Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Sr Maj 29, 2019 20:09

Pozdrav vsem! :D

Odločam se za nakup gumenjaka za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom ter motorja z močjo 5 KM.

Naj najprej povem, da sem temeljito prebral prve 3 strani tega podforuma (gumenjaki) in nisem našel odgovorov na naslednja vprašanja:



1. Kateri gumenjak, ki ustreza zgornjim kriterijem priporočate?

Glede kvalitete iščem nekaj kar ni poceni kitajska roba, hkrati pa ne potrebujem pretirano profesionalnega čolna.

Vsekakor bi kupil raje novo zadevo, saj sem takšne sorte, da raje kupim stvar novo, da nimam skrbi glede skritih problemov.


2. Kakšno je vaše mnenje o tem čolnu:

https://www.youtube.com/watch?v=8mAitp8A_cE

Je v videu dosti "marketinga", ali gre res za kvaliteten izdelek?

3. Kje priporočate nakup motorja? Kateri motor bi se dalo najceneje predelati na 6 KM, ter koliko bi to stalo - oziroma ali se splača? Ali lahko takšna predelava škoduje motorju?

4. Kje priporočate nakup lestve za vstop v čoln te velikosti? Bi svetovali vrvno lestev, ali iz drugega materiala?

5. Ali se mi splača dokupiti zunanji rezervoar za gorivo, ali naj ostanem kar pri vgrajenem + dodatna "kangla" za gorivo v čolnu?

Kakšna je sploh kaj poraba pri teh majhnih mlinčkih?

V kolikor se spomnim še kakšne zadeve, ki me bo zanima, dopišem. :)

Pa vnaprej hvala za pomoč! :wink:
Nazadnje spremenil Kuhan_Vinček, dne Sr Maj 29, 2019 21:54, skupaj popravljeno 1 krat.
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a kotulc » Sr Maj 29, 2019 20:53

Preveč zahteven si, 5KM motor ni dovolj da glisiraš z 2 odraslima osebama. 3m gumenjak ni dovolj prostoren za 4 osebe, pogojno gre, če sta od tega dva majhna otroka. Glede na zahteve glej vsaj 3,5m in 10+KM.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a jozko » Sr Maj 29, 2019 21:20

kotulc napisal/-a:Preveč zahteven si, 5KM motor ni dovolj da glisiraš z 2 odraslima osebama. 3m gumenjak ni dovolj prostoren za 4 osebe, pogojno gre, če sta od tega dva majhna otroka. Glede na zahteve glej vsaj 3,5m in 10+KM.

Korektna obrazložitev :!:
Bo treba iskati večjega :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Maj 29, 2019 21:26

Se strinjam s kolegom. Pa nikar mehkega dna z latami. Podn mora biti vsaj cel “trd” (alu ali plywood), takšen da se po kosih vstavi v čoln. Seveda je prava stvar t.i. RIB s trdim dnom, kar pa ni v tvoji zahtevi po napihljivi kobilici. Pa še precej težji je.
Poglej v temo čolni viamare. Tam sem limal link na zeepter in zar. Priporočajo motorje do 15KM za te čolne in zahtevano dolžino.
Kar se motorja tiče ti itak ne bo nihče svetoval drugega kot Yamaho (pa je verjetno še kaj solidnih motorjev na svetu kot pa samo to). Jaz imam Tohatsu. Verjemi, cheap shit nekineki in ne kupuj tega.
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Sr Maj 29, 2019 21:43

Hvala vsem za prvi odziv! :)

Seveda se zavedam omejitev, ki bodo nastale s tem, ko zasledujem gumenjaka do 3 m z napihljivim dnom in 5 KM motor.

Vendar sem se tako že odločil zaradi želje po 0 birokracije.

Kolikor sem gledal gumenjake velikosti do 3 m, sem ugotovil, da so samo takšni z napihljivim dnom sposobni nositi 4 odrasle osebe - očitno je dovolj velik prihranek na teži in hkrati večji vzgon zaradi več zraka v gumenjaku.

Seveda pa so na račun takšnega dna ostale karakteristike čolna slabše, kar sem pripravljen sprejeti.

Kakšen se vam zdi gumenjak iz videa v prvem postu?

@ vsi; edital bom 1. post: Ni potrebe po glisiranju z 2, osebama, ker vam verjamem, da je to s 5 KM motorjem nemogoče. Vseeno me pa zanima glede povečanja moči motorja s 5 KM na 6 KM, da se bo kam hitreje prišlo, sploh s 4. osebami.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Maj 29, 2019 23:47

Moje mnenje je, da ne mečeš denarja stran in si lepo umisli cheap kitajca (ampak na oko lepega) kupljenega v EU da se ne zahebavaš z garancijo. Tako ali tako je bolj ali manj skoraj vse narejeno tam (vsaj v tej kategoriji) in brandano na neko bolj zveneče ime za 2x ali celo 4x ceno. Take gumice ki jo iščeš imajo življensko dobo cca 5 let pri uporabi kot byboat (vso sezono bolj ali manj na palubi) oz nekaj let več (lahko tudi veliko let več), če uporabljaš bolj občasno, spereš s sladko vodo po vsaki uporabi in pridno skrivaš pred soncem ko ni v uporabi. Na voljo do 3m imaš dolžine 2,7 (nekateri so kao 2,8) in mnogo bolj redke 3,0. Običajno so naslednji 3,3m.
V vsakem primeru s takim čolnom ne boš nikamor hitro prišel ker so (vsaj pod 3,3m) običajno vsi kat D (območje zavetja, torej po zalivu) in z njimi ne smeš dlje kot čez manjši zaliv in v val višji od 50cm. Če čoln ni vpisan v vpisnik ne smeš dlje kot 1000m od obale. Prav tako boš vozil počasi sicer bodo vsi (in vse) v čolnu mokri. 0 birokracije ima svoje dobre pa tudi slabe plati.
O motorjih nimam pojma in ti ne morem pomagati Vem samo, da bo moj naslednji ali 4-taktni ali pa elektro, ker klinčeva mešanica mi z leti vedno bolj smrdi pod nos in mi gre že pošteno na živce. Bi pa znova izbral 5KM motor. Relativno lahek za prenašanje in dovolj varčen za tega slovenskega škota.
Ravno danes sem si z Amazona naročil 2,7m čisto obično gumico z alu dnom in napihljvo kobilico. Koliko je “napihljiva” bomo šele videli. Do sedaj sem imel 3,3m pa je veljalo vse zgoraj našteto (in tudi rok trajanja 5 sezon). Pričakujem ponovitev in to je to. Za 500€ ne bom bogat, 1500 pa ne dam, kolikor je hotel prodajalec za ZAR. Razlika v ceni je ravno nov motor, pa še bi moralo ostati kaj viška. Čez 5 let pa spet menjam in to je to.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Maj 30, 2019 07:52

Kuhan_Vinček napisal/-a:Vendar sem se tako že odločil zaradi želje po 0 birokracije.

Ni mi jasno kakšno birokracijo omenjaš :?:
Če kupiš nov čoln daljši kot 3 metre, ga vpišeš v vpisnik na podlagi prvega pregleda. Naslednjih 5 let ga uporabljaš brez nekih dodatnih obveznoti (ne potrebuješ zavarovanja). Po petih letih podaljšaš vpisni list (lahko po pošti) brez pregleda....

Torej ni neke "birokracije" :idea:

Izpit za voditelja čolna, oziroma preizkus znanja potrebuješ tudi za čoln krajši od 3 metre :!:

Če boš čoln uporabljal na Hrvaškem, je potrebno za vsak čoln nad dolžino 2,5 metra plovno dovoljenje :!:

Je torej kar nekaj razlogov, (so bili našteti že zgoraj) zakaj daljši čoln :|

Iz tvojih zapisov je razvidno, da si se glede dolžine že odločil in mnenj, ki so ti bila podana, ne nameravaš upoštevati :roll:

Ko boš spoznal, da tvoja odločitev morda ni bila najboljša, ti bo morda žal :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Maj 30, 2019 12:57

jozko napisal/-a:
Ko boš spoznal, da tvoja odločitev morda ni bila najboljša, ti bo morda žal :idea:

Eh, saj lahko čoln vedno vpiše v register le papirologijo mora hraniti, da ne bo težav.
Osebno bi se res razgledal za čolni kategorije C, če želi malo razširiti obzorja, ga pa v tej dolžini skoraj zagotovo ne bo našel. Pa čez nekaj let mu ostane samo še motor, ker čolna zlepa ne bo prodal za kaj več kot nekaj 10 evričev... :lol: (se pa seveda lahko tudi motim)
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Če Maj 30, 2019 17:21

jozko napisal/-a:Iz tvojih zapisov je razvidno, da si se glede dolžine že odločil in mnenj, ki so ti bila podana, ne nameravaš upoštevati :roll:

Ko boš spoznal, da tvoja odločitev morda ni bila najboljša, ti bo morda žal :idea:


A res? A lahko prosim pokažeš s čim sem to pokazal? S tabo pa mora bit res težko živeti, če imaš tudi drugje tako pokroviteljski odnos...
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Če Maj 30, 2019 17:35

Tega, da je potrebno tudi za čoln pod 3 m z motorjem imeti osnovni izpit se zavedam.

