - kar mislim da bo za začetek za dve odrasli osebi popolnoma dovolj... Glede na prebrano na forumu sem se seznanil da moram pri nakupu rabljenega gumenjaka biti pozoren predvsem na ohranjenost tubusov, morebitne razpoke tubusov ter stik krmne stene z gumo. Je še kakšen detajl na katerega moram biti pozoren? Zanima me kako je z materialom sestavljivega dna-nekje sem slišal da obvezno NE sme biti iz alu materiala, saj naj bi se na soncu tako segrel, da bos ne moreš stopiti gor? In da naj bi bilo dno obvezno leseno... Je to res? Na kaj pa moram biti pozoren pri nakupu rabljenega motorja? Mogoče kakšen predlog glede znamke in izbire 2taktni oz. 4taktni? Za odgovore se že vnaprej zahvaljujem!
Uporabniški avatar
Gumko
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 74
Pridružen: Pe Mar 23, 2018 09:47

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a Gumko » Sr Jul 22, 2020 07:45

Sam sem imel aluminijaste podnice pa nisem imel nikoli problemov s pregrevanjem le teh. Lahko pa si naredis nek tepih pa to vsekakor odpade. Teh bolj financno dostopnih novejsih gumenjakov sam nisem opazil z lesenimi podnicami.

Glede motorja bi se jaz odlocal med Hondo in Yamaho. Preverjena kvaliteta.
Brez napora ni znanosti.
stafford
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Jul 20, 2020 12:01

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a stafford » Sr Jul 22, 2020 09:30

Hvala za odgovor. Se mi je zdelo da alu poden ne more bit tak problem glede segrevanja... pa verjetno tudi boljša stabilnost in večja nosilnost (po specifikacijah sodeč).
Kakšna vrsta noge motorja (dolga/kratka) se priporoča za tako dolžino gumenjaka (3m)? In še dvotaktni ali štiritaktni?
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Jul 22, 2020 11:26

stafford napisal/-a:Hvala za odgovor. Se mi je zdelo da alu poden ne more bit tak problem glede segrevanja... pa verjetno tudi boljša stabilnost in večja nosilnost (po specifikacijah sodeč).
Kakšna vrsta noge motorja (dolga/kratka) se priporoča za tako dolžino gumenjaka (3m)? In še dvotaktni ali štiritaktni?

Za 3 m sigurno kratka peta, 2t ali 4t je pa tvoja odlocitev. 2t so lazji, ga kupi ce ga bos prenasal vsak dan, 4t so pa tisji, pa manj pokurijo, ce bos ze tud na to gledal, ampak to bo razlike 10 l na dopust.
Odloci se sam, dobrega 2t dobis tezko za malo denarja, kitajc pa sej vemo, Alibabe ni na morju, imas samo vesla, ce jih imas in ce ga ne zlomis, ker je tudi kitajcek.
aluminijast je pa itak za vsakega predrag, ampak predragocen, ko enkrat v sili zlozljivega zlomis in ti lopata odpluta stran.
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Pe Jul 24, 2020 11:17

@Darh

Tole sploh ni nujno, da je 4T motor težji od 2T.

Novi 4T so že lažji kot 2T enakih moči.

Glede tega, da se ALU podnice segrejejo --> NE DRŽI. Dno čolna je v stiku z vodo, ki je hladna, tako da so podnice celo hladne.

Ne vem kdo si takšne mite izmisli... :roll:

Sam imam 3m Honwave T30 - AE z alu podnicami in 20 KM Suzukija 4T (tehta 44 kg).

Če boš imel kakšno vprašanje, mi kar pošlji ZS. :)
Rimbaldi
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a Rimbaldi » Pe Jul 24, 2020 18:06

Glede na naslov te teme moram napisati par besed.
Te dni sem v praksi lahko preveril kako je s temi čolniči do 3 m. Slučajno je bila prilika primerjati tri različne in sicer Hondinega 3 metraša z alu podom, Excelovega Ventura 290 z airdeckom in pa kot nasprotje popolnoma obnovljeno dobro staro "banco" T300.

Osebno v nobenega od omenjenih gumonov ne bi tiščal 4 oseb, notranji prostor je enostavno premajhen. Preizkusili smo z dvema dedcema, dvema ribiškima palicama ter obveznim ribolovnim Jupol hobukom. Gre, a počasi, prostora pa že za 2 ni na pretek.

Če primerjam še s T300 je ta čista zmaga, prostora dovolj, plovba pa presenetljivo prijetna in stabilna. Hendikep je to, da se T300 ne da zložiti, oziroma se ga da le enkrat (z žago).

Aja, vse je poganjala cca 5 KM konjenica raznih nalepk.

Prijetno je presenetil meni neznani Excel z high pressure napihljivim podnom, ki je nepričakovano trd in trden. Z motorjem 5 KM (torej kompletek brez registracije) je čisto enakovreden takim s trdimi podnicami. Prednost pa ta da se spuščen zvije v res lepo klobasico in tehta le cca 23 kg. Je pa to kompletek za priobalnu plovidbu od mola do rive in v sosednji zaliv. Lastnik (madžaroš) ga je kupil nekje preko neta za nekih 700 EUR, kar ni ravno malo.

OK, da zaključim: meni kot konkretnemu osebku se zdijo 4 osebe (tudi 2+2) v teh čolničih nesmisel. So pa krasni za dva, ki želita malo pluti ob obali ali do bližnjega otočka in se jima ne mudi.
Burja brije, brivci brez dela pa gladujejo.
JBM
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jun 02, 2020 13:01

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a JBM » To Jul 28, 2020 11:27

Rimbaldi napisal/-a:Glede na naslov te teme moram napisati par besed.
Te dni sem v praksi lahko preveril kako je s temi čolniči do 3 m. Slučajno je bila prilika primerjati tri različne in sicer Hondinega 3 metraša z alu podom, Excelovega Ventura 290 z airdeckom in pa kot nasprotje popolnoma obnovljeno dobro staro "banco" T300.

Osebno v nobenega od omenjenih gumonov ne bi tiščal 4 oseb, notranji prostor je enostavno premajhen. Preizkusili smo z dvema dedcema, dvema ribiškima palicama ter obveznim ribolovnim Jupol hobukom. Gre, a počasi, prostora pa že za 2 ni na pretek.

Če primerjam še s T300 je ta čista zmaga, prostora dovolj, plovba pa presenetljivo prijetna in stabilna. Hendikep je to, da se T300 ne da zložiti, oziroma se ga da le enkrat (z žago).

Aja, vse je poganjala cca 5 KM konjenica raznih nalepk.

Prijetno je presenetil meni neznani Excel z high pressure napihljivim podnom, ki je nepričakovano trd in trden. Z motorjem 5 KM (torej kompletek brez registracije) je čisto enakovreden takim s trdimi podnicami. Prednost pa ta da se spuščen zvije v res lepo klobasico in tehta le cca 23 kg. Je pa to kompletek za priobalnu plovidbu od mola do rive in v sosednji zaliv. Lastnik (madžaroš) ga je kupil nekje preko neta za nekih 700 EUR, kar ni ravno malo.

OK, da zaključim: meni kot konkretnemu osebku se zdijo 4 osebe (tudi 2+2) v teh čolničih nesmisel. So pa krasni za dva, ki želita malo pluti ob obali ali do bližnjega otočka in se jima ne mudi.


Tudi meni se alu dno na Honwave T30 ne segreva (niti ko je na kopnem na soncu).
Sam sem imel pred tem čolnom čoln z napihljivim dnom (nevem več točno firme Star...) precej kvalitetne izdelave (ločeno napihljiva kobilica) in dolžine cca 2,50 m in isti motor (Yamaha 4 odprt na 5 oz. 6 KM). Lahko povem, da je bil prejšnji čoln (z napihljivim dnom) precej manj stabilen ob glisiranju kot ta z alu dnom in kljub nižji teži se z dvema lažjima osebama ni dvignil iz vode, z alu dnom pa se brez večjih težav - v primeru mirnega morja (neto teža potnikov cca 130 kg). Prostora je dovolj za 2 otroka in 2 odrasla (klopico ponavadi odstranim).
Razlika v teži med alu in napihljivim dnom pa je nekje cca 18 kg prej omenjeni Excel Volante ima 40 kg (v SLO prodaja Fortasse).

LP
Rimbaldi
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Po Avg 05, 2019 17:15

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a Rimbaldi » Pe Jul 31, 2020 00:03

Excel Volante je res cca 40 kg. Ventura pa precej manj...
Burja brije, brivci brez dela pa gladujejo.
JBM
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jun 02, 2020 13:01

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a JBM » Pe Jul 31, 2020 07:44

Rimbaldi napisal/-a:Excel Volante je res cca 40 kg. Ventura pa precej manj...


Se opravičujem Ventrua je res light weight tender (23 kg)...Idealen za prenašanje...
branevrankar
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 46
Pridružen: To Jun 20, 2017 16:32

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a branevrankar » Ne Jul 17, 2022 20:03

Da izkoristim temo.
Imam gumenjak 2,9m z zlozljivim alu dnom in napihljivo kobilico ter tohatsu 5hp 4 takt.
Ne glede ali sem v colnu sam ali s familijo (partnerica in dva otroka 3 in 11 let), coln ne gre več kot 5,3 vozlje.
Niti noče izglisirat pod nobenim pogojem.
Poskušal sem s trimom, potem sem dal tubus okoli elise dol, pa se vedno brez uspeha.

Potem sem bral na forumu, da ima veze dolga/kratka peta. Sicer nevem kaksno peto ima ta motor, vendar je visina krmne plošče 39cm, visina od vpetja do plošče nad propelerjem je pa cca 46cm. Ima to kaksen vpliv?
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a MareC » Ne Jul 17, 2022 20:55

branevrankar napisal/-a:Da izkoristim temo.
Imam gumenjak 2,9m z zlozljivim alu dnom in napihljivo kobilico ter tohatsu 5hp 4 takt.
Ne glede ali sem v colnu sam ali s familijo (partnerica in dva otroka 3 in 11 let), coln ne gre več kot 5,3 vozlje.
Niti noče izglisirat pod nobenim pogojem.
Poskušal sem s trimom, potem sem dal tubus okoli elise dol, pa se vedno brez uspeha.

Potem sem bral na forumu, da ima veze dolga/kratka peta. Sicer nevem kaksno peto ima ta motor, vendar je visina krmne plošče 39cm, visina od vpetja do plošče nad propelerjem je pa cca 46cm. Ima to kaksen vpliv?

predvidevam da imaš dolgo nogo, zato pa ne gre nikamor, melje pregloboko
ne moreš pa pričakovat, da bo to glisiralo, hrenovkasto dno in 5 konjski mlinček, dva odrasla in dva otroka, še dobro,da se sploh premikate, sam bi, če bi imel kratko nogo mogoče še zglisiral
skratka od tega kompleta ne moreš pričakovat čudežev
branevrankar
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 46
Pridružen: To Jun 20, 2017 16:32

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a branevrankar » Ne Jul 17, 2022 21:55

MareC napisal/-a:
branevrankar napisal/-a:Da izkoristim temo.
Imam gumenjak 2,9m z zlozljivim alu dnom in napihljivo kobilico ter tohatsu 5hp 4 takt.
Ne glede ali sem v colnu sam ali s familijo (partnerica in dva otroka 3 in 11 let), coln ne gre več kot 5,3 vozlje.
Niti noče izglisirat pod nobenim pogojem.
Poskušal sem s trimom, potem sem dal tubus okoli elise dol, pa se vedno brez uspeha.

Potem sem bral na forumu, da ima veze dolga/kratka peta. Sicer nevem kaksno peto ima ta motor, vendar je visina krmne plošče 39cm, visina od vpetja do plošče nad propelerjem je pa cca 46cm. Ima to kaksen vpliv?

predvidevam da imaš dolgo nogo, zato pa ne gre nikamor, melje pregloboko
ne moreš pa pričakovat, da bo to glisiralo, hrenovkasto dno in 5 konjski mlinček, dva odrasla in dva otroka, še dobro,da se sploh premikate, sam bi, če bi imel kratko nogo mogoče še zglisiral
skratka od tega kompleta ne moreš pričakovat čudežev



Z stirimi osebami, mi je jasno da ne gre. Bolj je problem, da gre enako hitro z 4imi ali pa eno osebo "na krovu". Pred leti je slo z enako dolžino in enako hp (le da je bil 2takt), dve osebi (jaz in bratranec) skupaj vec kg kot jih imam npr. sedaj sam, priblizno tako hitro kot je bilo na v posnetkih v tej temi.
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a Piki » Ne Jul 17, 2022 21:58

Dolga noga ne ovira vožnje v deplasmanskem režimu, pri glisiranju pa. Glede na zapisano, imaš dolgo nogo.
branevrankar
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 46
Pridružen: To Jun 20, 2017 16:32

Re: Gumenjak 3m ter 4 osebe

OdgovorNapisal/-a branevrankar » Ne Jul 17, 2022 22:25

Torej menjava motorja ali pa gumenjaka. Ce gledam realno pa letosnjo sezono se potrpim , po koncu sezone pa nabavim nekaj vecjega in boljšega.
Trenutni coln je bil itak misljen, da malo premosti dolgoletne zelje, zaradi rihtanja hiše.
Se danes mi je zal za bivso gumico (5,5m trdo dno, 60hp mercury).

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov