Propeler zavrti v prazno

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Klemc
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: So Mar 28, 2015 22:16

Propeler zavrti v prazno

OdgovorNapisal/-a Klemc » Ne Jul 01, 2018 18:42

Živjo.

Na gumenjaku Zodiac cadet 310 z motorjem Johnson 8 konjev mi občasno propeler pri glisiranju zavrti v prazno.
Kavitacijska plošča je cca 5 cm pod dnom čolna.

Potegne zrak ali je kaj drugega?

Max hitrost z enim odraslim in otrokom je 12.5 vozlov.
Če je zraven še žena ponavadi ne zglisira. Se je pa že zgodilo da je uspelo.

Je ta hitrost pričakovana za ta čoln ali bi lahko šlo bolj?

Lp Klemen
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Propeler zavrti v prazno

OdgovorNapisal/-a cibro » Ne Jul 01, 2018 19:02

8hp in 2 odrasla bi moglo glisirati vedno.Ak plosca je 5cm prenizko.Mora biti poravnana z dnom vsaj ce ne raje cm visje
Zrak ti najabrz zajame ko zavijes.
Podlozi
Klemc
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: So Mar 28, 2015 22:16

Re: Propeler zavrti v prazno

OdgovorNapisal/-a Klemc » Ne Jul 01, 2018 22:14

Propeler je vrtel v prazno pri vožnji naravnost.

Sem sedaj podložil cca 1.5 cm. To je max kar lahko.

Slika

Sem tudi popravil naklon motorja. Sedaj ja kavitacijska poravnana z dnom. Je pa cca 4 cm pod dnom čolna.

Slika

Sem testiral in če sva na čolnu z ženo. Skupaj cca 130 kg zglisirava. Če je pa zraven še sine, ki ima 30 kg pa orjemo.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Propeler zavrti v prazno

OdgovorNapisal/-a jozko » Po Jul 02, 2018 09:33

Poizkusi prerazporedit težo po čolnu, tudi vijuganje levo-desno včasih pomaga pri izglisiranju :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
ernijev
Poročnik korvete
Prispevkov: 56
Pridružen: Po Jul 06, 2015 11:32

Re: Propeler zavrti v prazno

OdgovorNapisal/-a ernijev » Po Jul 02, 2018 18:14

Ali so takrat, ko ti zavrti v prazno tudi kaksni valovi? Meni zrak vlece, ko pri glisiranju naglo zavijam.
Mislim, da je to se slabse, ko si ga dvignil in bo se vec zraka vlekel, izkoristek bo pa malenkost boljsi po ravnem morju seveda.
Ne obstajajo neumna vprašanja, obstajajo le neumni odgovori!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Propeler zavrti v prazno

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jul 02, 2018 18:27

Pri teh gumenjakih z mehkim dnom ni vedno res, da mora biti kavitacijska plošča poravnana z dnom! Finta je, da se dno upogiba in se na zadnjem delu naredi kot neke vrste flap (krilce), ki vodo usmeri nižje in prop zelo hitro zajame zrak! Enako je tudi V-lom na krmi zelo zelo majhen, velikokrat tudi celo nič stopinj in čoln dejansko glisira kot katamaran na obeh tubusih...
V glavnem, tisto s kavitacijsko ploščo je za poskusiti, premikaj gor in dol (podlaganje, kot si že poskusil) in pa tudi kot motorja... Načelno nekako ravno, je pa pri kakšnem bolje, če je eno luknjo niže, za končno hitrost, pa eno luknjo više... Ponavadi je na vseh teh gumenjakih zrcalo že pod takim kotom, da je idealno imeti motor na drugi luknji...

V glavnem, poskušanje, pa vidiš kaj mu najbolj paše. Glede glisiranja z 8 KM motorjem pa je tako, da nekih 150 kg boš vedno porinil iz vode, vse kar je več, pa pomeni vso težo ful naprej, potem pa počasno nagibanje tistega, ki upravlja z motorjem proti nazaj... Tako boš našel nek "sweet spot" in čoln bo začel glisirati... Ogromoen vpliv ima tudi že malo vetra in pa malo vala v premec ali v krmo...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov