MINI DIVIG SET

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

jprednik
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jul 01, 2014 22:18

OdgovorNapisal/-a jprednik » Pe Jul 04, 2014 10:44

Pozdravljeni,

da odgovorim na par vprašanj in dam nekaj pojasnil.

Jaz imam predvsem potapljaške izkušnje in nimam plovnih in tistih za čiščenje bark.

Upam, da vsi tisti ki se zanimate za tale komplet imate primerno znanje,... ampak ni moja stvar.

Glede 5 litrske jeklenke,... pri 200 barih zdrži 800 litrov zraka, predvidevam da se pogovarjamo o manjših plovilih ki nimajo ugreza 20 metrov ampak le meter ali kaj podobnega in da si v času čiščenja pod vodo maksimalno 2 metra. Potem je sevda tu faktor porabe zraka, ki je osebna preferenca, ampak jaz lahko s takšno flašo naredim potop do 5 metrov cca 40 minut brez težav.

Glede velikosti jeklenke bo verjetno prava filozofija večja kot je več zraka drži in več časa sem lahko pod vodo, ampak večja kot je bolj je neokretna, težja itd itd,...

tako da je potrebno dobro razumet in vedet kaj potrebujem in kaj želim počet in kaj mi oprema omogoča...

Še to; kar se tiče koliko metrov pod vodo z jeklenko 3 5 10 12 15 litrov...
Nima veze. Z vsako enako. Vedet pa je treba kakđšno imaš zalogo zraka in koliko časa lahko ostaneš z njo pod vodo. Moja 5 litrca je bila z mano na 40 m že velikokrat.

Toliko.

Lep dan vsem
marenostrum
Viceadmiral
Prispevkov: 357
Pridružen: Pe Jan 10, 2014 19:51

OdgovorNapisal/-a marenostrum » Pe Jul 04, 2014 11:02

No hvala tut tebi za podane izkušnje z tamalo jeklenko. Moja potreba bi bila zgolj po čiščenju podvodnega dela ( 0,90 m ugreza), pa mogoče za nabrat kaj pedočov in ostrig. Za tako pa bi bila verjetna tamala kar dost. Ne bi rad imel še več "nujno potrebne" navlake na barki.

lp
Ne pusti se povlečt dol na njihov nivo. Tam so v prednosti.
jprednik
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jul 01, 2014 22:18

OdgovorNapisal/-a jprednik » Pe Jul 04, 2014 11:13

Če čas čiščenja ne presega nekih 45 minut bi bilo čisto ok, ne vem pač koliko te zadeve trajajo, ni me pa še kdo poprosil za kaj podobnega :) razen za sidro odpet :)
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Jul 04, 2014 11:45

Lepo debatiramo a pokroviteljstvo:" upam, da imate izkušnje, izpite s potapljanjem." je res nepotrebno.
Saj smo dovolj stari, da vemo kaj počnemo in ja, seveda ,potapljanje je hudo resna stvar!

A ravno zato prodajajo take zlatarske sete za jahtaše za "potapljanje".
In menim, da če te potapljanje vsaj malo zanima, se izplača narediti začetniški tečaj in morda razmisliti o opremi.
Saj to gre nekako z barko skupaj.
To je moj point!
Če je pa kdo tako nor, da mu bo sploh uspelo sestaviti opremo skupaj in bo šel na 40m brez znanja... ja potem pa kaj naj... Potem tudi razna "zaskrbljena" vprašanja ne pomagajo...
marenostrum
Viceadmiral
Prispevkov: 357
Pridružen: Pe Jan 10, 2014 19:51

OdgovorNapisal/-a marenostrum » Pe Jul 04, 2014 11:47

Lih v času je fora. Če grem tri-štiri krat na leto pod barko, mi teh 45 min. zadostuje vrh glave.

lp
Ne pusti se povlečt dol na njihov nivo. Tam so v prednosti.
marenostrum
Viceadmiral
Prispevkov: 357
Pridružen: Pe Jan 10, 2014 19:51

OdgovorNapisal/-a marenostrum » Pe Jul 04, 2014 11:52

al napisal/-a:Lepo debatiramo a pokroviteljstvo:" upam, da imate izkušnje, izpite s potapljanjem." je res nepotrebno.
Saj smo dovolj stari, da vemo kaj počnemo in ja, seveda ,potapljanje je hudo resna stvar!

A ravno zato prodajajo take zlatarske sete za jahtaše za "potapljanje".
In menim, da če te potapljanje vsaj malo zanima, se izplača narediti začetniški tečaj in morda razmisliti o opremi.
Saj to gre nekako z barko skupaj.
To je moj point!
Če je pa kdo tako nor, da mu bo sploh uspelo sestaviti opremo skupaj in bo šel na 40m brez znanja... ja potem pa kaj naj... Potem tudi razna "zaskrbljena" vprašanja ne pomagajo...


Al sej to ni neko profi potapljanje. Bolj šnorkljanje s kisikom. 40 m globine. kar precej krat, ko me je to veselilo in sem se počutil psihofizično sposobnega za potope. Sedaj po toliko in toliko letih in toliko in toliko cigaretih, pa sem sam spoznal meje še priporočljivega potopa.


lp
Ne pusti se povlečt dol na njihov nivo. Tam so v prednosti.
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a DR76 » Pe Jul 04, 2014 12:37

Potapljanje je nevarno opravilo! Dokaz za to so mnogi, ki so zaradi neznanja, malomarnosti ali zgolj arogance izgubili svoja življenja, zaradi tega se je v vsakem primeru področja potrebno lotevati z ustrezno mero preudarnosti, to pa na drugi strani ne pomeni, da bi se moral kdorkoli področja, kot takšnega, ustrašiti. Ne pozabimo, da je tudi večina drugih in docela vsakdanjih stvari v življenju, lahko smrtno nevarnih.

Čeravno menim, da je vsakršno potapljanje potencialno smrtno nevarno pa je na primer čiščenje podvodja plovila neverjetneje eno manj tveganih podvodnih dejavnosti. Problem nastane, ko pričnejo nekateri posamezniki zadevo jemati lahkotno ali začnejo po principu: »Saj se do sedaj ni zgodilo nič pretresljivega«, meje premikati vedno dlje in dlje. V tem primeru situacija brez zadostnega znanja postane kaj hitro usodna.

Kar se tiče sistema, ki bi omogočal enostavno čiščenje podvodja plovila pa bi nemara kazalo razmisliti tudi o kakem brez oljnem kompresorju z 12 V napajanjem ter cevjo z regulatorjem. Zadeva bi znala biti sila praktična in relativno cenena, poleg tega pa zaradi zasnove preprečuje kakšne nevarne ideje po povečevanju globine. Za dosego nevtralne plovnosti pa bi se uporabile preproste uteži. Glede na specifiko potreb je vprašljivo ali bi uporaba kompleksnejše opreme prinesla večjo varnost, ali pa bi se ta celo zmanjša zaradi več in bolj kompleksne opreme, ki jo je potrebno znati uporabljati in ne nazadnje terja tudi ustrezno povečan obseg vzdrževanja.
Lep pozdrav.
marenostrum
Viceadmiral
Prispevkov: 357
Pridružen: Pe Jan 10, 2014 19:51

OdgovorNapisal/-a marenostrum » Pe Jul 04, 2014 13:09

Na to varianto sva s kolegom tut že pomislila. On je imel kompresor+regulator, jaz pa 650 W agregat. Agregat je bil prešvoh da bi zagnal kompresor.
Kako bi to delovalo z 12 V, pa bo moral kdo drug kaj povedat.
Ker če bi imel močnejši agregat+ kompresor+ cevi , bi bilo glede enostavnosti, cene vsega skup in zavzetega prostora, precej slabše kot mala jeklenka v kompletu. Maske plavuti in šortiji pa so itak že na barki. No ja , uteži bi bilo še tut pametno imet zravn.

lp
Ne pusti se povlečt dol na njihov nivo. Tam so v prednosti.
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a DR76 » Pe Jul 04, 2014 13:35

Vzemimo za primer, da je potreba telesa 150 l/m (dejansko je pri večjem naporu bliže 100 l/min, pri mirovanju pa pod 10% tega), tak pretok pa mora kompresor ustvariti pri 150 kP (tlak na 5 m globine), z nekaj rezerve recimo 200 kPa. Zgornjim zahtevam bi znal zadovoljiti že relativno majhen stroj, ki bi bil priklopljen na akumulator plovila, v primeru, da je tam le zagonski akumulator, najbolje ob delujočem motorju.

Vsekakor pa velja naslednje; tak sistem ni zanesljiv in bi ga bilo dopustno uporabiti le v situacijah, kjer je mogoče ob težavah nemudoma izplavati, prav tako pa mora biti na to pripravljen tudi uporabik.

P.S. Pri kompresorjih je težava v relativno visokih zagonskih tokovih, zato je napajanje z agregatom lahko problematično.
Lep pozdrav.
damjanr
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: To Sep 30, 2008 21:30
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a damjanr » Pe Jul 04, 2014 14:22

Potapljaški pozdrav !
Ko berem, kaj eni pišete, mi gredo kar dlake pokonci.
Kot je Tex napisal: upam, da vsi zgoraj omenjeni v debati, poznate osnove potapljanja, še bolje pa če ima kdo tudi izpit, je edino pravo razmišljanje, vse ostalo je samo izzivanje nesreče, ki se pri potapljanju v večini primerov konča s tragičnim koncem.

Potapljanje je lep in varen šport, vendar šele takrat, ko si za to primerno izobražen,usposobljen, ter ustrezno opremljen. Kršenje pravil potapljanja in zakonov fizike se plačuje. Cena ni nizka.

[quote][/quote]
Še to; kar se tiče koliko metrov pod vodo z jeklenko 3 5 10 12 15 litrov...
Nima veze. Z vsako enako. Vedet pa je treba kakđšno imaš zalogo zraka in koliko časa lahko ostaneš z njo pod vodo. Moja 5 litrca je bila z mano na 40 m že velikokrat.

Upam, da ti 5 l jeklenka ni bila primaren vir zraka za potop na 40 m. Potopiti se ni problem, problem se zdrav vrniti na površino, zato IMA VEZE, kakšna jeklenka se izbere za potapljanje. Praviloma so to 15 ali 18 l jeklenke.

Pa da se vrnem k vprašanju ali je tak potapljaški set primeren?
Prej ne kot ja, ker kar kliče po nesreči. Za očistit podvodni del bo dober, tudi za odrezat kakšno vrv, ki se je navila okrog elise in to je to. Problem nastane, ko nas potegne radovednost. To je dejstvo in to se zgodi, saj človek je po naravi radovedno bitje. Gremo pogledat malo globje, pa še ono pa... in zmanjka zraka na recimo 10m. Ni globoko, vendar razlika v pritisku iz 10m na površje je 100%. Prestrašen, in v želji, da prideš čimprej ven, med dvigom pozabiš izdihovati, zrak v pljučih pa tokom dviga ekspandira. Barotravma pljuč je neizogibna.

Navtika je luksuz. in poleg vsega denarja, ki ga zapravimo za naše igrače, vam toplo priporočam, da investirate še cca 200-250€ v sebe in si privoščite potapljaški tečaj. V katerem društvu ali po kateri šoli je prav vseeno, vsi so v redu.
Toliko na kratko, če še koga kaj konkretno zanima rade volje odgovorim.

l.p. Damjan Romih, CMAS potapljač P4, potapljač reševalec pri PRS RP Maribor
Če različni ljudje delajo isto, ni isto
jprednik
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jul 01, 2014 22:18

OdgovorNapisal/-a jprednik » Pe Jul 04, 2014 14:46

Jao me citiraš in citiranega ne znaš prebrat!!!

Važna je zaloga zraka!!!! in ne na 40 mi 5ka ni bila primarna. Odgovarjal sem na vprašanje ali lahko gre 5l jeklenka na večjo globino od 5m.

Globina in velikost jeklenke nimata veze. tudi 1 literska jeklenka lahko gre na 100 metrov in ne bo se ji kaj zgodilo, kaj boš pa doli z njo počel je pa druga zgodba.

Pa da se dregnem še malce naprej;

ne praviloma ne vidim na potopih 15 in 18. 18 je sploh izjemoma pri kakšnem požrešnežu ali pa za kak daljši globinski tauh načrtovano. Večina 12. Slovenci smo morda z jadranom na 15tkah ostali pa ne.
Da ne govorimo da je alu svet komplet na 12.

Govoriti pa o tem da je tak set nevaren pa je splooh hecno. Nevaren je lahko sam sebi tisti ki ne ve kaj mu ta oprema omogoča.
damjanr
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: To Sep 30, 2008 21:30
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a damjanr » Pe Jul 04, 2014 14:58

Da se še malo dopolnim. Čisto enostavno lahko izračunamo, za koliko časa čiščenja barke nam bo zadostovala ena 5 l jeklenka napolnjena na 200 bar, ob predpostavki, da jo bomo spraznili do 10 bar. globina potopa bo 1,5m
v jeklenki imamo na voljo 190 x 5 = 950l zraka.
poraba potapljača pri lagodnem potopu je 20l/min, ker bomo delali, bomo imeli 3x več + upoštevanje globine =20x3x1,15 =69l/min
950/69 = 13,7min čiščenja. V teoriji, praksa ni daleč stran. Preizkušeno večkrat.

Ideja s kompresorjem na barki sicer ni slaba vendar cenovno ugodno ni izvedljiva. Mali 12 v kompresor nima zadostne kapacitete, tudi kvaliteta zraka je vprašljiva. Pri večjih z zadostno kapaciteto pa enak problem- kvaliteta zraka(olje, kondenz), saj zrak za dihanje mora biti primerno filtriran.

l.p.d.
Če različni ljudje delajo isto, ni isto
damjanr
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: To Sep 30, 2008 21:30
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a damjanr » Pe Jul 04, 2014 15:06

V svetu predvsem na toplih morjih, kjer se ne potaplja globoko(do 20m, praviloma še manj), se uporabljajo 12 l jeklenke iz čisto komercialnega vidika. Manjša zaloga zraka je krajši čas potopa, čas je pa denar.
l.p.d.
Če različni ljudje delajo isto, ni isto
marenostrum
Viceadmiral
Prispevkov: 357
Pridružen: Pe Jan 10, 2014 19:51

OdgovorNapisal/-a marenostrum » Pe Jul 04, 2014 15:17

Dobro je da se pri potapljanju govori o varnosti in možnih nesrečah, vendar mislim da to ni primarno in je stvar posameznika kako se loti tega. Noži so tut nevarni. Nič koliko ljudi je umrlo radi njih. Za kuhinjske nože bi potem takem tut rabli orožni list, kot za potapljanje na mini globinah tečaj potapljanja. Če se kdo potaplja z ali brez tečaja (drugo so izkušnje pridobljene s potapljanjem, brez tečaja) in radi objestnosti ali česa drugega pride do problemov, se menda ne bo vseh breztečajnikov smatralo za samomorilce. Torej je to stvar posameznika, ali je sposoben uvidet njegove meje ali ne. Enako je stvar posameznika kaj bo naredil z kuhinjskim nožem. Bo rezal meso ali ribe, ali pa kašnga soseda :)

Ne bi pa bilo slabo, tukaj sedaj, da kdo , profi, napiše na kaj se mora pazit pri potopih, z ali brez kisika. Od izenačevanja pritiska do priprav na potaplanje, dobra ( ne nujno najdražja, profi, oprema) oprema itd.

lp
Ne pusti se povlečt dol na njihov nivo. Tam so v prednosti.
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a DR76 » Pe Jul 04, 2014 15:38

Zgolj pojasnilo, v športnem potapljanju se čisti kisik ne uporablja; pri vojaškem in tehničnem/komercialnem potapljanju se uporablja za pospešitev plitkih dekompresijskih postankov. Prav tako se ga uporablja v rebreatherjih. Za športno potapljanje se uporablja komprimiran zrak. Nebi izpostavil, vendar je bila trditev zapisana dvakrat in nebi želel, da bodoči bralci pridobijo napačno predstavo.

Kar se tiče sistema, ki sem ga predlagal. Nedvomno izvedljivo, za kakšno ceno je drugo vprašanje. Glede na to, da bi šlo za izrazito plitke potope, bi to morda lahko pomenilo, da so zahteve pri opremi toliko manjše, da bi postala tudi cena zanimiva. Seveda pa je potrebno upoštevati, da bi bilo posledično potrebno sprejemati nekatere kompromise, kako veliki so še dopustni in sprejemljivi pa je seveda bis
tveno vprašanje.

P.S.
Morda zgolj zanimivost, organizem nima senzorja za prisotnost kisika v vdihanem zraku, ima pa ga za količino ogljikovega dioksida. Za potapljača je to pomembno zato, ker se običajni refleks za vdih sproži že tedaj, ko je kisika še vedno dovolj, le raven ogljikovega monoksida je nekoliko višja.
Lep pozdrav.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov