Lastništvo vs. renta

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Vrtinc
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: Sr Jul 30, 2008 11:57
Kontakt:

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Vrtinc » Sr Apr 03, 2019 07:23

AEgir napisal/-a:
Vrtinc napisal/-a:
AEgir napisal/-a:A je že čas za oglase? Kaj če bi vse renterje zbrali v tej temi, da bi vsi povedali za svoje brezplačne rente in v čem so edini na jadranu ter kakšni vse stroški jih pestijo.

Pa seveda predvsem to, kaj je trend danes.


AEgir: redkokdaj komentiram tukaj na forumu, zato prosim sprejmi teh nekaj stavkov, ki sem jih napisal o tej zadevi. Mogoče bodo komu koristili.


V mednarodni terminologiji se temu reče; Shameless plug.

Če že, povej kaj zanimivega naprimer kakšne sočne zgodbe, ki jih sigurno ne manjka v tem poslu.


Veš kako je AEgir, če tebi ni zanimivo še ne pomeni, da tudi ostalim ni. Sem praktično edini v tej temi, ki je povedal nekaj koristi pri najemu plovila. Naj te to ne moti.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Apr 03, 2019 11:26

Po mojem videnju je odgovor kaj se bolj splača tak:

V kolikor kupuješ plovilo za par let, oz. ti plovilo služi kot popestritev dopusta, potem se najem definitivno bolj splača.

V kolikor ti je navtika hobi in si kupiš plovilo za dlje časa, torej za okvirno življenjsko dobo je sigurno lastništvo boljše. Plovilo urediš po svoje, ga paziš in maziš, po 10 letih zgleda kot na začetku... in to je to. Lahko barko tudi uporabiš kot nekakšen poligon za realizacijo novih idej in te to tudi osebnostno polni. Najbrž imaš v tem primeru tudi prostor, kjer plovilo hraniš. V tem primeru ne samo da se najem ne izplača - sploh ne paše v koncept.

K sreči je veliko takih in drugačnih. V tej temi aktivno sodelujejo predvsem ti iz drugega odstavka, tako da kakšnega velikega splavospeva najemu ni za pričakovati. Unim iz prvega odstavka se najbrž tudi s forumi ne da preveč ukvarjat.
Xilinx Vivado HLx trainee
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 409
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a mikele » Sr Apr 03, 2019 12:26

Kaj se splača in kaj ne? Itak se nobena od opcij ne splača.
Bolj na mestu bi bilo vprašanje, kaj si lahko nekdo privošči in česa ne.
Kup lastnikov plovil je, ki praktično ničesar na plovilu ne postorijo sami (če pa že, naredijo pizdarijo), najemajo prostor za hrambo, z leti plovilo izgublja na vrednosti... Se jim splača? Nikakor. Si pa to lahko privoščijo.
Tistih, ki marsikaj postorijo sami je le peščica.
Spet drugi raje najamejo, ker si to lahko privoščijo in posledično nimajo “sranja”, ki pritiče lastništvu.
Vsak po svoje in prav je tako.
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Sr Apr 03, 2019 14:07

Meni je čoln več kot samo prevozno sredstvo... občutek ko izven sezone sam kaj narediš in potem to v sezoni uporabljaš neprecenljivo tega občutka pri rentanju ni ...

Nisem eden tistih ki samo natanka in spusti čoln v vodo. Zase vem, da če bom enkrat navtiko začel gledat skozi oči koliko me stane prevožena milja predvsem mojega časa to moraš delat z veseljem ko mi to ne bo več v veselje bo čoln čez 10 minut na prodaj.

Smo pa ljudje različni in dopuščam možnost da je nekomu všeč da ima proti plačilu v uporabi par dni na leto tisto kar mu drugi pripravijo... meni ni to to ...
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Apr 03, 2019 14:26

novinec1 napisal/-a:Meni je čoln več kot samo prevozno sredstvo... občutek ko izven sezone sam kaj narediš in potem to v sezoni uporabljaš neprecenljivo tega občutka pri rentanju ni ...

Nisem eden tistih ki samo natanka in spusti čoln v vodo. Zase vem, da če bom enkrat navtiko začel gledat skozi oči koliko me stane prevožena milja predvsem mojega časa to moraš delat z veseljem ko mi to ne bo več v veselje bo čoln čez 10 minut na prodaj.

Smo pa ljudje različni in dopuščam možnost da je nekomu všeč da ima proti plačilu v uporabi par dni na leto tisto kar mu drugi pripravijo... meni ni to to ...


Meni tudi ni to to, samo nekateri kot je že omenjeno nimajo niti prostorov, kaj šele orodja, jaz komaj čakam kaj prostega časa, da na gumenjaku kaj postorim, kaj očistim, pripravim in takoj lažje zaspim.

Zato pa je prav na eni strani, da si taki ljudje tudi lahko sposodijo oziroma najamejo. Vrtinc pa res lahko postreže z zanimivostmi, kaj vse se jim zgodi, kar pa noče, ker bi se potem takega načina še ostali posluževali.

Sicer sem najprej predvideval, da bom tudi pri motorjih lahko kaj večjega postoril kot naprimer EAgir, samo me je hitro minilo in sedaj samo tekoče vzdržujem. :)
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Sr Apr 03, 2019 16:17

Ti debati ne pridemo do konca. Mene je bolj zanimalo vaše mnenje, prednosti rente, prednosti lastništva, kakšni so dejanski stroški lastništva plovila. Vrtinc si je vzel čas in podal precej zelo dobrih informacij. Če bi kdaj najemal čoln bi ga sigurno pri vas vzel. Zdite se mi pravi ljubitelji in stručnjaki za gumenjake, vsa čast!Dokler bom lahko futral in vdrževal bo čoln ostal v moji lasti, če temu en dan ne bo več tako bom primoran čoln rentat.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1161
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a igorb » Sr Apr 03, 2019 19:36

tej debati nikoli ne boš prišel do konca,ker vsak naredi kar se njemu zdi najbolj pametno,in ti boš moral prevzet odgovornost in naredit kar se tebi zdi najbolj pametno,ker kar se nekomu zdi velika prednost je za drugega totalna neumnost,oz sto ljudi sto čudi ali ....nihče ti ne bo rekel bravo naredil si najboljše,ker bo tvoje najboljše z drugega zornega kota čista bedarija.
igor11
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: To Nov 24, 2009 13:06
Kraj: ljubljana

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a igor11 » Sr Apr 03, 2019 21:31

Vrtincevo mnenje o merry fisher morate malo jemat z rezervo, ker on je poleg najemodajalec gumenjakov tudi prodajalec gumenjakov in tako hvali svoje prodajne izdelke, ker mene je hotel prodajalec beneteau v Punatu prepričat , da so Yamaha motorji slabi čeprav je lastnik Delta tim Krško njegov poročni priča, in da so najboljši motorji Suzuki in Honda ( ker jih je on prodajal).
morje, morje...
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Apr 03, 2019 21:33

igorb napisal/-a:tej debati nikoli ne boš prišel do konca,ker vsak naredi kar se njemu zdi najbolj pametno,in ti boš moral prevzet odgovornost in naredit kar se tebi zdi najbolj pametno,ker kar se nekomu zdi velika prednost je za drugega totalna neumnost,oz sto ljudi sto čudi ali ....nihče ti ne bo rekel bravo naredil si najboljše,ker bo tvoje najboljše z drugega zornega kota čista bedarija.

:) :) :P točno, vsa mnenja, ki niso žaljiva in se dotikajo teme so KONSTRUKTIVNA, samo če pa ti ne povlečeš nič od nas, ampak samo od Vrtinca, je za tebe definitivno najboljši najem.... :roll:
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a kotulc » Sr Apr 03, 2019 21:39

Vse kar ste napisali je res, plovilo se nobeno ne splača, fajn pa je :D

Čisto iz ekonomskega vidika je tako, manjše kot je plovilo, bolj se splača lastništvo (npr. pri čolnih do 3m, je letni strošek lastništva enak npr. 3 dnem najema po 50€) in obratno, večje kot je plovilo bolj se splača najem npr. za 2500€ tedensko se v sezoni dobi 15+m jadrnico (10 ležišč).

Očitno se pa najdejo tudi takšni, ki za tedenski najem gumenjaka dajo več kot stane tedenski najem 15+m jadrnice. Saj gumenjaki so super, če je optimalno vreme, v slabem vremenu se pa pokažejo slabosti. In imam izkušnje, ko je od tedenskega najema bil resnično primeren komaj kak dan.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1161
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a igorb » Sr Apr 03, 2019 23:03

dejanski stroški lastništva 20 let stare jadrnice so :letni privez 2800€,5 L antifoulinga cca 70€,vsakoletna popravila cca 200€ naredim sam kot večina,odhod za weekend 350km,cca 40€ gorivo,40€ trajekt,potem nastopi problem ker nas je več na pomolu in je ismet blizu vsaj 70-80€ za tekoče oblike druženja po weekendu med 150 in 200€,žena ne bere foruma,meni je to hoby tam imam prijatelje in si spraznim glavo zato se mi zdi lastništvo super ok še zavarovanje in plovno dovoljenje,nimam pojma ker je to hoby,secirat vsak cent je brez veze,delat oz vsaj poskušat delat moraš kar ti je všeč in čimveč časa.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Apr 04, 2019 00:47

Veliko morjeplovcev, ki jih poznam, s svojim plovilom naredi povprečno 50 plovnih dni na leto + tiste dni ko se samo guncajo na privezu ali pa brkljajo po barki.
Najem 50 dni (7 tednov), jadrnica 11m, te pride med 10.000 in 18.000€ odvisno od letnika jadrnice.
Kaj kle ni jasno?
14 dni najema :roll:
14 dni mamo pavze od morjeplovstva na leto :wink: ostalo pa veter v laseh 8) :D :P
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Apr 04, 2019 08:05

Marchi napisal/-a:Veliko morjeplovcev, ki jih poznam, s svojim plovilom naredi povprečno 50 plovnih dni na leto + tiste dni ko se samo guncajo na privezu ali pa brkljajo po barki.
Najem 50 dni (7 tednov), jadrnica 11m, te pride med 10.000 in 18.000€ odvisno od letnika jadrnice.
Kaj kle ni jasno?
14 dni najema :roll:
14 dni mamo pavze od morjeplovstva na leto :wink: ostalo pa veter v laseh 8) :D :P


Slika
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Apr 04, 2019 08:05

evovii napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Veliko morjeplovcev, ki jih poznam, s svojim plovilom naredi povprečno 50 plovnih dni na leto + tiste dni ko se samo guncajo na privezu ali pa brkljajo po barki.
Najem 50 dni (7 tednov), jadrnica 11m, te pride med 10.000 in 18.000€ odvisno od letnika jadrnice.
Kaj kle ni jasno?
14 dni najema :roll:
14 dni mamo pavze od morjeplovstva na leto :wink: ostalo pa veter v laseh 8) :D :P


Slika
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Če Apr 04, 2019 08:27

Marchi napisal/-a:Veliko morjeplovcev, ki jih poznam, s svojim plovilom naredi povprečno 50 plovnih dni na leto + tiste dni ko se samo guncajo na privezu ali pa brkljajo po barki.
Najem 50 dni (7 tednov), jadrnica 11m, te pride med 10.000 in 18.000€ odvisno od letnika jadrnice.
Kaj kle ni jasno?
14 dni najema :roll:
14 dni mamo pavze od morjeplovstva na leto :wink: ostalo pa veter v laseh 8) :D :P


To so pravi pomorci, jaz takih ne poznam oz. poznam samo enega miljonarja, ki si lahko ti privošči. Osalo ali so penzionisti ali pa dobro situirani ljudje. Če bi si lahko privoščil večje plovilo bi ga samo v primeru, da bi na njemu lahko preživel vsaj 40 plovnih dni, kar je manj nima nobenga smisla. Poznam pa veliko ljudi, ki ima jahte, jadrnice, plujejo zgolj po bližnjih zalivih, na morju niso več kot 7 dni skupaj. Plovnih dni pa imajo max 14 na leto.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 14 gostov