Prvi gumenjak

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a cibro » To Dec 25, 2018 22:53

Kasaudiio ima 5m gumo.Da das gor 3 otroke in zeno mors met orenk zivce.
Jaz sem.imel 5m gumo ko sva bila z mojo sama
Prvo leto z otrokom tudi se potem smo sli na 7m plus kabino..Nw konc sem se tudi tega znebil.Odv kolk so otroci stari.
Zdaj imam 2 ciljam na 7m gumo.Ni plastika za nas.
Za 4k ne bi kupil nic za 5 oseb
Zal.Pod 5.5 m sploh ne glej nic.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3946
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Dec 25, 2018 23:14

Da das gor 3 otroke in zeno mors met orenk zivce.


Res je. Zdaj še gre, seveda pa otroci rastejo in bo 5m gumenjak dejansko ratal premajhen čez par let.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Dec 25, 2018 23:33

Plastika je plastika, guma je pa guma. Oboje ima svoje mesto pod soncem ampak men je guma do nekih 4m ok, kar je pa več pa plastika. Tist balon okol daljši kot je, manj smisla ima.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
igor11
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: To Nov 24, 2009 13:06
Kraj: ljubljana

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a igor11 » To Dec 25, 2018 23:39

Sam se boš odločil kaj kupiti, guma ima prednost, da je nepotopljiva , če se obrneš, nasedeš, plastika eni ja ani ne, manj guga na sidru ima večjo nosilnost pri isti dolžini ,je lažja in ima ugrajene bokobrane, plastika ima več prostora, več sedežev z hrbtnim naslonom in višje boke, je manj možnosti, da ti kdo od otrok pade ven. Plovne lastnosti so odvisne od proizvajalcev in dolžine. Ljubitelji gum bodo zagovarjali gume da so dosti boljše v valovih. Moje izkušnje, sestra ima gumak sacks 4,5m dolga, mi smo imeli plastiko olympic 4,6m , smo se peljali po 0,5m valovih z enim in drugim in olympic je konkretno manj poskakoval po valovih, pri sacksu pa je bilo nevarno pasti iz čolna, sploh za otroke nevarno, zato meni niso gumice všeč, pa kakšen plastični model ima dobro vetrobransko steklo, ki te varuje pred vetrom in pršcem. Otrokom je šlo dostikrat na živce pihanje in špricanje in ženi tudi. Nič pa ni idealno tudi poraba ne, samo pri taki mali moči ni problem 2-takt. Nekaterim morjeplovcem porabi stari 2-takt isto kot novi 4-taktni, verjetno sklepajo po povprečni porabi , novi imajo potovalni računalnik in trenutna poraba je občutno večja od polprečja. Yamaha 4-takt 115 na gliserju praznem težkem čec tono poraba 22 knot 19L/uro. V 11 urah porabil 92 l goriva, povprečje manj kot 10L na uro in se dosti boljše sliši. Yamaha 60 4-takt pri 22 knot pije 11L na uro tolk koker 40 let stari 2-Taktni. Pretehtaj sam vse + in - in se boš odločil sam in tudi omejen budget imaš, da bi kupil daljši od 5m. Lep pozdrav!
morje, morje...
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a standi79 » Sr Dec 26, 2018 09:13

Mislim, da bo za zacetek prva gumica 4m in zadaj 25 km. Na transportnih kolesih.... cena cca. 3000 eur.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Dec 26, 2018 09:45

Na koncu bos res denar odstel ti in se vozil ti z druzino. Ampak dobro premisli. Pojdi pogledat vec razlicnih colnov. Ni treba da so v tvojem budgetu ampak da dobis obcutek. Cela familija na 4m gumi boste kot migranti! Sploh ce ima konzolo. Ce je pa nima kar predpostavljam glede na transportna kolesa ki jih omenjas ima ocitno mehko dno boste pa po enem letu menjali... ce si malo tehnicnega tipa te naj ne zmoti letnik pod 2000 v primeru plastike. Lahko si ogledas v temi larson all american 5000 kaj se dobi za tvoj budget in je za 6 ljudi in ne zaje vode :D pa se zgleda prav tako lepo kot se tudi pelje. Dobi se tudi kak bowrider kjer je prostora se vec in v slabem se prednji del zapre da ne gre voda not. Pa ko vleces tak coln za sabo imas naenkrat skoraj neomejen prtljaznik. Ko pa kupis gumo z mehkim dnom pa je prtljaznik premali samo za coln in dostkrat je treba vlect tovorno prikolco na dopust.

Dobro pretehtaj. 2t ali 4t je najmajnsa skrb tu.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3946
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Dec 26, 2018 11:03

Mislim, da bo za zacetek prva gumica 4m in zadaj 25 km. Na transportnih kolesih.... cena cca. 3000 eur.


Zložljivo gumo smo ti vsi odsvetovli, mantral se boš ko pes z njo. Karkoli 4m bo malo prostora za 5 ljudi naj bo guma ali banja. V primeru tako majhnega čolna vsekakor zagovarjam gumo, zaradi varnosti.

Lahko si ogledas v temi larson all american 5000 kaj se dobi za tvoj budget in je za 6 ljudi in ne zaje vode :D


Čoln sicer ne izgleda slab, se strinjam.

Ampak a bi tak čoln zrihtan, s primernim OK motorjem dobil za 4 jurje?
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a cibro » Sr Dec 26, 2018 18:21

Da je 4.6m plastika manj skakala od 4.5m sacsa je nemogoce na 0.5m vala ste oboji jebali ježa.
Edino ce sts bila na sacsu 2 pa se ta2 oba zadaj.
Tube vsekakor ublazijo pristanek iz skoka.
Da ne govorim o guncanju.3.7m guma s trdim dnom
se manj ziblje kot 7m barka.
Da sem.na sidru bil v kuhinji pa folk not gor pa dol po barki dobis morsko bolest takoj.
Da o zlozljivem gimenjaku 4m za 5 ljudi nisi niti pomislil.
To je za 25 letni par komaj dosti.Zamenjal sem ze vsaj 8 colnov.Vse smo sprobali.Smo spobsli vse ze v paru z gosti z otroci.Vleka tube itd.Ce bos na obali v apartmaju pa bos vsazga peljal en krog ok da boste pa vsi sli pozabi.Rabis vsaj 5.5m plus.Pa kot ti je marcel rekel 2t 4t je najmansi problem tu.
igor11
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: To Nov 24, 2009 13:06
Kraj: ljubljana

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a igor11 » Sr Dec 26, 2018 20:28

Na obeh čolnih nas je bilo enako. Prvo z enim vsi en krog , pol z drugim en krog. Blo je 20 let nazaj ko smo šli v močnem jugu iz Malega lošinja na Punta križo z omenjenim sacksom in elan 495 Gt, bočno na volove sacs se je skorajn zvrnu, elan je šel dosti bolješe, in dosti hitreje smo šli čez, pač tako so moje izkušne, jest mislem, da je bolj odvisno od dolžine in širine ter teže čolna kakor goma ali plastika, smo pa 25let nazaj z elanom 402 šli iz hvara na vis, biševo in nazaj v enem dnevu, pa ma ta elan en kurc plovne lastnosti, samo danes nebi šel več, v tistih koncih ni blo vala čez dan pod 1m, še najbolj mirno je bilo ob oblačnosti in džju. Na sidru je sigurno guma bolj, ampak mi smo skoraj vedno šli dol iz čolna na plažo, ker 7 članska družina, težko biva ( čez dan ) na 5,2 m dolgem gliserju, seveda za peljat iz točke A do točke B je bil super, ker smo vsi lahko sedeli, sam danes se skoraj povsod pride peš na plažo, ker so povsod naredili potke in ko prideš z čolnom nimaš več sence frej, ker je gužva, saj tako je tam ko mi hodimo ,Mali lošinj , okoli punta križe in skoraj cel rab, zato smo tudi prodali čoln, 7m je pa predrag za kupit.
morje, morje...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Dec 26, 2018 20:43

Eh da se vse, mi smo z 2.4m tenderčkom z 2.3 motorjem prekruzali pol črne gore. 2 para, deca skupaj 200 kil, ženski pa ene130, pa prtljage do kolen, kot da se selmo.

Tko da kjer je volja je pot.

Sam je pa taka pot ekstremno neudobna.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a MareC » Če Dec 27, 2018 23:36

igor11 napisal/-a:Na obeh čolnih nas je bilo enako. Prvo z enim vsi en krog , pol z drugim en krog. Blo je 20 let nazaj ko smo šli v močnem jugu iz Malega lošinja na Punta križo z omenjenim sacksom in elan 495 Gt, bočno na volove sacs se je skorajn zvrnu, elan je šel dosti bolješe, in dosti hitreje smo šli čez, pač tako so moje izkušne, jest mislem, da je bolj odvisno od dolžine in širine ter teže čolna kakor goma ali plastika, smo pa 25let nazaj z elanom 402 šli iz hvara na vis, biševo in nazaj v enem dnevu, pa ma ta elan en kurc plovne lastnosti, samo danes nebi šel več, v tistih koncih ni blo vala čez dan pod 1m, še najbolj mirno je bilo ob oblačnosti in džju. Na sidru je sigurno guma bolj, ampak mi smo skoraj vedno šli dol iz čolna na plažo, ker 7 članska družina, težko biva ( čez dan ) na 5,2 m dolgem gliserju, seveda za peljat iz točke A do točke B je bil super, ker smo vsi lahko sedeli, sam danes se skoraj povsod pride peš na plažo, ker so povsod naredili potke in ko prideš z čolnom nimaš več sence frej, ker je gužva, saj tako je tam ko mi hodimo ,Mali lošinj , okoli punta križe in skoraj cel rab, zato smo tudi prodali čoln, 7m je pa predrag za kupit.


toliko bedarij in nejasnosti v enem prispevku, res ne razumem :evil: :roll:
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a cibro » Če Dec 27, 2018 23:48

Res no comment.Marec se podpisem
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a standi79 » So Dec 29, 2018 07:42

kaj pol je bolje kot gumica, da kupim tole?

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... F%20family
kaj moram pazit pri plastiki?
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a jozko » So Dec 29, 2018 08:48

standi79 napisal/-a:kaj pol je bolje kot gumica, da kupim tole?

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... F%20family


Pri tem bo potrebno preveriti, kje je vpisan (registriran) :idea:
Označbe, ki je na čolnu, ni v SLO vpisniku :roll:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
SebastjanM
Admiral
Prispevkov: 639
Pridružen: Po Maj 22, 2017 15:16
Kraj: Celje

Re: Prvi gumenjak

OdgovorNapisal/-a SebastjanM » So Dec 29, 2018 16:58

Ne vem kolk si kaj sam svoj mojster, ampak tale ponudba je za premislit

http://m.bolha.com/navtika/motorna-plov ... &kw=Gliser

Če bi dal drugim rihtat, odmisli ta post. Ima pa prikolico v ceni in s tem čolnom se že tudi da kam pripeljat. Seveda moraš bit tudi mal retro entuziasta za tako korito.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov