Čiščenje in vzdrževanje gumenjakov

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » So Jan 09, 2010 15:23

Pri meni se odlično obnesejo kovinske gobice za posodo (tiste z zeloooooo tankimi nitkami), ki imajo nek "šampon" že v sebi, z njimi odstranim vse črne, sive in druge fleke, pa "ostanke" od ribičije ipd.
Takoj po čiščenju je pa potrebno nujno z močnim curkom očistit čoln, prvič ga nisem in so se po prvem stiku z slano vodo lepo videli zarjaveni ostanki kovinskih nitk z gobice.
Za fino čiščenje in zaščito, se mi pa dobro obnese Starbrite iz začetka teme.
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » So Jan 09, 2010 15:51

Poznam te gobice. Z njimi sem probal očistit visoke ribiške škornje. Vse, od trave zeleno, črno od drugih umazanij itd. , je šlo proč. Samo pazi, ker so te gobice namenjene čiščenju medenine in raznih boljših kovin in verjetno ta zadeva, roza barve, katera je v jeklenem predivu, vsebuje kako vrsto kisline ali luga. Vsaj po prstih se vidi , da nažira in je jedko. Torej kot že sam svetuješ, dobro splahnit očiščene dele s svežo vodo.
LP
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Ne Jan 10, 2010 20:09

Jaz sem z meglijem hotel očistiti blazine in ni šlo. Mi je pa potem prijatelj razložil kako on čisti blazine: pošprica z meglijem, pusti kakšno uro, ponovno pošprica (ker se je prvi nanos že posušil). in zdrgne z gobico
Ali je možno, da bi prvi nanos razgradil maščobo, drugi pa očistil?
mirno morje
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 10, 2010 21:20

Možno je, da najprej prodre v zgornjo plast, ker se umazanija tako globoko zažre. Za gumenjaka tega ne bi priporočal, ker se mi zdi, da ni priporočljivo, da se zažre v gumo. Mislim, da bi to prej škodovalo kot ne na dolgi rok. Zato z razmaščevalci previdno in obvezno z veliko vode.

Sem zelo presenečen, da sem sploh uspel ošistiti, da pa mi je to uspelo na tako nežen način mi je pa še posebej všeč. Mislim, da je to tudi pravilni način, ker sem uspel odlično očistiti z namenskim čistilom prav za gumenjake. Rezultat je res fantastičen. Sedaj je po dolgem času zopet kot nov.
Lep pozdrav
Nikola Tesla :D
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jan 12, 2010 22:42

Pozabil sem povedat, da gre vse to na začetku skupaj. Prvo je zame drugo pa za čoln. :D :D haha

Slika
akisek
Kontraadmiral
Prispevkov: 274
Pridružen: So Jul 07, 2007 15:52
Kraj: Hrastnik

OdgovorNapisal/-a akisek » Ne Maj 29, 2011 13:35

Nikola T. pozdravljen!
Na gumenjaku sem imel lepljiv rob,oziroma gumo na katero se pritrdi pokrivalo(cerada).Pred letom sem čistil z Meglio ,JAr...Misliš,da je to vzrok.Mogoče veš kako sanirati?
L.p. Lojz
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Mar 15, 2012 11:35

Po večih čiščenjih lahko potegnem črto in rečem, da sedaj porabim veliko manj časa za čiščenje saj gumenjaka ga samo na hitro sperem in razmastim z univerzalnim čistilom, nato pa na bogato nanesem Starbrite čistilo in drgnem z srednje mehko krtačko katero občasno pomočim v vodo. Umazanija gre veliko hitreje stran kot prej, ko sem delal samo s čistilom (brez vode) in krtačko ali krpo. Res pa je, da lažje očistiti, redno vzdrževan kot zanemarjen gumenjak.
Slika
LP NT
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Če Mar 15, 2012 20:48

Jaz bom poslikal svoj čoln prej in potem..
Imam ga od leta 2003... čistim ga 2x letno...
Uporabljam čistilo Keo, Teo ali pa Sgrassatore (marsiglia), ki ga kupim v eurošpinu (đabe)...
Najprej zmočim čoln.. potem pa pošpricam tubus 50 cm.. počakam par minut, očistim z gobo vileda (zeleno hrapavo).. in potem splaknem.. Tako grem od začetka do konca.. Potem čoln še 1x preplahnem s sladko vodo..
Ko se posuši našpricam tubuse z varekino... Varekina pobere dol vse "plesnive" pike in še kaj organskega kar je ostalo gor... Potem čoln splaknem posušim in premažem (odvisno) kar imam pri roki.. (Gumiprotect (veneziani), 3m vinyl protect , Tarco (drsi in ga ne rabim več)...
Tej premazi držijo nekaj časa in če imaš čoln konstantno v vodi ne pomakajo nič (je bolj zradi videza)... Recimo če bi zdaj prodajal čoln bi se 70% lljdui obrnilo stran.. če ga očistim in namažem da se sveti potem ga bo vsak pogledal ker bo pač deloval "novejši"...

Nekateri so probali prat tubuse (hypalon) z dvokomponentnimi čistili za kamionske cerade.. sam ta zadeva je tako močna, da je nebi uporabljal..
Opazil sem, da zna bokoščitnica še lep čas spuščati barvo če je ne splakneš dovolj dobro..

Največji problem pri hypalonu je na spojih ko se s časom začnejo cufati nitke.. te je potrebno zapalit z vžigalnikom ali fenom ki piha vroč zrak.. s časom se na teh delih zgornja plast hypalona "odlepi" in ostane prvi sloj pod to.. ampak nobena stvar ni večna tako da se s tem ne sekiram ;)

Slike pripopam v kratkem..
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jun 26, 2012 08:30

"V kratkem imam namen očistit gumenjak, zdej me pa zanima, če sem prav razumel navodila za STAR britte čistilo se pravi:
Prvič samo očistim z vodo, drugič nanesem ćistilo na gumo in počakam 2 uri( a to nanesem na cel gumenjak?), a se potem to kej spere ali sledi tretje čiščenje, še enkrat nanos na malo površino, ki jo nato s krtačo očistiš in obrišeš vlažno? je to to ali sem popolnoma falil navodila? "


Narobe si razumel. Morda nisem dovolj natančno opisal postopka.

1. Zmoči tubuse
2. Z gobo in navadnim gospodinjskim čistilom (razmaščevalcem-degreaser) operi tubuse. POZOR ne špricaj čistila direktno na tubuse, ampak jih razredči z vodo v manjšem vedru. Čistilo nanašaj z gobo. (če špricaš direktno se lahko pojavijo lise zaradi amonjaka)
3. Vzemi mehko do srednje trdo krtačko (nikakor grobe) in nanesi star brite na tubus za "štamprle" (0,3dcl) in ga z MOKRO krtačko raznesi na površini 50x50 cm.
4. Drgni s krtačko in če se posuši pomoči krtačko v vodo. Ne špricaj z vodo, ker spereš čistilo s tubusa predčasno.
5. Nadaljuj naprej po kosih, vendar se vrni na začetek, če se ti je preveč posušilo tako, da malce pomočiš krtačko in z drgnjenjen omočiš del, ki se je že pričel sušiti. Tako do konca čolna gledaš, da se ti za nazaj ne posuši in drgneš dalje. Večkrat se po potrebi vrni in nadaljuj naprej.
6. Ko je cel čoln očiščen po potrebi dodam čistilo na delih, ki se niso dovolj očistili in nadaljujem z drgnjenjem v krožnh gibih. Ves čas pazim, da se mi kje ne zasuši.
7. Ko je vse končano spreri čoln z obilico vode in pusti, da se posuši.

Tako svoj gumenjak vzdržujem že nekaj let in moram reči, da sem ven spravil tudi tisto umazanijo, ki se je prej v nekaj letih nakopičila pa je nisem prej uspel odstraniti.

Se sliši čudno, vendar je to edini način, ki zares deluje. Poskušal pa sem že vse živo in za nasvete spraševal proizvajalce gumenjakov. Prvega sem celo površinsko uničil, ker sem poslušal trapaste nasvete prodajalcev v trgovini.
LP NT
:D
urqlle
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: To Jul 06, 2010 22:40

OdgovorNapisal/-a urqlle » To Jun 26, 2012 09:16

lp

v kratkem imam namen očistitz gumenjak, zdej me pa zanima, če sem prav razumel navodila za STARbritte čistilo se pravi:

prvič samo očistim z vodo, drugič nanesem ćistilo na gumo in počakam 2 uri( a to nanesem na cel gumenjak?), a se potem to kej spere ali sledi tretje čiščenje, še enkrat nanos na malo površino, ki jo nato s krtačo očistiš in obrišeš vlažno? je to to ali sem popolnoma falil navodila?

s čim ga pa namežete, da se gumica lepo sveti?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jun 26, 2012 10:17

Sem ti že odgovoril preden si poslal post.

Po čiščenju, ko je bil suh sem ga še premazal s krpo namočeno v razredčen glicerin z vodo.
Glicerin razredči v mlačni vodi, ker se le počasi topi. Dobiš ga v Mavrici.
Bistvo vseh zaščitnih sredstev je prav glicerin, vendar ker je slabo topen dodajajo v raztopino alkohol in zaradi tega še dišave, tako da je veliko bolje da si sam narediš neoporečen premaz.
LP NT :D
stesi
Desetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: Pe Mar 16, 2012 09:43
Kraj: Velenje - Barbariga

OdgovorNapisal/-a stesi » To Jun 26, 2012 10:24

v kakšnem razmerju pa zmešaš glicerin in vodo?

ta teden se bom verjetno lotil čiščenja gumenjaka od društva potaplačev, ki ni bil deležen nege že kar nekaj let :/
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » To Jun 26, 2012 10:28

urqlle napisal/-a:lp

v kratkem imam namen očistitz gumenjak, zdej me pa zanima, če sem prav razumel navodila za STARbritte čistilo se pravi:

prvič samo očistim z vodo, drugič nanesem ćistilo na gumo in počakam 2 uri( a to nanesem na cel gumenjak?), a se potem to kej spere ali sledi tretje čiščenje, še enkrat nanos na malo površino, ki jo nato s krtačo očistiš in obrišeš vlažno? je to to ali sem popolnoma falil navodila?

s čim ga pa namežete, da se gumica lepo sveti?


Lahko uporabiš tudi New gum, proizvajalca Blue Marine, meni se je zelo dobro obneslo.
Nazadnje spremenil Piki, dne Če Jun 28, 2012 18:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jun 26, 2012 10:52

stesi napisal/-a:v kakšnem razmerju pa zmešaš glicerin in vodo?....

V pol litra sem dal dober deci glicerina.
LP NT
Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Čistilo za školjke na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a climber » Pe Okt 12, 2012 14:18

Pozdravljeni,

sem prebral, vse zgornja sporočila. Ali za te moje školjke uporabim redčeno solno kislino ali kaj drugega? Čoln je Zodiac 380S. Prosim za pomoč, da tole spravim vn, drugo leto pa prej premažem z neko zaščito. Hvala, poglejte si slike.

lp

Luka

Slika

Slika

Slika
Nazadnje spremenil climber, dne Pe Nov 23, 2012 08:10, skupaj popravljeno 1 krat.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti