Zodiac/Yamaha/Honda?

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Pe Sep 06, 2019 23:11

kotulc napisal/-a:Ne vem no, nihče me ne bo prepričal, da gre 3,5m gumenjak in 20KM motor z vso opremo z lahkoto v prtljažnik, tudi če nimaš
nič ostale prtljage. Kuhan_Vinček, slikaj enkrat kako izgledata čoln in motor v avtu, me zanima koliko prostora ostane.

Glede udobja je pa res vse subjektivno, eni spijo pod mostom, drugi v stanovanju, tretji pa v vili. Tako pa je tudi pri navtiki, eni imajo male gumenjake, drugi čolne za dnevne izlete (cca 6m), tretji pa jahte 15m+. Zadovoljstvo ob tem pa na srečo ni odvisno samo od dolžine in cene :D


Objavim slike, ko ga peljem vpisat v register - torej kmalu 8) :D
matjaz007
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: To Jan 27, 2009 15:16
Kraj: Radenci-Premantura

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a matjaz007 » Pe Sep 06, 2019 23:23

Plovba z zložljivim gumenjakom in družino ni noben problem. Boste zagotovo uživali. Človeška narava je včasih malo smešna. Takih debat je bilo na forumu že kar nekaj in večina se jih je končala enako. Z nakupom kombinacij čolna in motorja o katerih se sprašuje in navdušenjem po prvem dopustu. Ampak po letu ali dveh pa večina prodaja. Tisti, ki so vedo zakaj, drugi pa še bodo.
Se strinjam, da se vse da, dokler se ti da. Vprašal je za mnenje in ga je dobil, odločil pa se bo sam.
V užitke ne dvomim. Važno je da si na vodi.
Lp
strupar
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: To Apr 16, 2019 08:45

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a strupar » So Sep 07, 2019 20:04

No, jst sm letos kupil honwave 3,5m in parsuna 15km. Imam mondeota karavana letnik 2011. Ko sem stlačil v prtljažnik motor in čoln je ostalo bore malo prostora. poleg tega sem v prtljažnik spravil obvezno opremo čolna, 25l rezervoar, razne drobnarije kot so obutev, brisače in eno manjšo potovalko. Za ostale stvari sem imel strešni kovček v katerega sem spravil še 3 potovalke robe. Glede na to da sva 2 odrasla, otrok in pes je šlo s prtljago kar na tesno in s seboj nismo vzeli nobene hrane (razen za cucka). Kar se pakiranja tiče, resno razmišljam da bi si za naslednje leto omislil prikolico (tovorno).

Kar se tiče sestavljanja in pospravljanja čolna pa je fino če imaš poleg še kako moško roko, vsaj za motor je pa tudi res da lahko po plaži povprašaš za pomoč v zameno za kako pivo.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a motorni » So Sep 07, 2019 21:29

Ali pa še en strešni kovček.
Ko so bili otroci še manjši, sem strešne nosilce (prečke) za 10cm podalšal s kosom lesa, da je šlo gor poleg kovčka še 5 biciklov. :D
__________________
lp
motorni
strupar
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: To Apr 16, 2019 08:45

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a strupar » So Sep 07, 2019 21:45

to sem tudi razmišljal, ali pa takega ki pride čez delo širino strehe, samo ti so ponavadi krajši
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Ne Sep 08, 2019 07:48

Kuhan_Vinček napisal/-a:stajerc

Sam imam Honwave T30 AE in sem izredno zadovoljen. Z lahkoto ga spravim na 2. vrsto sedežev v svojega hatchback Focusa. Tudi motor gre v 2. vrsto. Tako da nama s punco ostane še cel prtljažnik za ostalo prtljago.

Tukaj "vsi" takoj pišejo kot da so edini primerni čolni 7m+ plastika in ne vem še kaj vse.

Pač nimamo vsi enakih možnosti / potreb....

Sam zase vem, da bom ostal pri zložljivih gumenjakih, ker mi to za teh 14 dni dopusta na morju zadošča.

Nezložljiva plovila definitivno takoj s sabo prinesejo večje stroške, obveznosti in skrbi, hkrati pa nekatere pozitivne lastnosti.
Vsak pač da na tehtnico kaj potrebuje in se potem odloči.

Tako, da res ne razumem zakaj nekateri človeku apriori vsiljujete svoje potrebe kot edino prave.

V glavnem, prvo sezono (letos) sem imel z mojim gumenjakom Yamaho 4 (odprto na 6 KM), kar je bilo za vožnjo do sosednje zalivčka čisto OK, za daljše izlete pa je šlo prepočasi.

Tako da sem sedaj nabavil nov motor - Suzuki 9.9 (odprt na 20 KM). S temle bodo tudi daljši izleti (40 km in več) postali izvedljivi - seveda ob lepem vremenu. V vremenu v katerem pa tudi drugače ne bi šel na plažo, pa s tem čolnom ne mislim riniti na morje.

V glavnem... Mali čoln, male skrbi :wink:



Kuhan vincek s teboj se tuki popolnoma strinjam. Ne potrebujemo vsi 8m čolnov in 250km motorjev, da bi lahko uživali tiste 14 dni na morju.. Ko si omenil, da imaš hondo T30, kako se obnese stabilnost na vodi? ali bi blo boljše imeti vseeno T35 ali T40?
Kam daš motorje odpirat če ni skrivnost ? :wink:
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Ne Sep 08, 2019 07:50

strupar napisal/-a:No, jst sm letos kupil honwave 3,5m in parsuna 15km. Imam mondeota karavana letnik 2011. Ko sem stlačil v prtljažnik motor in čoln je ostalo bore malo prostora. poleg tega sem v prtljažnik spravil obvezno opremo čolna, 25l rezervoar, razne drobnarije kot so obutev, brisače in eno manjšo potovalko. Za ostale stvari sem imel strešni kovček v katerega sem spravil še 3 potovalke robe. Glede na to da sva 2 odrasla, otrok in pes je šlo s prtljago kar na tesno in s seboj nismo vzeli nobene hrane (razen za cucka). Kar se pakiranja tiče, resno razmišljam da bi si za naslednje leto omislil prikolico (tovorno).

Kar se tiče sestavljanja in pospravljanja čolna pa je fino če imaš poleg še kako moško roko, vsaj za motor je pa tudi res da lahko po plaži povprašaš za pomoč v zameno za kako pivo.



Strupar, že nekaj je bilo govora na tem forumu glede parsunov in kako se odrežejo na vodi itd.. Bi mi lahko malo povedal, kako maš ti zaenkrat izkušnjo z njim?
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Ne Sep 08, 2019 07:55

Želel sem, da bi bila moja tema odprta namenjena vprašanju katerega gumenjaka priporočate za dolžino med 3 in 4m, da bi lahko meni in seveda vsem ostalim, ki bodo brali te prispevke pomagali v tem času, ko kupujemo gumenjaka. Jaz sem se za prvega odločil za zložljivega in me noben ne bo prepričal, da rajši onega na prikolici, ker zaenkrat je tisti na prikolici žal preveč za mene (premalo izkušenj, nimam kljuke, dodatne komplikacije- registracija prikolice, prostor pri hiši itd..)

Zato prosim, če ima še morda kdo kako izkušnjo predvsem za ZODIACA ali pa HONDO T35, prosim ustrelte :D
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
strupar
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: To Apr 16, 2019 08:45

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a strupar » Ne Sep 08, 2019 08:03

V glavnem če boš kupoval honwave t35, sem ga jst dobil ugodno v italijanski trgovini vio. Tam sem se zmenil da mi ga dostavijo v GLS Trst kjer sem ga nato šel prevzet.
Kar se tiče parsuna 15 sem zadovoljen z njim, je pa tudi res da je to moj prvi izvenkrmni motor tako da nimam neke realne ocene. Z 2 odraslima, otrokom, psom in prtljago smo glisirali brez težav. V rahlo valovitem morju je bila max hitrost 16 vozljev na šajbi žal nisem sprobal ker nisem imel s seboj telefona.
Ko so bili na čolnu 4 odrasli, otrok, 2 psa in prtljaga nismo zglisirali.
Motor se prižge enkrat pri prvem potegu, včasih pri 5em. Če ne zatakneš varnostnega ključa k ročici za gas se ne prižge :D
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Ne Sep 08, 2019 21:06

Nekaj me se zanima. Kako je zdaj s temi novimi zakoni na hrvaskem, glede registracije colnov. A se rabi bit coln registriran do 3m in 5km al kako je ze bilo? Al zdaj registracija in izpit veljata za vsa plovila? :shock:
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Ne Sep 08, 2019 21:09

strupar napisal/-a:V glavnem če boš kupoval honwave t35, sem ga jst dobil ugodno v italijanski trgovini vio. Tam sem se zmenil da mi ga dostavijo v GLS Trst kjer sem ga nato šel prevzet.
Kar se tiče parsuna 15 sem zadovoljen z njim, je pa tudi res da je to moj prvi izvenkrmni motor tako da nimam neke realne ocene. Z 2 odraslima, otrokom, psom in prtljago smo glisirali brez težav. V rahlo valovitem morju je bila max hitrost 16 vozljev na šajbi žal nisem sprobal ker nisem imel s seboj telefona.
Ko so bili na čolnu 4 odrasli, otrok, 2 psa in prtljaga nismo zglisirali.
Motor se prižge enkrat pri prvem potegu, včasih pri 5em. Če ne zatakneš varnostnega ključa k ročici za gas se ne prižge :D


Ja tocno T35 sem se odlocil kupit. Ker mi je nekako dolzina in kvaliteta in vse skupaj najbolj vsec. Ceprav se studiram al naj cakam na kaksnega rabljenega al naj kupim komplet al novega pa potem motor, mal se morem premisliti glede tega. Nevem tocno ce se ga kupu v italiji kako je potem z dokumenti za registracijo in vse naprej?..
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Ne Sep 08, 2019 21:28

stajerc9 napisal/-a:
Kuhan_Vinček napisal/-a:stajerc

Sam imam Honwave T30 AE in sem izredno zadovoljen. Z lahkoto ga spravim na 2. vrsto sedežev v svojega hatchback Focusa. Tudi motor gre v 2. vrsto. Tako da nama s punco ostane še cel prtljažnik za ostalo prtljago.

Tukaj "vsi" takoj pišejo kot da so edini primerni čolni 7m+ plastika in ne vem še kaj vse.

Pač nimamo vsi enakih možnosti / potreb....

Sam zase vem, da bom ostal pri zložljivih gumenjakih, ker mi to za teh 14 dni dopusta na morju zadošča.

Nezložljiva plovila definitivno takoj s sabo prinesejo večje stroške, obveznosti in skrbi, hkrati pa nekatere pozitivne lastnosti.
Vsak pač da na tehtnico kaj potrebuje in se potem odloči.

Tako, da res ne razumem zakaj nekateri človeku apriori vsiljujete svoje potrebe kot edino prave.

V glavnem, prvo sezono (letos) sem imel z mojim gumenjakom Yamaho 4 (odprto na 6 KM), kar je bilo za vožnjo do sosednje zalivčka čisto OK, za daljše izlete pa je šlo prepočasi.

Tako da sem sedaj nabavil nov motor - Suzuki 9.9 (odprt na 20 KM). S temle bodo tudi daljši izleti (40 km in več) postali izvedljivi - seveda ob lepem vremenu. V vremenu v katerem pa tudi drugače ne bi šel na plažo, pa s tem čolnom ne mislim riniti na morje.

V glavnem... Mali čoln, male skrbi :wink:



Kuhan vincek s teboj se tuki popolnoma strinjam. Ne potrebujemo vsi 8m čolnov in 250km motorjev, da bi lahko uživali tiste 14 dni na morju.. Ko si omenil, da imaš hondo T30, kako se obnese stabilnost na vodi? ali bi blo boljše imeti vseeno T35 ali T40?
Kam daš motorje odpirat če ni skrivnost ? :wink:


Hoj :)

T30 se obnese super. Kot sem napisal, s takšnim čolnom sem bil na morju samo v vremenu v katerem bi se tudi drugače odpravil plavat - torej ob lepem vremenu. Še najtežje pogoje sem z njim doživel na zahodni strani Dugega otoka (proti odprtemu), ko je sredi popoldneva pihal močan maestral in so bili valovi visoki cca pol metra.

Čoln je bil popolnoma varen ter suh, le smer je bilo potrebno nekoliko pogosteje popravljati. Pa počasi je šlo naprej, saj sem imel Yamaho s 6 KM in se je močno upehala vsakič, ko smo lezli na greben vala. Z novim 20 KM motorjem to ne bi smel biti več problem.

Glede razlike med Honwave čolni z ALU dnom - mislim, da nekih razlik glede samih plovnih lastnosti ni. Razlika je predvsem v nosilnosti (toliko več potnikov in prtljage) ter moči motorja, ki jo čoln še dovoljuje.

Honwave čolni z ALU dnom se (poleg dolžine) razlikujejo samo v premeru tubusov.

Morda bi samo bilo smiselno pri T40 že kupiti zložljivo lestev s 3 stopnicami, za plezanje iz vode v čoln.

Za T30 je bila kratka, z dvema stopnicama, idealna. Verjetno bi za T35 bila tudi še OK kratka.

Primerjava lestev:

Slika
Nazadnje spremenil Kuhan_Vinček, dne Ne Sep 08, 2019 21:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Ne Sep 08, 2019 21:37

stajerc9 napisal/-a:Želel sem, da bi bila moja tema odprta namenjena vprašanju katerega gumenjaka priporočate za dolžino med 3 in 4m, da bi lahko meni in seveda vsem ostalim, ki bodo brali te prispevke pomagali v tem času, ko kupujemo gumenjaka. Jaz sem se za prvega odločil za zložljivega in me noben ne bo prepričal, da rajši onega na prikolici, ker zaenkrat je tisti na prikolici žal preveč za mene (premalo izkušenj, nimam kljuke, dodatne komplikacije- registracija prikolice, prostor pri hiši itd..)

Zato prosim, če ima še morda kdo kako izkušnjo predvsem za ZODIACA ali pa HONDO T35, prosim ustrelte :D


Za 1. gumenjaka, bi se na tvojem mestu odločil za neko srednjo kvaliteto - se pravi priznan proizvajalec, brez "davka" na znamko.

Zodica bi torej za začetek preskočil, saj je v tem rangu gumenjakov, nekaj takšnega kot Mercedes pri avtomobilih.

Razmisli med Honwave, Suzumar in Yanmar - se pravi Hondo, Suzukijem in Yamaho. Nekateri prodajalci / uvozniki teh znamk ponujajo tudi nekaj dodatnega popusta, če se odločiš za nakup kompleta (čoln + motor) od iste znamke.

Glede zložljivega gumenjaka, pa priporočam ALU podnice, saj sem, ko sem se sam odločal za nakup, prebral, da nudi ALU dno uporabnost še najbližjo taki, kot je pri gumenjaku s trdim dnom (RIB).
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Ne Sep 08, 2019 21:52

stajerc9 napisal/-a:Nekaj me se zanima. Kako je zdaj s temi novimi zakoni na hrvaskem, glede registracije colnov. A se rabi bit coln registriran do 3m in 5km al kako je ze bilo? Al zdaj registracija in izpit veljata za vsa plovila? :shock:


Izpit (vsaj preizkus znanja) potrebuješ v VSAKEM PRIMERU, čim je plovilo opremljeno z motorjem. Vožnjo brez izpita ti odsvetujem, ker ti kazen lahko pokvari dopust.... Pa še vsaj neko teoretično znanje dobiš, ko se pripravljaš na izpit, tako da ima smisel. :)

V SLO ne rabiš vpisati (registrirati) čolna, če je ta dolžine POD 3m IN do (vključno z) 5 KM motorjem. Če presežeš KATEREGA KOLI od teh 2 pogojev, moraš čoln vpisati v register.

Če greš s takim čolnom na HR na dopust, potem se samo zglasiš na njihovi kapitaniji, preden daš čoln v morje in plačaš "uporabnino" za svetilnike. - v glavnem nadomestilo za plovbo.

Glede na to, da čoln nima registrske označbe in vpisnega lista, moraš predložiti samo izpit (zadostuje preizkus znanja https://e-uprava.gov.si/podrocja/promet/pomorski-promet/preizkus-znanja-za-upravljanje-colna.html), račun za čoln in motor ter homologacijski list za čoln, kjer je razviden podatek o dolžini čolna.

Pristojbino ti odmerijo po formuli (zahvala za formulo gre forumašu MareC):

Sigurnost: (20hrk x dolžina + 2x moč v kilovatih) Hrk
Svetlarina (10hrk x dolžina) Hrk
Upr. prist. 40 Hrk

Pristojbino ti tiplo priporočam, da plačaš, saj je znesek za tako plovilo zanemarljiv (cca 100 HRK), kazni so pa visoke. Pa še mirno si lahko brez skrbi...

Mimogrede - preizkus znanja, kot je navedeno v povezavi zgoraj, ti dovoljuje upravljati s čolnom dolžine do 7 m in motorejm do 9.9 KM. Za vse, kar je več, potrebuješ izpit za voditelja čolna.

Za Hrvaške državljane velja, da morajo pri njih vpisati čolne, ki presegajo dolžino 2,5 m in ne vem točno kolikšno moč motorja. V glavnem, SLO ima omejitev postavljeno višje - torej bolj ugodno. :)

Sicer pa... Priporočam, da motorje pod 9.9 KM preskočiš. :wink: Naučeno na lastni izkušnji hehe....

Vzemi 9.9 (po možnosti takega, ki ga lahko kasneje odpreš na več) ter vse skupaj registriraj - stane cca 50 EUR za 5 let + zavarovanje cca 50 EUR na leto.
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Zodiac/Yamaha/Honda?

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Ne Sep 08, 2019 22:11

Kuhan_Vinček napisal/-a:
stajerc9 napisal/-a:Nekaj me se zanima. Kako je zdaj s temi novimi zakoni na hrvaskem, glede registracije colnov. A se rabi bit coln registriran do 3m in 5km al kako je ze bilo? Al zdaj registracija in izpit veljata za vsa plovila? :shock:


Izpit (vsaj preizkus znanja) potrebuješ v VSAKEM PRIMERU, čim je plovilo opremljeno z motorjem. Vožnjo brez izpita ti odsvetujem, ker ti kazen lahko pokvari dopust.... Pa še vsaj neko teoretično znanje dobiš, ko se pripravljaš na izpit, tako da ima smisel. :)

V SLO ne rabiš vpisati (registrirati) čolna, če je ta dolžine POD 3m IN do (vključno z) 5 KM motorjem. Če presežeš KATEREGA KOLI od teh 2 pogojev, moraš čoln vpisati v register.

Če greš s takim čolnom na HR na dopust, potem se samo zglasiš na njihovi kapitaniji, preden daš čoln v morje in plačaš "uporabnino" za svetilnike. - v glavnem nadomestilo za plovbo.

Glede na to, da čoln nima registrske označbe in vpisnega lista, moraš predložiti samo izpit (zadostuje preizkus znanja https://e-uprava.gov.si/podrocja/promet/pomorski-promet/preizkus-znanja-za-upravljanje-colna.html), račun za čoln in motor ter homologacijski list za čoln, kjer je razviden podatek o dolžini čolna.

Pristojbino ti odmerijo po formuli (zahvala za formulo gre forumašu MareC):

Sigurnost: (20hrk x dolžina + 2x moč v kilovatih) Hrk
Svetlarina (10hrk x dolžina) Hrk
Upr. prist. 40 Hrk

Pristojbino ti tiplo priporočam, da plačaš, saj je znesek za tako plovilo zanemarljiv (cca 100 HRK), kazni so pa visoke. Pa še mirno si lahko brez skrbi...

Mimogrede - preizkus znanja, kot je navedeno v povezavi zgoraj, ti dovoljuje upravljati s čolnom dolžine do 7 m in motorejm do 9.9 KM. Za vse, kar je več, potrebuješ izpit za voditelja čolna.

Za Hrvaške državljane velja, da morajo pri njih vpisati čolne, ki presegajo dolžino 2,5 m in ne vem točno kolikšno moč motorja. V glavnem, SLO ima omejitev postavljeno višje - torej bolj ugodno. :)

Sicer pa... Priporočam, da motorje pod 9.9 KM preskočiš. :wink: Naučeno na lastni izkušnji hehe....

Vzemi 9.9 (po možnosti takega, ki ga lahko kasneje odpreš na več) ter vse skupaj registriraj - stane cca 50 EUR za 5 let + zavarovanje cca 50 EUR na leto.


Izpit mam ze narejen tako da brez skbi, nisem nek norec ki bi brez izpita ogrozal sebe in druge okoli. Sja veste,: poštuj more al drzi se kopnega :) verjetno bom kupil nad 3m tako da bom vse zrihtal preko registracije in izpita verjetno:) a se neda vse motorje odpreti?
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov