Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

radejr24
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 25
Pridružen: Sr Jul 16, 2014 11:07

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a radejr24 » To Avg 06, 2019 14:48

Meni se to zdi čisto verjetno - da je glisiral pri 12-15km/h.
Letos sem na svoji 3,8m gumici z motorjem 20KM dosegel ravno kritično mejo, ko je samo pri pravilni razporeditvi teže potnikov in prtljage in ob ravno prav valovitem morju čoln uspel zglisirati - in ne boš verjel - letel je ravno tu nekje - 12-15km/h.
Ko pa je bilo potnikov manj (ko sva bila sama s sinom), je glisiral kadarkoli in to od teh 12km/h do 35km/h. Odvisno pač, če sem gas navil ali pa ga pustil ravno toliko, da sva še "lebdela".
Pri polni obremenitvi pa sem tudi jaz pri glisiranju moral ročico držati do konca navito - in zato ni šel nič hitreje (mislim, da je enkrat na "valu v rit" uspel potegniti nekje do 20km/h, ampak to so že posebni robni pogoji.
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a kotulc » To Avg 06, 2019 18:14

Ko čoln izglisira, se mu bistveno zmanjša upor, zato hitrost naraste. Zato je za izglisiranje potrebna večja moč kot potem za glisiranje. Tako mi ne gre skupaj to, da bi za glisiranje vedno potreboval maksimalno moč. Sicer pa lahko Kuhan Vinček prilepi kakšen posnetek vala za čolnom, tam se točno vidi kdaj čoln glisira. Pri glisiranju se namreč valovi za čolnom bistveno zmanjšajo, prej rije in povzroča velike valove, potem pa karnenkrat valov ni.
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » To Avg 06, 2019 19:40

@ Kotulc

Takole je zgledala plovba:

https://www.youtube.com/watch?v=Gb7MfqyywcY

https://www.youtube.com/watch?v=Ekc1OLfTDRU

Pri zadnjem posnetku se vidi, da je plina celo nekaj manj, kot 100%.

Vidi se tudi kako čoln takoj neha glisirati, čim se pomaknem bolj proti krmi, da bi posnel količino plina, potem pa spet izglisira, ko se pomaknem proti sredini.
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a kotulc » To Avg 06, 2019 20:12

To mi ne deluje glisiranje, saj je krmni val bistveno previsok in tudi na vodi se vidi, da gumenjak za svojo velikost dela prevelike valove. Tako nekako izgleda krmni val tik pred tem, da takšen gumenjak zares zaglisira, potem ko pa res glisira pa valov praktično ni in zato tudi gre bistveno hitreje. Pa tudi po zvoku motorja se mi zdi, da se ne zavrti do max. obratov.

Evo, posnetek glisiranja z mojim nekdanim čolnom (ko glisira praktično ne povzroča valov, hitrost je bila 27kmh po garminu)
https://www.youtube.com/watch?v=ID-vqXZ8R_E
https://www.youtube.com/watch?v=wFCVSPlKVOI
Vsaj meni se zdi očitna razlika.
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Piki » To Avg 06, 2019 20:23

To je začetno glisiranje, ko premec še ni čisto spuščen.
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » To Avg 06, 2019 21:08

@ kotulc

Meni se zdi to glisiranje, saj se vidi razlika, ko neha glisirati in prične propeler samo mešati vodo, ko se pomaknem bolj h krmi.

Je pa tole še zmerom (pre)počasna hitrost zame.... :)
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Nakup novega gum. za 4 osebe do 3 m z napihljivim dnom + 5 KM motor

OdgovorNapisal/-a kotulc » To Avg 06, 2019 22:00

Piki napisal/-a:To je začetno glisiranje, ko premec še ni čisto spuščen.


Se strinjam, tisto na posnetku je začetna faza glisiranja, motorju pa malo zmanjka, da bi dejansko izglisiral (se dvignil na površino, kar je bistvo glisiranja). Takrat bi izginili ti valovi, ki jih povzroča in na račun tega bi se hitrost bistveno povečala. Saj že to, da je moj šel 27kmh ta gre pa 15kmh in sta podobne velikosti in motor podobne moči, pokaže kateri čoln je izglisiral.

Kuhan_Vinček napisal/-a:@ kotulc

Meni se zdi to glisiranje, saj se vidi razlika, ko neha glisirati in prične propeler samo mešati vodo, ko se pomaknem bolj h krmi.

Je pa tole še zmerom (pre)počasna hitrost zame.... :)


Se strinjam, da je prepočasi :) Saj z 9,9KM bo šlo bistveno hitreje, takrat bo nedvomno glisiral :). Je pa res, da ravno za neke valove pa zložljivi gumenjaki niso, če so malo večji valovi (nad 0,5m) in glisiraš konkretno nabija in šprica, tudi za sam gumenjak to ni dobro, so le sile velike.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov