Gumenjak z 40hp komaj zglisira

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a bozo » Sr Avg 07, 2019 08:28

Za moje pojme problem motorja ali naj bo to višina ali naj bo to kot trima oziroma propeler ali pa motor - mehanika kot celota. Tudi končna hitrost govori nekaj o temu. Imel sem Maestrala 4,2 m HF 50, z Yamaho 30 l 2001 in zadeva je bila v 4 dobesedno takoj iz vode, kar ne morem verjeti, da bi bilo plovilo toliko narobe konstruirano, da ne bi normalno plulo sploh pa ne s 40 HP motorjem. Ta motor (v normalnem stanju) mora gumenjak 3,7 m izstreliti iz vode. Kot so ti že svetovali preveri višino motorja, velikost propelerja, trim nastavi v nek nevtralen položaj (v kolikor boš imel vedno do konca spuščenega boš med glisiranjem ril s premcem) in testiraj.
Dimen
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Sr Dec 29, 2010 11:57

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a Dimen » Sr Avg 07, 2019 09:43

Izmerite kompresijo. Ta motor je nekje na poti zgubu konje.
mts
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: So Jul 27, 2019 20:13

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a mts » Sr Avg 07, 2019 10:50

Koliko pa more biti napumpan pac ko se odpeljemo je dobro malo se ga da se stisnit potem ko se pa pripeljemo je pa zelo prazn ko stopos na tubo drugic pa spet isto
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Sr Avg 07, 2019 11:28

Tube naj bodo tako napumpane, da ko s palcem pritisneš na tubo, se le-ta za kak 1-2 cm še poda.

Zrak v tubah se namreč tekom dneva dodatno razteza/krči, odvisno od temperature zunaj, tako da tube ne smejo biti na primer zjutraj popolnoma do trdega napumpane.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Avg 07, 2019 11:43

A heca se pa ne nekdo?
40 hp Mercury z 3 luknjami gor dol ali naprej nazaj obstaja? Na odgovor o kompresiji pride odgovor okrog tub, o dimenzijah propelerja ne duha, ne sluha...
Brez zamire, ampak tu nič ne štima.
mts
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: So Jul 27, 2019 20:13

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a mts » Sr Avg 07, 2019 12:00

Zdaj kompresijo sam ne znam zmerit propeler pa se nisem pogledal bom danes

Prej smo imeli 4t hondo tako da se na 2 t motor ne spoznam

Je blo samo manjse podvprasanje
mts
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: So Jul 27, 2019 20:13

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a mts » Sr Avg 07, 2019 12:33

Sem zdajle opazu tste 3 opcije ko sn jih jaz mislu so bile visina motprja ko coln stoji

Zle pa sn bodo vn metu pa opazu 5 opcij trima ki se menjajo da osovino prestavlas
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 409
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a mikele » Sr Avg 07, 2019 16:06

mts napisal/-a:Sem zdajle opazu tste 3 opcije ko sn jih jaz mislu so bile visina motprja ko coln stoji

Zle pa sn bodo vn metu pa opazu 5 opcij trima ki se menjajo da osovino prestavlas

Če si iz Sudana vse pohvale, če pa si naš, se pa le malce potrudi pri izražanju.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a kocka » Sr Avg 07, 2019 17:05

Plošča na motorju s katere boš odšravfal krilca mora biti
Vzporedna z dnom čolna in idealno je, če vsaj v isti višini kot spodnji rob zadnjega dela čolna. Propeler ima odtisnjene oznake- številke, poglej in napiši jih, imam občutek da je občutno prevelik.
Pa ko boš spustil motor na ideal. Luknjo ga slikaj iz profila da vidimo višino motorja oz. ali imaš celo predolgo nogo in orje.
mts
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: So Jul 27, 2019 20:13

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a mts » Sr Avg 07, 2019 18:48

mikele napisal/-a:
mts napisal/-a:Sem zdajle opazu tste 3 opcije ko sn jih jaz mislu so bile visina motprja ko coln stoji

Zle pa sn bodo vn metu pa opazu 5 opcij trima ki se menjajo da osovino prestavlas

Če si iz Sudana vse pohvale, če pa si naš, se pa le malce potrudi pri izražanju.



No iz Sudana zal nisem, sem pa iz Libije a lahko vseeno vzamem kompliment? :D

Hec, da ne bo kdo slucajno mislu da res....

Smo sli pa danes na coln, bila sma 2 potnika skupna teza 150kg da je zaglisiral sem mogel dati gas do konca ter ga nekaj casa pustiti potem pa je slo. Poleg tega smo probali drugacen trim. Ima 5 opcij kot sem ze prej rekel samo je samo 1 v redu. Ce smo ga znizali na prvo je "avspuh" od motorja bil na pol v vodi, ce smo ga povisali za eno se je vcasih v prazno zavrtel.

Poleg tega je voda ki tece skozi odprtino za preverjanje hlajenja dokaj mlacna ( spominja bol na mrzlo) a ne bi tu mogla bit vsaj topla?
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Avg 07, 2019 18:52

mts napisal/-a:No iz Sudana zal nisem, sem pa iz Libije a lahko vseeno vzamem kompliment? :D


30 jih vrzi pacifistom v morje in boš izglisiral. 8)
mts
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: So Jul 27, 2019 20:13

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a mts » Sr Avg 07, 2019 18:53

SR 290 napisal/-a:
mts napisal/-a:No iz Sudana zal nisem, sem pa iz Libije a lahko vseeno vzamem kompliment? :D


30 jih vrzi pacifistom v morje in boš izglisiral. 8)


Hahahaha, bomo probali mogoc pa bo
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Avg 07, 2019 18:54

Zihhher bo, ti kar poizkusi!

zsje gledaš?
mts
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: So Jul 27, 2019 20:13

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a mts » Sr Avg 07, 2019 18:55

Kaksna bi mogla biti pa poraba na tem motorju, pac nam porabi ene 6-7l na uro

Zakaj bi naj gledu zsje?

Nevem ce ma kak point dat plosco iz motorja dol sem pogledu in je na visini podna colna
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Gumenjak z 40hp komaj zglisira

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Sr Avg 07, 2019 21:17

@ mts

Morda ti pa želi dati kdo v ZS (ZS= zasebno sporočilo) kak koristen nasvet... Ali to, ali pa ti ponuja milijon EUR :roll:

V glavnem, želimo ti pomagati, zato ti svetujem, da postoriš vse, kar smo ti do sedaj predlagali.

Ampak postopoma. 1 stvar spremeni, pojdi na vožnjo s čolnom, preveri, če sprememba deluje in nato poročaj nazaj na ta forum.

Samo tako, boš lahko najhitreje rešil težave.

A si siguren, da na 1. luknji trima čoln najbolje plove? Običajno 1. luknja motor nagne na tak kot, da čoln tišči prednji del (premec) v vodo.

Kolikor vem, so vsi motorji po defaultu (ko pridejo iz tovarne) nastavljeni na 2. luknjo trima. To bi morala biti v osnovi zadovoljiva nastavitev.

Kar se porabe tiče, je odvisna od mnogih dejavnikov - med drugim naloženosti čolna, valov itd.

Okvirno si lahko pomagaš na tej strani:
https://www.boat-fuel-economy.com/outboard-fuel-consumption-liters

PS: Obvezno odstrani tista krilca na motorju in poročaj kako se bo potem čoln obnašal.

Kolikor sem bral, povzročajo ta krilca več slabega, kot dobrega - če bi bilo obratno, bi jih proizvajalci motorjev že sami dodajali na motorje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov