Nakup prvega čolna

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

damo
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Ne Jan 19, 2020 21:27

Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a damo » Sr Jan 22, 2020 07:38

Pozdravljeni,

sem nov na forumu in na morju :) Kupujem svoj prvi čoln. Namen je krajši izleti s 4 člansko družino - raziskovanje zalivčkov, ribičija z otroci itd. Nekako se nagibam k 3.8-4m ter motorjem 15-25KS. V uporabi bi bil recimo 2x10 dni letno.

Motor planiram kupit kako rabljeno 2 taktno Yamaho 15-20KS (najraje) ali podobno. Po prebiranju foruma Parsun odpade.

Za čoln sem pa v dilemi: nov Viamare 380 ali kak rabljen npr. Zodiac ali podobno? Res sta slednja boljša, vendar govorim o letnikih 2005-2010, kar je 10-15 let staro. Po drugi strani je Viamare nov, in za trenutno ceno (slabega tisočaka) se mi skoraj zdi boljši nakup. Glede na to, da je soforumašu začel po 4 letih razpadati (pa ga je imel 5mesecev/leto na soncu in vseh ostalih vplivih), predvidevam, da bi ob moji uporabi držal dosti dlje. Oz. 5 let sigurno.

Ima še kdo Viamare in kake izkušnje ima z njem, sploh z 380? Mogoče kdo v Posavju, pa bi se ga dalo videt (ker trgovina ki jih prodaja, je le internetna)?

hvala za mnenja in pomoč začetniku!

Damo
strupar
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: To Apr 16, 2019 08:45

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a strupar » Sr Jan 22, 2020 17:44

ali pa če dodaš še tistih 400 EUR pa si kupiš novega 4m honwavea pa je
damo
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Ne Jan 19, 2020 21:27

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a damo » Sr Jan 22, 2020 18:01

Dober nasvet, honweva sploh nisem gledal, gledal sem rabljene in nove Viamare ter Dulkan.

Mi lahko kdo poda primerjavo med npr. Viamare 380 in Honwave T40? In kje se slednje najugodneje dobi?
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Sr Jan 22, 2020 18:45

damo napisal/-a:Dober nasvet, honweva sploh nisem gledal, gledal sem rabljene in nove Viamare ter Dulkan.

Mi lahko kdo poda primerjavo med npr. Viamare 380 in Honwave T40? In kje se slednje najugodneje dobi?


Jaz sem bil v isti dilemi poleti, ali kupiti viamare za nekaj let al zodiaca al yamaho al honwave. Nato sem sel enemu znancu pogledat viamare v zivo in sn ga tud zadnjic hotu videt, na pogled se vidi da je za en k****. Potem sem imel namen kupiti honwave 3,5 ali 4m, ki sta bila v AS boats domzale v akciji, 1250€ za 4m in 1180€ za 3,5m (se mi zdi) ampak je ravno takrat na mornar prisel rabljen zodiac in sem sel se isti dan ponj. Gor sem dal 2t yamaho 25 vendar se ju nisem sprobal tako da tezko povem izkusnje. Priporocam, da prvo kupis coln in vidis kolk ma max.dovoljeno moc motorja in das gor max moc, verjetno bo 20 ali pa 25, ker tak nebos skor nikol tisal gas do konca ampak bos nekje 3/5 gasa prtiskau in bo manjsa poraba pa manjsa obremenitev motorja. Kot pa da kupis 10hp ga ubijas na pune, k bo coln pretezek za njegovo moc al pa celo nebos zglisiro.

Poglej as boats za honwawe al pa kupi rabljenega. Ce je gumeni coln star 8 al 10 let se ne pomeni da je za v smeti, odvisno od lastnika, kako ga je vzdrzeval in hranil tako kot pa pri vsaki stvari. Na mornarju imas veliko gumenjakov honwave, mogoce najboljse da kupis kar komplet. Za prvi coln je vse boljse kot pa brisaca na plazi zraven cehov :P

As boats pa mnda nima vec zastopstva za hondo in ima menda navtika vrtinc ce se ne motim. Pa tud pr luxury marine dobis hondo. Lp
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a jozko » Sr Jan 22, 2020 21:34

Kot je že bilo zapisano, morda poiskat kak rabljen komplet z motorjem :idea:

Verjetno bi bilo bolje če bi bil material Hypalon, saj je veliko bolj zdržljiv kot Pvc :idea:

Boš pa verjetno potreboval tudi prikolico :idea: Čoln te velikosti v avtu vzame kar nekaj prostora, tudi vsakokratna sestava takšnega čolna terja svoj čas in nekaj znanja, pa tudi motorji, ki jih opisuješ niso tako lahki za prenašat :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a jozko » Sr Jan 22, 2020 21:39

stajerc9 napisal/-a:...As boats pa mnda nima vec zastopstva za hondo...

As Boats nikoli ni imel zastopstva za Hondo :!:

Imel je AS Domžale :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
damo
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Ne Jan 19, 2020 21:27

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a damo » Sr Jan 22, 2020 22:06

Tudi jaz sem razmišljal, da dam gor motor max. moči, boljš da nekaj konjev spi v štali, kot pa da vsi delajo. Razmišljam o 2 taktnih (so lažji, pa bolj živi) 25 ali 30 najraje Yamahi.

Glede čolna se pa zdaj res nagibam bolj za Honwave. Hočem pa zložljivega (prostor ni problem, za družinski avto imamo kombi, karavana pa le za v trgovino in na šiht), pa tud tiste kotrige nočem 50 tednov na leto gledat okrog bajte.
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Sr Jan 22, 2020 22:30

jozko napisal/-a:
stajerc9 napisal/-a:...As boats pa mnda nima vec zastopstva za hondo...

As Boats nikoli ni imel zastopstva za Hondo :!:

Imel je AS Domžale :idea:


No ja to sem mislo, mesam malo :cry:
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Sr Jan 22, 2020 22:37

damo napisal/-a:Tudi jaz sem razmišljal, da dam gor motor max. moči, boljš da nekaj konjev spi v štali, kot pa da vsi delajo. Razmišljam o 2 taktnih (so lažji, pa bolj živi) 25 ali 30 najraje Yamahi.

Glede čolna se pa zdaj res nagibam bolj za Honwave. Hočem pa zložljivega (prostor ni problem, za družinski avto imamo kombi, karavana pa le za v trgovino in na šiht), pa tud tiste kotrige nočem 50 tednov na leto gledat okrog bajte.


Jaz predlagam max moč, ampak vse odvisno od ponudbe na trgu, ce bos kupoval rabljeno. Ja glede zivahnosti predvsem v startu se strinjam, glede teze pa mislim, da tehnologija gre naprej in 4t niso vec tako tezki kot vcasih. Honda bf20 ima menda suhe teze 46 kg (kratka noga), medtem k npr moj yamaha 20 2t, 48 al 50kg. Pa ce bos kupoval 2takt glej da je ze bil vpisan v register, kr drugace bos imel probleme.

Ce imas dosti prostora potem kr glej velikost okoli 4m (sploh ce bos vozil druzino), ker pravijo, da v navtiki ti je vsak let coln 1m prekratek. Prav tako pa od viska ne boli glava :D
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Če Jan 23, 2020 09:54

jozko napisal/-a:Kot je že bilo zapisano, morda poiskat kak rabljen komplet z motorjem :idea:

Verjetno bi bilo bolje če bi bil material Hypalon, saj je veliko bolj zdržljiv kot Pvc :idea:

Boš pa verjetno potreboval tudi prikolico :idea: Čoln te velikosti v avtu vzame kar nekaj prostora, tudi vsakokratna sestava takšnega čolna terja svoj čas in nekaj znanja, pa tudi motorji, ki jih opisuješ niso tako lahki za prenašat :idea:


Jozko ne govori na pamet :idea:

Če ti nisi spreten, še ne pomeni, da drugi niso. :idea:

Drugače pa gresta in čoln in motor brez tiščanja na drugo vrsto sedežev normalnega hatchbacka - sem tudi prilepil slike v drugi temi.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Jan 23, 2020 11:19

Kuhan_Vinček nikakor ne govorim na pamet :!:

Nisem pisal o svoji, tvoji ali kogarkolijšnji spretnosti :idea: Še najmanj z namenom, da bi koga žalil, kot počneš ti :(

Se je pa že marsikdo mučil s sestavo podnic čolna. Bili so tudi takšni, ki so podnice obrnili tako, da so bile stranske ojačitve spodaj in povezovalnih letev ni bilo možno vstaviti... .Hotel sem opozoriti, da ko prideš na dopust, tak čoln težko sam sestaviš, namestiš motor te velikosti in ga spraviš v vodo :idea:

damo je na začetku teme pisal o 4 članski družini, ki se poleg takšnega čolna in motorja, potrebne opreme in dopustniške prtljage, zelo težko spravi v klasičen avtomobil. Šele kasneje je napisal, da za družinski avto uporablja kombi :!:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Če Jan 23, 2020 12:05

jozko napisal/-a:Kuhan_Vinček nikakor ne govorim na pamet :!:

Nisem pisal o svoji, tvoji ali kogarkolijšnji spretnosti :idea: Še najmanj z namenom, da bi koga žalil, kot počneš ti :(

Se je pa že marsikdo mučil s sestavo podnic čolna. Bili so tudi takšni, ki so podnice obrnili tako, da so bile stranske ojačitve spodaj in povezovalnih letev ni bilo možno vstaviti... .Hotel sem opozoriti, da ko prideš na dopust, tak čoln težko sam sestaviš, namestiš motor te velikosti in ga spraviš v vodo :idea:

damo je na začetku teme pisal o 4 članski družini, ki se poleg takšnega čolna in motorja, potrebne opreme in dopustniške prtljage, zelo težko spravi v klasičen avtomobil. Šele kasneje je napisal, da za družinski avto uporablja kombi :!:


Jozko :idea:

Povedal sem resnico. :idea: Če te pa to boli, pa še ne pomeni, da je žaljenje. :idea: :idea: :idea: :idea:

Če si takšne sorte, da ne slediš NAVODILOM, KJER LEPO PIŠE KAKO SE ČOLN SESTAVI, potem še nimaš pravice goriti, da je čoln težko sestaviti. :idea: :idea: :idea: To je neumno. :idea: :idea: :idea:

Glede prostora v avtu, si ti pisal na splošno: :idea: :idea: :idea: "Čoln te velikosti v avtu vzame kar nekaj prostora, tudi vsakokratna sestava takšnega čolna terja svoj čas in nekaj znanja, pa tudi motorji, ki jih opisuješ niso tako lahki za prenašat :idea:" :idea: :idea:

Kar pa ne drži. :idea: :idea: :idea:
Uporabniški avatar
stajerc9
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr Sep 04, 2019 19:02

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a stajerc9 » Če Jan 23, 2020 14:13

Kuhan_Vinček napisal/-a:
jozko napisal/-a:Kuhan_Vinček nikakor ne govorim na pamet :!:

Nisem pisal o svoji, tvoji ali kogarkolijšnji spretnosti :idea: Še najmanj z namenom, da bi koga žalil, kot počneš ti :(

Se je pa že marsikdo mučil s sestavo podnic čolna. Bili so tudi takšni, ki so podnice obrnili tako, da so bile stranske ojačitve spodaj in povezovalnih letev ni bilo možno vstaviti... .Hotel sem opozoriti, da ko prideš na dopust, tak čoln težko sam sestaviš, namestiš motor te velikosti in ga spraviš v vodo :idea:

damo je na začetku teme pisal o 4 članski družini, ki se poleg takšnega čolna in motorja, potrebne opreme in dopustniške prtljage, zelo težko spravi v klasičen avtomobil. Šele kasneje je napisal, da za družinski avto uporablja kombi :!:


Jozko :idea:

Povedal sem resnico. :idea: Če te pa to boli, pa še ne pomeni, da je žaljenje. :idea: :idea: :idea: :idea:

Če si takšne sorte, da ne slediš NAVODILOM, KJER LEPO PIŠE KAKO SE ČOLN SESTAVI, potem še nimaš pravice goriti, da je čoln težko sestaviti. :idea: :idea: :idea: To je neumno. :idea: :idea: :idea:

Glede prostora v avtu, si ti pisal na splošno: :idea: :idea: :idea: "Čoln te velikosti v avtu vzame kar nekaj prostora, tudi vsakokratna sestava takšnega čolna terja svoj čas in nekaj znanja, pa tudi motorji, ki jih opisuješ niso tako lahki za prenašat :idea:" :idea: :idea:

Kar pa ne drži. :idea: :idea: :idea:


Čoln se sestavi v max 15 minutah, ko si enkrat sprifan. Ce pa neves kak podn sestavt ce nimas navodil, kr si kupo rabljenga (moj primer), pol si pogledas na youtube kak kej obrnat itd.. No vsaj moj primer je bil taksen.
Motor je pa res zoprna zadeva za devat v avto in ven iz njega, midva sva ga dva nosla, ne zarad same teze ampak ker je tolk nerodn za nosit.. Bom vido kak ga bo devat na coln, glede na to da nimam koles, kr ce bom dal coln v morje pa ga pol na rampi na coln devo, mi bo na algah spodrsnal pa bom dobo 50kg direkt na glavo pa svecko ven pljuno :P bo se zanimiv ja.
Kad' smo se kao deca igrali nemci-partizani, niko nije 'teo da bude nemac.. A sad :)
Kuhan_Vinček
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Če Maj 23, 2019 22:24

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a Kuhan_Vinček » Če Jan 23, 2020 14:45

stajer9

Sej z motorjem imaš načeloma opravka samo na začetku in na koncu dopusta. :)

S spravljanjem motorja nazaj v avtu pridejo zelo prav kolesca na krmni steni čolna, kar ti omogoča, da ga potegneš ves čoln z motorjem vred na suho, tam kjer ne drsi in potem vse v miru pospraviš. :)
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Nakup prvega čolna

OdgovorNapisal/-a franc5e » Če Jan 23, 2020 16:49

Joško, toti novi člani pa so vsevedi, kaj jim bomo mi solili pamet :?:

Drugače pa honware se ne more kosati z dobrim rabljenim zodiacom z varjenimi šivi. Moj je Futura 2001, malo zrihtan, pa ga ne menjam za nobene japončke. Res je, v nakup ne greš sam.

Gor imam tohatsu 2t 2003, to je odlična kombinacija, vozim pa napihnjenega na prikolici, kdo bo to sestavljal.
Evo tako v info.

Kdo je na strani

Po forumu brska: AndrejC, medved in 5 gostov