Kar sem mislil z birokracijo je registracija čolna, vinjeta za plovbo na hrvaškem, itd.

Kolikor sem bral po tem forumu, sem zasledil, da je za gumenjak do 3 m in s 5 KM motorjem dovolj samo osnovni izpit.

Ali je res potrebno še plovno dovoljenje (vinjeta), oziroma ali potrebujem še kaj, preden gre gumenjak v morje?

@fakinx

Razmišljam tudi o tej znamki gumenjakov: https://grandboats.com/corvette/

Zanima me, ali je za gumenjak, ki je dolg točno 3 m že potrebna registracija, ali ga uradno še smem voziti brez "birokracije"?

Drugo kar me zanima je, kaj pomeni oznaka D/C pri enakem modelu gumenjaka na zgornji strani? Kolikor vem, je lahko čoln samo v 1 od teh kategorij - se pravi ali lahko pluje v zahtevnejših pogojih ali pa ne.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Maj 30, 2019 18:07

Hmm, izgleda zanimivo vendar je verjetno izven mojega budgeta.
Edino ne vem, kako si predstavljaš sem noter...
Slika
...spraviti 4 ljudi?
3m je 3m. V zakonodaji piše, da za čoln krajši od 3m ni obvezen vpis v vpisnik, razen če ima motorni pogon z močjo nad 3,7kW. To je 5,03KM. Kaj ni jasno?
Da ne boš slučajno migrante švercal... :lol:
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Če Maj 30, 2019 18:15

@fakinx

Kako pa je s plovnim dovoljenjem na HR s takšnim čolnom?

Drugače pa 4 ljudi spraviš not tako da sedijo na tubah - po mojem vsaj.

Spada Grand Corvette C300A po tvojem v kategorijo C ali D?

EDIT: @fakinx

https://www.honda-as.com/marine/prodajni-program2/napihljivi-colni/napihljivo-dno/t27-ie2

Tale je pa prav kategorije C. Je pa na žalost samo 270 cm. Naslednji pa so že prek 3 m.

Kakšna je razlika med max številom oseb 3+1 in 4, ki jih čoln lahko prevaža?

Našel odgovor na https://honda.com.cy/portfolio/t27ie2/

Citiram: Passenger Capacity (adult/child): 3/1
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Maj 30, 2019 20:17

T30-AE2 z alu dnom (Honda) je dolg 297cm. Redkost.
Cena 1,4k je značilna za to dolžino in brandname robo. Jaz nisem za take štose (za moje potrebe). Tudi max moč motorja je 15KM, kar je tudi tipično. V glavnem, vse en isti shit. Če bi bil kateri proizvajalec res Jack bi na to gumico obesil 30 konjev pa po luftu... šala, ne me jemat resno. Jacki bi bili, če bi skonstruirali čoln, ki bi pri tej dolžini in 5 konjih na riti glisiral s 3 ljudmi.... klinc, pa fizika ne da!
Glede kategorije - če ne boš vpisal si kategorija D neglede kaj piše gor.
Glede pravil za tak čoln v CRO - pojma nimam. Me nikoli ni zanimalo (kot samostojno plovilo)
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Če Maj 30, 2019 20:38

@fakinx

Hvala za predlog gumenjaka.

Ali lahko s takim čolnom obiščeš bližnje otočke, ki so vidni s prostim očesom (cca 10 km), če ni vpisan?
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Piki » Če Maj 30, 2019 22:13

Kuhan_Vinček napisal/-a:@fakinx

Hvala za predlog gumenjaka.

Ali lahko s takim čolnom obiščeš bližnje otočke, ki so vidni s prostim očesom (cca 10 km), če ni vpisan?


Niti slučajno, 1000 m od obale je maksimalnja oddaljenost.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov